Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy to prawda z tą podłogówką?


Klaudia86

Recommended Posts

1.Chce zamiast plastikowych paneli parkiet drewniany klejony. W praktyce podlogowka odpada

2. Mam sporo okien dachowych i wen. Graw. bez grzejkow w duze mrozy skraplanie byloby wieksze.

3. Grzejnik w lazience do suszenia np. recznikow. Wiem ze moznaby bylo elektryczny ale taniej z centralnego.

4. Pomieszczenia szybciej sie nagrzewaja. Przyklad: wracamy zmoknieci do domu jeszcze przed sezonem grzewczym. Mokra czapke rzucam na grzejnik we wiatrolapie. Po godzinie juz mam cieplo i czapka sucha. Podloga przy podlogowce nagrzeje sie duzo pozniej

5. Chyba najwazniejsze. Przy grzejnikach kazdy moze zaworem termostatycznym ustawic komfortowa dla siebie temp. Przyklad: Zostaje u znajomych na noc. Wszedzie podlogowka. W nocy jest mi za zimno. I co teraz? Jak sa grzejniki to odkrecam zawor termostatyczny i moment jest cieplej. A przy podlogowce czym mam krecic w pokoju?

6. Wieksza bezwladnosc podlogowki. Przyklad: Robie imieniny. Zjezdza sie na raz 25 osob. Temp. Moment skacze do gory. Grzejniki przestaja grzac a podlogowka jeszcze dlugo oddaje cieplo. A przeciez nie powiem im wyjdzie na chwile bo musze przewietrzyc dom:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 131
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeszcze jedno pytanie, cyrkulacja cwu - robić czy zrezygnować? ".

 

Jak daleko masz odbiorniki wody od zasobnika?

Ja zrobiłam instalację cyrkulacji, ale nie uruchomiłam, bo woda pojawia się wystarczająco szybko po odkręceniu kurka.

Z tym,. że u mnie największa odległość to jakieś 6 m od zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Chce zamiast plastikowych paneli parkiet drewniany klejony. W praktyce podlogowka odpada

2. Mam sporo okien dachowych i wen. Graw. bez grzejkow w duze mrozy skraplanie byloby wieksze.

3. Grzejnik w lazience do suszenia np. recznikow. Wiem ze moznaby bylo elektryczny ale taniej z centralnego.

4. Pomieszczenia szybciej sie nagrzewaja. Przyklad: wracamy zmoknieci do domu jeszcze przed sezonem grzewczym. Mokra czapke rzucam na grzejnik we wiatrolapie. Po godzinie juz mam cieplo i czapka sucha. Podloga przy podlogowce nagrzeje sie duzo pozniej

5. Chyba najwazniejsze. Przy grzejnikach kazdy moze zaworem termostatycznym ustawic komfortowa dla siebie temp. Przyklad: Zostaje u znajomych na noc. Wszedzie podlogowka. W nocy jest mi za zimno. I co teraz? Jak sa grzejniki to odkrecam zawor termostatyczny i moment jest cieplej. A przy podlogowce czym mam krecic w pokoju?

6. Wieksza bezwladnosc podlogowki. Przyklad: Robie imieniny. Zjezdza sie na raz 25 osob. Temp. Moment skacze do gory. Grzejniki przestaja grzac a podlogowka jeszcze dlugo oddaje cieplo. A przeciez nie powiem im wyjdzie na chwile bo musze przewietrzyc dom:)

 

1. Podłogówka w tym wypadku to nie problem.

2. Dlatego WM jest o niebo lepsza i dlatego nie powinno się już robić grawitacyjnej.

3. Mam grzałki w drabinkach, ale rzadko ich używam. WM robi wystarczająco dobrą robotę.

4. Poniekąd zgoda. W okresie siedmiu lat nie pamiętam ani jednego takiego przypadku.

5. Zgoda. Tyle że nasz dom to nie hotel, to my mamy się w nim czuć komfortowo. Przez siedem lat nie zdarzyła się ani jedna taka sytuacja, żeby komuś ze znajomych, którzy u nas spali trzeba było wachlować temperaturą. na pewno dla takiego czegoś nie zrobiłbym specjalnie w domu grzejników.

6. W tym momencie ja zwiększam wentylacje, ty otwierasz okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
Jak daleko masz odbiorniki wody od zasobnika?

Ja zrobiłam instalację cyrkulacji, ale nie uruchomiłam, bo woda pojawia się wystarczająco szybko po odkręceniu kurka.

Z tym,. że u mnie największa odległość to jakieś 6 m od zasobnika.

 

rezygnuj z cyrkulacji , rurki do ciepłej wody to przeważnie 16mm lub coś około , więc ile tej wody odlejesz zanim ciepła napłynie 1 litr ? a cyrkulacja zżera sporo kw niepotrzebnie grzejąc miejsca których nie trzeba grzać , ja mam podciągnięte 3 rurki ale podłaczyłem tylko 2 i tak już zostanie

 

ja też mam leciutko mieszaną , 95 proc podłogówka ale przedpokój to kaloryfer (nie dało się zrobić podłogówki) oraz łazienka i zbyt skomplikowane to nie jest bo od kotła idzie rurka do kaloryfera jeszcze przed grupą pompową do podłogówki i powrót z grzejnika notabene robi za zawór trzydrogowy (ochrona powrotu) taka naturalna , działa wszystko idealnie do tego stopnia że czasem wył podłogówkę i idzie mi to na 1 kaloryferze (180x60cm) przedpokój jest prawie w centralnym miejscu domu

Edytowane przez Konto usunięte_1*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rezygnuj z cyrkulacji , rurki do ciepłej wody to przeważnie 16mm lub coś około , więc ile tej wody odlejesz zanim ciepła napłynie 1 litr ? a cyrkulacja zżera sporo kw niepotrzebnie grzejąc miejsca których nie trzeba grzać , ja mam podciągnięte 3 rurki ale podłaczyłem tylko 2 i tak już zostanie

 

U mnie pompa do cyrkulacji pochłania całe 4,5 W.

Edytowane przez Tomaszs131
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_1*
U mnie pompa do cyrkulacji pochłania całe 4 W.

 

nie o pompę chodzi bo to najmniej zasobożerne urządzenie ale straty ciepła , nie ma idealnej izolacji niestety i ktoś to już policzył kiedyś jakie na tym są straty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rezygnuj z cyrkulacji , rurki do ciepłej wody to przeważnie 16mm lub coś około , więc ile tej wody odlejesz zanim ciepła napłynie 1 litr ?

 

1 czy 2. Niby niewiele. Ale przy oszczędnych perlatorach to minuta czy dwie czekania na umycie rąk. A nawet dłużej, bo ciepła woda wystygnie w zimnych rurach, wiec ta, która minutę temu wypłynęła z zasobnika jak dotrze do baterii będzie wystudzona przez rurę.

Jak dasz nieoszczędne perlatory, to może 15, może 30s będzie. Też się nie chce czekać. Oszczędność na kWh odbije się na zużyciu wody i wygodzie. A jak ktoś ogrzewa wodę PC, to koszt wody i kanalizacji ma pewnie wyższy, niż koszt ogrzania.

 

IMO dla oszczędnych sterownik, co puszczenie na sekundę wody odpala cyrkulację - i poczekać (dużo szybciej opędzi wodę, niż przelewanie przez perlator a i niewiele kWh pójdzie na zmarnowanie).

Warto też zauważyć, że brak cyrkulacji nie oznacza braku strat na stygnięciu wody w rurach - bo jak skończysz myć ręce, to gorąca woda stoi w rurach i stygnie. Potem spuszczasz do kanalizacji (co zwłaszcza przy szambie jest sporym wydatkiem). Przy częstym korzystaniu z CWU w małych ilościach niewiele kWh będzie zaoszczędzonych względem cyrkulacji. A dużo wody zmarnowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie o pompę chodzi bo to najmniej zasobożerne urządzenie ale straty ciepła , nie ma idealnej izolacji niestety i ktoś to już policzył kiedyś jakie na tym są straty

Nie jest tak źle. Rurki mam położone na pierwszej warstwie styro. Zbiornik CWU grzeję dwa razy dziennie, cyrkulacja działa w ustawionych odstępach czasowych. Planuję po wymianie sterownika w pompie coepła, uruchamiać cyrkulację włącznikiem w łazienkach i kichni. Bez cyrkulacji niestety ale nie miałbym wody w łazienkach na piętrze. Kotłownia w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam nie odpowiada spanie tam gdzie są podłogówki,

 

co to oznacza? u nas podłogówka i WM i nigdzie tak się nie wysypiamy jak w nowym domu.

 

wentylacja mechaniczna to teoretycznie obowiązek w nowym budownictwie. bez WM w teorii dom wymaga zbyt wiele energii do ogrzania i od tego roku ciężko o pozwolenie na budowę takiego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem nową użytkowniczką tego forum, trafiłam tu bo wraz z mężem jesteśmy na etapie kiedy trzeba podjąć decyzje, do których nie czujemy się w pełni kompetentni. Chodzi o rodzaj ogrzewania domu. Budujemy dom z poddasze użytkowym, nieduży. Zima puści będziemy szukać hydraulika, ale wcześniej chcemy wybrać podłogówka, grzejniki czy trochę tego trochę tego. Chcielibyśmy podłogówkę, kilkoro znajomych ma 100% w podłogówce i są zadowoleni, część ma system mieszany i też są zadowoleni. Ci pierwsi mówią że jest super, ciepło w całym domu, nie czuć różnic, że jest oszczędnie (ale nie mają bezpośredniego porównania), że nie ma grzejników więc łatwiej aranżować wnętrza, że jest miła podłoga, dzieci to lubią, oni też, ściany czyste. CI drudzy też zadowoleni, ale mówią że grzejniki musza być w sypialni, bo kurz (czytałam, że to bajka, bo kurz podnoszą właśnie grzejniki), bo niezdrowo (tego nie rozumiem) dla snu, że pod oknami dachowymi musza być bo zgniją i nie będzie gwarancji (pytałam znajomych tych pierwszych, nie gniją na razie, ale kto wie jak będzie) bez grzejnika pod takim oknem. Nie wiem. Decyzja jest dosyć ważna bo jak zalejemy posadzki to będzie po jabłkach. Chcielibyśmy podłogówkę i elektryczne drabinki (tak mają jedni znajomi) ale chcemy mieć pewność, że będzie ok, że nie będzie zimno i nie będzie wad, o których mówią zwolennicy mieszania. Co powiecie?

 

Nam nie odpowiada spanie tam gdzie są podłogówki, dlatego w sypialniach zdecydowaliśmy się na grzejniki. Generalnie osoby, które mają podłogówki w całym domu, chwalą sobie takie rozwiązanie. A co do kurzu, to uważam tak, czy to będzie ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki, to kurz był, jest i będzie. Kiedyś nie było może tak go widać, bo były ogromne dywany na których ten kurz osiadał. Obecnie są małe dywaniki, albo wcale, więc kurz osiada na podłogach , dlatego jest bardziej widoczny :yes:. Ogólnie jak jest wszędzie podłogówka, to jest inne odczuwalne ciepło. Tam gdzie jest grzejnik, zawsze jest wrażenie, że jest chłodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie potraficie obniżyć tej temperatury???

 

 

Jasne,że potrafimy , temperatura nie jest wysoka ale mimo wszystko jest ciepło, a między innymi też dlatego , że mieszkamy na górze .Kolejna rzecz, to podłogówki były w tym domu robione bardzo dawno, jak tylko pojawiły się jako nowość i wujek hydraulik popełnił głupi błąd bo łazienkę i korytarz zrobił na jednej pętli i jest lipa bo mamy małe dzieciaki i chcemy żeby w łazience było ciepło to grzeje się też korytarz i automatycznie ciepło rozchodzi się po reszcie pomieszczeń, a dużo ich nie ma...... Ale nie widzę potrzeby drążenia tematu, taką decyzję podjęliśmy, że w naszym domu podłogówka wszędzie, oprócz sypialni. Jedyną rzecz jaką zrobiliśmy, to pod wszystkimi drzwiami balkonowymi w sypialniach jest puszczona nitka ogrzewania podłogowego, żeby zrobić kurtynę dla zimniejszego powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyną rzecz jaką zrobiliśmy, to pod wszystkimi drzwiami balkonowymi w sypialniach jest puszczona nitka ogrzewania podłogowego, żeby zrobić kurtynę dla zimniejszego powietrza.

 

Faktycznie z jednej rurki to będzie kurtyna:) Nie do przebicia;)

 

Nam nie odpowiada spanie tam gdzie są podłogówki, dlatego w sypialniach zdecydowaliśmy się na grzejniki.

 

ooo czuję w tej wypowiedzi tezy hydraulika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...