Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Nawilżacz kominkowy nwk 150 darco


autorus

Recommended Posts

Poruszyłeś dość istotny, niedoceniany, często nieznany problem...Ogrzewanie ciepłym powietrzem podgrzewanym do wysokich temperatur, bardzo wysusza pomieszczenia. Nawet jak zmniejszymy temperaturę emitowanego kratkami powietrza, rozprężając je znacznie. Niemniej, w okolicach paleniska, mamy piekiełko. Problem nie dotyczy ludzi palących "dla klimatu" raz w tygodniu, czy podczas wizyty księdza albo teściowej...Brak nawilżania u ludzi grzejących kominkami na co dzień, może doprowadzić do spadku wilgotności poniżej 30 %, co bywa katastrofalne dla zdrowia. Jest też bardzo szkodliwe dla wszelkich elementów z drewna, w które wyposażyliśmy nasz dom. Mówię o drewnie naturalnym, litym, takim z którego mamy często schody, podłogi, sufity lub meble. Sklejki czy płyt wiórowych problem raczej nie dotyczy...Opowiem na własnym przykładzie... Przeprowadzając się do nowego domu, w ferworze dodatkowych zajęć, zapomniałem o wilgotności...Przypomniały mi o tym stopnie dębowe które zaczęły się wyginać w łódki, podłoga pękająca z hukiem i kilka mniejszych sygnałów.

 

Podłoga kiedyś walnęła z hukiem pod przechodzącym kotem...Wyobraźcie sonie start kota na półtora metra bez rozbiegu! Luknąłem na miernik wilgoci i chwyciłem się za głowę - niewiele ponad 30%!

 

Teraz z nawilżaczami mam poziom między 50-60%. Stopnie wróciły do normy, podłoga niestety nie do końca...Alternatywny system kominkowy z PW, posiada swój odrębny system nawilżania...Kiedyś porobię fotki i pokażę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem dotyczy też tych bez kominka. 30% to bez nawilżania przy zwykłych kaloryferach teraz mam w bloku.

 

Jakie znaczenie ma temperatura, do której ogrzewamy powietrze chwilowo? Ilość wody się nie zmienia - wiec ważna jest temperatura i wilgotność po "rozejściu" się ciepła.

 

Przy kominku otwartym, który powoduje drastyczne zwiększenie wymiany powietrza (w końcu to, co wychodzi kominem musi zostać uzupełnione z zewnątrz) to kominek faktycznie potęguje efekt osuszania.

 

Tak czy inaczej trzeba nawilżać. Teraz nawilżam nawilżaczem ultradźwiękowym. Ale i na małej kubaturze i słabej wentylacji ledwo daje radę. Co w domu zrobić?

DGP nie będę miał, więc pozostaje stawiać garnki z wodą na kozie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotująca się woda, produkuje więcej pary! ;) Komora kominka (z wkładem) to nie jest płyta kuchenna z podskakującym garnkiem na niej......

 

Są nawilżacze automatyczne "typu spłuczka"...

 

Teoria z kominkiem otwartym - kula w płot....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz z nawilżaczami mam poziom między 50-60%. Stopnie wróciły do normy, podłoga niestety nie do końca...Alternatywny system kominkowy z PW, posiada swój odrębny system nawilżania...Kiedyś porobię fotki i pokażę...

Rób fotki i pokazuj bo u mnie wilgotność w okolicy 20%, może coś podpasuje a nawilżacza takiego jak prezentowałeś nie mam gdzie już schować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam na zewnątrz 76 przy -5C i 39 w środku przy 21,5C to jak otworzę okno to wilgotność wewnątrz wzrośnie a nie spadnie ! Czyżbym się mylił ?

 

76% wilgotności względnej przy -5* oznacza wilgotność bezwzględną 2.462 g/m3.

Po ogrzaniu do +22* taka ilość wody w m3 oznacza to wilgotność względną poniżej 13%.

 

E tam..., E tam...

Nie takie suchoty się przeżyło...

W[ATTACH=CONFIG]381058[/ATTACH]

 

Ten sprzęt łże jak pies. Dwa razy wymieniałem, bo sonda zaokienna i baza pokazywały diametralnie różną wilgotność leżąc obok siebie. I drastycznie różniące się od dwóch zgodnych ze sobą higrometrów analogowych. O dziwo wbudowany w nawilżacz Eldom U5 higrometr różni się o góra 1% z drugim takim i z tymi dwoma analogowymi.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka masz wentylację, izolację domku? Pytam bo mój przyjaciel stawia dom z bali i zdecydowany jest na WM.

 

Izolacji nie mam żadnej . Płaz ( bal ) 24 cm + mszenie między balami . Wentylację to ja już sam nie wiem jaką mam . W kuchni kratka zwykła grawitacyjna , okap kuchenny mechaniczna , salon ( połączony z tą kuchnią -aneks) zwykła kratka . Łazienki mechaniczna - takie wyciągi wiatraczki uruchamiane na pstyczek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...