Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projek indywidualny - nie za tanio ?


Recommended Posts

Witam

Byłem u architekta pogadać o adaptacji projektu. Mamy na oku ten projekt

http://pracownia-projekty.dom.pl/arn_mokka_ce.htm

 

W projekcie jak to w gotowcu parę zmian - chcemy większą łazienkę, więc poszerzenie domu o ok 40 cm, zmiana stropu na drewniany, zmiana kąta dachu na 25 stopni, grubsze ocieplenie i parę innych drobnostek. Architekt powiedział, że przy takich zmianach nie bardzo się opłaca kupować projekt, on nam to narysuje od nowa. Projekt indywidualny wycenił na 4 tyś zł. Wydaje mi się że to trochę mało, nie chciałbym w coś wdepnąć żeby zaoszczędzić parę zł. Na co zwrócić uwagę przy projekcie indywidualnym, żeby był ok? Czy ta cena jest w porządku czy to podejrzanie tanio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co prawda projekt prosty ale może ma na myśli tylko swoją część?

Do tego dojdzie wynagrodzenie konstruktora, projektanta instalacji wod-kan i elektryka.

 

Zapytaj wprost jakie koszty jeszcze dojdą przed złożeniem projektu do starostwa.

 

Z tego co zrozumiałem, to on wszystko przygotuje. Projekt ma być na gotowo, gotowy do złożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zrozumiałem, to on wszystko przygotuje. Projekt ma być na gotowo, gotowy do złożenia.

 

Czyli nie on kopie się z urzędem? To będziecie sami się kopać? Np. urzędasy zechcą, żeby doprecyzować, że dach ma być w kolorach brązu lub czerwieni a elewacja biała lub pastelowa - to bierzecie papiery z urzędu i wieziecie do projektanta, żeby to dopisał? IMO bez sensu - bierzcie takiego, co zaadaptuje (albo zaprojektuje od zera), zrobi projekt zagospodarowania i załatwi PnB i dostanie znaczącą część kasy dopiero po PnB.

 

Co do meritum - cena niewiarygodnie niska, jak obejmuje projekt i adaptację (nawet bez załatwiania formalności). Jedyne logiczne dla mnie wytłumaczenie, to że tak wami pokieruje, że kupicie projekt, który ma praktycznie gotowy w szufladzie.

 

Powiększenie budynku i zmiana konstrukcji stropu to spora modyfikacja, bo wymaga przeliczenia konstrukcji, ugięć stropu, obciążeń fundamentów. Być może zastosowania rozwiązań usztywniających konstrukcję. IMVHO cena bardziej odpowiada zrobieniu takich modyfikacji, niż zaprojektowania wszystkiego od zera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie on kopie się z urzędem? To będziecie sami się kopać? Np. urzędasy zechcą, żeby doprecyzować, że dach ma być w kolorach brązu lub czerwieni a elewacja biała lub pastelowa - to bierzecie papiery z urzędu i wieziecie do projektanta, żeby to dopisał? IMO bez sensu - bierzcie takiego, co zaadaptuje (albo zaprojektuje od zera), zrobi projekt zagospodarowania i załatwi PnB i dostanie znaczącą część kasy dopiero po PnB.

 

Działka jest objęta PZP więc co wolno, a co nie mniej-więcej wiadomo. Pewnie mogę się z nim umówić, że załatwi formalności, być może to podniesie cenę - sprawa do dogadania.

 

Co do meritum - cena niewiarygodnie niska, jak obejmuje projekt i adaptację (nawet bez załatwiania formalności). Jedyne logiczne dla mnie wytłumaczenie, to że tak wami pokieruje, że kupicie projekt, który ma praktycznie gotowy w szufladzie.

 

Powiększenie budynku i zmiana konstrukcji stropu to spora modyfikacja, bo wymaga przeliczenia konstrukcji, ugięć stropu, obciążeń fundamentów. Być może zastosowania rozwiązań usztywniających konstrukcję. IMVHO cena bardziej odpowiada zrobieniu takich modyfikacji, niż zaprojektowania wszystkiego od zera.

 

I dokładnie o to mi chodziło. Na pewno będę się umawiał jeszcze z innymi architektami, ten był pierwszy z którym się spotkałem. Teraz mam mniej-więcej pogląd, czy ten pierwszy był tani, czy następni drodzy (jak zawołają więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Takie ceny chodzą. Nam też architekt projektował od nowa w oparciu o znaleziony w necie i cena za taki projekt indywidualny też była 4 tys. Co prawda nie było w nim nic oprócz konstrukcji i architektury, jakiś ogólny projekt na instalacje, ale wystarczało do pozwolenia na budowę. Nie byliśmy z projektu zadowoleni (architekt miał swoje wizje, których nie umieliśmy zbanować), więc kupiliśmy drugi - tym razem projekt gotowy (2,5 tys. ) do adaptacji (adaptacja 1,5 tys.). W nim też nie było nic oprócz konstrukcji i architektury.

Generalnie jakbyśmy mieli teraz kupować projekt, to zlecilibyśmy indywidualny ze wszystkimi instalacjami (projekty wykonawcze z przedmiarem) i z całą bieganiną po urzędach (ktoś nam takie coś wyceniał na 12 tys. ale wówczas się nie zdecydowaliśmy). Żałujemy. Bo obecnie, rozmawiając z hudraulikami i elektrykami, otrzymujemy oferty na robotę + materiał, których nie jesteśmy w stanie porównać przez to, że jeden "fachowiec" ma wizję na 18 obwodów elektrycznych, a drugi na 28 i według tych wizji wyceniają. Hydraulik próbował nas oszukać (za dużo materiału kazał nam kupić niż jest to potrzebne w naszym domu i po cenach wyższych niż rynkowych - był dogadany z hurtownią). Także tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość instalacji, głownie elektryczna ale wodną też i tak bardzo sie modyfikuje przy wykonaniu, także te projekty wiele nie dają. Chyba że jako zarys... Dopiero przy prowadzeniu wychodzi wiele kwiatków których żaden projektant nie jest w stanie przewidzieć za biurkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój projekt indywidualny (mała działka) - prosty budynek kosztował 4,3 tyś. Zawiera dodatkowo wszystkie projekty przyłączy na działce(gaz , woda, kanaliza, prąd ) i załatwienie wszystkiego w urzędzie.

Niestety wyłapałem parę błędów w rysunkach(np przekroje podłogi). Pozwolenie otrzymałem mimo paru widocznych błędów - nie wiem jak oni to czytają w urzędzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jest tego typu, czy to ma być PROJEKT INDYWIDUALNY, czy też "projekt indywidualny" bazujący na już istniejącym.

Architekci mają dostęp do większości projektów gotowych i na tej podstawie mogą przekształcić go w coś, co ty nazywasz "projektem indywidualnym".

Natomiast PRAWDZIWY PROJEKT INDYWIDUALNY zaczyna się od 7 tys. zł. za dom 150m2.

Chociaż niektórzy DOBRZY projektanci, za te cenę, zaprojektują ci tylko prosty dom, bez żadnych piwnic, skomplikowanych dachów i innych fajerwerków, albo po prostu odpiszą, że nie są zainteresowani.

Edytowane przez Zagurski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość instalacji, głownie elektryczna ale wodną też i tak bardzo sie modyfikuje przy wykonaniu, także te projekty wiele nie dają. Chyba że jako zarys... Dopiero przy prowadzeniu wychodzi wiele kwiatków których żaden projektant nie jest w stanie przewidzieć za biurkiem.

 

Pozwolę sobie zacytować BARDZO ważną wypowiedź w tym temacie.

 

Wykonawca patrzy potem na projekt i mówi

 

"Panie, przecież tu jest filar i jak my to mamy tędy puścić? Zrobimy tak a tak..."

 

"Przyjdzie Pan z ołówkiem i poznaczymy na ścianie gdzie mają być gniazdka i wyłączniki..."

Edytowane przez Antymateria
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam po przekalkulowaniu u znajomego architekta wyszło szybko, że projekt indywidualny wychodzi lepiej. Jeśli w dostępnych on i branżyści i tak wzięliby 1,5-2 za dostosowanie, to woleliśmy zrobić zupełnie swój siedząc z nim kilkanaście godzin i mieć pewność, że (zapewne do czasu budowy) jesteśmy pewni że tak właśnie ma być. Bo jakoś dziwnym trafem kolega we własnym domu w rok po budowie już by parę rzeczy delikatnie zmienił ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Byłem u architekta pogadać o adaptacji projektu. Mamy na oku ten projekt

http://pracownia-projekty.dom.pl/arn_mokka_ce.htm

 

W projekcie jak to w gotowcu parę zmian - chcemy większą łazienkę, więc poszerzenie domu o ok 40 cm, zmiana stropu na drewniany, zmiana kąta dachu na 25 stopni, grubsze ocieplenie i parę innych drobnostek. Architekt powiedział, że przy takich zmianach nie bardzo się opłaca kupować projekt, on nam to narysuje od nowa. Projekt indywidualny wycenił na 4 tyś zł. Wydaje mi się że to trochę mało, nie chciałbym w coś wdepnąć żeby zaoszczędzić parę zł. Na co zwrócić uwagę przy projekcie indywidualnym, żeby był ok? Czy ta cena jest w porządku czy to podejrzanie tanio?

 

- " jaka płaca, taka praca " - nie spodziewaj się w tej cenie projektu indywidualnego poprzedzonego koncepcją, analizami działki, danych z opinii geotechnicznej, wstępnej analizy obszaru oddziaływania, czy też rzetelnych opracowań branżowych ... cena jest dumpingowa, tym samym praca projektowa musi być wykonana ekspresowo, tj. bez możliwości analizowania rozwiązań zamiennych podczas opracowywania projektu ( o koordynacji branżowej nie wspominając ). Mamy jeszcze podatek i choćby same wydruki i oprawę projektu. Ja ostatnio za wydruki projektu "prostego" domu jednorodzinnego ( w 4-ch egzemlarzach ) zapłaciłem 300,-zł - może to da do myślenia.

- czytając co niektóre wypowiedzi na FM zasada jest prosta : zaoszczędzisz na projekcie / odbije się to "czkawką" finansową na budowie, ponieważ nie doprecyzowane rozwiązania projektowe ( lub - odpukać ! : wadliwe, nieuszczegółowione lub " byle były " i jakoś tam będzie ) nadal takimi zostaną.

- edycja " indywidualna " gotowca, nie jest projektem indywidualnym, tylko adaptacją gotowca !!!( w takim czy innym zakresie )

pozdrawiam :)

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia jedno ..

 

Jesli ktoś idzie z gotowym projektem do architekta (wygląd budynku , rozmieszczenie) i chce aby architekt na podstawie dostarczonych mu zdjęc i rozkładu pomieszczeń wykonał lekko zmodyfikowany projekt , to chyba jest to plagiat a projekty są chronione prawiem autorskim ?

 

Bo jeśli tak to po co kupować gotowca ?

 

Zciągnąć zdjęcia domu , zdjęcia rozkładu pomieszczeń i do architekta aby projekt skopiował i dodał dodatkowe rzeczy jakie nas interesują (np. poddasze czy garaż) ....

 

I wtedy nie płacimy za gotowy projekt + za adaptację ...

 

Ale to chyba nielegalne ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jest tego typu, czy to ma być PROJEKT INDYWIDUALNY, czy też "projekt indywidualny" bazujący na już istniejącym.

Architekci mają dostęp do większości projektów gotowych i na tej podstawie mogą przekształcić go w coś, co ty nazywasz "projektem indywidualnym".

Natomiast PRAWDZIWY PROJEKT INDYWIDUALNY zaczyna się od 7 tys. zł. za dom 150m2.

Nie zależy mi na projekcie indywidualnym, do architekta poszedłem z wizją adaptacji gotowca, to on zaproponował "indywidualny". Może wyszedł z założenia, że jak ma zarobić 1500 za adaptację, to woli zrobić od nowa i zarobić 4000.

Nawet jakbym decydował się na INDYWIDUALNY to byłby bardzo podobny, bo po prostu ten gotowiec mi pasuje.

 

- " jaka płaca, taka praca " - nie spodziewaj się w tej cenie projektu indywidualnego poprzedzonego koncepcją, analizami działki, danych z opinii geotechnicznej, wstępnej analizy obszaru oddziaływania, czy też rzetelnych opracowań branżowych ... cena jest dumpingowa, tym samym praca projektowa musi być wykonana ekspresowo, tj. bez możliwości analizowania rozwiązań zamiennych podczas opracowywania projektu ( o koordynacji branżowej nie wspominając ).

Świetnie rozumiem, ale też wiele z tych rzeczy mi niepotrzebne. Wiem co chcę, wiem jakie rozwiązania chcę zastosować, wiec nie bardzo jest co analizować. Chcę po prostu, żeby ktoś mi to solidnie to wszystko narysował, żebym nie miał problemów w urzędzie i w czasie budowy.

 

- czytając co niektóre wypowiedzi na FM zasada jest prosta : zaoszczędzisz na projekcie / odbije się to "czkawką" finansową na budowie, ponieważ nie doprecyzowane rozwiązania projektowe ( lub - odpukać ! : wadliwe, nieuszczegółowione lub " byle były " i jakoś tam będzie ) nadal takimi zostaną.

Zdaję sobie z tego sprawę, nie chcę na siłę oszczędzać, ale też nie chciałbym przepłacać...

 

A mnie zastanawia jedno ..

 

Jesli ktoś idzie z gotowym projektem do architekta (wygląd budynku , rozmieszczenie) i chce aby architekt na podstawie dostarczonych mu zdjęc i rozkładu pomieszczeń wykonał lekko zmodyfikowany projekt , to chyba jest to plagiat a projekty są chronione prawiem autorskim ?

 

Bo jeśli tak to po co kupować gotowca ?

 

Zciągnąć zdjęcia domu , zdjęcia rozkładu pomieszczeń i do architekta aby projekt skopiował i dodał dodatkowe rzeczy jakie nas interesują (np. poddasze czy garaż) ....

 

I wtedy nie płacimy za gotowy projekt + za adaptację ...

 

Ale to chyba nielegalne ???

Jak już pisałem - to nie tak że ja chcę indywidualny. Ja mam wizję jaki chce dom, a jak to zrealizuje architekt jego sprawa. Poza tym naprawdę uważasz, że rozkład pomieszczeń powinien być chroniony prawem autorskim? Popatrz na domy z poddaszem użytkowym, połowa z nich to jedno i to samo, tylko w różnych rozmiarach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nurek

 

jeżeli ktoś oferuje Ci opracowanie Projektu Budowlanego za 4000,-zł to :

- sprawdź, czy posiada uprawnienia projektowe ( tj. czy osoba bierze odpowiedzialność zawodową za opracowanie )

- sprawdź, jakie wcześniej zrealizowała projekty / realizacje

- sprawdź, jak przebiegała współpraca z innymi Inwestorami

- sprawdź, co wchodzi w zakres Projektu. O tym mówi Rozporządzenie :

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000462

( jw pod kątem " wiele z tych rzeczy mi niepotrzebne " )

- poproś o pokazanie przykładowego Projektu Budowlanego ( autorskiego ), który otrzymał PnB ( będziesz miał +/- pojęcie co kupujesz/ co zamawiasz)

 

powodzenia

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nurek

 

jeżeli ktoś oferuje Ci opracowanie Projektu Budowlanego za 4000,-zł to :

- sprawdź, czy posiada uprawnienia projektowe ( tj. czy osoba bierze odpowiedzialność zawodową za opracowanie )

- sprawdź, jakie wcześniej zrealizowała projekty / realizacje

- sprawdź, jak przebiegała współpraca z innymi Inwestorami

- sprawdź, co wchodzi w zakres Projektu. O tym mówi Rozporządzenie :

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000462

( jw pod kątem " wiele z tych rzeczy mi niepotrzebne " )

- poproś o pokazanie przykładowego Projektu Budowlanego ( autorskiego ), który otrzymał PnB ( będziesz miał +/- pojęcie co kupujesz/ co zamawiasz)

 

powodzenia

Kwota nie jest jedynym wyznacznikiem jakości projektu, może być jedynie wskazówką służącą jako podstawa do rozpatrywania kolejnych punktów.

Jeśli ktoś proponuje Ci wykonanie projektu indywidualnego za 11.000 zł czy więcej, nie oznacza to że możesz spać spokojnie :p

Trzeba zwracać uwagę na najmniejsze szczegóły... może się okazać że Twój projekt czy konstrukcja zaczyna się od strony 8 a kończy na 72 z 78 :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wszystko się zgadza :yes:

- choć moim zdaniem, dla projektu indywidualnego jest pewna kwota minimalna, poniżej której projektu nie da się wykonać rzetelnie jako opracowania wielobranżowego, kompletnego, skoordynowanego.

- czytając FM ( niestety patrzę na Projekt jedynie ze swojej " perspektywy " ) duże znaczenie ma podejścia do własnej pracy, tym samym do KIientów / Inwestorów / Zamawiających. A z tym okazuje się, że jest różnie ( niestety ), ale to jest charakterystyczne dla każdego zawodu, rzemiosła, czy wykonywanej pracy.

- niekiedy jest też tak, że Projekt nie jest skalkulowany w kwotę całości Inwestycji ( jak moim zdaniem być powinno ) , a przecież określa najważniejsze parametry i przestrzenie, które decydują o komforcie użytkowników lub o braku komfortu.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od jednej podstawowej rzeczy - co chcemy osiągnąć.

Jeżeli jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny projekt to oczywiście musi to kosztować. Czy musi dużo? Wcale nie, bo może to zrobić emeryt z dużym doświadczeniem dorabiający sobie do emerytury. Będzie to tylko jego zarobek i koszty techniczne. Pamiętajmy, że prawo nie wymaga projektów branżowych.

Jeżeli projekt typowy w zasadzie nam odpowiada, a chcemy dokonać tylko niewielkich zmian to pewnie wystarczy dogadać się z projektantem, który te zmiany podpisze a ograniczą się do poprawek na czerwono w projekcie gotowym. Żeby przesunąć ścianki działowe, powiększyć ocieplenie a i pewnie zmienić kąt dachu, nie trzeba projektować całej chałupy od początku. No chyba, że ktoś bardzo chce.

A i tak na 99% po wybudowaniu okaże się, że coś można było zmienić. Nawet w projekcie za 30.000 zł, z paroma wizualizacjami na każde pomieszczenie. Sam tak miałem u siebie. Jak pojawiła się konstrukcja dachu okazało się, że znajdzie się miejsce na pralnię i garderobę z możliwością przerobienia jej na kuchni.

A adaptację z rzutami 3D sam robiłem. Ale na komputerze wszystko ładnie pasuje, a jak się stanie na gotowym to rodzą się nowe pomysły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena nie jest wyznacznikiem jakość a chyba bardziej lokalizacji.Ja z adaptacje projektu gotowego płacę 1600 zł i architekt nic nie zmienia w projekcie ale w tej cenie są pieczątki branżowe oraz to architekt złożył wniosek o PnB oraz jak przychodzą pisma z uzupełnieniami braków to zawoze jemu i on za tym chodzi.Niektórzy twierdzili że adaptacja musi kosztować min 2500-3000 a załatwianie pozwolenia przez architekta przynajmniej 1000 zł.

Teraz byłem u kierownika i krzyknął sobie 1500 zł (najtaniej u mnie to 1200 zł) i płacę po dachu 1100 zł a 400zł po rynkach.Kierownik bardzo dokładny,sumieniu i w dodatku jest inspektorem Dekry.W cenie mam dodatkowo wszystkie zmiany jakie sobie wymyslilismy czyli drugi strop skośny,dodatkowy balkon, usunięcie kominów oraz położenie drzwi do kotłowni , w dodatku policzył ilość stali bo w projekcie nie było i zmienił grubość prętów bo w projekcie były fi14.

Jak pytałem się architekta ile za projekt ładnego stropu to powiedział 500 zł a przeliczenie stropu fi 14 na fi 12 wymienił na 200-300 zł a tu mam w cenie.

Jakoś moim branzystom się opłaca ( patrząc na ich domu i samochody na ogrodzie to nawet bardzo ) a jak ktoś liczy ceny razy 2 a nawet razy 3 to skubie naiwnych ludzi.Przecież jak ktoś buduje dom to ma kasę więc niech się podzieli....

PS.W moich okolicach projekt indywidualny w biurze projektowym 5-6 tyś a prywatnie konstruktor( często jest to pracownik co wydaje pozwolenia na budowę w urzędzie) bierze 4 tyś.

Da się....da

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...