Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie kablami 2017


Kaizen

Recommended Posts

  • 3 weeks później...
  • Odpowiedzi 1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
Drodzy, jakie rozmiary peszli do puszek? U mnie w mieście słabo, muszę zamówić.

 

Czy 25mm pod tynkiem, w to dobieg kabla i peszel 10mm na czujnik temperatury będzie OK? Jakie u siebie dawaliście?

 

Na jeden kabel: 28/23 mm samochodowy, 10/7mm samochodowy do czujnika temperatury.

Na dwa kable: 40/32 mm samochodowy, 10/7mm samochodowy do czujnika temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Dzień dobry,

Chciałbym zmniejszyć liczbę sterowników, łącząc pomieszczenia we wspólne sekcje tak jak zaznaczyłem na załączonym rysunku. Mogę to zrobić w ten sposób czy są jakieś przeciwwskazania?

 

Oszczędności groszowe a tracisz całkowicie możliwość zróżnicowania mocy poszczególnych pomieszczeń poza rozstawem na etapie projektowania (przy wodnej masz wtedy chociaż rotametry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet nie chodzi o oszczędności, bardziej o to żeby na każdej ścianie nie straszył sterownik, którego uroda jest dyskusyjna. Dodatkowo jeżeli już będzie potrzeba zmiany nastawy to też wolałbym kręcić czteroma a nie jedenastoma sterownikami. Czyli co? Twoim zdaniem sterownik na każde pomieszczenie? Edytowane przez bogusz_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nawet nie chodzi o oszczędności, bardziej o to żeby na każdej ścianie nie straszył sterownik, którego uroda jest dyskusyjna.

 

Są termostaty dopuszkowe. Można sterować z rozdzielnicy (tylko trzeba pociągnać odpowiednie kabelki).

 

Dodatkowo jeżeli już będzie potrzeba zmiany nastawy to też wolałbym kręcić czteroma a nie jedenastoma sterownikami. Czyli co? Twoim zdaniem sterownik na każde pomieszczenie?

 

Na przestrzeń dzienna może być wspólny (jak z mocą wyrobi). Na każde zamknięte pomieszczenie osobny.

"kręcić" można ze smartfona. Zresztą pewnie nie będziesz tego robił - raz ustawisz, i zapomnisz.

Dodam, że nie widzę najmniejszego sensu grzania w pomieszczeniu gospodarczym a w WC pewnie będziesz chciał mieć znacząco cieplej, niż na korytarzu czy w wiatrołapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Cześć. A czy ktoś z forumowiczów wykorzystał kable do grzania ściennego? Nie koniecznie jako główny system a jako uzupełniający np do klimatyzatora/ów.

Wydaje mi się, że będzie można potrzebną ilość kabli o danej mocy zmieścić na mniejszej ilości m2 bo w tym przypadku nie ogranicza nas zbytnio temperatura danej płaszczyzny. Tylko tu pytanie do zorientowanych jaką maxymalną temperaturę ściany (w podłogówce ustawiamy temp. posadzki) można ustawić w standardowych sterownikach? Czy montujemy je tylko i wyłącznie na ściany zewnętrzne? Jeśli tak to czy pod kable trzeba zamocować jakąś folie odbijającą ciepło?

Póki co to luźne zapytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Jaka folia na styropian przy kablach?

 

Dałem się też przekonać wykonawcy wylewki, że na wierzch styropianu folia się przyda, żeby uchronić styropian (czy raczej szczeliny między płytami styro) przed wilgocią oraz przed możliwością wsypania się "wylewki" między płyty, co skutkowałoby mostkiem.

 

Ale jak to zobaczyłem, to zacząłem się zastanawiać, czy nie jest za późno na ochronę styro. Może lepiej, żeby z czasem mógł odparować wilgoć, którą już zdążył złapać? Folię pod styro wywinąłem na ściany, więc styro jest ze wszystkich stron otoczony folią. A jak widać wilgoć zdążył złapać.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=404722

 

A widać to tylko dzięki tandetności najtańszej folii, która prześwituje. Tam, gdzie dałem lepszą (trzy rolki taniej zabrakło) nie widać problemu. Nie widać go też z pewnością gdy ktoś da folię alu bo wierzy, że w betonie rozchodzi się promieniowanie cieplne i trzeba je odbić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Przewody grzewcze ułożone, zostały mi do zainstalowania czujniki temperatury posadzki, kupiłem sterowniki Thermovala TVT40 i dołączone do nich czujniki nie są zakończone miedzianą końcówką tylko taką jak na zdjęciu... W tym przypadku powinienem szukać pasującej do pexa 16/peszla miedzianej końcówki? Ten plastik z czujnika wygląda na dość twardy ale zalanie betonem chyba uniemożliwi wymianę?

https://ibb.co/3fv5F2T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku powinienem szukać pasującej do pexa 16/peszla miedzianej końcówki?

 

Bez różnicy. Ważne, żeby szczelnie zatkać, żeby wylewka się nie dostała do środka. Temperatura będzie w rurce ta sama niezależnie od tego, z czego ona będzie. Owszem, miedź może odrobinę szybciej reagować - ale przy bezwładności podłogówki to i tak bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam forumowiczów

 

Buduję dom Arizona. Jestem właśnie po tynkach i mam dylemat co do warstwy ocieplenia poziomego podłogi. Tak jak większość osób z tego wątku zdecydowałem się na kable grzewcze w podłodze ale jako system dodatkowy. Głównym źródłem grzania będą 2 zestawy klimatyzatorów kanałowych zamontowane na poddaszu ( kanały rozprowadzone w stropie drewnianym) ( Mitsu SRR-ZS-W 3,5 kW +SRC 35ZSW1 . Jeden zestaw będzie "dmuchał" na sypialnie 1, 2 i 3 a drugi obsłuży salon w pustką oraz kuchnię. Część ciepła na pewno ogrzeje antresole na poddaszu.

Rekuperacja też jest w planach ( zrezygnowałem z głównego komina)

 

Wracając do kwestii ocieplenia. Na chwilę obecną mam zaplanowaną wylewkę pianobetonu 10cm i na to 5cm styropianu. Następnie kable na siatce i na to 5cm betonu. W salonie , hall`u i pokojach chcę położyć deski 14-15mm ( wstępnie podłoga pływająca bo obawiam się, ze sam nie przykleję desek poprawnie) reszta pomieszczeń będzie w płytkach. Biorąc pod uwagę fakt, że kable będą tylko w razie "W", to czy taki przekrój posadzki będzie odpowiedni, czy może lepiej zrezygnować z pianobetonu i dać po całości 15cm styropianu? Chciałem pianobeton bo on wypoziomuje całą posadzkę i otuli dokładnie rury kanalizacyjne itp.

 

Zasilanie kabli zrobiłem na oddzielnych obwodach, łącząc niektóre pomieszczenia w grupy więc pewnie nie mogę teraz zastosować styczników w rozdzielni? Mogę jeszcze do puszek z termostatami dołożyć skrętkę ale czy to coś da?

 

Rozmieszczenie kabli:

 

W salonie mam 2 termostaty zasilone z jednego bezpiecznika ( z T1 do T2 i do rozdzielni)

 

T1: Salon 30m2 - VCD17 2490W ale obawiam się, że będę musiał podzielić VCD 2490 na 2 mniejsze obwody jeśli zmusi mnie do tego dylatacja salonu

T2: Salon strefa brzegowa od drzwi tarasowych (1,5mx4,5m) - VCD17 /610W

 

Obwód 2:

Sypialnia 1, 2 ( po 12m2) oraz łazienka ogólnodostępna ( 910W x3sz)

 

Obwód 3:

 

Sypialnia główna (11m2) i łazieneczka plus garderoba - VCD17 910W x2szt

korytarz/hall - 12m2 - VCD17 910W.

 

Zerknijcie proszę na moją "koncepcję" i powiedzcie, co jest nie tak.

 

Po pracy przygotuję rysunek poglądowy parteru z naniesionymi puszkami pod termostaty.

 

miłego dnia i do napisania

 

TW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Kabel grzewczy nie może przechodzić przez dylatacje - wiadomo. Co z sytuacją, w której przy laniu posadzek nie wylewamy pod prysznicem aby zostawić to glazurnikowi, który ma tam zrobić wylewkę pod płytki ze spadem do odpływu liniowego?

Czyli wylewka kończy się przed kabiną, wychodzą z niej dalej pętle, które zalane zostaną później drugą wylewką.

Czy w takiej sytuacji kabel ulegnie uszkodzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co z sytuacją, w której przy laniu posadzek nie wylewamy pod prysznicem aby zostawić to glazurnikowi, który ma tam zrobić wylewkę pod płytki ze spadem do odpływu liniowego?

 

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?336803-Ogrzewanie-kablami-2017&p=8029252&viewfull=1#post8029252

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś zostawioną dziurę tylko w miejscu odpływu liniowego czy również w miejscach gdzie przechodzą kable? Wylewki już zrobione a dopiero teraz przyszła mi taka refleksja czy nie zrobiłem tu błędu...

 

Dziękuję za wielokrotną pomoc w tym temacie, gdyby nie założony przez Ciebie temat pewnie nie zdecydowałbym się na takie ogrzewanie, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...