Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Akurat o tych wentylatorach nawet nie pomyślałem - nie miałem takiej orientacji co w nich dokładnie siedzi, najbardziej przemówił do mnie potencjalny instalator - powiedział" - do 400-ki dopłata kilka stówek... 300-tka chodziłaby przez większość czasu na wyższych obrotach - 400-tka na mniejszych... więc ta większa trochę mniej prądożercza no i w razie potrzeby "przewietrzenie" domu 400-ką będzie trochę bardziej skuteczna... ale czy to takie oczywiste to do końca nie jestem zorientowany.

Orientuje się ktoś czy do sterownika AirMobile jest potrzeba podciągnięcia kabla internetowego czy działa on również przez WiFi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 562
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Od kilku dni działa u mnie wersja Home 400 z modułem CF, Air++, Expansion i mam do Was, doświadczonych użytkowników, kilka pytań :)

 

Podczas pierwszego uruchomienia i kalibracji okazało się, że w niektórych rurach pe-flex biegnących poziomo po strychu znajduje się w 1/3 woda... instalacja była robiona ok. rok temu, czekałem na sam montaż centrali. Nie były zaślepione anemostaty, jedynie wyjścia ze skrzynki zbiorczej na strychu (na szczęście). Przez kilka miesięcy od zamieszkania wilgoć zebrała się w rurach.

Na szczęście po kilku dniach i ustawieniu reku na 70 - 100% już 2/3 tej wody z rur wyparowało.

 

Nie mam niestety projektu rekuperacji, do wentylacji jest jakieś 135m2, w domu mieszkają na razie 2 osoby.

 

1. Jaki powinien być maksymalny strumień powietrza? Obecnie dla 100% mam: 250m3/h / 280m3/h - instalator wywiew ustawił na wyższą wartość ze względu na tą wodę w rurach... ma jeszcze raz przyjechać na ponowną kalibrację. Rozumiem, że obie wartości powinny być równe?

 

2. Jakie macie u siebie ustawione przepływy w m3/h podczas dnia, nocy, w sezonie letnim i zimowym? przy jakiej ilości osób, ilu mkw powierzchni? czy ustawialiście % mocy centrali w zależności od ilości osób, pomieszczeń czy raczej komfortu :)

 

Aktualnie reku często idzie na 75%, żeby jak najszybciej odparować wodę z rur i temperatury wyglądają tak (centrala na ocieplonym, nieogrzewanym strychu, w domu 21 stopni):

IMG_2260.jpg

Edytowane przez sunnyluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Od kilku dni działa u mnie wersja Home 400 z modułem CF, Air++, Expansion i mam do Was, doświadczonych użytkowników, kilka pytań :)

 

Podczas pierwszego uruchomienia i kalibracji okazało się, że w niektórych rurach pe-flex biegnących poziomo po strychu znajduje się w 1/3 woda... instalacja była robiona ok. rok temu, czekałem na sam montaż centrali. Nie były zaślepione anemostaty, jedynie wyjścia ze skrzynki zbiorczej na strychu (na szczęście). Przez kilka miesięcy od zamieszkania wilgoć zebrała się w rurach.

Na szczęście po kilku dniach i ustawieniu reku na 70 - 100% już 2/3 tej wody z rur wyparowało.

 

Nie mam niestety projektu rekuperacji, do wentylacji jest jakieś 135m2, w domu mieszkają na razie 2 osoby.

 

1. Jaki powinien być maksymalny strumień powietrza? Obecnie dla 100% mam: 250m3/h / 280m3/h - instalator wywiew ustawił na wyższą wartość ze względu na tą wodę w rurach... ma jeszcze raz przyjechać na ponowną kalibrację. Rozumiem, że obie wartości powinny być równe?

 

2. Jakie macie u siebie ustawione przepływy w m3/h podczas dnia, nocy, w sezonie letnim i zimowym? przy jakiej ilości osób, ilu mkw powierzchni? czy ustawialiście % mocy centrali w zależności od ilości osób, pomieszczeń czy raczej komfortu :)

 

Aktualnie reku często idzie na 75%, żeby jak najszybciej odparować wodę z rur i temperatury wyglądają tak (centrala na ocieplonym, nieogrzewanym strychu, w domu 21 stopni):

[ATTACH=CONFIG]427196[/ATTACH]

 

Możesz powiedzieć ile teraz zapłaciłeś za rekuperator, ba ma wycenę z przed roku i niewiem jak jest teraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak możecie podzieliście obecnymi wycenami bo tez stoję własnie przed zakupem jednostki. Aktualnie ma jedną na Airpack home 400v i panel AIR++ + 11 anemostatów z montażem za 10200 brutto. Czy jest różnica użytkowa między H i V? miejsce mam na obie wersje.

 

Możecie potwierdzić by mieć komplet jeśli chodzi o komfort użytkowania oprócz rekuperatora (400h) potrzebuje Panel sterowania AIR++, do tego moduł CF i to wszystko? Posiadam rozbudowana centralę alarmową z ROPAM i czy do niej mogę podpiąć np. ten reku by mieć podgląd pod jakieś funkcje lub parametry i czy wtedy coś jeszcze muszę dokupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz powiedzieć ile teraz zapłaciłeś za rekuperator, ba ma wycenę z przed roku i niewiem jak jest teraz.

 

W sumie wyszło 10700 brutto. Przy czym w tym było:

- centrala Airpack Home 400

- Air++

- moduł CF i Expansion

- montaż centrali, panela, kalibracja

- wywiercenie otworów pod czerpnię i wyrzutnię, montaż czerpni

 

Anemostaty miałem już zamontowane razem ze wszystkimi rurami pe-flex, skrzynkami, rury zakończone były skrzynką na strychu.

 

Możecie potwierdzić by mieć komplet jeśli chodzi o komfort użytkowania oprócz rekuperatora (400h) potrzebuje Panel sterowania AIR++, do tego moduł CF i to wszystko? Posiadam rozbudowana centralę alarmową z ROPAM i czy do niej mogę podpiąć np. ten reku by mieć podgląd pod jakieś funkcje lub parametry i czy wtedy coś jeszcze muszę dokupić?

 

Ja wziąłem Home 400 z CF, Air++ i dodatkowo Expansion. Do Expansion na razie nic nie podłączyłem, ale wolałem go już mieć zamontowany "na przyszłość" ;)

Wiem, że można podpiąć Airpacka pod centralkę alarmową, aby np. po uzbrojeniu alarmu z automatu włączała się na nim opcja "pusty dom", którą sobie na Airpacku programujesz tak, że np. obniża wtedy moc wentylatorów. Wydaje mi się, że do tego jest właśnie potrzebny moduł Expansion. Podobnie do funkcji Kominek lub Okap.

 

http://thesslagreen.com/product/modul-expansion/

 

Montuje teraz ten reku na strychu i nie chcę zrobić głupiego błędu, czy trzeba mieć do niego dostęp z obu stron? Pytam bo oba jego "boki" się otwierają.

U mnie jest zamontowany Home 400 pod ścianą na strychu i mam dostęp tylko do jednej strony. Takie coś w zupełności wystarczy do serwisowania i wymiany filtrów. Nie potrzeba mieć dostępu z obu stron.

 

http://thesslagreen.com/100-dwustronna-obsluga/

Edytowane przez sunnyluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, co ja czasem z nimi przechodzę. Niby coś ma być a nie ma. Dużo testują, zmieniają. Nie wypuszczają czegoś dopóki nie są pewni. Jak coś się pojawi podczas testów to musi zostać usunięte. Oni nie robią taśmówki. Widać to po jakości central.

Oj obszerny Grzesiu tak czytam wszystkie Twoje odpowiedzi i żadnych negatywów, sprzedajesz chyba na allegro te reku Tessli, owocnego handel życzę może sam od Ciebie kupię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat przeczytany od deski do deski... po przeczytaniu już wiem, że wstępnie rezygnuję z 300-ki... na 400-kę... model Home H, po lekturze decyduję się również na moduł CF... mam jeszcze zagwozdkę odnośnie sterownika... brać Air++ czy Mobile ?... rozumiem, że funkcje mają identyczne ?... za Mobile przemawia fakt, że nie muszę przeciągać kabelka ze strychu na parter, a ściany mam już przygotowane pod malowanie :)... no i najważniejsze pytanie... mam już gotową instalację, dam radę samemu ogarnąć "start" tego rekuperatora ?... czy w przypadku modułu CF trzeba coś mierzyć / kręcić przy anemostatach ?... mam ofertę na zakup z 23%VAT niższą o ponad 1500 PLN w porównaniu do opcji wraz z montażem i tak się zastanawiam co robić.

Cześć Hansa, mam pytanie ale na priv, zadzwoń jak możesz lub napisz [email protected] lub 501608310

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie airpack mam pytanie dot kominka ponieważ w obecnej chwili elektryk robi instalację wewn domu, musze wiedziec pod jaki kominek przygotowac dom i jaki można wykorzystać najefektywniej z rekuperacja, nie chce plaszcza wodnego, zeby kominek byl rowniez alternatywnym zrodlem ciepla jak braknie pradu. Czy jest w Thessli jakaś funkcja dodatkowy moduł sterujący kominkowym powietrzem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek to obwód z zamkniętą komorą spalania i reku nic do tego. Powietrze pobiera z zewnątrz budynku i na zewnątrz je wypuszcza. Do reku jedynie możesz pociągnąć dwużyłowy n.p. 2×0,75 kabelk aby uaktywnić funkcję kominka w momencie kiedy będziesz miał zamiar otworzyć drzwi do niego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Właśnie jestem na etapie zbierania ofert i podjęcia decyzji jaki reku wybrać. Jak sami wiecie co instalator to inny rekuperator.

W gronie zainteresowania na pewno jest Air Pack Home 500v z modułem CF oraz panelem sterującym Air++, ale dostałem również konkurencyjną ofertę na Wanas 550V/2 z panelem dotykowym który wychodzi trochę taniej.

Proszę również o info co sądzicie o tłumikach szumu na kanałach nawiewnych, bo jedna z ofert właśnie taką opcję zawiera.

Szczerze mówiąc nie znam się na tym a nie chciałbym być "oskubany: :-).

 

A może jakiś inny rekuperator jest w tym momencie godny polecenia.

Podpowiedzcie proszę na co zwracać uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem że 500, ponieważ w projekcie mam KCX 500 i wyceny pewnie były dobierane pod tą jednostkę.

Dom piętrowy z pełnym piętrem + strych do adaptacji.

Powierzchnia użyt. 154m2 + 57m2 gospodarczego ale to będzie garaż i kotłownia z wentylacja grawitacyjną (tak jest w projekcie) + wspomniane 100 m2 strychu które docelowo chcę zaadoptować na pomieszczenia użyt.. Strych nie był przewidziany w projekcie pod rekuperację, ale tam również chcę zrobić reku. Kubatura 1200m3 wg. projektu.

Nawiewów 7

wywiewów 8

dodatkowo dojdzie na strychu 2-4 nawiewów i wywiewów.

Ilość osób: 2 dorosłe i 2 dzieci z opcją jeszcze jednego dziecka.

Ilość przewodów to nie wiem instalacja jeszcze nie zrobiona, dlatego chciałem wybrać jakąś opcję z montażem.

Podpowiedz jeszcze co sądzisz o tłumikach na nawiewach, poniżej zdjęcia które przesłał mi potencjalny instalator.

 

SAM_5203.jpg

 

IMG_20190225_132121840.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem że 500, ponieważ w projekcie mam KCX 500 i wyceny pewnie były dobierane pod tą jednostkę.

Dom piętrowy z pełnym piętrem + strych do adaptacji.

Powierzchnia użyt. 154m2 + 57m2 gospodarczego ale to będzie garaż i kotłownia z wentylacja grawitacyjną (tak jest w projekcie) + wspomniane 100 m2 strychu które docelowo chcę zaadoptować na pomieszczenia użyt.. Strych nie był przewidziany w projekcie pod rekuperację, ale tam również chcę zrobić reku. Kubatura 1200m3 wg. projektu.

Nawiewów 7

wywiewów 8

dodatkowo dojdzie na strychu 2-4 nawiewów i wywiewów.

Ilość osób: 2 dorosłe i 2 dzieci z opcją jeszcze jednego dziecka.

Ilość przewodów to nie wiem instalacja jeszcze nie zrobiona, dlatego chciałem wybrać jakąś opcję z montażem.

Podpowiedz jeszcze co sądzisz o tłumikach na nawiewach, poniżej zdjęcia które przesłał mi potencjalny instalator.

 

[ATTACH=CONFIG]427996[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]427997[/ATTACH]

 

Witam

 

Odświeżam temat, proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem (w grudniu 2018r) ofertę na zakup rekuperatorów:

1/ Thessla Green AirPack 300 + sterownik AirS

2/ Thessla Green AirPack 300 Home + sterownik Air ++

W obu przypadkach cena netto waha się 16.500 - 17.500 PLN (oferta kompleksowa: projekt+urządzenia+kanały wentylacyjne+izolacja+montaż+uruchomienie i pomiary).

Z innej firmy mam też ofertę na AERIS NEXT 350 VV TR i tu cena (kompleksowa - jak wyżej) waha się od 25.000 (Stal Spiro/ NEO FLEX ST) do 29.000 (R-VENT Flex 63).

Czy warto kupować te modele (Thessla lub Aeris) czy może na coś innego zwrócić uwagę? Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam Panowie,

 

czy ktoś z użytkowników może mi powiedzieć co tu jest nie tak ? A może wszystko w porządku. Tryb Lato, włączony Bypass, a temperatury jakie na nawiewie, wywiewie i czerpni widać na załączonym zdjęciu. Czy temperatura nawiewu nie powinna być zbliżona do temperatury na czerpni ? Bypass się nie otwiera czy jak ?theslla.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie,

 

czy ktoś z użytkowników może mi powiedzieć co tu jest nie tak ? A może wszystko w porządku. Tryb Lato, włączony Bypass, a temperatury jakie na nawiewie, wywiewie i czerpni widać na załączonym zdjęciu. Czy temperatura nawiewu nie powinna być zbliżona do temperatury na czerpni ? Bypass się nie otwiera czy jak ?[ATTACH=CONFIG]429575[/ATTACH]

 

Bypass jest wyłączony. Gdy się włącza, to pojawia się ikonka "BP" na górze ekranu (tam obok "GWC"). Pewnie masz bypass ustawiony, aby się włączał przy wyższych temperaturach w domu. Przy 20 stopniach raczej nie ma sensu wychładzać budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyt. 1:

W temacie Bypassu. Jakie macie jego ustawienie? Jakie są najbardziej optymalne temperatury 1,2,3 i który tryb BP?

Miałem już 2 razy taką sytuację, że BP się otwierał i niepotrzebnie wychładzał budynek. Zmieniłem ustawienia na tryb 2, różnicowanie strumienie 50% i:

 

1) temp. = 20 stopni (temperatura załączania - poniżej tej temperatury bypass się nie włączy)

2) temp. = 22 stopnie (temperatura grzania - jeśli w domu jest chłodniej niż temperatura grzania, a na zewnątrz cieplej, to bypass zostanie otwarty)

3) temp. = 23 stopnie (temperatura chłodzenia - jeśli na wywiewie jest cieplej niż ustawiona temperatura, a na zewnątrz jest chłodniej, to bypass zostanie otwarty_

 

Piec CO mam ustawiony, że włącza grzanie przy 20,8 stopniach wewnątrz, dogrzewa do 21,2 i się wyłącza.

Czy takie ustawienie BP jest w porządku?

 

Pyt. 2:

Kiedy włączacie tryb Lato? i jaki % mocy macie ustawiony na dzień i jaki na noc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...