Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Przymierzam się do ocieplenie stropu nieużytkowego (podłoga na strychu, pod nim pokoje) styropianem dach podłoga austrotherm , pierwsza warstwa 16cm, druga 6cm, i na to folia + wylewka,

ale ostatnio widziałem budowę na której wykonano ocieplenie styropianem 2 x 10cm , ale zamiast wylewki został połozony styrodur na felc 3cm synthos xps prime,

 

czy ktoś z was spotkał się z taką metodą?

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/231886-ocieplenie-stropu-nie-u%C5%BCytkowego-styropian-styrodur/
Udostępnij na innych stronach

Chcę zamiast wylewki na styropianie, położyć styrodur xps, co o tym myślicie?

 

Chyba zbyt kosztowne rozwiązanie. A nie boisz się że jak nie zabezpieczysz styropianu lub XPS wylewką to mogą tam zagnieździć się gryzonie? Może chociaż płyty OSB na tę podłogę?

 

Pozdrawiam

Cezary

Gryzonie, to i przez beton się przedostaną. A jeżeli siatka z klejem jest niewystarczającym zabezpieczenie, to czemu miałyby się wspinać na strych, skoro tyle styropianu mają niżej. A pod ziemią często ledwo folią kubełkową zabezpieczony?

 

IMO nic nie trzeba dawać na styropian jak nieżytkowe poddasze. A jak ma robić za graciarnię, to położyć można tam deski czy płyty, żeby nie zrobić krzywdy styropianowi chodząc po nim.

Styrodur może zastąpić styropian, ma on nawet lepszy współczynnik izolacji ale jest droższy.

 

Jeśli beton nie jest zbyt porowaty i zatarty na gładko to można dać folię w innym przypadku jest to zbędne gdyż podczas pracy powierzchni zostaną z niej strzępy.

Edytowane przez Mareks77
Chyba u Was myszy muszą kochać styropian. Sam posiadam parterówkę i na stropie leży 45 cm styropianu i na tym płyty OSB, żadnych myszy nie zauważyłem, styropian leży 2 lata.
Czy pod taką konfigurację (po styropian, na beton) , powinienem dać np, folię paroizolacyjną ?

 

Poprawnie należy położyć folię paroizolacyjną, potem styropian, następnie folia i wylewka. Nie warto ryzykować efektów wykraplania się pary wodnej w warstwie termoizolacji.

  • 2 weeks później...

Wiem, w tej kwestii są podzielone zdania, wiele osób uważa, że folia paroizolacyjna plus dociążanie stropu kolejną wylewką to niepotrzebny wydatek, jednak lepiej zrobić raz a dobrze. Taki układ warstw doradza wielu producentów materiałów izolacyjnych, bo podstawą jest niedopuszczenie do zawilgocenia styropianu. Co prawda beton nie jest materiałem stricte dyfuzyjnym, ale w ciągu roku mogą wystąpić różne warunki.

 

Wylewka o niewielkiej grubości dodatkowo zabezpieczy styropian przed ewentualną aktywnością gryzoni, a ponadto przyda się na wypadek, gdyby właściciel jednak chciał tą przestrzeń w przyszłości jakoś użytkować.

Oczywiście, w całkowicie minimalnej i ekonomicznej wersji można płyty tylko ułożyć bezpośrednio na betonie i tak zostawić, ale nie wiadomo, jakie będą efekty ;)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...