Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator o3ozon - opinie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 917
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Latem przydałoby się to przewietrzyć cały dom - bypass musi być.

 

Co nazywasz przewietrzaniem? Czy jest bypass, czy nie - to rekuperator dostarcza świeżego powietrza i odprowadza zużyte. Kwestia, czy odzyskuje ciepło (a ERV również wilgotność), czy nie.

 

W upały w nocy bypass dostarczy trochę chłodu, ale w dzień, jak go nie zdemontujesz/zamkniesz dostarczy więcej upału i persaldo pogorszy komfort.

 

Jakiś sens ma automatyczny bypass, który otwiera się i zamyka sam w zależności od warunków. Do tego musi być odpowiednio zaprojektowany - jak to obejście rekuperatora rurą, to co z oporami? Do prawidłowego działania wentylacji musi mieć taki sam opór jak gdy powietrze nawiewane przechodzi przez wymiennik. I powinno być tak samo filtrowane.

 

Jak taki automat jest w standardzie to OK, ale czy warto za to dopłacać? IMO niewiele to warte - i tak klimy nie zastąpi. A to źródło potencjalnych nieszczelności i przez to pogorszenia sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypytałem o A-300 bo na stronie nie ma szczegółów istotnych trzeba się o wszystko dopytywać.

W A-300 są wentylatory niemieckie Ziehl- ABGG za wymiennik Core trzeba dopłacić ok 1000zł brak baypassu automatycznego dopłata do kasety letniej.

Po zsumowaniu tego wychodzi prawie cena cwk450 z wszystkimi bajerami. Znowu CWK450 to już ponad 7000zł

Czy za te pieniądze znajdę coś ciekawego u konkurencji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Tak kupowałem i montowałem wszystko sam. Cena cos ponad 7000. Dużo szukałem i za te pieniądze z tą wydajnością nie znalazłem lepszej opcji.

Mam go na nieogrzewanym strychu i jeszcze nie ogrzewam piętra, jest w trakcie układania drugiej warstwy wełny na skosach.

Sterownik ma sporo ustawień u mnie chodzi na min 30% bo anemostaty na piętrze pozamykane i praktycznie stojąc obok reku go nie słychać. Solidnie wszystko zrobione wymiennik Recair wentylatory EBM. Jak to rekuperator nie ma tam nic specjalnego ma wentylować i tyle. U mnie jeszcze nic nie napiszę o odzysku itd. bo wykańczam piętro i tam mam straty ciepła. Ale czuć różnicę po załączeniu wentylacji, świeże powietrze i brak ściekania wody z luster w łazience podczas kąpieli :) Żona po pierwszym dniu powiedziała, że nie wyobraża sobie, żeby w nowym domu nie było rekuperatora i dziwi się, że ludzie robią jeszcze wentylację grawitacyjną w nowych domach gdzie wieje z kratek mrozem z zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Dwa tygodnie temu kupiłem reku CWP 360/160.

Rekuperator chodzi cicho i do połowy mocy ( 50-60 W na gniazdku ) jest calkowicie niesłyszalny .

Mam jednak mały problem z temperaturami jakie osiaga reku. Dom uzytkowany od wczesnej wiosny( po wyłączeniu reku wilgotnosc bardzo szybko rosnie do ok 70%) Wilgotnosc przy działajacym reku to ok 40-50 %.

Z reku prawie cały czas leci woda z odpływu ( brak wody w innych komorach ) gdy temp na zewnątrz spada ponizej ok + 7 stopni. Poniżej 0 jeszcze nietestowane.

 

Ponizej temperatury z rekuperatora ( pomijam straty na przewodach ) mierzone paroma termometrami ( roznica na roznych termometrach ok +- 0,3 stopnia zależnie od rodzaju termometru)

Temperatury mierzone na pierwszym biegu reku ( ok 35 W z gniazdka )

Instalacja bez nagrzewnicy

 

temp czerpni : 5,1

temp wurzutni : 9,6

temp nawiewu do domu : 15,1

temp wyciagu z domu : 20,6

 

temperatury nawiewanego powietrza gdy temp na czerpni jest w okolicach zera do ok +7 wahaja sie na poziomie 13-17.

Czy takie temp są odpowiednie bo z kalkulatora wychdzi mi ze sprawnosc jest na poziomie 58-65% i zostanawia mnie skąd takie roznice pomiedzy tym co pisza w folderach a realną sprawnoscia

Edytowane przez greenmack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak świeży dom? Może jeszcze wodę wyciąga ze ścian? Bo skądś się ta woda musi brać. U mnie przy okolicach 0 na zewnątrz utrzymuje się ok 40-45% wilgotności, jednak u mnie sporo wilgoci jest podawane na bieżąco ( małe dzieci więc kąpiele, pranie przynajmniej raz dziennie), więc jak dużo produkujesz, to i w reku się dużo skropli (im zimniej, tym więcej).

Jak rekuperator nie chodzi cały dzień ledwo powyżej 60% dochodzi a potem wentylacja potrzebuje jakieś 3-4h aby wilgotność wróciła do poprzedniej wartości.

 

Co do temperatur, to podejrzewam że jest ok, taka może być skuteczność na tym wymienniku, zwłaszcza jak dodatkowo występuje mocne roszenie (ta woda co leci z odpływu), a po samych temperaturach można podejrzewać, że wywiew i nawiew masz w miarę równo ustawiony, często instalatorzy ustawiają większy wywiew aby sztucznie podbić temperaturę nawiewu (mniej powietrza trzeba ogrzać, niestety kosztem tego, że brakującą ilość powietrza zaciągnie ci z zewnątrz wszelkimi nieszczelnościami).

Edytowane przez Endrju111
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom zamieszkany od wczesnej wiosny 2021. Reku zalozone ok 2 tyg temu i do tego czasu w domu była straszna wilgoc bo oczywiscie nie mam WG ( mokre dolne czesci szyb we wszystkich pomieszczeniach itd ) Dom jest ogrzewany tylko podłogowką, dwa psy, akwarium i dziecko,pranie czasem dwa razy dziennie.

 

Na stronie o3zone są jeszcze dwa inne rodzaje wymiennikow.

Warto wymienic na jakis inny czy gra raczej nie warta swieczki?

 

co do wentylatorow to nic nie zmienialem, w domu jest bardzo niewielkie nadcisnienie ( troszke wiecej wlatuje do domu niz jest usuwane)

Edytowane przez greenmack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka tygodni u mnie trwało zanim wilgoć wyszła ze ścian i sprzętów, zwłaszcza przy wysokiej produkcji bieżącej. Jak przyjdą większe mrozy, to będzie suszyć o wiele szybciej. Co do samych temperatur, to porównania nie mam, bo sam używam samoróbki, której nie miałem jak porównać do fabrycznego, jednak po wysterowaniu wywiew-nawiew na równo, przy 0 na czerpni wyciąga mi ok 20,8-21 stopni zaś nawiewa wtedy ok 16-16,8 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom zamieszkany od wczesnej wiosny 2021. Reku zalozone ok 2 tyg temu i do tego czasu w domu była straszna wilgoc bo oczywiscie nie mam WG ( mokre dolne czesci szyb we wszystkich pomieszczeniach itd ) Dom jest ogrzewany tylko podłogowką, dwa psy, akwarium i dziecko,pranie czasem dwa razy dziennie.

 

Na stronie o3zone są jeszcze dwa inne rodzaje wymiennikow.

Warto wymienic na jakis inny czy gra raczej nie warta swieczki?

 

co do wentylatorow to nic nie zmienialem, w domu jest bardzo niewielkie nadcisnienie ( troszke wiecej wlatuje do domu niz jest usuwane)

 

U mnie wilgoć budowlana zniknęła po 2 latach. Dopiero wtedy budynek inaczej zaczął się zachowywać termicznie.

 

A niska sprawność bierze się z wykraplania wody w wymienniku. Musisz albo się z tym pogodzić albo zwiększyć obroty co też spowoduje zmniejszenie odzysku. Można też okresowo przedmuchiwać. Opcja nr 2 to kupić wymiennik z odzyskiem wilgoci ale ja bym się u Ciebie wstrzymal do czasu kiedy na standardowych obrotach (jakie by one u Ciebie nie były) nie zacznie dom się przesuszać za mocno. Na razie wywalaj tą wilgoć na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...