Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Łukasz i Sylwia projekt indywidualny


Recommended Posts

`W związku z tym, że to mój pierwszy post na forum muratora, chciałbym przywitać wszystkich forumowiczów i forumowiczki.

Chcielibyśmy z żoną zasięgnąć Waszych porad i usłyszeć słowa konstruktywnej krytyki pod kątem naszych planów.

 

A teraz konkretnie. Po latach tułaczki po wynajmowanych mieszkaniach, w przyszłym roku chcielibyśmy rozpocząć budowę własnego domu. Mam smykałkę do robót „różnych”:) i chciałbym spoooooro przy budowie domu zrobić samodzielnie – stąd wybór tego działu dla wątku. Z powyższego wynika wiele założeń i wymagań co do projektu naszego przyszłego domu. W budowie ma być prosto i bez wodotrysków, jesteśmy z żoną przeciwnikami budowy wystawnych „dworków” z dachami 432 spadowymi i kolumnami na wejściu. Mamy sporo działki i zdecydowanie chcemy dom parterowy. Dom ma być dla rodziny 2+3.

 

Niestety to co znajdujemy z gotowych projektów nam nic nie pasuje – albo za małe, albo za duże albo zbyt fikuśne itd… Stąd decyzja o podejściu indywidualnym do projektu. Jestem na etapie projektu koncepcyjnego. Wypunktuję jak to ma wyglądać:

 

- prosta bryła bez wykuszy, bez piwnicy

- dom parterowy z nieużytkowym poddaszem nieocieplonym

- dach dwuspadowy, zbudowany w technologii wiązarowej prefabrykowanej, nachylenie 25 stopni,

pokrycie dachówką ceramiczną

- sufit GK podwieszany na wiązarach.

- wentylacja mechaniczna z rekuperacja

- podłogówka po całości, ogrzewanie gazowe kotłem jednofunkcyjnym + zasobnik CWU

- duża kuchnia połączona z dużą spiżarnią, kuchnia ma być częściowo zamknięta (otwór szeroki 1,5m do salonu będzie bez drzwi

- duża kotłownia ze względu na to że ma tam stanąć poza piecem, zasobnikiem CWU, reku, kominem także pralka, suszarka, UPS, odkurzacz centralny

- dwie łazienki, jedna duuuuża z dużą kabiną 120x120 oraz wanną, druga łazienka malutka tyle ile potrzeba na kibelek, umywalkę i kabinę.

- garaż dwustanowiskowy z pomieszczeniem gospodarczym będzie wolnostojący

 

Jak widać z powyższego wychodzi nam dom o aparycji stodoły:) ale nam to nie przeszkadza, dla nas w domu ma się dobrze mieszkać a nie szpanować przed sąsiadami...

 

Załączam co żeśmy wymyślili:)

plan.jpg

Z góry dziękujemy za wszelkie uwagi i podpowiedzi.

 

Pozdrawiamy

Łukasz i Sylwia

Edytowane przez tilnen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ułożenie łazienek obok siebie. Można by było pomyśleć o wydłużeniu bryły, teraz jest dość rozległa i dach będzie sporej rozpiętości i wysokości.

Ale wszytko zależy od wymiarów działki. Polecał bym włączyć garaż do bryły domu- zawsze to jedna ściana domu- nie przechodzi od razu na zewnątrz, tylko garaż jest jak by buforem. Koszty też nie bez znaczenia - jedną operacją przykrywa się całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam się jako pierwszy :)

koncepcje bardzo dobre i widać że przemyślane. Jednak ja bym się czepił tego rzutu, po pierwsze dla dachu dwuspadowego lepiej wygląda dom na rzucie prostokąta niż kwadratu, po drugie to wejście do domu odrazu w część sypialnianą to średni pomysł. Zazwyczaj robi się tak że najbliższym pokojem od wejścia jest salon, tak jest na większości projektów i nie jest to robione bez powodu, wchodzenie do domu przez sypialnie to wg mnie nie trafiony pomysł. W dużej łazience tam gdzie jest wnęka i w niej wanna aż się prosi prysznic ;) więc zaminił bym go z wanną. Jeżeli musi już zostać tak jak jest to wydłużył bym wiatrołap żeby się zmieściło więcej niż 3 osoby, ja mam np u siebie za mały i mi to przeszkadza jak przychodzi więcej osób.

Przemyślcie jeszcze kształt domu, nie wiem jaka obecna wersja ma wymiary ale z wiązarami moze nie być tanio jak to duże rozpiętości, żeby było taniej wypadało by dać ściany nośne w środku. Może wymyślcie coś na bazie tego

projekty indywidualne bazujące na gotowych przemyślanych projektach sprawdzają się najlepiej, nie ma sensu wymyślać koła na nowo ;) to tylko takie moje spostrzeżenia. Pozdrawiam

 

EDIT: czołgista mnie wyprzedził :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pierwsze odpowiedzi!

 

Garażu w bryle nie chcemy z różnych powodów - raz że ma być nie ogrzewany, dwa robiony rok/dwa po rozpoczęciu mieszkania więc w drugim etapie, układ działki sprzyja ustawieniu garażu prostopadle do domu, poza tym często wyjeżdżam o 4.30 rano i jakoś nie chciałbym zapalać samochodu w pomieszczeniu gdzie za ścianą śpią dzieci.

 

Co do proporcji domu to pierwotnie był prostokąt jednak wychodziły mi dwa pokoje dla dzieci długie i wąskie - takie "kiszki". Poszaleć z rozmiarami domu też więcej nie mogę za bardzo bo warunki zabudowy określają 20% max. zabudowy i jestem pod korek:) Zdaję sobie sprawę, że dach będzie wysoki ale to nawet dobrze bo na strychu będzie można się wyprostować, będzie też łatwiej prowadzić tam instalacje.

 

Jeśli chodzi o rozpiętość wiązarów zgoda. Nie ma tego w projekcie ale pośrodku, wzdłuż dłuższego boku domu oczywiście będzie szedł podciąg oparty na 2-3 żelbetowych słupach - podciąg schowany w suficie, a słupy w ścianach. To akurat wyjdzie po zrobieniu kalkulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Plan kwadratu determinuje, że rozkład pomieszczeń staje się mniej funkcjonalny i trudniej wydzielić strefy mieszkalne/intymne.

Przy zaproponowanym ustawieniu, sypialnia główna (domnienam rodziców) sąsiaduje bezpośrednio z dwoma innymi pokojami, co wpływa na komfort domowników.

Umiejscowienie WC na ścianie bezpośrednio sąsiadującej z salonem też pewnie nie będzie komfortowe, nawet przy tej wielkości salonu.

 

Kolejną rzeczą przy zaproponowanym rozkładzie jest bezpośrednie sąsiedztwo jednego z pokoi (dziecka?) z kotłownią, w której ma chodzić pralka i suszarka. Nie są to ciche urządzenia, mogą przeszkadzać domownikom.

 

Jeśli pokój sąsiadujący z salonem, również ma być przeznaczony dla dziecka, też może być to niefortunny pomysł.

 

Przykładem rozplanowania może być ten projekt - przy odpowiednich przeróbkach może być inspiracją. https://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-oszczedny-wariant-i-z-wentylacja-mechaniczna,3202,0%2C0.htm

 

Wiatrołap 3,27 przy 5-osobowej rodzinie będzie za mały. Nie pomieścicie się wszyscy przy zimowym wyjściu z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mku7i bardzo fajny projekt - tylko trzeba go właściwie ustawić -tj na południe.

W zanadrzu mam rzut, który rozwiązuje problem - garażu i sypialni .. one są z innej strony.

Wtedy - zupełnie brak hałasu przy wyjeździe, a garaż jest w bryle budynku, dach dwu spadowy.

Bez wiązarów- przy takiej rozpiętości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To założenia podobne do moich. Ja znalazłem gotowca spełniającego warunki.

 

Uwagi:

1. Budynek gospodarczy i garaż to jakieś 10x wyższy podatek od nieruchomości, niż od domu. Za 100m2 domu zapłacisz jakieś 75zł za 100m2 garażu i budynku gospodarczego 762zł rocznie. Miej tego świadomość.

2. Z zakupami do spiżarni czy kuchni trzeba będzie obejść pół domu. Niewygodne i brud się będzie roznosił. I wchodzisz do strefy nocnej. Każdy gość tak będzie wchodził i wychodził. Przejmujesz się odpalaniem auta za ścianą nośną z izolacją a tupać będziesz dzieciom pod drzwiami.

3. Brak wymiarów, ale wygląda na spory rozstaw ścian nośnych. Do tego chcesz ciężkie dachówki i mały kąt nachylenia dachu.. Upewnij się, że ktoś Ci zrobi takie wiązary i nie zabije ceną.

4. Spiżarnia, kotłownia i kuchnia od południa? A dwa pokoje z oknami tylko na północ? To IMO słaby pomysł.

5. Akustyka. Jak dacie wiązary to nawet przy ścianach działowych z ciężkiego materiału górą będą niosły się dźwięki. Trochę kombinowałem ze stropem ale doszedłem do wniosku, że monolityczny jest najlepszy. Zazwyczaj wiązary wychodzą taniej. Ale w tym przypadku bym to dokładnie przeliczył, czy przypadkiem monolit nie wyjdzie taniej (bo lepiej na pewno).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie mało funkcjonalny układ, głównie chodzi mi o rozmieszczenie pokoi, salonu/kuchni względem wejścia. Tak jak sebcioc55 pisał na ogół rozdzielamy cześć dzienną od sypialnej, w tym projekcie trzeba "przejść" przez wszystkie pokoje do salonu, a z zakupami do spiżarki to już całe kółko. Dlaczego nie przerzucić pokoi na lewą stronę a na prawą salonu z kuchnią? Przyjmujecie gości? Bo dzieciaki mogą się trochę niekomfortowo czuć z odwiedzaniem łazienki wieczorem podczas posiadówek ze znajomymi.

 

Jeżeli już chcecie koniecznie taki układ to zamieniłbym miejscami łazienki - mniejsza bliżej salonu - w razie czego dla gości, większa z drzwiami na korytarz bez widoku na salon ;)

 

tilnen poza tym najważniejsze żeby Wam odpowiadało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za słowa krytyki i sugestie, bardzo cenne wszystkie są dla nas. Już na ich podstawie wprowadziłem poprawki zwiększające znacznie wiatrołap, dodające wejście do spiżarni z wiatrołapu żeby nie krążyć z zakupami po całym domu:) Odsunąłem także drzwi do łazienki dalej od salonu, a WC nie będzie na ścianie granicznej z salonem.

Co do garażu to chyba jednak zostanie wolnostojący ze wszystkimi minusami (podatek) wskazanymi powyżej - za długi by mi wychodził dom, najwygodniej byłoby mi mieć garaż prostopadle do dłuższej osi budynku...poza tym tak jak pisałem ze względów finansowych będzie to drugi etap inwestycji już po wprowadzeniu się do domu.

Jeśli chodzi o ułożenie względem stron świata to naniesione oznaczenie N jest "od czapy" :) będzie zupełnie inaczej.

Brak podziału na część dzienna i nocną nas nie przeraża - to był świadomy wybór uwarunkowany własnie działką, stronami świata i planowanym ułożeniem garażu/ogrodu. Pomieszczenia są tak zaplanowane aby żaden z pokoi nie miał widoku z okna na podjazd/garaż lecz na ogród.

Co do dachu i wiązarów to zdecydowanie będę za nimi optował bo może i będzie drożej na samych wiązarach ale monolit kosztuje swoje. Akustyką też się nie przejmuję zbytnio mam na to jakiś tam pomysł, a co bym nie robił i tak przy wentylacji mechanicznej drzwi muszą mieć podcięcia wszędzie i dźwięk tamtędy będzie wędrował...Tak jak pisałem w osi budynku planuję podciąg na słupach żelbetowych więc wiązary będą miały punkt podparcia mniej więcej w swoim środku, rozpiętość bez podparcia będzie więc circa 6m a to niedużo i liczę na to, że zmieszczę się z nimi w ludzkich kwotach - wstępnie liczę 25 000.

Przemyślałem jednak jeszcze po Waszych sugestiach czy na pewno dach dwuspadowy i w sumie przy czterospadowy może wyjść nie aż tak strasznie drożej. Wiadomo droższa konstrukcja, więcej ciętych dachówek, więcej gąsiorów i rynien...ale nie ma ścian szczytowych + ewentualnego ich zazbrojenia + ocieplenia + tynku na nich a dachówki boczne kosztują mniej więcej tyle samo co gąsiory, więc to się równoważy. Strych i tak powinien wyjść wystarczający nawet przy dachu kopertowym. A i dach kopertowy bardziej odporny na porywisty wiatr.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o wiązary to przy dachu czterospadowym i dwuspadowym na takim samym budynku o takich samych parametrach to cena będzie prawie identyczna. Całościowo dach dwuspadowy wychodzi drożej bo ściany szczytowe trzeba zrobić i je ocieplić z dwóch stron! Przy dachu dwuspadowym drogie też są dachówki krańcowe 2 albo 3x droższe niż gąsiory więc spoko, jedyny koszt większy to przy czterospadowym trzeba kupić "gacie" na łączenie gąsiorów co w zależności od modelu dachówki też może sporo kosztowac. Sumarycznie tańszy będzie czterospadowy i bardziej odporny na wiatr, jeżeli będzie wiązary bedzie montowała firma a raczej tak bedzie to w ogóle bym się nie zastanawiał. Tym bardziej że przy takim rozległym kwadracie czterospadowy bedzie lepiej wyglądał - porysuj sobie w sketch'upie a sam zobacysz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

 

Soczek złoty medal za spostrzegawczość. Tak bazą był wspomniany przez Ciebie projekt ale zwyczajnie tamten zdecydowaliśmy, że jest za mały:) Obejrzałem od deski do deski wszystkie filmy Łukasza niektóre po dwa razy.

 

Mkui załączam poprawiony rzut (jeszcze nie naniosłem wszystkich urządzeń sanitarnych).

rzut.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach jeszcze Wam zapomniałem napisać dokładniej jakie mamy plany. Docelowo na budowę domu przewiduję ok. 350-370 tyś pod klucz (bez garażu) i wstępne kalkulacje przy założeniu, że większość zrobię sam pokazują, że jest to realne. Budowę rozpoczniemy w okolicach czerwiec/lipiec 2018 i do zimy chciałbym na spokojnie mieć tzw. zero. Potem w 2019 chciałbym uzyskać surowy zamknięty (w połowie tego etapu skończy się gotówka i wejdzie kredyt) a w 2020 gdzieś w wakacje zamieszkać:) Taki plan a jak wyjdzie to życie zweryfikuje.

 

A teraz coś o nas. Mam wykształcenie techniczne, pracuję 3 dni w tygodniu (rzadko więcej) więc 3 dni w tyg. mogę tyrać na budowie (niedziela odpoczynek). Żona nie pracuje i mamy jedną małą latorośl (15 mscy) a druga w drodze z dostawą na 30 maja (stąd rozpoczęcie budowy dopiero przełom czerwca/lipca). Jeśli chodzi o pomoc rodziny to za bardzo nie mam na co liczyć więc ile się da samodzielnie a co się nie da samodzielnie to koledzy z doskoku pomogą ewentualnie przy dłuższych etapach wezmę pomocnika do tzw. przynieś/wynieś/pozamiataj. Mieszkamy w Warszawie na wynajmowanym mieszkaniu a budowa będzie 50 km od miasta - tak wiem szalony pomysł rzucić "stolycę" i wynieść się na wieś ale po prostu mamy dosyć ciasnoty miejskiej (i nie mówię tu tylko o samym mieszkaniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączę się do dyskusji.

Rozumie ograniczenia finansowe i powierzchniowe działki , ale nie podoba mi się ciąg komunikacyjny w części tzw sypialnej ( chociaż mam znajomych , którzy mają podobny układ i nie narzekają ) oraz łazienka duża. A w szczególe wspólna ściana z salonem . Trzeba ją wygłuszyć . To samo w pomieszczeniu gosp.

Przejście z wiatrołapu do kuchni przez spiżarnię ratuje sytuację .

Nie jestem zwolennikiem budowania domu dla samochodu. Wystarczy wiata. W tym temacie popieram.

Praktycznie przy kwadratowej podstawie dach kopertowy będzie ładniejszy.

 

A ogólnie może być zgrabny , zwarty domek.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, nie chcę być niegrzeczny ale sam planujesz zbudować domek parterowy o pow.166m2 w parterze, dojeżdżając ponad 50km w jedną stronę??? Powierzchnia zabudowy to jakieś 192m2. Jak chcesz aby było tanio i dobrze to taką powierzchnię tylko i wyłącznie w dwóch kondygnacjach. To są spore rozpiętości wiec wątpię że sam podciąg na dwóch słupach wystarczy. To i tak policzy konstruktor. Mimo to i tak w ścianach będziesz miał kilka słupów. Domek spory, a jakie masz założenia budowlane? Jakie ocieplenie, czym ogrzewane?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpiętość domu to ok 12,5m, w innnym projekcie wspomnianym w tym wątku przy rozpiętości o 2 metry krótszej wiązary nie potrzebują żadnego wsparcia i jest gitara. Zakładam, że podciąg na 2-3 słupach w osi domu wystarczy w zupełnośći - ale to juz zweryfikuje jak pisałeś konstruktor i może sprowadzi mnie na ziemię:)

 

Dom będzie bez piwnicy, fundament lany w grunt ze szczątkowym deskowaniem górnej krawędzi ławy, ściany fundamentowe z bloczków, ściany nośne BK 24cm, działowe BK 12cm. Dach na wiązarach, kryty membraną i dachówką ceramiczną - pokrycie zrobi firma. Ogrzewanie gazem ziemnym, piec kondensacyjny, 100% podłogówka. Sciany 2 warstwowe ocieplane styropianem. Strop ocieplony wełną, poddasze nieużytkowe nieocieplone.

 

Czasami nie bede dojezdzal 50 km - mam domek letniskowy 15km od miejsca budowy, wiec jak mi sie ulozy praca (bo mam ruchome dni pracy) tak ze wyjda 2 dni wolne to wtedy przenocuje tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imo nie chce ci odbierać nadziei ale w 350 tys pod klucz , po podłodze to będzie z 190m2 wg rysunku, i dojazd 50 km będzie bardzo ciężko samemu.

sam tego nie ogarniesz, potrzebowałby ci się jakiś emerytowany budowlaniec, zawsze to we dwójkę raźniej i pomoc znajomych.

ja właśnie kończę budowę swojego wym. 9,3x 8 pow podłóg 105m2 z użytkowym poddaszem. w tej chwili wydałem 190 tys wszystko robię sam, w wolnej chwili pomaga mi wujek za piwko i paczkę fajek. dzisiaj kończę układać podłogi jutro robię wodę a w poniedziałek zaczynam schody.

tylko w domu jestem gościem, coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...