Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Pompa ciepła - chłodzenie


wrozansk

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 273
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chłodnica do reku jak najbardziej do obniżenia wilgotności. Znajdziesz na pewno tańsze. Mam u siebie coolboxa ThesslaGreen.

Ale do obniżenia temperatury np klimakonwektor. Tylko poza zasilaniem musisz mieć jeszcze odpływ skroplin.

 

Jeśli chodzi o chłodzenie sufitowe, mam u siebie jako uzupełniające do ścian w salonie. Opisywałem w tym dziale jak się sprawdza. A rurki mają 6mm i w tynku 10-15mm spokojnie się mieszczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

cześć,

ja planuję do PC klimakonwektory. w domu mam 100% kaloryferów. planowałem i tak dokupić kolejne większe kaloryfery, żeby wykorzystać niższą temperaturę zasilania i uzyskać lepszy COP. W związku z tym dołożę i kupię KK - przy okazji w lecie będą chłodzić. planuję 3 może 4 sztuki, podłączę całość na oddzielnym obiegu, a na drugim będzie reszta kaloryferów. dodatkowo dojdzie izolacja rurek doprowadzających/odprowadzających wodę i odprowadzenie skroplin - najprostszy sposób - przewiercę się przez ścianę bezpośrednio na zewnątrz. akurat w tych miejscach gdzie będę KK to nie problem. w moim przypadku KK to najrozsądniejsze rozwiązanie, tym bardziej że będę korzystał z programu czyste powietrze i na to też dostanę dotację, więc dodatkowo wychodzi najbardziej ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

ja planuję do PC klimakonwektory. w domu mam 100% kaloryferów. planowałem i tak dokupić kolejne większe kaloryfery, żeby wykorzystać niższą temperaturę zasilania i uzyskać lepszy COP. W związku z tym dołożę i kupię KK - przy okazji w lecie będą chłodzić. planuję 3 może 4 sztuki, podłączę całość na oddzielnym obiegu, a na drugim będzie reszta kaloryferów. dodatkowo dojdzie izolacja rurek doprowadzających/odprowadzających wodę i odprowadzenie skroplin - najprostszy sposób - przewiercę się przez ścianę bezpośrednio na zewnątrz. akurat w tych miejscach gdzie będę KK to nie problem. w moim przypadku KK to najrozsądniejsze rozwiązanie, tym bardziej że będę korzystał z programu czyste powietrze i na to też dostanę dotację, więc dodatkowo wychodzi najbardziej ekonomicznie.

 

Ile to będzie kosztowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KK Purmo K2A 120 - z montażem na gotowo 3,2k. 140 jest o 300pln drożej. w moim przypadku po dotacji i uldze termomodernizacyjnej wyjdzie poniżej 1,9k. za sam kaloryfer c33 160 z wymianą i przeróbka około 900-1000pln, po dotacji 600, czyli dopłata do KK w granicach 1,3k.

 

Idę tym samym tropem. Nowy osobny pion na dwa KK Purmo VIDO, ale chcę najmniejsze K080.

U mnie Purmo K080 to 2'100 zł / sztuka materiał PEX z łączkami skręcanymi na pion powinien się zmieścić do 500 zł, mam zamiar samemu go poskładać. Instalator podepnie kotłownię. Czekam na podwyższone dofinansowanie 60% kosztów, KK powinno się udać podciągnąć pod modernizację CO.

 

Mam pytanie czy do dwóch KK Purmo 80cm, starczy bufor na wodę lodową o pojemności 100 L, czy może jeszcze zmienić na większy (jaki), póki instalator nie przywiózł materiałów i nie zaczął tego składać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy do dwóch KK Purmo 80cm, starczy bufor na wodę lodową

o pojemności 100 L, czy może jeszcze zmienić na większy (jaki), póki

instalator nie przywiózł materiałów i nie zaczął tego składać?

Pojemność klimakonwektorów.jpg

Pojemność klimakonwektorów jest znikoma,

Grzejniki w trakcie chłodzenia będą wyłączone,

Moc chłodząca althermy 6 kW ? x 25 l/kW = ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie przy trzech KK powinienem mieć bufor na lodową wodę około 150-200l (według jednego z instalatorów). drugi twierdzi, że 120l wystarczy. według wzoru Andrzeja też wychodzi 150l (moc 6kW), więc faktycznie powinno być około 120-150l.

 

Marco36 - dopytaj instalatora, czy jeżeli będziesz miał tylko 2 małe KK, to czy będzie to sprawnie działało. wydaje mi się, że to może być za mała instalacja, nawet z większym buforem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie przy trzech KK powinienem mieć bufor na lodową wodę około 150-200l (według jednego z instalatorów). drugi twierdzi, że 120l wystarczy. według wzoru Andrzeja też wychodzi 150l (moc 6kW), więc faktycznie powinno być około 120-150l.

Dwa czy trzy klimakonwektory - to żadna różnica, ( zobacz pojemności KK ) jeżeli nie ma chłodzenia podłogowego,

Pompa będzie prawidłowo pracować im ;

- bufor będzie większy,

- a KK właściwie dobrane; - raczej mniejszej mocy niż większe aby ;

........ - zachować jak najbardziej ciągłą pracę,

....... - bo o akumulacji w przypadku KK nie ma co marzyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawa komfortu cieplnego to ;

...1/ ciągła praca PC a więc moc dobrana na miarę,

...2/ ciągła praca nawet przy najniższej mocy ;

........a/ wtedy nawet przy niższej temperaturze powietrza w domu

............ odczuwalny jest komfort,

........b/ jeżeli będziesz trzymałem się sztywno 2 taryfy, to będziesz

............zmuszony ;

............. 1/ mieć wyższą temperaturę w domu ,

............. 2/ a i tak mimo odpowiedniej temperatury będziesz

................. odczuwać dyskomfort ,

............ 3/ dłuższa przerwa w pracy pompy – powoduje dyskomfort,

............. 4/ mocniejszy KK - będzie pracował z większą mocą

....................- ale krócej,

 

Jest obecnie dużo użytkowników posiadających funkcje chłodzenia ;

... - ale nie udzielają się na forum,

...- najwięcej na ten temat pisał swego czasu kolega map78 ;

..........- namawiał do zakupu najmniejszych, żeby zachować jak

............... najbardziej ciągłą pracę

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie.

Można podłączyć KK pod standardową instalacje CO w celu chłodzenia ?

Nie będzie problemu z wilgocią na standardowo ocieplonych rurkach z plastiku (czerwona, niebieska otulina) przy wodzie 7C? Wystarczy kauczukowa izolacja rurek na wierzchu a te w ścianach i podłodze mogą zostać jak są ?

Chciałbym zamontować KK kanałowy na poddaszu i wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia. Skropliny na dach a zasilanie instalacją CO.

Edytowane przez pstr00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjmując, że Daikin moduluje od 1,8 kW do 6 kW.

To bufor min. 1.8x25= 45 L do 6x25= 150 L.

To w sumie te 100 L mogło by być.

Po doświadczeniach po ostatnich upałach, temp. na piętrze może róść do 28/29°C, obecnie mam kilmatyzację przenośną i starcza mi schłodzenie temp. do 25°C.

 

Pytanie czy zostawić już te 100L, czy zagadać do instalatora o 150L? (o ile będą mieć).

hmm.. może i dać spokój, bazując na tych 25 L x moc, to 104 L będzie w instalacji - to z kolei daje moc 4 kW, więc PC będzie tu pracować na 70% swej mocy, to optymalny wynik. Najwyższa sprawność PC jest przy 80% obciążenia. Chyba że dla chłodzenia jest inna moc, bo i zależna od temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej ...2/ ciągła praca nawet przy najniższej mocy ;

........a/ wtedy nawet przy niższej temperaturze powietrza w domu

............ odczuwalny jest komfort,

 

z tym się jeszcze nie spotkałem.

 

widzę, że map78 nie ma w ogóle bufora, a ma KK - i to małe. nie znalazłem jeszcze opisu, ale wygląda na to, że używa podłogówki jako bufora przy chłodzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej ...2/ ciągła praca nawet przy najniższej mocy ;

........a/ wtedy nawet przy niższej temperaturze powietrza w domu

............ odczuwalny jest komfort,

 

z tym się jeszcze nie spotkałem.

 

Jak zamontujesz Pompę - to odczujesz to natychmiast ;

....gdy pompa nie pracuje - to lokator czuje chłód,

 

widzę, że map78 nie ma w ogóle bufora, a ma KK - i to małe. nie znalazłem jeszcze opisu, ale wygląda na to, że używa podłogówki jako bufora przy chłodzeniu?

Wszystko się zgadza;

- na parterze ma podłogówkę ,

- a na piętrze klimakonwektory,

Dzięki temu może puścić ;

...10 st na KK,

...15 st. zasilać podłogę w tym samym czasie,

...lub wyłączyć podłogówkę - ale musi włączyć bufor,

Ponieważ Ty masz same grzejniki to przy chłodzeniu musisz je wyłączyć,

a ich zład zastąpić zładem w buforze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taki jest plan - dwa obiegi, jeden KK drugi reszta kaloryferów. pod samo chłodzenie wychodzi mi bufor 150l. pod ogrzewanie przez chwilę myślałem już o buforze 300l, teraz skłaniam się jednak ku temu 150l. wczytałem się i widzę, że jako akumulator ciepła słabo się sprawuje, zwiększa starty energii, a poza tym widzę opinie, że lepiej dołożyć czas pracy w T1 niż "dogrzewać" w T2 i próbować w buforze akumulować ciepło. Do tego teraz dochodzi "....gdy pompa nie pracuje - to lokator czuje chłód,".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawa komfortu cieplnego to ;

...1/ ciągła praca PC a więc moc dobrana na miarę,

...2/ ciągła praca nawet przy najniższej mocy ;

........a/ wtedy nawet przy niższej temperaturze powietrza w domu

............ odczuwalny jest komfort,

........b/ jeżeli będziesz trzymałem się sztywno 2 taryfy, to będziesz

............zmuszony ;

............. 1/ mieć wyższą temperaturę w domu ,

............. 2/ a i tak mimo odpowiedniej temperatury będziesz

................. odczuwać dyskomfort ,

............ 3/ dłuższa przerwa w pracy pompy – powoduje dyskomfort,

............. 4/ mocniejszy KK - będzie pracował z większą mocą

....................- ale krócej,

 

Jest obecnie dużo użytkowników posiadających funkcje chłodzenia ;

... - ale nie udzielają się na forum,

...- najwięcej na ten temat pisał swego czasu kolega map78 ;

..........- namawiał do zakupu najmniejszych, żeby zachować jak

............... najbardziej ciągłą pracę

 

No to ja i cala moja rodzina jakaś nienormalna jest .

Całą zimę przeleciałem tylko w taniej taryfie.

W domu temperatura caly sezon od 22,8 do 23,4 i to wartosci graniczne w praktyce 90% sezonu od 23 do 23,3 sory ale nie ogarniam spadku temperatury o 0,3st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...