Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Badanie geotechniczne - płyta czy ława


Owczar

Recommended Posts

Witam,

 

Jakiś czas temu uzgodniłem adaptację projektu tytan 3. Byłem przekonany, że grunt jest w głównej mierz gliniany, a poziom wód gruntowych niski - tak było u sąsiada 30m dalej. Okazało się zupełnie inaczej Grunt jest piaszczysty, a poziom wód gruntowych podczas deszczy wysoki - podczas wykonywania badania 0,5m pod poziomem gruntu.

 

Konstruktor z architektem lobbują ławy fundamentowe z bloczków wodoodpornych, ale mnie to rozwiązanie w ogóle nie przekonuje. Fundament stojący w wodzie może i się nie rozpuści ale obawiam się strat ciepła do gruntu oraz wilgoci.

 

 

Argumenty konstruktora za ławą:

- osadzenie poniżej głębokości przemarzania

- niższy koszt

- prostota

 

Przeciwko płycie

- przy takim poziomie wody gruntowej pojawi się problem wysadzinowości

- brak możliwości wykonania opaski przeciwwysadzeniowej poziomej bo dom jest sytuowany 1,5m od granicy (nie wiem czemu wyklucza pionową)

- konieczność wymiany gruntu na 1m głębokości na całej powierzchni

- zalecił wykonanie badania wysadzinowości gruntu

- zalecił badanie agresywności wód gruntowych

- twierdzi, że w przypadku płyty pojawi się problem wilgoci - przesiąkanie kapilarne i zatrzymwanie wody przez xps pod płytą

 

Wszędzie czytam, że płyta jest idealna na grunty o wysokim poziomie wód gruntowych i szczerze mówiąc jej zalety mnie przekonują. Nie wiem czy konstruktor nie chce się po prostu podjąć projektu płyty, czy jego argumenty są rzeczywiście zasadne.

 

Działka leży na gruntach zdrenowanych. Będę sprawdzał czy drenaż wymaga naprawy i skąd aż tak wysoki poziom wody. Grunt pod domem jest dobrej nośności, jest przepuszczalny i nie wiem po co miałbym go wymieniać na 1m głębokości. Zaproponowałem płytę, plus drenaż opaskowy i opaskę przeciwwysadzeniową z XPS pionową, ale konstruktor tego nie widzi.

 

Projekt domu to tytan 3 ze zmienionym stropem teriva na lany. Czy sam projekt wymaga większych zmian pod płytę?

Czy mogę wykonać projekt z PNB na ławach i potem zmienić? Może po prostu poszukać innego konstruktora niż na siłę forsować mój pomysł u obecnego?

 

Poniżej link do wyników badania gruntu.

https://drive.google.com/file/d/1U3K3yHNnPwwOK73aXJO-rQarQGqGdK4i/view?usp=sharing

 

Pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi!

Edytowane przez Owczar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Konstruktor z architektem lobbują ławy fundamentowe z bloczków wodoodpornych

Czy to jacyś kolesie? ;)

 

brak możliwości wykonania opaski przeciwwysadzeniowej poziomej bo dom jest sytuowany 1,5m od granicy (nie wiem czemu wyklucza pionową)

Pionowa jest trudna do prawidłowego wykonania. A dlaczego granica działki przeszkadza w poziomej? Jest jeszcze ukośna.

 

twierdzi, że w przypadku płyty pojawi się problem wilgoci - przesiąkanie kapilarne i zatrzymwanie wody przez xps pod płytą

XPS powinien być na betonie podkładowym, na którym należy zastosować masę KMB pomiędzy podkład a XPS. Jest to koszt, ale potem święty spokój.

 

Nie wiem czy konstruktor nie chce się po prostu podjąć projektu płyty, czy jego argumenty są rzeczywiście zasadne.

Może po prostu nie projektował płyt i tego nie potrafi?

 

Czy mogę wykonać projekt z PNB na ławach i potem zmienić?

Tak. Ja tak zrobiłem. Projekt płyty zleciłem specjaliście od projektowania płyt już po uzyskaniu PnB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pozioma. Plan zagospodarowania zezwala na budowę 1.5m od granicy działki. Z racji małej działki chcemy ja maksymalnie wykorzystać i korzystamy z tego przywileju. Projektant twierdzi, że dołożenie poziomej opaski utworzy swego rodzaju taras i zmusi nas do odsuniecia domu od granicy o szerokość izolacji.

 

Czy wykonanie pionowej jest aż tak trudniejsze? Ukośna byłaby opcją, ale zastanawiam się czy na połączeniu izolacji ścian z opaska nie utworzy się mostek?

 

Właśnie się zastanawiam czy nie pozwolić im dokończyć adaptacji po staremu i poszukać specjalisty od płyt.

Jak grubość tego betonu pod xps jest minimalna? Beton wodoodporny jest konieczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o pozioma. Plan zagospodarowania zezwala na budowę 1.5m od granicy działki. Z racji małej działki chcemy ja maksymalnie wykorzystać i korzystamy z tego przywileju. Projektant twierdzi, że dołożenie poziomej opaski utworzy swego rodzaju taras i zmusi nas do odsuniecia domu od granicy o szerokość izolacji.

 

A czy ta opaska to nie jest poniżej gruntu?

§ 12.7. Odległości od granicy z sąsiednią działką budowlaną do podziemnej części budynku, a także budowli podziemnej spełniającej funkcje użytkowe budynku, znajdujących się całkowicie poniżej poziomu otaczającego terenu, nie ustala się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd ten temat na forum. Czekam na odpowiedź konstruktora. Według mnie badanie wysadzinowosci przy takim poziomie wody jest bez sensu. Wiadomo że grunt jest wysadzinowy i grunt musi zostać zabezpieczony. Jeśli będzie dalej opór materii będę szukał konstruktora, który mi zmieni projekt już po wydaniu PnB. Sąsiadka z takich samych powodów poszła w płytę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, będzie podłogówka, ale nie chcę wykorzystywać jej akumulacyjności. Na płycie będzie dodatkowa warstwa styropianu i dopiero na niej podłogówka - tak jak było w pierwotnym projekcie.

 

Dzisiaj rozmawiałem z architektem o tej izolacji poziomej. Twierdzi, że jeśli użyjemy takiej izolacji, to musimy utwardzić grunt nad warstwą izolacji - jednocześnie wyłączając ten fragment z części biologicznie czynnej. Podobno część inspektorów w starostwach interpretuje takie utwardzenie jako taras i nakazuje odsunięcie od granicy. Czy rzeczywiście grunt nad opaską poziomą musi być utwardzony?

Co do badań wysadzinowości... geotechnik z którym rozmawiałem nie za bardzo wie o co chodzi, bo takie badania stosuje się w przypadku glin itp. Tutaj mamy piaski średnie i drobne o zagęszczeniu Id=0,5.

Architekt, który pośredniczy w kontakcie z konstruktorem, twierdzi, że badanie wysaidznowości ma pomóc w doborze izolacji - tego nie do końca rozumiem - bo jeśli jest woda, to wysadzinowość będzie, a co za tym idzie izolacja musi chronić grunt pod płytą przed temp niższą niż 0 stopni. Nie wiem czy dobrze, rozumiem, ale dobór izolacji ma się nijak do wysadzinowości, a bardziej do rodzaju gruntu i warunków klimatycznych...

 

Jeśli chodzi o beton podkładowy pod XPS? Jakiej grubości standardowo się stosuje? Czy przy takim poziomie powinien być to beton wodoodporny? Czy masa KMB skutecznie zabezpieczy XPS przed nasiąkaniem kapilarnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, ja będę miał piwnicę w trudnym terenie, więc jestem trochę "zboczony", jeśli chodzi o hydroizolację i pewnie wielu powie, że przesadzam, doradzając osobie, która piwnicy nie robi (i być może tak jest).

Jeśli chodzi o beton podkładowy to 8-10cm.

"Wodoszczelność" betonu może pomóc (tak samo jak drenaż), ale absolutnie nie zastąpi hydroizolacji.

Pisząc o hydroizolacji, mam na myśli wysokiej jakości produkty takich firm jak Remmers czy Weber (lub kilku innych).

A propos wysadzinowości, wydaje mi się, że Twój grunt nie jest wysadzinowy, skoro masz piasek. Grunt wysadzinowy to np. glina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa się powoli wyjaśnia. Szkoda, że nie mam kontaktu z konstruktorem bezpośrednio bo pewnie szybciej bym się dogadał.

 

Jeśli chodzi o wysadzinowość - byłem przekonany że jak jest wysoko woda = grunt wysadzinowy. Okazuje się, że nie jest tak jak myślałem.

 

Konstruktor zaproponował rozwiązanie - 20cm warstwa zagęszczonego piasku do ls=0,98, 10cm chudego betonu, 1cm warstwy hydroizolacyjnej, 20cm XPS i 25cm.

Jeśli chodzi o wysadzinowość - proponuje bardziej dokładne badania na wysadzinowość - według niego 3 punkty to zdecydowanie za mało. Konieczne byłoby wykonanie kilku odwiertów aby mieć pewność co do wysadzinowości.

Inne rozwiązanie to wymiana gruntu do 1m głębokości - wtedy mamy 100% pewności, że grunt nie jest wysadzinowy i jednorodna warstwę pod płytą.

 

Ja zapronowałem zmianę XPS pod płytą do 10cm (zachowujemy izolację od wewnątrz z projektu -20cm styropianu pod posadzką) plus 10cm opaska pionowa. Wtedy niezależnie czy grunt jest wysadzinowy czy nie, mamy spokój - a dodatkowo izolacja gruntu.

 

Które rozwiązanie według Was sprawdzi sie najlepiej? Podejrzewam, że kosztowo wszystko wyjdzie podobnie. Wybranie gruntu to sporo prac ziemnych, opaska to też prace ziemne plus materiał, ale mniejszy zakres. Badania teoretycznie wyszłyby najtaniej, ale nie wiem czy spałbym spokojnie nawet przy dużej gęstości odwiertów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkich, którzy właśnie przygotowują się do budowy domu, zapraszamy do Szkoły Muratora! Redaktorzy i eksperci Muratora podzielą się swoją wiedzą o organizacji budowy, technologiach budowlanych i najnowszych trendach.

 

Szkoła Muratora - już 18 listopada. Wstęp wolny! Zachęcamy do rejestracji:

http://muratordom.pl/szkola-muratora/#utm_source=Forum&utm_medium=Bocianki&utm_campaign=Szko%C5%82a%20Muratora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...
Najbardziej się znam na geologii i geotechnice, mniej na budownictwie dlatego się wypowiem tylko stricte o wysadzinowości - stwierdzenie że jeśli woda jest wysoko to grunt jest wysadzinowy jest błędne, wysadziny powstają wskutek tworzenia się soczewek lodu które z kolei powstają wskutek kapilarnego podciągania wody w wąskich porach gruntu. Zjawisko te nie wystąpi jeżeli pory w gruncie są zbyt duże tak jak to jest w piaskach, więc są one gruntem niewysadzinowym, nawet jeżeli woda jest wysoko. Co innego oczywiście jeżeli piasek będzie zagliniony, wtedy wysadziny jak najbardziej mają prawo występować, dlatego zgodzę się z projektantem że należałoby wykonać dokładniejsze badania 5 - 6 punktów załatwiałoby sprawę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to jest problem, bo ciężko to oszacować. Im więcej tym lepiej, ale może się okazać, że koszt będzie wyższy niż prac ziemnych.

Ja ostatecznie zdecydowałem, że wybierzemy grunt dookoła do głębokości przemarzania i o szerokości 1.5m. Jeśli będzie piasek to zasypiemy go w to samo miejsce ale zageszczajac do ls=0.98. Koszt może wyjść podobny do badań - a pewność 100%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sek w tym, że opaski nie będzie.

Pozioma nie wchodzi na grę, a pionowa nie jest taka prosta w ułożeniu.

Jak sobie poradzić z zageszczniem gruntu pod płytę przy zastosowaniu opaski pionowej? Co do dupochronu się zgodzę. Mimo, że ma być wymiana gruntu to płytę zaprojektował tak, żeby wytrzymała ew wysadzenie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^

To że opaska pozioma w Twoim wypadku nie wchodzi w gre to jest jakis glupi wymysl Twojego architekta, niby ktory przepis ma łamac zakopana w gruncie izolacja?

Co do opaski pionowej to nie widze żadnego problemu, żeby ją wykonać, skoczka na budowie nie maja czy co ze zageszcic piasek wzdłuz stojacego styroduru nie potrafia?

 

Co to jest przesiakanie kapilarne? ten Twoj architekt z konstruktorem to jakies ... mistrze ...

Edytowane przez jacentyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...