Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

AerisNext 350 - wymiana doświadczeń


Recommended Posts

Urządzenie prawdopodobnie jest ok. Zlokalizowane usterkę instalacji, może z czasem wróci praca do normy.

 

Przypomniałem sobie że miałem czasem info opór gdy włączałem maks obroty. Pomyszkowalem i w kanale na poddaszu znalazłem wodę. Muszę przerobic ten kanal aby był w spadku do reku. Najlepiej zamienić elastyczny kanał na sztywny. Próba wyłania wody na zewn poskutkowała zawilgoceniem ściany i pokoju poniżej. krociec poprowadzony na zewnątrz ma spadek do wewnatrz i przecieklo

Pierwsza awaria wodna :).

 

Przyczyna - źle ocieplony kanał czy jakaś inna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 99
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No może wróci. :)

 

 

Przyczyna - źle ocieplony kanał czy jakaś inna ?

 

Sam kanał jest kiepski, bo za mało ma otuliny z wełny. Po wprowadzeniu za miesiąc , jeśli to co zrobiłem da poprawę, wymienię na poddaszu kanały na sztywne i ocieplę porządnie wełną min 5cm. Dziś od nowa podpiąłem do czerpni oba kanały, ociepliłem te miejsca grubo wełną. Kanały skróciłem i wyprostowałem podwieszając do konstrukcji dachu, tak aby był spadek w kierunku reku. jak sie ma juz skraplac to niech idzie w tym kierunku. Nawiewny wymieniłem na długosci 3m na suchy, bo tak skróciłem że był za krótki. :)Dziwne ze w nawiewnym też zebrała sie woda w załomie. Mniej niż w wywiewnym ale była. Widać przy zakrzywionych w pionie kanałach zawsze bedzie sie skraplać woda.

Myślę , że naszpanowany kanał w spadku będzie teraz ok. Musi być lepiej, bo reku po restarcie ustawien pokazał sprawność wentylacji na poziomie 300m3. przy instalacji miał 290 i instalator powiedział ze ma małe opory. Wentylator wywieny pracuje jednak dalej o min 100 obortów wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko spoko. Instalacje ja robiłem. Bez sensu bo finalne wyszłoby na to samo gdyby firma robiła.

Tak czy siak praca went się ustabilizowała. Chodzą równo, kanały na strychu jak struna prościutko do czerpni i wyrzutni idą. Myślę że nie będzie się teraz skraplała woda. Tak czy siak zamienię je na sztywne z grubą warstwą ocieplenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

U mnie zaczęło wywalać dzisiaj błąd ext_pressure_sup

Wydaje mi się, że taki też był przed zimą, jak były filtry zapchane.

 

Teraz mam filtry (zamienniki, ale dobrej jakości, plisowane oczywiście) zaledwie 3 tygodnie i już alarm wywala.

Filtr na wejściu jest już mocno brudny (śląsk:sick:) ale nie tak jak stare gdy wywalało błąd. Przy obu filtrach różnica w prędkości went. wynosi nawet 500-600 (600 do 1100-1200). Po wyjęciu filtra od strony "domu"- nawiew o ile dobrze je opisuję, to prędkości obrotowe się ustabilizowały prawie idealnie i przestał błąd wyskakiwać. Tak na razie zostawiłem- został filtr na wejściu, jako dużo ważniejszy, a wręcz konieczny dla czystości wymiennika.

Zamówiłem dzisiaj oryginalne filtry, żeby reklamację zgłosić :rolleyes:

 

Kratka na czerpni czysta, nawiewy wszystkie dmuchają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszły oryginalne filtry. Założyłem i alarm przestał wyskakiwać, Wentylatory też mają mniejszą różnicę w prędkości- może to wynikać z tego, że miałem filtry F7 i G4 zamienniki. Teraz założyłem G4 i G4 oryginały. Widocznie zamienniki miały większe opory, które system już wyłapywał jako zbyt duże i alarmował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś z użytkowników będzie potrafił odpowiedzieć na takie pytania:

 

1) Przy jakich różnicach w obrotach rekuperator zaczyna wywalać błąd związany z filtrami/przytkanymi przewodami?

 

2) Co w przypadku jak na wejściu jest skrzynka z dodatkowymi filtrami F7, F9, G5 to czy ten rekuperator potrafi to ogarnąć czy zaraz wywala błąd, że filtry zapchane? - przypadek instalacji, gdzie dla zrównoważonego przepływu prędkość nawiewu musi być wyższa o np. 500 obrotów bo w systemie są filtry na smog?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Cześć wszystkim!

 

Jak to możliwe, że reku z górnej półki, z certyfikacją Passiv Haus, tak się psuje? Rozmawiam właśnie z m.in. firmą rekuperatory.pl o instalacji wentylacyjnej i jestem zdziwiony aż taką awaryjnością.

 

Kto Wam montował te rekuperatory?

 

Tak, niestety awaryjność jest bardzo duża. U mnie w ciągu dwóch i pół roku eksploatacji:

- wymieniono płytę główną

- wymieniono wentylator nawiewny

- wymieniono czujniki ciśnienia

- kilkukrotnie wgrywano nowe oprogramowanie

- naprawiano nie działającą nagrzewnicę

- wentylator nawiewny chodzi u mnie o 600 obrotów szybciej niż wywiewny i nikt nie jest w stanie stwierdzić dlaczego tak się dzieje - ten typ tak ma...

 

Z samego rekuperatora oryginalna została już chyba tylko obudowa i wymiennik, a reszta była w mniejszym lub większym stopniu wymieniana.

Od kilku dni jedne z wentylatorów zaczął chodzić bardzo głośno - szykuje się kolejna wymiana...

 

Mój znajomy ma model 450 i też miał awarie wentylatora (jeszcze na gwarancji).

 

Ogólnie - bardzo nie polecam tej firmy i tego modelu rekuperatora. Strata pieniędzy i nerwów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to jednak była wina filtra. jedyny minus zle poprowadzonego kanału wyrzutowego był zwiekszony opor na maksymalnych obrotach. Po naprawieniu przebiegu wszystko sie ustabilizowało na pare godzin. Szybko zatkał sie niestety filtr wywiewny, choć niewiele w domu już miałem cięzkiego do roboty a i wyączłąem ustrojstwo. Po wymianie wentylator wywiewny chodzi przy 100m3/h jakies 50-100 obrotów wyżej. Wiec jest OK.

Ciekawe, że wywiewny chodził wyzej o 300-400 obrotów, a nie miałem żadnego sygnału że filtry do wymiany.

 

Ale jakością jestem zawiedziony. Na początku - tydzien , dwa, na 50m3/h urzadzenie nie było słyszalne. przy 100m3/h , ledwo. A teraz, po 4 miesiacach jest dużo głośniejsze. Filtry kupiłem oryginalne, G4 i G7. Chodzą 4 tydzien. iG7 sądze ze jest do wymiany. A i tak sprzęt kilka razy wieczorem zgasiłem przy 300-400 procent normy w centrum wsi. kupie chyba po taniości dużego Mocarza i bede wymieniał filtry za 50 zł co miesiac. Śląsk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Cześć wszystkim!

 

Jak to możliwe, że reku z górnej półki, z certyfikacją Passiv Haus, tak się psuje? Rozmawiam właśnie z m.in. firmą rekuperatory.pl o instalacji wentylacyjnej i jestem zdziwiony aż taką awaryjnością.

 

Kto Wam montował te rekuperatory?

 

Jeśli centrala jest awaryjna - kto by nie montował, będzie nawalać. Mnie montował doświadczony montażysta, z jego pracy jestem zadowolony, jednak mimo wszystko wentylator padł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Czyscilem kratki na zewnatrz odkurzaczem. Dodatkowe pytanie ,Moze tam zakladacie na zewnatrz cos na te kratki/siatki stalowe jako dodatkowy filterek?

 

Reku 350 next...mam ponownie bład Exe.pressure.sup ,co moze byc powodem ,że ten bład wyskakuje mi na 1 biegu,a jak zwieksze na 3 bieg bład znika?

Czy ma ktos jakis filmik ewentualnie moglby pomoc jak samemu wyczyscic wymiennik?

Dzieki za pomoc

Edytowane przez Tomaszs131
Korekta cytowanej formuły postu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 4 weeks później...
U mnie wyskoczył błąd FAN EHA ERROR i przestał działać wentylator wywiewny. Nawiewny zresztą też się wyłącza co jakiś czas, dopiero po skasowaniu błędu TEMP SUP MIN rusza do pracy. Gwarancja kończy się za niecały miesiąc na szczęście, więc jeszcze zdążę to zrobić bez kosztów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Tak, niestety awaryjność jest bardzo duża. U mnie w ciągu dwóch i pół roku eksploatacji:

- wymieniono płytę główną

- wymieniono wentylator nawiewny

- wymieniono czujniki ciśnienia

- kilkukrotnie wgrywano nowe oprogramowanie

- naprawiano nie działającą nagrzewnicę

- wentylator nawiewny chodzi u mnie o 600 obrotów szybciej niż wywiewny i nikt nie jest w stanie stwierdzić dlaczego tak się dzieje - ten typ tak ma...

 

Z samego rekuperatora oryginalna została już chyba tylko obudowa i wymiennik, a reszta była w mniejszym lub większym stopniu wymieniana.

Od kilku dni jedne z wentylatorów zaczął chodzić bardzo głośno - szykuje się kolejna wymiana...

 

Mój znajomy ma model 450 i też miał awarie wentylatora (jeszcze na gwarancji).

 

Ogólnie - bardzo nie polecam tej firmy i tego modelu rekuperatora. Strata pieniędzy i nerwów.

 

Pozdrawiam

 

Jakbym czytał problemy u mnie. Nie powiem, ale przez 2 lata używania rekuperatora (montaż z rekuperatory.pl panie uchowaj) i oczywiście kilka miesięcy po zakończeniu gwarancji zaczęły się akcje.

 

1. EXT _PRES_ERR to jest stale. Kratki czyszczone, filtry nowe, a nawet sprawdziłem przy otwartym reku i wyciągniętym wymienniku. Ten sam problem.

2. Nagrzewnicę szlag trafił i nie działa. (jak ktoś ma patent jak ją sprawdzić czy działa, a zwyczajnie płytka się zepsuła to proszę o namiar)

3. Obroty wentylatorów rozjechały się równo. Na pierwszym biegu przy 53m2 nawiewny pracuje z prędkością 1800 obr/min, a wywiewny 650 obr/min. Sprawdziłem łożyska i nie ma strasznych oporów. Różnica pomiędzy nimi jest, ale kręciłem chyba kilka razy i nie wiem czy ostatecznie już sobie czegoś nie wmawiam. Poza tym to właśnie wywiewny generuje większy hałas.

 

No i chyba będę musiał zadzwonić po serwis, ale zwyczajnie nie wierzę, że sprzęt na który dałem więcej kasy, renomowany, aby nie było z nim problemów odstawia takie cyrki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mam podobne problemy z Zehnder q350. Minęły dwa lata i są problemy. Mam mały przepływ bo maksymalnie tylko około 100m/h i mały odzysk ciepła. Kratki czyste, filtry czyste, czujniki czyste. Wymiennik też czyściłem woda. Błędy które się pojawiały to za wysokie ciśnienie ale to jak było zimno poniżej zera. Mam dostęp przez aplikację i widzę znaczną różnicę prędkości wentylatorow. Przy tej samym przepływie to wentylator nawiewu pracuje dwa razy szybciej niż wywiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...