Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Elektrycznie, sympatycznie


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 753
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja bym do przeróbek Doriko dodała jeszcze trochę :)

 

  1. Wyrównanie ścian przy pokojach dziecięcych upraszcza bryłę i pokoje są troszkę większe.
  2. Troszeczkę poprzesuwałam też ściany wewnątrz i łazienka dzieci jest teraz odrobinkę większa, co myślę jest korzystne.
  3. Podłubałam też w łazience małżeńskiej. Przy prysznicu jest półścianka, na której jest umywalka, a wyżej szyba.
  4. Przy wejściu do domu też bym wyrównała, a w zamian zrobiłabym wysunięty dach, żeby chronić drzwi przed deszczem.
  5. Garaż na pewno nie powinien mieć wjazdu od strony okien sypialni iłazienki. Najlepiej byłoby, gdyby wjazd był od strony wejścia do domu. W każdym razie odwróciłam go.
  6. Garaż powinien mieć miejsce na kosiarkę i inne ogrodowe rzeczy. Zaznaczyłam tę przestrzeń szarym.
    Z tego powodu wyjście dodatkowe, bo strasznie niewygodnie jest za każdym razem, gdzy potrzeba coś wynieść do ogrodu, otwierać całą bramę.
    Trzeba też przewidzieć miejsce na rowery, meble ogrodowe zimą i masę innych rzeczy, które na pewno będziecie mieć.

elektryczniesympatycznie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym do przeróbek Doriko dodała jeszcze trochę :)

 

  1. Wyrównanie ścian przy pokojach dziecięcych upraszcza bryłę i pokoje są troszkę większe.
  2. Troszeczkę poprzesuwałam też ściany wewnątrz i łazienka dzieci jest teraz odrobinkę większa, co myślę jest korzystne.
  3. Podłubałam też w łazience małżeńskiej. Przy prysznicu jest półścianka, na której jest umywalka, a wyżej szyba.

Przecież Iscra wyrównała ściany ;)

Ciekawe są te uproszczenia działówek między pokojami dzieci i sypialnia małżeńska z przyległościami ;)

 

Przy wejściu do domu też bym wyrównała, a w zamian zrobiłabym wysunięty dach, żeby chronić drzwi przed deszczem
Na pewno to przemyślimy ;)

 

Garaż na pewno nie powinien mieć wjazdu od strony okien sypialni i łazienki. Najlepiej byłoby, gdyby wjazd był od strony wejścia do domu. W każdym razie odwróciłam go.
Nie ma opcji. Zjazd jest od wschodu, a u Ciebie wychodzi prosto na skrzyżowanie ;)

 

Garaż powinien mieć miejsce na kosiarkę i inne ogrodowe rzeczy. Zaznaczyłam tę przestrzeń szarym. Z tego powodu wyjście dodatkowe, bo strasznie niewygodnie jest za każdym razem, gdzy potrzeba coś wynieść do ogrodu, otwierać całą bramę. Trzeba też przewidzieć miejsce na rowery, meble ogrodowe zimą i masę innych rzeczy, które na pewno będziecie mieć.
Na szkicu Iscry garaż ma ok 7,5 x 4 metry, więc trochę tej przestrzeni na graty będzie. Dodatkowe drzwi to bardzo celny pomysł.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym do przeróbek Doriko dodała jeszcze trochę :)

[...]

[ATTACH=CONFIG]405310[/ATTACH]

 

Pestko, powiem ci że to to o co mi chodziło, też zaznaczyłam powiększenie pokoi tylko nie zmazałam starych ścian tyle że nie wyprostowałam całkowicie bryły bo nie chciałam tak znacznie powiększać metrażu. Nie ustawiałam już mebli bo z dziecięciem przy cycu strasznie ciężko się rysuje więc tylko robiłam kopiuj wklej.

Jak na to patrzę to DLA MNIE dom właściwie idealny (parę drobiazgów do kosmetycznej poprawy), pozwoliłam sobie zachować rysunek, jak będę budować następny dom to taki właśnie chcę.

 

Tak mi się spodobała już ta pierwsza wersja że ciężko mi myśleć waszymi potrzebami, z resztą zawsze wychodzą nasze preferencje ale myślę że zawsze warto zerknąć cudzym okiem.

 

A propozycję elewacji już macie czy najpierw układ pomieszczeń?

Może pokażecie jak to ma się do działki, jakiś rysunek poglądowy?

Edytowane przez Doriko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokombinowałam biorąc pod uwagę Wasze propozycje i mam takie dwie opcje:

1.

Koncepcja 17.01 po zmianach 2.jpg

 

2.

Koncepcja 17.01 po zmianach 3.jpg

 

Ja również wyrównałam pokoje, by je powiększyć, ale ponieważ bardzo zależy mi na ograniczeniu metrażu, to jednocześnie wyrównałam część frontowej ściany ścinając powierzchnię, a nie wyrównując do ściany kuchennej, jak Pestka :) Dodatkowo zwęziłam część dzienną (jadalniano-kuchenną) o jakieś pół metra, czyli grubość ściany zewnętrznej. Ponieważ zależy mi na kuchni w układzie równoległym, to gabinet przewędrował w zupełnie inne miejsce. Dzięki temu dostał nawet więcej blatu! Wjazd musi być od wschodu, co zobaczycie później na zagospodarowaniu terenu. Również ze względu na ograniczenie kosztów i metrażu garaż jest jednostanowiskowy + miejsce na szpargały. Dodatkowo wiata na drugi samochód. Pestka ma rację z dodatkowymi drzwiami, więc też je dodałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to kosztowi wychodzi w użytkowaniu?

Przekonamy się ;) Wiesz, mogę Ci pisać założenia, ale bez praktyki to nic one warte nie będą.

W każdym razie bierzemy pod uwagę nie tylko koszt eksploatacji, ale też instalacji. Szacujemy koszt kabli na ok. 8 tys + ok. 2 tys na bojler. Łączny koszt instalacji: 10 tys. Koszt instalacji PC + rurek ogrzewania podłogowego szacuję na jakieś 25 tys. Oznacza to 15 tys różnicy na samej instalacji. Po ilu latach różnica w eksploatacji sprawiłaby, że pompa byłaby bardziej opłacalna? 10? 15? 20? Jak wezmę pod uwagę koszt kredytu, to nawet dłużej, a i tak zależy to w głównej mierze od... ocieplenia domu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to kosztowi wychodzi w użytkowaniu?

My wraz z ciepła woda płacimy za prąd nieznacznie więcej od Sasiada, który ma piec na pelet.

Nie wyobrażam sobie mniej obslugowego urządzenia. Dodatkowo PC latem chłodzi :)

 

Pomnóż przez COP i będziesz miała koszt grzania kablami.

Kable są kompletnie bezobsługowe. Nie ma się co zepsuć, nie ma czego dolewać, serwisować, naprawiać. Gwarancję masz wielokrotnie dłuższą, niż na PC.

Koszt montażu bez termostatów - jakieś 50zł/m2 (materiał z robocizną, z fakturą i gwarancją). Do tego trzeba doliczyć termostaty - gdzieś od 100zł wzwyż za pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam niestety jeszcze szwedzki sposób myślenia :D

PC użytkowaliśmy w Szwecji 10 lat, nadal jestem pod wrażeniem tego systemu, wiec nie będę pewnie obiektywna.

Budując dom nie wyobrażałam sobie innego systemu.

Koszt montażu kabli, bojlera nieporównywalnie niższy, ale ciekawa jestem jak to przełoży się w praktyce.

Oczywiście to wasz dom i tylko wasze zdanie liczy się w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacujemy koszt kabli na ok. 8 tys + ok. 2 tys na bojler. Łączny koszt instalacji: 10 tys. Koszt instalacji PC + rurek ogrzewania podłogowego szacuję na jakieś 25 tys.

 

Obawiam, się, że o wiele zaniżasz obydwie wyceny. Jak wyjdzie ze 200m2 powierzchni ogrzewanej, to za same kable zapłacisz z 10K zł. Do tego termostaty i bojler. No i uczciwie licząc to i za doprowadzenie zasilania do kabli trzeba też doliczyć i kabel zasilający, i robociznę. Więc dobrze policzonych, kompletnych kosztów spodziewaj się w okolicach 15K zł. Ale PC PW razem z podłogówką i zasobnikiem, to bliżej 40K bym się spodziewał.

A czy/kiedy PC się opłaci, to do policzenia jak znasz zapotrzebowanie na ciepło.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam, się, że o wiele zaniżasz obydwie wyceny. Jak wyjdzie ze 200m2 powierzchni ogrzewanej, to za same kable zapłacisz z 10K zł. Do tego termostaty i bojler. No i uczciwie licząc to i za doprowadzenie zasilania do kabli trzeba też doliczyć i kabel zasilający, i robociznę. Więc dobrze policzonych, kompletnych kosztów spodziewaj się w okolicach 15K zł. Ale PC PW razem z podłogówką i zasobnikiem, to bliżej 40K bym się spodziewał.

A czy/kiedy PC się opłaci, to do policzenia jak znasz zapotrzebowanie na ciepło.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452-Pompa-ciep%C5%82a-CZY-elektryka-WEJD%C5%B9-I-POLICZ-SAM!

 

Ale powierzchnia ogrzewana to będzie jakieś 160 mkw :) 205 mkw zabudowy, które widać na rysunku, to powierzchnia razem ze ścianami.

 

Poza tym liczysz fakturę, gwarancję, robociznę. A kable to akurat możemy zrobić stuprocentowo we własnym zakresie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym liczysz fakturę, gwarancję, robociznę. A kable to akurat możemy zrobić stuprocentowo we własnym zakresie :)

 

Tyle, że wtedy kable wychodzą 15% drożej. Do pomiarów izolacji raczej sprzętu też nie będziecie mieli, a warto by to sprawdzić przed zalaniem (i po też). No i gwarancja przepada. Też długo myślałem o samodzielnym rozłożeniu, ale wyszło mi, że nie warto (za robociznę zapłaciłem 2kzł netto z czego ponad 1/4 sfinansował niższy VAT na materiały).

 

Na jednej płycie chcesz zrobić ogrzewany dom i nieogrzwany garaż? Jaka będzie izolacja między wylewką grzewczą a płytą? Pewnie spore straty będą (albo jak kto woli płyta będzie grzała garaż). Jak chcesz nieogrzewany garaż, to lepiej osobna płyta nieizolowana od gruntu. Za to dom IMO lepiej płyta grzewcza i już bez wylewki.

 

Kaizen, koszt pompy ciepła 40 000 zł?!!! Skąd ta cena?!!! :o

 

Całego systemu. Liczyłem 80zł/m2 podłogówka (robocizna z materiałem do rozdzielaczy). I ze 25K na kotłownię. Liczyłem dla 200m2, więc skoro to 160 to podłogówka trochę taniej wyjdzie.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Iscra wyrównała ściany

Odnosiłam się do tego co zaproponowała Doriko, a ona wzięła ten plan bez uproszczonych ścian.

 

Ciekawe są te uproszczenia działówek między pokojami dzieci i sypialnia małżeńska z przyległościami

Tu trzeba trochę z centymetrem popracować, ale to jakaś opcja dla architekt do rozważenia. Nie róbcie sypialni za dużej, bo mimo, że Iskra lubi fotelik z książką, to tam jest jeszcze trochę miejsca do przemyślenia.

 

Na pewno to przemyślimy

Garaż zasłania wejście, a będzie tym sposobem wygodniejsze / szersze przejście z garażu do domu, wiatrołap zyska i o kolejny zakrętas murów mniej. Powiększyło się też trochę pomieszczenie techniczne/pralnia. Natomiast sporo, tak około metra (mniej nie ma sensu, bo nic nie osłoni), wysunięty dach osłoni drzwi.

 

Nie ma opcji. Zjazd jest od wschodu, a u Ciebie wychodzi prosto na skrzyżowanie

UPS, zginęła mi ta informacja w zakamarkach pamięci. Ale tak czy siak pomyślcie co z tym zrobić, bo będziecie latać wokół garażu i kląć tę niedogodność.

 

Na szkicu Iscry garaż ma ok 7,5 x 4 metry, więc trochę tej przestrzeni na graty będzie.

Długość jest okey, ale radziłabym zmierzyć ile ma szerokości samochód z drzwiami otwartymi wygodnie do wsiadania i wysiadania. Dopiero do tej szerokości dodałabym 1 m. Garaż Iskry wystarczy dla np. forda Mondeo, rowerów i jakiegoś regału na samochodowe rzeczy. Ale zapomnijcie o bezkolizyjnym miejscu dla kosiarki. Zwróćcie też uwagę na szer. bramy garażowej, żeby nie trzeba było składać lusterek wjeżdżając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę jedynie wersje Iscry to 2 lepsza.

Plusy:

- Odsunięcie sypialni od garażu i kotłowni.

- powiększenie pokoi dzieci i ich łazienki

- większy gabinecik pani domu

 

Minusy reszty projektu:

- Kuchnia dla mnie ciągle mała jak na taki dom i znowu powielanie stołów jadalnianych w zasadzie obok siebie. Ale rozumiem, że to Wam się podoba i dla Was jest wygodne.

- Natomiast kuriozum dla mnie jest wjazd do garażu. Jak żyje już trochę na tym świecie to nie widziałam takiego rozwiązania. Jak warunki na działce nie pozwalają na wjazd z innej strony to cały dom się projektuje tak by wjazd do garażu był od frontu domu (może być bokiem). Powiedzcie mi jak wyobrażacie sobie zagospodarowanie terenu w około domu? Rozumiem, że np. goście podjeżdżają od strony wjazdu do garażu bo inaczej się nie da i co prowadzicie ich przez garaż do domu, czy idą dookoła garażu i wiaty aby wejść drzwiami frontowymi? Na razie nie mogę sobie tego wyobrazić. Czy architekt, który projektuje ten dom był na Waszej działce?

 

Tak na marginesie jest coraz lepiej ;-).

 

PS. Czy architekt w ogóle wie, że chcecie garaż? Bo to nie wynika z wcześniejszych projektów.

Edytowane przez katka
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że wtedy kable wychodzą 15% drożej. Do pomiarów izolacji raczej sprzętu też nie będziecie mieli, a warto by to sprawdzić przed zalaniem (i po też). No i gwarancja przepada. Też długo myślałem o samodzielnym rozłożeniu, ale wyszło mi, że nie warto (za robociznę zapłaciłem 2kzł netto z czego ponad 1/4 sfinansował niższy VAT na materiały).

 

Na jednej płycie chcesz zrobić ogrzewany dom i nieogrzwany garaż? Jaka będzie izolacja między wylewką grzewczą a płytą? Pewnie spore straty będą (albo jak kto woli płyta będzie grzała garaż). Jak chcesz nieogrzewany garaż, to lepiej osobna płyta nieizolowana od gruntu. Za to dom IMO lepiej płyta grzewcza i już bez wylewki.

 

2 elektryków z uprawnieniami w najbliższej rodzinie... Damy radę i z robocizną i sprzętem i gwarancją ;))

 

Garaż ma być dostawiany, nieogrzewany. Więc albo na osobnej płycie albo w ogóle jakiś uproszczony fundament - ale tutaj robota dla konstruktora, żeby było to lekkie i tanie. Zasadniczo ma nie wiać i nie kapać na głowę :p

 

 

Garaż zasłania wejście, a będzie tym sposobem wygodniejsze / szersze przejście z garażu do domu, wiatrołap zyska i o kolejny zakrętas murów mniej. Powiększyło się też trochę pomieszczenie techniczne/pralnia. Natomiast sporo, tak około metra (mniej nie ma sensu, bo nic nie osłoni), wysunięty dach osłoni drzwi.

Garaż zasłania, ale od strony tzw. technicznej. Tam, gdzie jest elegancka, reprezentacyjna ulica - tam jest wejście. Mieszkamy na końcu tej ulicy i dzięki temu garażowi odgradzamy nieco wejście do domu od skrzyżowania.

 

UPS, zginęła mi ta informacja w zakamarkach pamięci. Ale tak czy siak pomyślcie co z tym zrobić, bo będziecie latać wokół garażu i kląć tę niedogodność

Dlatego drzwi się przydadzą zdecydowanie :)

 

Na szkicu Iscry garaż ma ok 7,5 x 4 metry, więc trochę tej przestrzeni na graty będzie.

Długość jest okey, ale radziłabym zmierzyć ile ma szerokości samochód z drzwiami otwartymi wygodnie do wsiadania i wysiadania. Dopiero do tej szerokości dodałabym 1 m. Garaż Iskry wystarczy dla np. forda Mondeo, rowerów i jakiegoś regału na samochodowe rzeczy. Ale zapomnijcie o bezkolizyjnym miejscu dla kosiarki. Zwróćcie też uwagę na szer. bramy garażowej, żeby nie trzeba było składać lusterek wjeżdżając.

W Paincie rysuję bez centymetra, tylko na oko :D Ale dobrze mówisz i to wszystko weźmiemy pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...