Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wybrać bojler firmy Termica czy Joule ?


levyyy

Recommended Posts

Witam,

 

Stoję przed wyborem bojlera. Pionowy ze stali nierdzewnej, około 150l. Zastanawiam się nad tymi dwoma :

 

Bojler pionowy z wężownicą Joule Cyclone 150l stal nierdzewna ErP B

 

Bojler pionowy z wężownicą TERMICA 150l stal nierdzewna

 

Ten pierwszy droższy o około 300zł. Co sądziecie która firma lepsza ? Czy może polecacie w tej kwocie lub nieco wyższej od innego producenta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years później...

Odkopuję temat, będę zmianiał zasobnik (mam PC) na większy i nierdzewkę, rozważam 300-ki tych producentów, różnicę które widzę to głównie:

- gatunek stali lepszy w Joule (316, vs 304 w Termice),

- grubość stali wyższa w Termice (jeśli dobrze pamiętam 2mm vs chyba 1mm w Joule),

- grawancja dłuższa w Joule (12 lat pod warunkiem płatnego przeglądu po roku, jeszcze nie wiem ile $, Termica 8 lat),

- Joule ma grzałkę, ale mi zbędna,

- Termica z 10% tańsza.

 

Poradzicie co byście zrobili na moim miejscu? Informacyjnie (o ile istotne):

- wodę mam chyba dobrą, bo anody zużywają się bb. powoli,

- ciśnienie mam po reduktorze na 3bar,

- mam do obiegu grzewczego wlany inhibitor korozji, na instalacji jest odmulacz, ale widzę np,. w rotametrach/szklankach OP że woda ma ciemnawy odcień (od wężownicy?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- gatunek stali lepszy w Joule (316, vs 304 w Termice),

 

Joule to nie DUPLEX 2304?

 

- grubość stali wyższa w Termice (jeśli dobrze pamiętam 2mm vs chyba 1mm w Joule),

 

Porównywanie grubości różnych materiałów nie ma sensu.

 

Poradzicie co byście zrobili na moim miejscu? Informacyjnie (o ile istotne):

- wodę mam chyba dobrą, bo anody zużywają się bb. powoli,

- ciśnienie mam po reduktorze na 3bar,

- mam do obiegu grzewczego wlany inhibitor korozji, na instalacji jest odmulacz, ale widzę np,. w rotametrach/szklankach OP że woda ma ciemnawy odcień (od wężownicy?).

 

W zasobniku ciśnienie Ci się zmieni przez rozszerzalność termiczną wody. Jak masz dobrze dobrane naczynie przeponowe i jest w nim odpowiednie ciśnienie, to pomijalnie - ale jak bierzesz większy zasobnik to być może trzeba też zmienić naczynie.

 

Sprawdzałeś, czy nie różnią się umiejscowieniem króćca do cyrkulacji? Czy może w Termice w ogóle go nie ma?

 

Co do kosztów - pytaj autoryzowanego instalatora. Chyba kiedyś mieli listę na stronie - teraz znaleźć nie mogę. Mi montował "przy okazji" instalator zmiękczacza który "specjalnie" zrobił sobie autoryzację przez zdalne szkolenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joule to nie DUPLEX 2304?

 

Porównywanie grubości różnych materiałów nie ma sensu.

 

W zasobniku ciśnienie Ci się zmieni przez rozszerzalność termiczną wody. Jak masz dobrze dobrane naczynie przeponowe i jest w nim odpowiednie ciśnienie, to pomijalnie - ale jak bierzesz większy zasobnik to być może trzeba też zmienić naczynie.

 

Sprawdzałeś, czy nie różnią się umiejscowieniem króćca do cyrkulacji? Czy może w Termice w ogóle go nie ma?

 

Co do kosztów - pytaj autoryzowanego instalatora. Chyba kiedyś mieli listę na stronie - teraz znaleźć nie mogę. Mi montował "przy okazji" instalator zmiękczacza który "specjalnie" zrobił sobie autoryzację przez zdalne szkolenie.

 

Tak, Joule to Duplex (nie jestem biegły w tych stalach), to chyba topowa opcja.

 

Wyższa grubość to raczej lepsza trwałość (czy możliwoiść naprawy/spawania), ale teoretycznie (?) jak nic się z tym nie będzie dziać to OK. Chciałbym mieć spokój z tym tematem na zawsze.

 

Jakiś czas temu zmieniłem naczynie na (jeśli dobrze widzę na mailu) Refix DE 40, myślę że spokojnie starczy.

 

Oba mają cyrkulację, miejsca króćców dość typowe. Bardziej patrzę teraz na osłony czujników i chyba Termica troche mi bardziej pasi (ale to nie najważniejsze kryterium).

 

Z tego co czytam autoryzowany ma zrobić przegląda po roku (montaż instalator "posiadający odpowiednie kwalifikacje").

 

Mają trochę wątpliwych uwag w warunkach gwarancji np. :

- Każdy zasobnik musi być wyposażony w reduktor ciśnienia - nie starczy na wejścu dio chaty???

- Należy wykonać zrzut wody z zaworu (temperaturowociśnieniowy) rurką miedzianą do kanalizacji - miedzianą???

- Do grzałki elektryk z uprawnieniami ???

- Na wniosek Joule Sp. z o.o. klient zobowiązany jest do udostępniania aktualnych badań wody.

- Grzałka powinna być podłączona poprzez podwójny izolacyjny przełącznik wielobiegunowy z separacją styków co najmniej 3 mm dla obu biegunów. może to nic niezwykłego)

- EDIT: +parametry wody niektóre (np. Mg <10mg/l??? Sód 150)

Edytowane przez grzeniu666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...