Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Automatyka domowa - system gwiazda/rozproszony; Satel/PLC/Ampio, a może coś innego?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 69
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Co konkretnie zrobiłeś na Xiaomi a co na Tuya ? Napisz więcej o tej instalacji, plis.

 

Jeżeli o Xiaomi chodzi

W każdym pomieszczeniu w domu, przy kilku urządzeniach, jak drukarka 3d w namiocie, szafa rack, etc. oraz na zewnątrz budynku od północy czy w altanie mam czujki Aqara temperature and humidity sensor.

W kilku pokojach mam kostki Aqara magic cube, które mam okodowane do otwierania/zamykania rolet, sterowania światłem, etc.

W kilku miejscach mam przyklejone Aqara light sensor aby na przykład włączać ledy na schodach, gdy natężenie światła na korytarzu spadnie poniżej wartości progowej

Są też do tego min. czujki ruchu, ale tych nie potrzebowałem, z racji czujki spiętej z Satelem w każdym pomieszczeniu.

 

Gada to wszystko z SONOFF Zigbee 3.0 USB Dongle wpiętym w raspberry pi 4, na którym śmiga HASS, a wcześniej przez ponad 3 lata na CC2531zigbee2mqtt wpiętym do raspberry pi 2, na którym działał OpenHab. Uprzedzając pytania ... OH jak i rpi 2 działały bez zarzutów, od chciałem spróbować HASS, mając do czasu ukończenia migracji działający OH.

 

Jeżeli chodzi o Tuya, to mam zintegrowany domofon, aby można było podejrzeć obraz z kamerki (chociaż akurat z moim domofonem częściej to nie działa, niż działa, w przeciwieństwie na przykład do kamer Hikvision, które mam na budynku). Z tuya mam też zintegrowane sterowniki LED RGB więc mogę nie tylko włączyć światło, ale również sterować natężeniem i kolorem światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli architektura jest taka, że Home Assistant (na RP 4) jest sercem systemu, czujki i sterowniki w pokojach, a całość spięta bezprzewodowo?

 

Nie do końca.

 

Core systemu to Satel Integra 256. Tam są wpięte wszystkie czujki ruchu, zmroku, zegar astro, włączniki, światła, rolety i gniazda ... i pewnie coś jeszcze. Jest tam też podstawowa logika, w stylu ... kiedy w domu jest ruch pompa CWU działa, czy wyłączanie gniazd/świateł uzbrajając alarm. Najważniejsze, krytyczne i najprostsze rzeczy. Chodzi o to aby system działał prawidłowo kiedy pozostałe elementy z jakiegoś powodu zawiodą.

 

HASS to level up i serce wszystkich integracji. więcej czujek, urządzeń, więcej logik, więcej wygody. Począwszy od sterowania światłem w zależności od obecności, czy ruchu, przez sterowanie multimediami ... po poziom paliwa w samochodzie na głównym dashboardzie aplikacji.

 

99% Satela mam przewodowo, tylko kilka elementów na abax2. Wszelkie pozostałe IOT, o ile nie mają wejścia lan są bezprzewodowo po WiFi, necie, bluetooth czy zigbee. Niemal wszystkie przekaźniki mam w jednej szafie DIN, pestek w gniazdkach mam tylko kilka, tam gdzie poniosła mnie wyobraźnia, lub nie przewidziałem.

 

Całe okablowanie za to mam w gwiazdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnie to rozwiązane, ale zamiast integry mam strboxa - PLC programowalny. Polski projekt, który już trochę jest na rynku.

 

Kryczyne automatyzacje trzyma sterbox, a cała reszta plus integracje siedzą w HA.

Do sterboxa mam podpięte modułowe włączniki dotykowe, choć można się też pokusić o panele modbus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie znam się, dlatego dopytuję w podstawowych kwestiach, ale jak np masz rozwiązane sterowanie światłem w salonie? Musi być panel dotykowy, programowany itd. Potem do czegoś ten panel podłaczasz, bo przecież nie do Integry. Możesz opisać to pokrótce?

 

Albo zwykły wyłącznik dzwonkowy podpięty do wejścia integry (INT-IORS), dowolny inny panel oparty o jeden z kanałów integracji. Ja korzystam z włączników, a dodatkowo z telefonów poprzez HA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...