Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewać piwnicę czy nie?


wrozansk

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Zastanawiam się czy montować ogrzewanie w piwnicy. Do tej pory byłem na to zdecydowany, i na tej podstawie też miałem wyliczone OZC. Jednak zaczynam mieć wątpliwości w sensowność tego rozwiązania.

 

Pomieszczenia w piwnicy:

- kotłownia (albo z kotłem albo jednostką wewnętrzną PC oraz być może rekuperatorem)

- pralnia/suszarnia

- pomieszczenie gospodarcze - raczej służące do przechowywania żywności

- siłownia

 

Plan był zamontować w piwnicy podłogówkę. Tylko patrząc realnie, jedyne pomieszczenie, które będzie regularnie użytkowane, to siłownia. Z tym że regularnie i tak ograniczy się do jakichś 2 - 3 godzin dziennie. Może zamiast montować tam podłogówkę lepiej wyjdzie zamontować kable i grzać prądem? Jak człowiek podliczy dodatkowy rozdzielacz, rurki itp., to może się to okazać nieopłacalne.

 

Jak uważacie?

 

Pozdrawiam,

 

Wojciech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robie nieogrzewaną, nie ma sensu ogrzewać, jedynie pralnia będzie w piwnicy i w tym pomieszczeniu mam okno, a w pomieszczeniu obok, między którymi nie będzie drzwi, mam 3 kominy wentylacyjne, także powinno być ok, na stropy daje 19 cm styro, 6 cm 0.36 i 13 cm 0.30. Powinno być ok, na ścianach na których jest klatka schodowa na parter i gdzie będą drzwi dałem po 10 cm styropianu, aby ciepło nie uciekało. drzwi z piwnicy do domu, energooszczędne, najtańsze
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwnicy będzie wentylacja mechaniczna. Siłownię chcę ogrzewać, ponieważ poza siłownią może któregoś dnia tam wstawię kanapę i będę miał pokój ucieczki:P

 

Tylko no właśnie. Jeśli w pozostałych pomieszczeniach przebywać raczej się nie będzie, to czy jest sens dociągnięcia tam ogrzewania wodnego? Dodatkowy rozdzielacz, dodatkowe rury to zawsze jakiś koszt.

 

Pozdrawiam,

 

Wojciech

Edytowane przez wrozansk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Ja też mam piwnice, około 50m2, pralnia, pomieszczenie na opał, kotlownia, łazienka i mały hol. Łazienka i hol na podłogowce, pralnia duży grzejnik panelowy, kotłownia piec na pellet + maly grzejnik. Wszędzie okienka, łazienka wymuszona wentylacja, jedyne obawy o pralnie, bo tam jej brak. Dodatkowo coś od spodu fundamentów podciaga, więc trzeba grzać, bo od razu wyjdzie.

Ktoś wie jak się ma biała płytka w piwnicy? Czy czarnieja albo coś? Na zewnątrz izolacja zrobiona, od spodu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam piwnice, około 50m2, pralnia, pomieszczenie na opał, kotlownia, łazienka i mały hol. Łazienka i hol na podłogowce, pralnia duży grzejnik panelowy, kotłownia piec na pellet + maly grzejnik. Wszędzie okienka, łazienka wymuszona wentylacja, jedyne obawy o pralnie, bo tam jej brak. Dodatkowo coś od spodu fundamentów podciaga, więc trzeba grzać, bo od razu wyjdzie.

Ktoś wie jak się ma biała płytka w piwnicy? Czy czarnieja albo coś? Na zewnątrz izolacja zrobiona, od spodu nie.

 

Mam podobnie jak Ty piwnicę 50m2. Ocieplone ściany zewnętrzne aż do fundamentu EPS100 15 cm. Okna fix trzyszybowe 82mm. Brak hydroizolacji i termoizolacji podłogi piwnicy. Pralnia, siłownia, spiżarnia. Parter ogrzewany klimatyzacją.

Piwnica prawie nieogrzewana - nie ma żadnego źródła ciepła przeznaczonego dla piwnicy. Jest ogrzewana zamrażarką, pralką i suszarką kiedy te pracują, przechodzi ciepło z parteru przez strop, jest nawiew 16-17°C z rekuperatora. Obecnie w piwnicy jest 55% wilgotności i 17°C. W tym sezonie grzewczym temperatura nie spadła poniżej 16°C.

 

W mojej sytuacji nie powinienem i nie zamierzam robić hydroizolacji oraz termoizolacji podłóg w piwnicy, a tym bardziej żadnych nieprzepuszczających wody okładzin na ściany czy podłogę. Płytki na ścianę i podłogę są wykluczone. Zapewne podobnie jest u Ciebie. Zapomnij o płytkach. Może pomaluj ściany farbą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JanWerbinski,

Już mam płytki, kotłownia cała, podłoga + ściany, łazienka to samo i korytarzyk. Dołem coś lapaly wilgoci, bo fundamenty zaciagaly od Spodu. Ale jak teraz mam grzane to chyba nic nie będzie, ale zobaczymy. Jako izolacje pionowa mam tylko dysperbit i folie kubełkowa + 5cm styroduru. Ale to raczej wystarczy, a od spodu jeśli już to zaciąga. Teren mocno gliniasty, dużo wody stało mi wcześniej więc dałem drenaże też pod wylewkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...

Witam,

 

Również planuje piwnicę. Dużą z pokojem na bilard, siłownią, pokojami(gabinet, pralnia) i spiżarnią. Mam pytanie czy podłogówka tutaj będzie odpowiednim rozwiązaniem jeśli chodzi o ogrzewanie? Planuje też dodać wentylacje mechaniczną z rekuperatorem. Wnioskuje że w spiżarni tej podłogówki nie będzie trzeba.

 

Ktoś może coś poradzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Również planuje piwnicę. Dużą z pokojem na bilard, siłownią, pokojami(gabinet, pralnia) i spiżarnią. Mam pytanie czy podłogówka tutaj będzie odpowiednim rozwiązaniem jeśli chodzi o ogrzewanie? Planuje też dodać wentylacje mechaniczną z rekuperatorem. Wnioskuje że w spiżarni tej podłogówki nie będzie trzeba.

 

Ktoś może coś poradzić?

 

Mam podłogówkę w piwnicy, rurki w większym rozstawie niż na parterze nie pamiętam co ile chyba 20 cm. Mi to rozwiązanie pasuje. Ja polecam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuje też dodać wentylacje mechaniczną z rekuperatorem. Wnioskuje że w spiżarni tej podłogówki nie będzie trzeba.

 

Rekuperator będzie osobny?

Mieszanie powietrza z chłodniejszych, nieogrzewanych (albo słabo ogrzewanych) pomieszczeń z powietrzem z łazienek nie ma sensu z kilku powodów. Podobnie, jak nie ma sensu ogrzewana piwnica. Taniej i lepiej zrobić ogrzewany parter czy piętro. A jak już piwnica, to odizolowana termicznie od powierzchni ogrzewanych i z osobną wentylacją grawitacyjną (najlepiej ziemianka poza bryła domu lub pod tarasem).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za szybkie odpowiedzi. :)

 

W piwnicy chcę bilard, barek, siłownię. Będzie to coś w tym stylu:

4ca639a23e1cb78b815538fe8ba0ee22.jpg

 

tutaj projekt domu który obecnie podpiwniczam:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-homekoncept-31-KRX1034

 

martwi mnie jedynie to że jak całość podpiwniczę to mam dodatkowe 200m2 a tam (spiżarnia, pokój rozrywkowy, siłownia, toaleta, pralnia, pokój) I trzeba to jakoś ogrzać. O ile nie planuje tam głównie spędzać czasu poza siłownią 4 razy w tygodniu i bilardem co jakiś czas. To pokoje mógłbym w przyszłości wykorzystać dla nastolatka (pokój w piwnicy dla butownika xD) I Myślę czy zrobić podłogówkę tam gdzie bilard a w pokojach grzejniki. czy może coś innego.

 

jajmar - I jak się sprawdza? Do czego używasz piwnicy? Jest duża? Ustawienie masz osobne na parter i na piwnice?

 

Kaizen - będzie łatwiej zrobić wentylacje grawitacyjną do piwnicy niż mechaniczną do obu? Nie znam się dlatego pytam i proszę o detale. Czytałem że mechaniczna może być lepsza właśnie na większe przestrzenie szczególnie że w piwnicy raczej nie będzie okien. Chyba że zdecyduję się na doświetlacze.

 

Kaizen - chcę mieć tak zwany mancave w piwnicy. Niestety na parterze nie mam na coś takiego miejsca więc dodaje piwnicę. Pozdrawiam

 

Robinson74 - wydaje mi się że to może być mix ponieważ np w pokoju lepiej dać grzejnik z tego co słyszałem dodatkowo w siłowni nie dam podłogówki bo jak coś źle spadnie to będą rurki rozwalone. Więc tam pewnie też grzejnik.

 

Chyba że zrobię częściowe podpiwniczenie i zamiast 200m2 będzie dodatkowe 140m2 tyle ile ma projekt bez garażu.

 

Chociaż tak jak mówię ciągle to temat dla mnie nowy więc proszę o porady. Dziękuje bardzo za wszystkie poprzednie! :)

 

Pozdrawiam!

 

edit.

 

Tutaj jak na chwilę obecną planuje piwnicę:

piwnica2.png

Edytowane przez gokussj4af
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...