Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewać piwnicę czy nie?


wrozansk

Recommended Posts

Powtórzyć wyraźniej? Nie ma sensu funkcja rekreacyjna w piwnicy.

Dla Ciebie nie ma, dla innych ma.

 

 

A odnośnie podpiwniczenia, to łatwiej będzie to uszczelnić przeciw wodzie i wilgoci, gdy będzie całość podpiwniczona. Unikasz wtedy ław schodkowych, a możesz wręcz zrobić płytę fundamentową, tak jak u mnie.

Dajesz 40 cm pospółki, na to beton podkładowy, hydroizolacja i płyta fundamentowa.

Edytowane przez Robinson74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę czy zrobić podłogówkę tam gdzie bilard a w pokojach grzejniki. czy może coś innego.

 

Mieszanie grzejników z podłogówką to najgorsze możliwe rozwiązanie. Zgranie tego wymaga nie lada speca.

 

Kaizen - będzie łatwiej zrobić wentylacje grawitacyjną do piwnicy niż mechaniczną do obu?

 

Jak zrobisz jedną mechaniczną, to będziesz piwnicę grzał i osuszał nawiewem. A pokoje z nawiewem będą chłodniejsze.

Weźmy przykład. Na zewnątrz -5*, sprawnośc rekuperatora 85%.

- bez podpiętej piwnicy wywiew 23*, 150m3/h, nawiew 17,4*, strata energii NA WENTYLACJI (przez przenikanie do gruntu osobna sprawa) ok, 6,5kWh dziennie, nawiew 17,4*.

- z piwnicą wywiew 21* (jakiś dodatkowy wywiew musisz zrobić, który obniży średnia temperaturę wywiewu), 200m3/h (trzeba trochę dołożyć - do wykorzystywanej siłownie dużo więcej, i będzie to kłopot, jak nie założysz przepustnic żeby dać tam ze 100m3/h w czasie ćwiczeń) - straty ponad 8kWh/d, nawiew 15,8*

 

Czyli masz zimniejsze powietrze nawiewane do sypialni i trzeba tam zwiększyć moc grzewczą a w całym domu wzrastają straty na wentylację. Do tego nie uwzględniłem, że przy większych przepływach sprawność rekuperatora spada (jeżeli będzie ten sam) - czyli temperatura nawiewu w praktyce będzie jeszcze niższa a straty jeszcze większe.

Do tego jak nie dasz ERV - to będziesz miał spiżarkę nie tylko ciepłą (ledwo kilka stopni temperatura niższa, niż nawiewu nawet, bez ogrzewania przy rekuperacji nie unikniesz) to jeszcze suchą i wszelkie owoce i warzywa szybko wyschną.

 

 

Kaizen - chcę mieć tak zwany mancave w piwnicy. Niestety na parterze nie mam na coś takiego miejsca więc dodaje piwnicę.

 

Taniej i lepiej dobudować piętro, rozbudować parter czy dostawić osobny budyneczek (np. narzędziowy podpiwniczony). Jak dostaniesz wycenę hydroizolacji to już powinno przekonać do bezsensowności piwnicy. A jak nie będzie dobrej hydroizolacji, to poszukaj wątków, ile kosztowała naprawa takiego błędu. Tu dopiero koszt wyrywa z butów. A i termoizolacja tania nie będzie https://forum.muratordom.pl/entry.php?132794-Jaki-styropian-do-fundamentu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robinson - Dzięki, pogadam z architektem i zobaczę jak bedzie wyglądać całkowite podpiwniczenie. Ponieważ nie wiem czy ono obejmie obszar pod garażem i tarasem.

 

Kaizen - dzieki wielkie za wyjaśnienie. Więc lepiej na parterze i w piwnicy osobną mieć instalacje mechaniczną? Zastanawiam się jak ciężko będzie zrobić grawitacyjną w piwnicy jeśli na górze jest mechaniczna.

 

Co do podłogówki, nie rozumiem dlaczego w takim wypadku w projekcie jest:

 

ogrzewanie.png

---

 

Ogrzewanie gazowe - piec kondensacyjny oraz ogrzewanie podłogowe w salonie, jadalni, kuchni, łazienkach, pralni, garderobie, wiatrołapie i w części komunikacyjnej, tradycyjne grzejniki w pozostałych pomieszczeniach

 

Wentylacja - mechaniczna z rekuperacją

---

 

(Z tym że w domu zamiast gazu będę się starał o pompe ciepła i fotowoltaikę.)

 

Ale według tego co piszę w projekcie jest to właśnie wymieszane. I czytałem że ludzie tak robią aby mieć w pokojach temperaturę którą da się ustawić a nie stałą bezwładną.

 

Więc zastanawiam się nad tym ciągle i staram się to zrozumieć i dojść do najlepszego rozwiązania.

 

Piętro niestety odpada, póki co naprawdę chcę piwnicę, z badań gruntu wiem że wody są daleko dodatkowo jest zbiornik w odległości jeśli byłby jakiś problem z nadmiarowymi deszczami. Więc może nie będzie tak źle. Ale na pewno zadbam o porządną izolacje. Muszę poczytać i popytać ile taka izolacja przykładowo dla mojego projektu będzie kosztować.

 

edit. poczytałem i najpewniej zrobię cały dom podłogówką. Mam nadzieje że mi rurki nie popękają na siłowni pod ciężarem xd

Edytowane przez gokussj4af
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robinson - Dzięki, pogadam z architektem i zobaczę jak bedzie wyglądać całkowite podpiwniczenie. Ponieważ nie wiem czy ono obejmie obszar pod garażem i tarasem.

Tam zapewne będzie niżej, jeśli będzie podpiwniczenie.

U mnie wygląda to tak na gotowo: piwnica pod domem 250 cm, piwnica pod garażem 185 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piętro niestety odpada, póki co naprawdę chcę piwnicę, z badań gruntu wiem że wody są daleko dodatkowo jest zbiornik w odległości jeśli byłby jakiś problem z nadmiarowymi deszczami. Więc może nie będzie tak źle. Ale na pewno zadbam o porządną izolacje. Muszę poczytać i popytać ile taka izolacja przykładowo dla mojego projektu będzie kosztować.

Trzeba sobie policzyć m2 podłogi i ścian zewnętrznych piwnicy, trzeba znać zużycie wybranej masy i jej cenę.

Da się policzyć samemu.

U mnie kosztowało to pewnie ok. 30 tys. zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Robinson, poczytałem trochę w temacie i najprawdopodobniej zrobię podłogówkę w całym domu. W piwnicy osobne ustawienia i pewnie rzadziej.

 

Mam nadzieje że rurki mi w siłowni nie popękają. (jeśli będą niezalecane w takim pomieszczeniu to wtedy może jakiś zwykły elektryczny grzejnik na wypadek. Bo w sumie będę tam tylko godzinę 4 razy w tygodniu. A piwnica będzie z izolacją więc może nie będzie jakoś specjalnie zimno)

 

Co do wentylacji to pewnie dwa osobne ustawienia mechanicznej na parter i piwnice. Popytam specjalistów jakie by było najlepsze wyjście aby było komfortowo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...