Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Podłogówka + Kaloryfery, czy tylko podłogówka


Karwos00

Recommended Posts

Witam

 

Mam już pozwolenie na budowę. Na parterze wg projektu jest ogrzewanie podłogowe + 1 pokój tylko z kaloryferem (9,49m2 - projektant twierdził, że pokój z meblami i kanapą może być za mały po przykryciu podłogi na prawidłowe ogrzewanie podłogowe. + Grzejnik dodatkowy w łazience oprócz podłogówki.

 

Na piętrze podłogówka w łazience - reszta kaloryfery.

 

Ostatnio porozmawiałem sobie ze znajomymi - jeden z nich ma wszędzie podłogówkę - tylko. Do tego pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym pionowym 2x100m - od 4 lat - twierdzi, że jedyne grzejniki jakie są potrzebne to te w łazienkach do suszenia. Całą zimę jest ciepło i w zupełności wszystko wystarcza na potrzeby domu. Rachunek za prąd zużyty przez pompę ciepła (tylko pompę ) to 1800zł w 1 roku + 2000zł w drugim roku. W kolejnych nie mierzył bo wiedział już co i jak.

 

Jakie są wasze doświadczenia w tym temacie - czy jednak robić mieszane ogrzewanie czy przerzucić się w całości na podłogówkę

 

Dzięki za podpowiedzi.

 

Dom podobny do Kendry 2m (garaż 2-stanowiskowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zapoznać się z taką opcją:

 

http://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/id3967,hybrydowa-dystrybucja-ciepla

 

http://www.regulus.com.pl/news/komponent-hybrydowej-dystrybucji-ciepla

 

Pozdrawiam

Bogusław

Edytowane przez boguslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to najpierw proponuję zadecydować o źródle ciepła.

W przypadku pompy raczej jesteś już skazany na 100% podłogówki nie licząc tej jednej czy dwóch drabinek w łazienkach.

Odnośnie tego jednego pokoju to zawsze instalator może zagęścić rury podłogówki tak aby moc była wystarczająca.

Następna sprawa to system ocieplenia, czyli rodzaj i grubość, który także na wpływ na moc ogrzewania przypadającą na m2.

Jeśli w drodze jest instalacja gazowa to wszelkie dalsze rozważania zależą od zasobności portfela.

 

Instalacja łączona przy gazowym kotle kondensacyjnym jest całkiem OK.

Odnośnie decyzji proponuję poczytać o charakterystycznych cechach obu typów grzejników.

Sam rozkład temperatury w pomieszczeniu z podłogówką już pozwala na pewne oszczędności związane z utrzymywaną temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw ocieplenie i ocena potrzeb grzewczych, później wybór źródła ciepła. W decyzji o wyborze źródła ciepła nie bez znaczenia ma ilość i tryb życia domowników i rozkład mieszkania.

 

System mieszany przy pompie ciepła? Zasilanie grzejników i podłogówki tą samą temperaturą czynnika grzewczego? W ciepłym domu jak najbardziej....

 

Pozdrawiam

Bogusław

Edytowane przez boguslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi na co zwrócić uwagę.

 

Dom budowany będzie z Ytonga 24cm + 20cm styropian.

Wstępnie dla celów projektowych źródło ciepła to Piec na Pelet. Ale zanim wszystko się rozkręci zbieram informacje o innych rozwiązaniach.

Temat jest obszerny i dość skomplikowany jeżeli wchodzi w grę mieszanie źródeł.

Co do gazu - niestety nie ma.

 

Skłaniałem się wcześniej do peletu + podłogówka + grzejniki. podłogówka z powrotu z grzejników. Ale dopóki coś nie jest skończone można się pokusić o kombinacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka zasilana powrotem z grzejników niesie za sobą obostrzenia w postaci temperatury zasilania nie przekraczającej 55*C. Ponadto zamknięcie zaworu RTL na grzejniku powoduje brak przepływu na podłogówce i w efekcie brak ogrzewania.

Z racji wolnej reakcji samej podłogówki taki typ instalacji raczej sobie podaruj, więc jeśli już ma być ten pellet to faktycznie instalacja łączona a więc kaloryfery zasilane bezpośrednio i podłogówka zasilana poprzez mieszacze obniżające temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System mieszany przy pompie ciepła? Zasilanie grzejników i podłogówki tą samą temperaturą czynnika grzewczego? W ciepłym domu jak najbardziej....

 

takimi bzdurnymi poradami próbujesz wpędzić inwestorów w wyższe koszta inwestycyjne i eksploatacyjne. podłogówkę przy PC można zasilić temperaturą mniejszą niż 30°C przez większą część sezonu grzewczego. twoje śmieszne kaloryferki nie będą działać w tej sytuacji. przy nieco wyższym zasilaniu spadnie znacznie COP pompy, a kaloryfery nadal nie pokażą swojej rzekomo dużej szybkości reakcji. sam twierdzisz, że szybkość reakcji systemu to ważna zaleta, a teraz proponujesz rozwiązanie bez tej tego - w zasadzie rozwiązanie bez jakichkolwiek zalet.

 

generalnie radzę uważać na porady różnych sprzedawców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu w którym mam wszędzie podłogówkę + dwie drabinki w łazienkach mieszkam już dziewiąty rok i w życiu nie zamieniłbym tego na żadne grzejniki. Ogrzewanie podłogowe w całym domu to najlepsza rzecz jaką w nim zrobiłem. Druga to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Trzecia to stacja uzdatniania wody. A czwarta to pompa ciepła. Dlaczego dopiero na czwartym? Bo ciepło było by takie same z innych źródeł, a różnica byłaby tylko odczuwalna w portfelu. Niemniej jednak nie zamieniłbym jej na żadne obsługowe i kopcące źródło ciepła.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie instalacja mieszana (grzejniki+podłogowka) to najgorsze co można zrobić w nowym domu. Sam mam coś takiego i wiem o czym mówię. Nie dość że zwiększa koszty instalacji ( musi być układ mieszający) to jeszcze przy grzejnikach trzeba wyższej temperatury zasilania. Ale właśnie w tym roku jak tylko skończy się sezon grzewczy nam zamiar pozbyć się tego problemu. Poza tym nie pchał bym się w żadnego kopciucha. Widzę , że dom będziesz miał dobrze ocieplony i pompa ciepła była by najlepszym rozwiązaniem, do tego cena montażu porównywalna do PC , a eksploatacja 2x tańsza. Ja mam dom ocieplony tylko 7 cm styropianu, a pompa świetnie się sprawdza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw ocieplenie i ocena potrzeb grzewczych, później wybór źródła ciepła. W decyzji o wyborze źródła ciepła nie bez znaczenia ma ilość i tryb życia domowników i rozkład mieszkania.

 

System mieszany przy pompie ciepła? Zasilanie grzejników i podłogówki tą samą temperaturą czynnika grzewczego? W ciepłym domu jak najbardziej....

 

Pozdrawiam

Bogusław

 

Stawiam swoją tezę ponownie. Dlaczego? Ponieważ kilku producentów pomp ciepła nie widzi problemu z połączeniem grzejników z podłogówką zasilanymi czynnikiem grzewczym o tej samej temperaturze. Hybrydowa dystrybucja ciepła to jest to co pozwala połączyć "ogień i wodę".... Dyspozycyjność ciepła w połączeniu ze znacznie lżejszym niż w przypadku podłogówki na całej powierzchni, komponentem buforującym i akumulującym ewentualne nadwyżki ciepła...

 

Pozdrawiam

Bogusław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam swoją tezę ponownie. Dlaczego? Ponieważ kilku producentów pomp ciepła nie widzi problemu z połączeniem grzejników z podłogówką zasilanymi czynnikiem grzewczym o tej samej temperaturze. Hybrydowa dystrybucja ciepła to jest to co pozwala połączyć "ogień i wodę".... Dyspozycyjność ciepła w połączeniu ze znacznie lżejszym niż w przypadku podłogówki na całej powierzchni, komponentem buforującym i akumulującym ewentualne nadwyżki ciepła...

 

Pozdrawiam

Bogusław

 

bo to producenci i sprzedawcy, tak jak ty. dlaczego mieliby rezygnować z części rynku? jasne, że pompa będzie działać z grzejnikiem. szkoda, że gorzej niż z podłogówką. tego już nie powiedzą, bo chcą sprzedać produkt i zarobić na jakimś jeleniu. podobnie zresztą jak ty, kłamczuszku. przypomnieć jak podawałeś się za lekarza, pomijając fakt, że straciłeś uprawnienia? albo jak twierdziłeś, że podłogówka jest niezdrowa (powołując się na swój tytuł lekarza)? a jak się zorientowałeś, że trudno sprzedać sam kaloryfer, to proponujesz system mieszany. cały czas tylko kłamstwa, byle sprzedać to swoje dziadostwo

 

EDIT: tak działa PC z kaloryferami (drożej i z mniejszą mocą):

 

Clipboard01.jpg

Edytowane przez imrahil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywołałem małą burzę. Jeszcze nie zacząłem budowy ale rzeczywiście początkowo myślałem o pompie ciepła - jednak 50-60tys to spory wydatek w porównaniu do innego "pieca". Jednakże wszystko jest na etapie obmyślania - co prawda rezygnacja z komina na pewno obniży koszty - jednak rezygnując z niego potem ciężko cofnąć się i komin wybudować. .

 

Znajomy ma pompę + 2x100m w pionie i twierdzi, ze jest to najlepsze co mógł zrobić. Dom będzie Ytonga 24+ 20cm styro. Coś w stylu Kendra XS2M - ale bez lukarny.

 

Jest o czym myśleć...

 

Proszę tylko podpowiedzieć - czy mając Pompę ciepła z wymiennikiem gruntowym (raczej powietrzna się nie sprawdzi na północnym wschodzie) + podłogówka - może dołożyć np 2 grzejniki w łazience - czy taka temperatura nie będzie za niska - co prawda nawet 35-39st już wystarczy by wysuszyć ręcznik.

Edytowane przez Karwos00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Wywołałem małą burzę. Jeszcze nie zacząłem budowy ale rzeczywiście początkowo myślałem o pompie ciepła - jednak 50-60tys to spory wydatek w porównaniu do innego "pieca". Jednakże wszystko jest na etapie obmyślania - co prawda rezygnacja z komina na pewno obniży koszty - jednak rezygnując z niego potem ciężko cofnąć się i komin wybudować. .

Chopie,weź pomysl,weź kalkulator i licz a nie głupoty bezmyślnie opowiadasz.

Jakie 50-60tys.zl za pompę ????

Na Marsie żyjesz ?

Połowę z tego licz i to z montażem za dobrej marki pompę p-w czyli w cenie pelletu z rachunkami znacznie niższymi niż za pellet.

Oleju potrzeba....

Bo instalacja mieszana to kolejne bezmyslne posunięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrzne pompy sprawdzają się w Skandynawii, to chyba u nas nie jest gorzej. Ja bym się nie pchał w gruntową bo to nie ma sensu ekonomicznego. Poczytaj forum o pompach, temat był wielokrotnie wałkowany. Dać 20000 za odwierty to masz 10 lat grzania powietrzną za darmo. A tak nawiasem mówiąc to wolałbym gaz niż pelet. Taki sam koszt ogrzewania a roboty zero.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba nie do końca Cię rozumiem.

2 odwierty po 100m - wykonam za ok 10 000zł

Do tego pompa ok 30 000

 

Razem 40 000. (pisząc 50-60 - zakładałem droższe odwierty - ale zmam firmę która robi za 40zł/1mb. Pompa musi być markowa Nibe Viesman itp - inne nawet za 10000 - za 4-5lat może się okazać że nie ma kto tego serwisować.

 

Za piec na pelet zapłacę 10 000. Zakładając że na pompę wydam 40 000 - dołożyć muszę 30 000, ale zakładając że nie wykonam kominu - koszt różny to różnica trochę się zmniejsza.

 

Oczywiście ja jestem bardzo na Tak dla PC ale chciałbym mieć przynajmniej w łazience grzejniki oprócz - tego właśnie znajomemu brakuje a używa PC od 4 lat. W życiu by jej nie zamienił na nic innego - ale 2 grzejniki by chciał mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrzne pompy sprawdzają się w Skandynawii, to chyba u nas nie jest gorzej. Ja bym się nie pchał w gruntową bo to nie ma sensu ekonomicznego. Poczytaj forum o pompach, temat był wielokrotnie wałkowany. Dać 20000 za odwierty to masz 10 lat grzania powietrzną za darmo. A tak nawiasem mówiąc to wolałbym gaz niż pelet. Taki sam koszt ogrzewania a roboty zero.

 

Gaz też bym wolał - gdyby był w rurze to bym się nawet nad PC nie zastanawiał.

 

Pompa powietrzna - północno wschodnia polska i temperatury poniżej -5 (aktualnie -13) na pewno sprawdza się gorzej niż np w poznaniu. Ale oczywiście i taką opcję brałem pod uwagę - tylko czy w takim przypadku nie rezygnować z komina i zostawić go na wszelki wypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...