Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kocioł atmosferycny jednofunkcyjny (czy jeszcze dostępny) czy inny?


buster-tt

Recommended Posts

Witam

 

Wybudowaliśmy dom 12 lat temu, ocieplony, podłogówka w kuchni, łazience i korytarzu na parterze, reszta kaloryfery. powierzcznia 190m2. Podczas budowy przystosowaliśmy instalacje zarowno pod gaz jak i paliwo stałe. Jednak zdecydowaliśmy się jedynie na paliwo stałe i teraz chcemy zmienić na gaz. Byłem przygotowany na jednofunkcyjny atmosferyczny, mamy zasobnik 120l na ciepłą wodę obecnie. Ale nie mogę znależć nic takiego na rynku, i znalazłem informację że UE zabroniła takich pieców. Czy to prawda? Wolałbym uniknąć dwufunkcyjnego. Za atmosferycznym przemawia gotowy komin z wkładem i tańszy piec. Przy kondensacie mam komin 9m musiałbym wymienić wkład, a mam zamurowany wkład ze stali kopalnianej, nie do ruszenia. Natomiast wyjście przez ścianę będzie utrudnione po drodze jest zasobnik. Co myślicie dwufunkcyjny tanio czy kombinowac z kondensacyjnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli było paliwo stałe to komin po demontażu wkładu i jego średnica spokojnie wystarczy do zmieszczenia tam współosiowej rury spalinowej kotła kondensacyjnego wraz z dolotem powietrza.

Jeśli wkład był kwasoodporny to komin jest prawdopodobnie czysty więc pomieści samą rurę spalinową fi-60 - 80 a pomiędzy nią a kominem można stworzyć czerpnię powietrza do spalania.

Ewentualnie po zastosowaniu odpowiedniej przejściówki dolot bezpośredni z zewnątrz przez ścianę.

 

Jeśli dotychczas zasobnik spełniał swoje zadanie to spokojnie zmieniaj na kocioł jednofunkcyjny.

Przy kotłach dwufunkcyjnych istnieje limit wydajności wodnej który w niektórych przypadkach może się negatywnie odbić na ciśnieniu w kranie,

 

W przypadku kotłów gazowych w przepisach przewidziano możliwość produkcji i sprzedaży niektórych rodzajów kotłów z otwartą komorą spalania. W świetle rozporządzenia KE od września 2015 r. będzie to możliwe tylko w przypadku gazowych kotłów atmosferycznych o mocy < 10 kW, a w przypadku kotłów dwufunkcyjnych < 30 kW (współczynnik efektywności ηs musi wynosić powyżej 75%). Jest to związane z ewentualną wymianą istniejących kotłów atmosferycznych na kotły w tej samej technologii B1 (B1 oznacza pobór powietrza potrzebnego do spalania gazu z pomieszczenia zabudowy kotła) podłączonych do wspólnego, jednego komina.

 

Taki przypadek ma dotyczyć w zamierzeniach tylko wybranych, istniejących budynków wielorodzinnych. Dalsze stosowanie kotłów atmosferycznych będzie możliwe tylko wtedy, kiedy z powodów technicznych nie można zastąpić istniejącego kotła atmosferycznego kotłem kondensacyjnym.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Może niedokładnie opisałem sytuacje. Ja nie zamierzam likwidować kotła na paliwo stałe, drugi komin mam obok, z zamurowanym wkładem, który idealnie nadałby się na piec z otwartą komorą. Oszczędność na gazie w przypadku pieca kondensacyjnego nie zwróci mi się po 10 latach, biorąc pod uwagę wkład kominowy8-9m plus droższy piec zakładając że przy moich warunkach nie osiągnie pełnej sprawności kondensat. Jestem w trakcie budowy innego domu, dlatego nie chcę w ten inwestować mając w perspektywie 2 lat wyprowadzkę. Myślicie że jest szansa kupić jeszcze nowy jednofunkcyjny z otwartą komorą? Bo domyślam się że dwufunkcyjnego nie da się dostosować do grzania wody w zasobniku?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...