Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak blisko Może sasiad zblizyc sie do mojej działki Garażem? (TRUDNA DZIAŁKA)


scooby

Recommended Posts

Witam,

Posiadam budynek mieszkalny który został wybudowany 70 lat temu. Na mapach jest jako budynek mieszkalny. Budynek stoi 50cm od granicy działki i posiada jeszcze okno na tą stronę. Sąsiad na działce obok chce stawiać garaż i zastawić mi to okno :) Jak blisko może stawiać ten garaż? Jeżeli 3m tak jak w przepisach to mi zasłoni całe okno :)

Co mogę w tej kwesti zrobić?

Póki co urząd miasta przystąpił do rozpatrywania materiału dowodowego aby wydać mu warunki zabudowy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 48
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam,

Posiadam budynek mieszkalny który został wybudowany 70 lat temu. Na mapach jest jako budynek mieszkalny. Budynek stoi 50cm od granicy działki i posiada jeszcze okno na tą stronę. Sąsiad na działce obok chce stawiać garaż i zastawić mi to okno :) Jak blisko może stawiać ten garaż? Jeżeli 3m tak jak w przepisach to mi zasłoni całe okno :)

Co mogę w tej kwesti zrobić?

Póki co urząd miasta przystąpił do rozpatrywania materiału dowodowego aby wydać mu warunki zabudowy..

 

po 1. - okno w ścianie zewnętrznej zlokalizowanej 0,5m od granicy działki jest niezgodne z przepisami

po 2. - ściana zewnętrzna w tzw. " ostrej granicy " musi spełniać wymagania ściany oddzielenia pożarowego ( REI 60 ) - dot. dowolnej ściany budynku mieszkalnego, czy np. garażu

- garaż w zabudowie mieszkalnej jednorodzinnej może być zlokalizowany bezpośrednio przy / w granicy działki pod warunkiem, że jego długość od str. granicy nie będzie większa niż 6,5m oraz wysokość nie przekroczy 3m. Ściana garażu REI 60 ( "blaszak" odpada )

- zlokalizowanie garażu jw powoduje objęcie działki sąsiedniej tzw "obszarem oddziaływania budynku". W toku postępowania administracyjnego sąsiad jest stroną w postępowaniu ( jak Inwestor ) i może np. blokować inwestycję, ale podpierając się obowiązującymi przepisami budowlanymi. Argumentem nie może być " nie bo nie ". W tym przypadku - będziesz stroną w postępowaniu ( o czym poinformuje Urząd ), ale okienka w "ostrej granicy" raczej się nie uratuje, choćby sąsiad się na niego zgadzał.

Edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zlokalizowanie garażu jw powoduje objęcie działki sąsiedniej tzw "obszarem oddziaływania budynku". W toku postępowania administracyjnego sąsiad jest stroną w postępowaniu ( jak Inwestor ) i może np. blokować inwestycję, ale podpierając się obowiązującymi przepisami budowlanymi. Argumentem nie może być " nie bo nie ". W tym przypadku - będziesz stroną w postępowaniu ( o czym poinformuje Urząd ), ale okienka w "ostrej granicy" raczej się nie uratuje, choćby sąsiad się na niego zgadzał.

autor napisał, ze garaż ma być 3m od granicy a nie przy lub w granicy. Pyta się także jak blisko może. Przepisy pozwalają na odległość od 1,5m wzwyż

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy pozwalają na odległość od 1,5m wzwyż

§ 12.

4. W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy

§ 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273, dopuszcza się:

3) budowę budynku gospodarczego lub garażu o długości nie większej niż 6,5 m i wysokości nie większej niż 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m ścianą bez okien i drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest istotne tutaj czy było 70 lat temu kiedy budynek powstał? :)

 

wszystko zależy, czy to okienko było w projekcie budowlanym na który wydano prawomocną Decyzję Administracyjną. Jeśli nie - nie ma szans na " przeżycie ". Na tą chwilę nie spełnia przepisów budowlanych dla ściany z oknami / drzwiami, która powinna być oddalona minimum 4m od granicy działki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Znalazłem dokumentacje mojego budynku budynku. Dom powstał w 1900 roku !!! i jest na nim okno w projekcie!

Projekt patrząc na dzisiejsze czasy wygląda śmiesznie. Ale proszę nie pisać że stoi niezgodnie z prawem budowlanym :) Kiedyś tak budowano.

Jestem właścicielem działki z dziada pradziada. Sąsiad kupił działkę obok 5 lat temu. I widział że 50cm od granicy działki stoi dom z oknem wychodzącym na jego stronę

Chciałbym aby garaż stał jak najdalej od tego okna, jak mogę to argumentować w urzędzie miasta?. Rozumiem że byłem pierwszy i że nie można zastawić tak sobie okna nie wystarczy?

Edytowane przez scooby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak postawi 3m od granicy? tak jak normalny budynek?

 

niech będzie i 3m. Warunki Techniczne określają odległości jako : " nie większej niż " , " nie mniejszej niż ", a dla budynku garażu mamy odległość w zasadzie dowolną od granicy działki. Przy 3m ściana nie musi już być na 6,5m, może być większa ( jak dla każdego budynku ). Z uwagi na to, że na sąsiedniej działce jest budynek istniejący w " ostrej granicy " to odległość miedzy budynkami wynosiłaby 3,5m, a powinna wynosić 8m ( dla ścian z oknami ) i 6m ( dla ścian bez okien ) tym samym ściana budynku garażu powinna być ścianą pożarową REI 60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Chciałbym aby garaż stał jak najdalej od tego okna, jak mogę to argumentować w urzędzie miasta?. Rozumiem że byłem pierwszy i że nie można zastawić tak sobie okna nie wystarczy?

... byłeś pierwszy - niepodważalne ;)

 

co do argumentów : zbliżenie garażu do granicy działki jest możliwe, ale jednocześnie musi być spełniony warunek :

§ 13. [Naturalne oświetlenie pomieszczeń]

1. Odległość budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi od innych obiektów powinna umożliwiać naturalne oświetlenie tych pomieszczeń - co uznaje się za spełnione, jeżeli:

1) między ramionami kąta 60°, wyznaczonego w płaszczyźnie poziomej, z wierzchołkiem usytuowanym w wewnętrznym licu ściany na osi okna pomieszczenia przesłanianego, nie znajduje się przesłaniająca część tego samego budynku lub inny obiekt przesłaniający w odległości mniejszej niż:

a) wysokość przesłaniania - dla obiektów przesłaniających o wysokości do 35 m, ...

 

co tak naprawdę odsuwa budynek garażu od Twojej ściany z oknem o wysokość projektowanego budynku garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest istotne tutaj czy było 70 lat temu kiedy budynek powstał? :)

 

Bardzo istotne. Ty masz budynek wybudowany legalnie zgodnie z obowiązującymi przepisami w dniu wydawania decyzji o Pozwolenie na Budowę. Nie ma obowiązku ciągłego przebudowywania budynków wskutek zmieniających się przepisów. Oczywiście dziś nie dostałbyś pozwolenia na budowę przy tym projekcie i tym układzie granic, ale Twój budynek stoi legalnie.

Ja mam podobny przypadek. Mój dom projektuję teraz i obowiązują mnie przepisy z 2018 roku, a sąsiad na sąsiedniej działce nadal budynek w budowie i obowiązują go przepisy z 2008 roku, bo 10 lat temu dostał PnB. Na przykład urząd zaczął mi wskazywać na odległość śmietnika od granicy działki, ale z architektem pouczyliśmy Wydział Architektury, że mnie już to nie dotyczy, a sąsiada nadal dotyczy. Budynki sąsiada są nadal w budowie, ale są już na mapach naniesione i ja muszę się do nich dostosować tzn. spełnić § 12 i wszystkie przywołane wewnątrz niego paragrafy.

Więc Twój sąsiad budując garaż nie może przysłaniać Twojego okna i jego budynek musi być oddalony odpowiednio o 7 (bez okna) lub 8 (z oknem) metrów lub więcej jeśli nie będzie NRO. Można zbliżyć bliżej, ale wtedy ściana oddzielenia przeciwpożarowego REI60.

Edytowane przez Lew2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ta ściana REI60 jest jakaś kłopotliwa lub droga w wykonaniu że jest aż taka istotna i pozwoli mu np wybudować bliżej?

 

W dniu jutrzejszym wysyłam pismo do UM. Najlepsze jest to że sąsiad zamierzał /starał się aby garaż wybudować w granicy działki. Czyli wtedy miał bym widok strikte na ścianę !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- REI 60 - to nie jest problem. Przykładowy bloczek wapienno piaskowy gr. 24cm łączony na zaprawę daje REI 240 + wełna skalna i ściana gotowa o parametrach 4 x lepszych od tego co mówią przepisy.

- budowa poniżej 3m od granicy działki powoduje objęcie działki sąsiedniej " z automatu " obszarem oddziaływania obiektu ". Urząd sam by Cie poinformował o tym zamiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...