Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piec kondensacyjny + grzejniki


Piecha21

Recommended Posts

Witam !

 

Czytam, pytam od 4 dni i głupnę. Wiem coraz mniej zamiast coraz więcej. :bash: Do sedna:

 

Planuje w domu mieć piec jednofunkcyjny kondensacyjny. Dół podłogówka, górna 4 grzejniki + podłogówka w łazience. Grzejniki niestety są a żałuję bo mogłem dać wszędzie podłogówkę. Jakie dobrać grzejniki ? Jeśli chodzi o zapotrzebowanie W na m2 i na dany pokój wszystko mam przeliczone. Żeberkowe aluminiowe czy płytowe stalowe ?

 

Wszędzie teoretycznie podają że płytowe. Ale czy odpowiednio dobrane ( przewymiarowane ) żeberka nie będą sprawować takiego samego zadania i również dobrze ? Planuje pracować na temperaturze 50/35 +/-. Nie ukrywam że też względy estetyczne kierują mnie ku grzejnikom żeberkowym.

 

Jeden instalator mi podpowiada że przy takiej śmiesznej ilości grzejników ( 4 szt. ) i powierzchni na poddaszu 80 m2 po podłodze on by się nie przejmował i dawał żeberka ponieważ ewentualne różnice ( oszczędności ) na tak małej powierzchni będą niezauważalne.

 

Proszę o jakąś pomoc i rozwianie moich wątpliwości.

 

Pozdrawiam Jacek !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

typ grzejników jest tu obojętny ponieważ oba a więc aluminiowe żeberkowe jak i stalowe płytowe nie akumulują zbyt wiele energii oraz ich stosunek mocy do wymiarów jest podobny.

Odnośnie jednak samego zastosowania to w zależności od rozwiązania instalacji i kotłowni przy kotle kondensacyjnym staraj się trochę przewymiarować ich wymiary stosując zasilanie o temperaturze 45/55*C.

W zależności czy dla podłogówki będą stosowane mieszacze obniżające temperaturę czynnika zastosowanie małego przewymiarowania spowoduje obniżenie krzywej grzewczej dla kotła.

 

Każdy typ ogrzewania jest ściśle związany z ociepleniem domu i samego dachu a ogrzewanie grzejnikowe którego rozkład temperatury w pomieszczeniu powoduje wyższą temperaturę przy suficie jest tym bardziej wrażliwe.

Wszelkie niedociągnięcia przy ociepleniu i niskiej temperaturze zasilania będą zaraz widoczne w postaci chłodniejszych stref na powierzchni samego pokoju gdyż temperatura ta odbija się na konwekcji ciepła.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Gazowe kotły kondensacyjne mogą pracować z każdym rodzajem instalacji, lecz najwyższą sprawność osiągają przy współpracy z ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikowym zaprojektowanym na pracę w obniżonych parametrach. Przy współpracy z ogrzewaniem grzejnikowym zaprojektowanym na parametry pracy 70/55, jedynie przez kilka dni w roku nie będzie zachodził proces kondensacji. Jeżeli jest Pan na etapie doboru grzejników, warto dobrać je na parametry zasilania wynoszące 45-55°C. Wymagany będzie wtedy grzejnik o większej powierzchni grzewczej, niż dobrany na parametry wysokotemperaturowe. Zarówno grzejniki płytowe, jak i żeberkowe będą odpowiednie dla Pana budynku.

A czy zastanawiał się już Pan nad wyborem kotła kondensacyjnego?

Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers-Bosch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...