Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Charakterystyka energetyczna - prośba o opinie


Recommended Posts

Dzień dobry,

Jestem na etapie przygotowywania projektu.

W skrócie: Dom o powierzchni użytkowej 138 m2, z poddaszem użytkowym, ogrzewanie pompą ciepła powietrzną, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, Porotherm 25 cm + 20 cm styropianu.

Zależy mi na tym, by dom był w miarę energooszczędny.

Otrzymałem właśnie charakterystykę energetyczną tego budynku.

Wyszły w niej następujące parametry:

EU 47,25

EK 30,67

EP 92,01

 

Czy ten wskaźnik EP nie jest zbyt duży? Jest on tylko trochę poniżej max 95.

W WT2021 ma on wynieść zaledwie 70?

Co sądzicie o tych wskaźnikach?

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCHE jest liczone od tyłu - żeby zmieściło się w wymogach prawnych. Jak chcesz znać prawdę, to policz sam w http://bdec.builddesk.pl albo zleć OZC.

Przy PC nie a szans, żeby EP tak się różniło od EU. Pewnie dostałeś wyliczenia dla innego źródła ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten wskaźnik EP nie jest zbyt duży? Jest on tylko trochę poniżej max 95.

W WT2021 ma on wynieść zaledwie 70?

Co sądzicie o tych wskaźnikach?

Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

 

Podobny na wielkość dom do Twojego będę budował, podobnie ocieplony (ceramika 29 cm + 20 styro) z WM i reku, kocioł gazowy kondensacyjny.

Moje wskażniki:

EU 42,06

EK 64,56

EP 76,26

 

Nie martw się wysokością wskaźnika EP, on zależy od źródła ogrzewania. Z punktu widzenia energooszczędności ważniejszy jest wskaźnik EU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Podepnę się pod temat.

Mam projekt budowlany z wyliczonym zapotrzebowaniem na energię.

Jedne obliczenia wykonał projektant instalacji sanitarnych o czym nie

wiedziałem więc architekt zlecił drugie opracowanie. Teraz mam dwie

opinie, obie się nie pokrywają i obie zawierają dziwnie niskie

zapotrzebowanie na energię 21 oraz 36kWh/m2rok. Jak myślicie czy to 36 kWh jest do osiągnięcia przy takim domu (poniżej rzuty)?

 

Pierwsza analiza:

Projektowane obciążenie cieplne 5,36kW

Zapotrzebowanie na cieplo na ogrzewanie i went. Qh = 3977kWh/rok

Zapotrzebowanie na energię użytkową w przeliczeniu na metr 21,07 kWh/m2rok

Zapotrzebowanie na energie (co+cwu) Ek = 62kWh, Ep = 76,89kWh/m2rok (przyjęto sprawność wytworzenia energii dla co = 0,87, dla cwu = 0,72)

 

Druga analiza:

Całkowita strata ciepła 5,6kW

Roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania Qh = 5615 kWh/rok

Zapotrzebowanie na energię użytkową w przeliczeniu na metr 36kWh/m2rok

Zapotrzebowanie na energie (co+cwu) Ek = 80kWh, Ep = 92kWh/m2rok (przyjęto sprawność wytworzenia energii dla co = 0,97, dla cwu = 0,51 !!!)

 

Dom 155m2 plus nie ogrzewany garaż w bryle budynku 36 m2.

Prosta bryła, bez dużej ilości przeszkleń.

Rzuty elewacji

Izolacje z projektu

Na podłodze 15cm styropianu, U=0,132,

na ścianach BK + styro 20cm U=0,155,

na stropie 30cm wełny U=0,132, dla drugiej analizy użyto błędnie U=0,3, ale nie sądze żeby to miało aż tak duże znaczenie bo przez dach ucieka jakieś 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

 

Bzdura na bzdurze:

Zgodnie z nowymi przepisami prawa budowlanego od 2021 roku żaden budynek mieszkalny nie będzie mógł przekraczać ustawowo określonego zapotrzebowania na energię użytkową.

[...]

Wykonuje ją doświadczony i upoważniony audytor.

[...]

Odpowiednio wykonana pozwala stworzyć dom energooszczędny spełniający współczesne normy prawne.

 

Nie ma i nie bedzie limitu na EU - jest od 2014 limit na EP.

Nie ma żadnych wymogów co do osoby wykonującej PCHE.

Jak ma pomagać, jak jest PCHE jest sporządzana na podstawie projektu?

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektowane obciążenie cieplne 5,36kW
obciążenie nie różni się jedno od drugiego, tak niskie obciążenie może wyjść tylko z wentylacją mechaniczną. 5,36 vs 5,6 jest ok - 300 wat to jest do zjedzenia. Gorzej na zapotrzebowaniu 21 kWh /? raczej coś jest nie halo.

Trzeba by było znać więcej szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat.

Mam projekt budowlany z wyliczonym zapotrzebowaniem na energię.

Jedne obliczenia wykonał projektant instalacji sanitarnych o czym nie

wiedziałem więc architekt zlecił drugie opracowanie. Teraz mam dwie

opinie, obie się nie pokrywają i obie zawierają dziwnie niskie

zapotrzebowanie na energię 21 oraz 36kWh/m2rok. Jak myślicie czy to 36 kWh jest do osiągnięcia przy takim domu (poniżej rzuty)?

 

.

 

Mysle, a nawet jestem pewien ze obydwa obliczenia są niewiarygodne przy czym to pierwsze to w ogole niemozliwe, drugie praktycznie tez (chodzi o zapotrzebowanie na ciepło)

Jezeli beda w projekcie a muszą byc (oczywiscie jedno) to dla uzyskania PNB spelnią swoją rolę. Poza tym do niczego innego sie nie nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miedzyczasie zrobilem sobie excela z wyliczeniem U dla wszystkich przegrod i z takiej amatorskiej analizy wyszlo mi okolo 48kWh/m2.

 

Jak nie uwzgledniłeś zysków bytowych i słonecznych, to masz dom nawet nie pasywny, a produkujący energię.

Jak policzyłeś zyski bytowe i słoneczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bryła jest zwarta, pewnie jeszcze na mostkach termicznych by uzbierać, a jeszcze zyski bytowe i słoneczne. Ostatnio przyuważyłem, że cieplejsze domy, choć mają izolację - lepsze okna, ale nie optymalną bryłę i mało okien od południa, lub w części pomieszczeń ich brak, to radzą sobie w słoneczne dni gorzej niż, moja hacjenda która jeszcze się nie doczekała izolacji, ale jest dobrze nasłoneczniona - tj dużo okien od południa których współczynnik g wynosi ~80% :) takie bez powłok. Dziś też normalnie będzie kolejny dzień - gdzie dom sam się ogrzeje, choć średnia dobowa jest poniżej 20st w środku jest przyjemnie i ciepło.

 

na szybko licząc 5,6 kW jeśli (ok) to mamy średnio 2,8kW x 24 x 120-140 dni sezonu i pierwszy wynik jest - 8064 -9408 kWh dobrze by było zbilansować zyski od słońca. A czy 36 W/m2 obciążenia cieplnego to realna wartość tego domu ?

Nie padło czy jest wentylacja mech .. jak jej nie ma, to między baje można wynik 5,6 kW włożyć- a jak już to razy +30% na mostki ect ..

których zapewne nie uwzględniono i mamy 7,28 kW /2 = 3,64x24x120 dni mamy 10500 kWh - zyski bytowe i słoneczne..

a dla 140 dni mamy 12230 kWh ...

Ht wychodziło by ~180 W/K .. a Hve ? przy reku ~15-20 W/K .. mamy 200 W/K

A przy 5,6 kW mamy Ht =1 40 W/K .. i tak łatwiej dojść czy jest "ok" :) czy 140 -20 =120 ? czy może wentylacja grawitacyjna i 140 +~100/120 W/K.. mamy 260 W/K.. 10,4 kW ..

I przy sezonie 140 dni mamy w tym wypadku 17 MWh zapotrzebowania.. - zyski.

Prawda że rozrzut jak z PPSz-41 .

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się. Czy takie zapotrzebowanie na energię jak mam w projekcie jest możliwe czy coś jest nie tak.

Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 94m2, bez poddasza użytkowego, ściany bloczki 24cm + 20cm styropianu. Strop terriva + 25cm styropianu. Ogrzewanie elektryczne, podłogówka, rekuperacja

 

Ogrzewanie i wentylacja Q p,h= 1868 kWh/rok

Podgrzewanie ciepłej wody Q p,w = 3953 kWh/rok

EU = 23,13 kWh/(m2 rok)

EK= 20,70 kWh/(m2 rok)

EP = 62,10 kWh/(m2 rok)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coś mi tu nie gra. Może podam co wiem:

kubatura: 276,3m3

powierzchnia zabudowy: 124,23 m3

powierzchnia użytkowa: 93,76

powierzchnia netto 97,21

 

Współczynniki Uc:

ściany: 0,14

strop: 0,18

podłoga na gruncie 0,17

drzwi zewnętrzne 1,3

okna: 1

 

Powierzchnia okien 15m2

Strefa 3

 

Czy na podstawie tych danych da si mniej więcej powiedzieć jakie może być zapotrzebowanie na energię do ogrzewania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Htr współczynnik strat ciepła na przenikanie, przestrzeni ogrzewanej, Hve współczynnik strat ciepła przez wentylację - wyrażony W/K.

Przy ogrzewaniu prąrem (nie PC) EK nie może być mniejsza od EU.
:bash: dzięki, nie przyuważyłem :(. fakt, nie może być mniejszy. :bash:

Pytanie żółtodzioba, co to jest Ht
"musi" być w charakterystyce energetycznej

http://www.energetyczne-swiadectwa.szczecin.pl/img/d_5357af8451864.jpeg ostatnia pozycją - pod nią jest Hve i Ht na końcu lub.. ale lu Ht/ z indeksami dolnymi jednostka W/K.

Trzeba wiedzieć.

Edytowane przez מרכבה
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie coś mi tu nie gra. Może podam co wiem:

kubatura: 276,3m3

powierzchnia zabudowy: 124,23 m3

powierzchnia użytkowa: 93,76

powierzchnia netto 97,21

 

Współczynniki Uc:

ściany: 0,14

strop: 0,18

podłoga na gruncie 0,17

drzwi zewnętrzne 1,3

okna: 1

 

Powierzchnia okien 15m2

Strefa 3

 

Czy na podstawie tych danych da si mniej więcej powiedzieć jakie może być zapotrzebowanie na energię do ogrzewania?

Ok. 6000-7000 kWh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...