Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wojcieszek a masz już jakieś belki do szachulca na oku bo można małą stodołę wyszukać do rozbiórki .

A w sumie to jaki rozmiar ma mieć ten budynek

Czołem Maciej74: budyneczek będzie miał w podstawie 5m x 6.5m.

Jak to widać na planie.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=225330&d=1384792949

 

Jednak brama będzie umieszczona pod ścianą szczytową po lewej stronie, a nie jak to widać na załączonym planie.

Ten pomysł ze starą stodołą już mi do głowy przychodził. Nawet przeglądałem ogłoszenia ze stodołami, czy budynkami do rozbiórki. Ale jak już, to kupię coś w mojej okolicy, po dokładnym zbadaniu stanu drewna. Jak pewnie wiesz, Mazury obfitują w takie zapuszczone (czytaj: zmarnowane, zniszczone przez ludzką głupotę) stodoły, chaty. Czasami aż żal bierze.

 

Z drugiej strony nie mam jeszcze rozrysowanych i policzonych belek na szachulce. Raczej mam smykałkę do ręcznych robót, ale nie chcę się brać za

konstrukcję gdzie będę musiał stosować zbyt skomplikowane łączenia ciesielskie. Nie zdecydowałem jeszcze co do więźby dachowej. Przy tak małym budynku, jętki mogą wypaść zbyt nisko, i stryszek nie będzie użytkowy. Ot tyle rozterek

Tak więc nim podejmę dalsze kroki muszę spędzić jeszcze sporo czasu z ołówkiem, kalkulatorem, i wszystko zaplanować. Wtedy będę mógł się zastanowić, czy szukanie stodoły do rozbiórki, rozbiórka, transport, i cała zabawa warta jest tej zabawy. Szczególnie, że niedaleko ode mnie znalazłem już "przyjazny" tartak.

Tak czy inaczej, zanim przejdę do działania, jeszcze Ciebie, Daniela SiS, i pozostałych Kolegów praktyków, będę męczył o zaaprobowanie układu belek, łączeń i przekrojów. Może to i gospodarczy, ale to JA ;-) będę to stawiał, i ma to być na lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem Maciej74: budyneczek będzie miał w podstawie 5m x 6.5m.

Jak to widać na planie.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=225330&d=1384792949

 

Jednak brama będzie umieszczona pod ścianą szczytową po lewej stronie, a nie jak to widać na załączonym planie.

Ten pomysł ze starą stodołą już mi do głowy przychodził. Nawet przeglądałem ogłoszenia ze stodołami, czy budynkami do rozbiórki. Ale jak już, to kupię coś w mojej okolicy, po dokładnym zbadaniu stanu drewna. Jak pewnie wiesz, Mazury obfitują w takie zapuszczone (czytaj: zmarnowane, zniszczone przez ludzką głupotę) stodoły, chaty. Czasami aż żal bierze.

 

Z drugiej strony nie mam jeszcze rozrysowanych i policzonych belek na szachulce. Raczej mam smykałkę do ręcznych robót, ale nie chcę się brać za

konstrukcję gdzie będę musiał stosować zbyt skomplikowane łączenia ciesielskie. Nie zdecydowałem jeszcze co do więźby dachowej. Przy tak małym budynku, jętki mogą wypaść zbyt nisko, i stryszek nie będzie użytkowy. Ot tyle rozterek

Tak więc nim podejmę dalsze kroki muszę spędzić jeszcze sporo czasu z ołówkiem, kalkulatorem, i wszystko zaplanować. Wtedy będę mógł się zastanowić, czy szukanie stodoły do rozbiórki, rozbiórka, transport, i cała zabawa warta jest tej zabawy. Szczególnie, że niedaleko ode mnie znalazłem już "przyjazny" tartak.

Tak czy inaczej, zanim przejdę do działania, jeszcze Ciebie, Daniela SiS, i pozostałych Kolegów praktyków, będę męczył o zaaprobowanie układu belek, łączeń i przekrojów. Może to i gospodarczy, ale to JA ;-) będę to stawiał, i ma to być na lata.

 

Hej.

Ten budynek stawiaj w taki sposób.

Dajesz podwalinę - w miejsce wjazdu dla samochodu oczywiście jej nie ma. Na podwalinie zaznaczasz drzwi, okna parteru i wjazd. Skoro masz okna na 100 x 200 to otwory rób na 103x203 w celu właściwego montażu i uszczelnienia stolarki - tak z drzwiami i wjazdem również. Następnie wyznaczasz słupy - 14 x 14. Słupy dajemy na narożnikach , przy oknach i drzwiach oraz wjeździe dajemy również słupy , które jednocześnie będą rama. Reszta słupów rozmieszczana jest symetrycznie tak żeby było nie więcej niż 80 cm odstępu miedzy nimi. Gdy wszystko jest na podwalinie rozrysowane, czopujesz podwalinę na słupy. Adekwatnie do podwaliny robisz identyczny oczop a w nim czopy na słupy. Na winklowych sektorach dajesz zastrzały. Pola miedzy słupami dzielisz na trzy pola dwiema belkami. Wszystko na czopy. W belkach na środku wycinasz rowek w kształcie trójkata do zaprawy oraz wyeliminowania prześwitów.

Pamietaj, że w takich konstrukcjach najwazniejszy jest słup - widziałem juz fachowców którzy na krótkich słupkach kładli długie belki poziome - absurd.

Teraz dach. Oczop daj 14 na 18. Belki stropowe mogą być podobne ale z podciagiem. Belki stropowe wcinasz w oczop - na pewno widziałeś jak to robią na domu. Następnie murłata i krokwie jak to na dachu u ciebie. Daj jętki kleszczowe. Jak nie wiesz to narysuję i wrzucę na FM.

Jeżeli chodzi o drewno....na konstrukcję ścian lepiej gdy drewno jest przesezonowane i przeschnięte - wtedy nie pracuje tak bardzo i nie powstają szpary. Reszta może być z tartaku na bieżąco. Jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć ile drewna na konstrukcję to mogę to w kilkanaście minut wyliczyć i dać ci zestawienie drewna. Tak samo z konstrukcją. Jeżeli choćby jeden obiekt a zgodnie ze sztuką i ładny maiłby stanąć na Mazurach to jestem zawsze gotowy pomóc.

pzdr

PS

w celu lepszego wyobrażenia obejrzyj zdjęcia na świeżym funpage'u https://www.facebook.com/pages/Przedsi%C4%99biorstwo-Produkcyjno-Us%C5%82ugowe-Smaga%C5%82a/672882519397921?ref=hl

Popatrz na budynek gospodarczy na Kalu i ten nad wisłą.

Z resztą na tym profilu będą zdjęcia prac w trakcie realizacji, różne techniki i zdobienia więc zapraszam do ogladania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kastor ... wyluzuj ... ;)

Nie ty pierwszy i nie ostatni ... wpadasz tu z pierwszym postem i ... pytaniami na które już wiele razy padły odpowiedzi.

 

Wiem, że z przejęcia pomyliłeś firmy.

Nie ma w Goszczanowie firmy Logs. To jest firma Trochanowskich z Międzyrzecza. Technologia ta sama ... ale to "zacięta" konkurencja :yes:

W Goszczanowie jest firma Kanadyjskie Domy Goszczanów Zbyszka Szewczyka ... a ja mieszkam w domu który "wyrzeźbił"

 

Wszystkie te firmy są sprawdzone. Pobuszuj po forum i poczytaj dzienniki - to skarbnica wiedzy i doświadczenia ... budujących i już mieszkających.

Od siebie dodam, że gdybym miała budować jeszcze raz to tylko z Goszczanowem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aga mieszka w domu budowanym przez Goszczanów, mój dom stawiał Logs. Obie firmy są zweryfikowane przez wielu forumowiczów - jak wiesz, obie budują z bali okrągłych , niesuszonych. Związane jest z tym spore osiadanie budynku. Między balami jest wełna ( w moim przypadku owcza). Górale budują głównie z płazów sezonowanch, stąd osiadanie jest mniejsze. Między bale dają mszenie. To podstawowe różnice.

PS. A Butynski nazwiązywał do ciągłej dyskusji ludzi renesansu z technokratami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. A Butynski nazwiązywał do ciągłej dyskusji ludzi renesansu z technokratami :)

 

Dokładnie to było moją intencją .:rolleyes:Kastorek 16 współczuję tobie i twoim wykonawcom . Przy takim stopniu pieniactwa wykończysz się przed końcem budowy a wykonawcy " zwieją " po paru twoich wizytach na budowie .:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po tych czterech postach różnych osób, które mi odpisały doskonale widać kogo na co stać.

OT

do tych 4 osob wypada dodac jeszcze siebie, zasady sa takie ze najpierw czytam forum a jesli nie znajduje odpowiedzi, zadaje pytanie

Ty wpadasz na forum i chcialbys miec juz, 'na wczoraj', na szybko, Twoj czas jest cenny a nasz nie? do tego jestes niegrzeczny

dziwie sie ze ktokolwiek chcial przeznaczyc swoj czas dla Ciebie, odemnie PLONK dlatego nie musisz silic sie na odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

butynski.

 

Nie kumasz o co pytam - ja nie piszę o żadnym docieplaniu domu z bali, tylko o porównaniu technologi nr1) i nr2)

 

Forum to miejsce do udzielania pomocy a nie do osądzania innych. Poczytaj sobie regulamin.

Grzecznie się przywitałem i zadałem pytanie a Ty się mądrzysz i to nie pomaga nikomu.

Ale co tam...po tych czterech postach różnych osób, które mi odpisały doskonale widać kogo na co stać.

 

Powodzenia

Niestety ale to Ty nie kumasz . Zacytowałem Ciebie ale odpowiadałem na post nie Tobie ! Tak się składa ,że nie wszystkie odpowiedzi muszą być kierowane do ciebie - ot wszystko na ten temat . Gdybyś poczytał parę postów wcześniejszych ( jeszcze zanim tu dotarłeś ) pewnie wiedział byś o co biega a tak błądzisz strasznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojcieszek garaż nie musi posiadać jętek. belki stropowe i krokwie tworzą jedną całość czyli wiązar to w zupełności wystarczy . Mam drewutnię identyczne wymiary , kąt dachu 45 " kryty dachówką bez jętek wysokość na stryszku 190 cm .

 

Jeżeli murłata leży na ścianie nośnej przy takiej rozpiętości można zrezygnować z jętek - choć jętka działa na ściskanie, kleszcze na rozciąganie. Belki stropowe nie tworzą wówczas żadnego wiązara. Natomiast jeżeli belki stropowe wystają powiedzmy pól metra poza obrys ściany, następnie na nich ustawiamy murłatę to taka konstrukcja tworzy wiązar ale z jętka, żeby siły działały identycznie na krokwie - oczywiście podciąg pod belki stropowe konieczny również..Ten drugi rodzaj konstrukcji powoduje, że tworzy sie automatycznie ściana kolankowa i mamy wieksze poddasze.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel SiS, Maciej 74. Panowie jak już postawię ten gospodarczy, to każdemu z Was wyśle po butelce malinówki z własnego pędu, tyle mi pomogliście.

Muszę teraz ogarnąć Wasze porady, i przelać to na rysunki.

 

widzę, że dyskusja z czasem przechodzi w ... nie ważne. Chciałabym zasięgnąć informacji o domach z bali - myślę, że to dobre miejsce ;) Jaka jest przewaga nad tradycyjnymi projektami?

 

Krótki raport z budowy:

Na nogach od 6:00. O 8:00 przyjechał Pan Edward ze swoją koparką, i do zmierzchu wyrównywał teren wokół domu. Serce rośnie, kiedy się patrzy już na działkę i dom, a nie na "kupę żwiru i gdzieś tam wystający dom".

Dodatkowo, ma już podłogę techniczną nabitą, prawie skończone pokrycie dachu (brak okien połaciowych) i i zamontowane okna piwniczne. Zobaczcie sami.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=226301&d=1385245938

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=226306&d=1385246104

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=226303&d=1385246004

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=226310&d=1385246193

 

Leno_89. Mogę jedynie podzielić się z Tobą poradami co do przewagi budowy domu drewnianego nad murowanym (ten drugi budowałem 11 lat temu).

Generalnie budowa domu z bali (zakładamy że pracujesz z rzetelną firmą), jest szybsza, przyjemniejsza. Ja rozpocząłem budowę obecnego domu pod koniec maja. A właściwie to budowę podpiwniczenia. Część balowa powstaje od końca sierpnia. Gdyby nie opóźnienia wynikające z faktu, że firma która dla mnie buduje zajmuje się jednocześnie kilkoma budowami (a mi się specjalnie nie śpieszy) to dom można by pewnie zasiedlić do Wielkanocy.

Jednak budowa domu z bali jest "wymagająca". Już na etapie montażu, musisz wiedzieć gdzie jaki punkt elektryczny, wodny, kanalizacyjny chcesz mieć.

Pomyłki, zmiany mogą być bardzo kosztowne, bolesne. Temat rzeka.

Dom z bala nie jest tańszy niż dom murowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Akselek. Jedyne co mogę odpowiedzieć, to: Pinterest.com Twym przyjacielem :D W dzisiejszych czasach nie trzeba wydawać fortuny na czasopisma i albumy wnętrzarskie, aby nabić sobie głowę ciekawymi inspiracjami wnętrzarskimi.

 

 

Skoro zbudowałeś piękny dom z bala (jak widzę na Twoim awatarze), to może idź w moje ślady, i gospodarczy postaw z szachulca lub pruskiego? Pięknie to przełamuje ściany z bala, i pozwala uniknąć monotonii. No i jest jeszcze mur mieszany: cegła rozbiórkowa z kamieniem łupanym. Piękne, Jednak tutaj nie mi oceniać koszt takiej ściany. Tuszę, że nie najniższy....

Popatrz sobie na galerie Daniela SiS, czy Polski Drewnianej, jak pięknie komponują się domy z bala ciosanego, z budyneczkami z muru pruskiego, czy szachulca.

Jeszcze taniej, byłoby postawienie "oszukanego szachulca". Wiem, że wiele osób się na to żachnie, ale kryzys mamy ;-) Mam na myśli budynek ze szkieletu, tynkowany z nałożonymi deskami imitującymi rygle i słupy szachulca.

Coś takiego:

[ATTACH=CONFIG]226920[/ATTACH]

 

Hm? Wydaje mi się, że mur pruski lub szachulec, nie za bardzo będzie pasował do chałupy akselka, pstrokacizna, ale! to rzecz gustu. Ja widzę to wykonanie w podobnej architekturze, wtedy to będzie komponować się jako całość i spójność z otaczającą architekturą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie,

Przebrnąłem przez ostatnich 70 stron wątku i jestem zainteresowany realizacji projektu Przykop lub Wojnowo. Obejrzałem projekty Pana Piotra Olszaka i pracowni Wiejskie Klimaty. Szukam jeszcze innych ciekawych projektów utrzymanych w wiejskim stylu, może polecicie jeszcze jakąś stronę która takie projekty zawiera ?

 

Dom będzie budowany na Mazowszu więc chciałbym aby zawierał elementy z tego regionu.

 

Pozdrawiam balowiczów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojcieszek dzięki za namiary na drewnopedię. Ja wiem czego chcę i jak najbardziej na mazowszu nie zamierzam budować góralskiego domu. Myślę że są jeszcze jakieś inne ciekawe projekty domów drewnianych z architekturą mazowsza oprócz tych 2 stron i o namiary na takie projekty właśnie pytałem :)

Znalazłem np Chmielniki http://www.dom-projekt.pl/projekt-chmielniki-male-dw,13.html ale ten wygląda za nowocześnie. Może znacie jakieś ciekawe projekty dworków drewnianych o pow 150m2.

Dom będzie stał na wsi, w obejściu jest jeszcze obora, stodoła i drugi stary murowany dom do remontu. Budynki są z cegły cementówki przykryte eternitem mam nadzieję że drewniany dom będzie się dobrze z nimi komponował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...