Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 2 weeks później...
Witam serdecznie,

Po wielu latach znow wrocilem na to forum - planuje wybudowac swoj drugi dom z bala. W pierwszym mieszkam od ponad 13 lat i jest super - zycie sie tak uklada ze przyszedl czas na drugi. Czy ktos moze podpowiedziec, ktore firmy sa teraz na "topie". Z ktora z dostepnych firm warto obecnie budowac dom?

Swoj obecny zbudowalem z firma Logpol - chcialbym jednak zbadac obecny rynek i zobaczycz z kim warto budowac.

 

A moj domek obecnie wyglada tak:

92ecb70c2cba1764gen.jpg

 

Ja właśnie też wracam bo będę budować domek letniskowy. Zastawiam się jeszcze czy drewno, bale czy murowany czy może łączony (widziałam takie w Kudowie - dół mur, góra bale i bardzo mi się podobały). Szukam projektu, który by nam odpowiadał a widząc twoje zdjęcie od razu rzuca sie w oczy weranda którą sobie wymarzyłam i chciałabym mieć. Możesz powiedzieć czy twój dom był budowany wg projektu własnego czy gotowego a jeśli tego drugiego to poprosze o nazwę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie szanowne grono użytkowników:)

Potrzebuje zaczerpnąć z wiedzy waszej nabytej:)..

Od czterech lat mieszkam w domu z bali, świerk, okrągły 24cm.

Pierwsza impregnacja robiona produktami koopmans i wyszła tragedia.

Nie polecam.

Czy moglibyście mi polecić coś lepszego ??

Najlepiej sprawdzonego ..

Za miesiąc staruje z myciem i czyszczeniem .

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się odmelduje, skoro widzę że stara gwardia powróciła. U nas prace idą powoli do przodu, trochę bieżących spraw, a trochę poprawek po producencie. Jesienią zauważyłem delikatne tąpnięcia dachu po dwóch rogach. okazało się, że dach usiadł po zewnętrznej stronie dobre parę centymetrów, co zaowocowało wygiętą linią gąsiorów. Niestety wykonawca zaoszczędził na dwóch dodatkowych filarach na każdej stronie i takie oto efekty. Musiałem unosić dach pokryty dachówką 10 cm do góry i podstawiać nowe filary aby delikatnie podprostować linię dachu. na szczęście się udało i efekt jak na zdjęciach.IMG_20190126_150153.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostawiłem te balkonowe, bo dach zaczął się uginać na górnych podciągach. W domu też pierwotnie nie było filarów. dopiero wstawiałem 4 filary gdy zacząłem układać dachówkę. No ale o zewnętrznych nie pomyślałem.

 

Teraz u nas powoli zaczynam kłaść elektrykę, kanały wntylacyjne i CO. Ścianki działowe porpbione, dach ocieplony i przykryty. KONIEC ZABAWY Z WEŁNĄ. No prawie bo jeszcze kilkanaście rolek w ściany i podłogi. No ale to już pikuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butynski - brawo Twój Wykonawca!!! lepiej mieć stolec na poddaszu, niż żeby Ci sufit na łeb się spier..lił ;)

a na poważnie - ile miałeś w projekcie podpór i na jakiej rozpiętości, a ile zrobił cieśla?

 

to są chyba najciekawsze kwestie w budowaniu, a nie pitu pitu o kolorze na ściany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć młodzieży :)

Jak pojechałem do R.Trochanowskiego to w pięć minut zmienił projekt wstawiając podporę konstrukcję stropu. Bo architekt wymyślił, że główne belki stropowe miały mieć 7 metrów rozpiętości bez podparcia, co nawet mi, jako laikowi wydawało się dość ryzykowne.

Drugie pięć minut to było przeprojektowanie konstrukcji dachu i ściany kolankowej, która w pierwotnej wersji również miała być wykonana z bali. Do dzisiaj dziękujemy niebiosom i R.T. za te zmiany :)

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marmur - kogo moje piękne oczy widzą na forum :))))

a jak Ci podparł? słupami czy belką w poprzek?

może fotka?

Gdzieś na moim dzienniku budowy jest chyba fotka jak to wygląda. Nie jestem teraz w chałupie więc zdjęcia nie zrobię.

Zmienił zupełnie układ belek - część idzie w poprzek budynku a część wzdłuż. Pod częscią z nich dał jedną poprzeczną belę podtrzymującą, a tę następnie oparł na słupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stolec inaczej słup w konstrukcji więźby płatwiowo-kleszcowej lub płatwiowo jętkowej. U Piotra widać płatwie pośrednie które sugegerują układ płatwiowo-kleszczowy i gdyby to podparto słupami i spięto kleszczami tak jak powinno być to nic by się nie działo. A może siadła tylko zewnętrzna część bo płatwie pośrednie za małego przekroju i nie podparte. Sciana szczytowa z bali fajnie wygląda ale niestety nie może służyć za podparcie dla płatwi pośrednich ani kalenicowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butynski - brawo Twój Wykonawca!!! lepiej mieć stolec na poddaszu, niż żeby Ci sufit na łeb się spier..lił ;)

a na poważnie - ile miałeś w projekcie podpór i na jakiej rozpiętości, a ile zrobił cieśla?

 

to są chyba najciekawsze kwestie w budowaniu, a nie pitu pitu o kolorze na ściany ;)

U mnie były te słupy (8szt) na rozpiętości 14 m ale brakowało ich w części największej rozpiętości ( 9,5 metra było nie podparte ) . Schemat był taki- podpory były na krańcach płatwi i na wysokości ścian szczytowych czyli podpora- 3 metry płatwi(nad tarasem)- podpora(ściana szczytowa)- 9,5m płatwi (nad poddaszem mieszkalnym )- podpora(ściana szczytowa) - 1,5m płatwi (nad mniejszym tarasikiem) -podpora . Problemem było te 9,5 m rozpiętości . Architekt projektował to pod gont drewniany i to by pewnie wystarczyło ale potem zapomniał , przeprojektować jak okazało się ,że nie może być przykryte gontem tylko dachówką . Edytowane przez butynski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a u mnie tego nikt nie przewidział. Ale dach od podpierającej go sciany szczytowej jest odsuniety około 4 metry, więc miał prawo się nadgiąć. Dom z modrzewia. W środku podstawiłęm 4 słupy 18x18. w sumie 3 z nich bedą widoczne. Jeden w garderobie, a dwa wykorzystam jako filary do barierki schodów. Jeden zabuduję w ścianę.

W projekcie tego nie było, a ZS też jakoś od siebie tego nie dołożył. może dlatego, że musiał tyle w modrzewiu dłubać. Przekrój krokwi to 8x18 - też z modrzewia.

 

Ale tak na marginesie to chyba nic od dawna tak nie rozkręciło forum jak mój wpis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...