Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

pawel_beskid_niski

 

Terz juz wyslaalem wiadomosc.

 

Dosyc dlugo mnie na forum nie bylo. Totalny brak czasu. Teraz sie wykanczam przy wykanczaniu idzie powoli jak krew z nosa ale jakos daje rade, zwlaszcza ze robie sam.

 

Musze powiedziec ze ogrzewanie bede mial kominkowe plus podlogowka w lazience. W zeszla sobote mialem -17 okolo 4 nad ranem, palilem caly czas w kominku i w domu caly czas mialem temperatrure okolo 18 - 19 stopni gdy juz zamieszkamy napewno bedzie lepiej. Teraz gora jest surowa i w polowie nie ocieplona. Zadnych kaloryferow nie przewiduje w zupelnosci kominek namwystarczy

 

 

kominek wystarczy? a nie zamarznie wam woda w rurach jak wyjedziecie gdzies zima? ja tez chcialam kiedys tylko kominek ale wtedy jednak jest troszke zimno i przy podlogowym ogrzewaniu nawet z plynem chlodniczym w rurach nie polecam samego kominka.. balabym sie gdzies wyjechac..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pawel_beskid_niski

 

Terz juz wyslaalem wiadomosc.

 

Dosyc dlugo mnie na forum nie bylo. Totalny brak czasu. Teraz sie wykanczam przy wykanczaniu idzie powoli jak krew z nosa ale jakos daje rade, zwlaszcza ze robie sam.

 

Musze powiedziec ze ogrzewanie bede mial kominkowe plus podlogowka w lazience. W zeszla sobote mialem -17 okolo 4 nad ranem, palilem caly czas w kominku i w domu caly czas mialem temperatrure okolo 18 - 19 stopni gdy juz zamieszkamy napewno bedzie lepiej. Teraz gora jest surowa i w polowie nie ocieplona. Zadnych kaloryferow nie przewiduje w zupelnosci kominek namwystarczy

 

 

kominek wystarczy? a nie zamarznie wam woda w rurach jak wyjedziecie gdzies zima? ja tez chcialam kiedys tylko kominek ale wtedy jednak jest troszke zimno i przy podlogowym ogrzewaniu nawet z plynem chlodniczym w rurach nie polecam samego kominka.. balabym sie gdzies wyjechac..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam ten sam dylemat. Dodatkowo dochodzi dylemat, skąd ciepła woda.

Powoli decydujemy się kominek z płaszczem + piec dwufunkcyjny, jeszcze nie wiem jakie są koszta przyłącza gazowego, ale mam nadzieje, że nie dobijające.

 

Koszst przyłączenia gazu, wody, prądu w chwili obecnej nie sa już tak wysokie jak kiedyś. Ja płacę za prąd ok 1500 natomiast za położenie gazociągu do mojej działki to koszt ok 1500 zł. W gazowni powiadziano mi że jak będzie dużo chętnych to zrobią analizę ekonomiczną przyłączenia gazu i wtedy będzie dużo taniej bo oni pokryją cały koszt przyłączenia gazu. Jeśli jednak analiz nie wypadnie dla nich dobrze to trzeba będzie dopłacić różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HEJ..

u nas plan wygląda tak:

kominek z płaszczem wodnym do podgrzania ciepłej wody + podłogówka na całym parterze-...też z myślą o zimowym wyjeździe zdecydowaliśmy się na ew. gaz, ale instalacja musi być juz teraz kładziona, i dlatego ze względu na tą wodę w rurach która zimą może zamarznąć brana pod uwagę była elektryka,

pozatym myślę o solarach do ogrzewania wody latem (bo wtedy przecież kominek będzie rzadkością) i gaz...za 2-3 lata.

ta woda w rurach to może zamarznąć tylko wg. mnie przy temperaturze niższej niż -15 - 20C, a przy -10C to wg. mnie nie powinno nic się złego z tymi rurami stać....., czyli nawet wyjazd weckendowy gdzieś z domu przy mrozie -20C, nie oznacza że zaraz bedzie zimno ..bo ileś tych godzin do wychłodzenia domu musi minąć- prawda???? a rury nie są tuż przy ścianach zew. pozatym będą ocieplone no i pod podłogą....,!! mam racje, czy za bardzo optymistycznie to widze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok a jak wyjedziecie na narty zima na 2 tyg, to co? ;-) ja wlasnie sie tego obawiam. Nie polecam kominkow z plaszczem wodnym, bardzo droga to inwestycja, duzo kasy na zawory, duzo roboty pozniej przy tym caly czas trzeba chociaz a nie raz czy dwa, polaczenie tego do normalnego systemu z piecem na paliwa stale tez jest ciezkie... ogolnie przerabialam to, marzylam o tym a pozniej hydraulik mi to wybij z glowy... istalacja pozniej czesto jest naprawiana,,, bazuje na jego doswiadczeniu, jest jedym z lepszych specjalistow w 3 miescie :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anja - podgrzewanie wody tylko kominkiem z plaszczem? chcesz kotlownie miec z salonu? nie polecam naprawde. pozniej bedziecie zmuszeni do zakupu podgrzewacza elektycznego a pozniej padniecie przy rachunkach... zdecydowanie nie polecam. Ja czekam sobie na gmina inwestycje doprowadzenia gazu , majac narazie piec na paliwa stale, pozniej jak gaz do nas dotrze- to zmiana systemu :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam komfortowa sytuacje, bo gaz w ulicy:-) Do tego koza, bo kominki wedlug mnie pasuja do palacu, a nie do domu jednorodzinnego. Koza oczywiscie raczej dla celow ozdobnych niz do palenia na okraglo. Tak, jak pisze ankamienna kotlownia w salonie jest uciazliwa. Na parterze podlogowka + grzejnik w sypialni, na poddaszu grzejniki. Do tego decyduje sie na piec kondensacyjny - ich ceny spadly, a paliwo na pewno nie stanieje, co do tego to nie mam watpliwosci. CWU z pieca gazowego, a jak okaze sie drogo, to w przyszlosci zainstaluje solar.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra : prąd nie - bo drogi ; kominek z płaszczem nie - bo kotłownia w salonie ; gaz nie - bo go nie ma ; paliwa stałe nie - bo trzeba mieć sporą kotłownię i dymi się brzydko (sorry JARL) ; olej nie - bo droższy niż prąd. To co, nachuchać sobie w salonie ? :wink:

Moje rozumowanie idzie tak:

-po pierwsze zminimalizować ilość potrzebnej energii (wentylacja mechaniczna z rekuperatorem) i odpowiednie docieplenie albo grube bale.

-po drugie kilka żródeł ciepełka

1.Kominek - niby kotłownia w salonie ale i tak go zainstaluję dla celów estetycznych. Więc jeśli już będzie czarował ogniem to może przekazywać energię.

2. Solary - bo w lecie kominek odpada a słonko promieniuje za darmochę

3. Prąd - bo jest w miarę pewny a dla p.1 i p.2 trzeba mieć alternatywę "jakby co".

Teraz tylko trzeba to wszystko odpowiednio zgrać i gotowe.

Duży zbiornik z dwoma wężownicami (kominek i solary) i grzałką załatwia sprawę z ogrzewaniem i CWU. Ogrzewanie podłogowe najlepiej w grubej warstwie betonu będzie mniej czułe na wachania temperatury.

Jasne, że to wszystko kosztuje ale z drugiej strony oszczędzamy na kominach (brak komina spalinowego i wentylacyjnych) , kotłowni (sam zbiornik może stac np. w łazience) ze wszystkimi wymogami technicznymi , eksploatacja tańsza niż przy tradycyjnym ogrzewaniu. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obłędu można dostać... -te decyzje przerastają nas..

więc mówicie że odradzacie kominek z płaszczem wodnym???

boiler z grzałką byłby też i na prąd, taki z wężownica -do kominka + prąd jak się nie pali.....

gazu nie mamy narazie, licze że moze za 3lata dotrze nitka,,,w tej chwili jest juz w sąsiedniej miejscowości- 3km od nas...ale to inna gmina-bogatsza i dlatego dajemy sobie 3lata na gaz a nie 1rok.....

 

ale jak położe rurki gazowe a zanim dojdzie gaz to nie będe korzystała z nich jeśli kominek będzie bez wodnego pojemnika.....

 

jejujeju..... nie ma uniwersalnej recepty...

a może ktoś ma z płaszczem wodnym-..i do czego ON wam służy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_jarl_ - też mam w planach budowę Bartnego tyle, że bez piwnicy, czyli Bartne 67:)

 

Co do tematyki ogrzewania, ja tak jak mówiłem, głównym źródłem ogrzewania domu ma być kominek z płaszczem wodnym, dodatkowo montujemy piec dwufunkcyjny (gaz), który oprócz podgrzewania ciepłej wody (i to ma być jego główne zadanie - podgrzewanie wody, a nie kominka z p.w.) oraz piec będzie utrzymywał daną temperaturę w domu, tzn. jak wyjeżdżamy gdzieś na weekend i przychodzi do nas syberia czyli -30 na polu to nie pozwoli spaść załóżmy poniżej X temperatury. Myślę, że dobre rozwiązanie:)

 

Dodatkowe plusy - mało zajmujący piec dwufunkcyjny, wady - napewno nie będzie najtaniej (instalacja), oraz brak możliwości zainstalowania solarów (u nas w gminie mają dopłacać 80% kosztów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry piotr.nowy, ale nie zamierzam palić w piecu starymi oponami. Piece na paliwo stałe też są uważane za ekologiczne; jest to kwestia zastosowania odpowiedniego paliwa oraz właściwego sposobu spalania. Właściwie jedyny minus, jak dla mnie, takiego pieca to konieczność wydzielenia osobnego pomieszczenia na kotłownie oraz na składowanie zapasu paliwa.

Ogrzewanie kominkiem nie jest najbardziej efektywnym (ekologicznym) sposobem zamiany drewna na energię, to właśnie jest przykład nieefektywnego pieca na paliwo stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Jasne, że to wszystko kosztuje ale z drugiej strony oszczędzamy na kominach (brak komina spalinowego i wentylacyjnych) , kotłowni (sam zbiornik może stac np. w łazience) ze wszystkimi wymogami technicznymi , eksploatacja tańsza niż przy tradycyjnym ogrzewaniu. :o

 

Podoba mi sie Twoje rozwiazanie. Moze dlatego, ze wdrazam podobne:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

 

system ogrzewania mam rozwiazany nastepujaco. Kominek 14 kw i rozprowadzenie ciepla, elektryczna podlogowka w lazience i taka sama w korytarzu przy drzwiach wejsciowych. Nie planuje nic innego. Ewentualnie moge dogrzac elektrycznym piecem konwekcyjnym, doslownie kilka dni w roku. Nie wiem jak jest u Was, ale u mnie teraz gdy jeszcze budowa trwa, temperatury mam bardzo znosne. W zeszlym tygodniu np: z soboty na niedziele u nas bylo - 17 jadac do pracy pojechalem sprawdzic temperature w domu i bylo okolo 18 stopni ciepla. Dom jes szczelny szybko sie nagrzewa, bo w drewnianym domu ogrzewa sie powietrze a nie sciany ktore same w sobie sa cieple, a pozniej dom dlugo tzyma temperature. poza tym pare lat temu spedzilem zime w drewnianym domu na podchalu, jedynym zrodlem ciepla byl piec w kuchni a w domu bylo przyjemnie cieplo nic wiecej mnie nie musi przekonywac.

 

pozdrawiam

grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim marzeniem jest dom z piwnicą a tam kotłownia i piec na zwykły wyngiel :wink: i na miał z podajnikem tłokowym - dwa w jednym. Podoba mi się obsługa pieca na węgiel, trzeba łopatą trochę porobić :) . Podobno teraz (nie wiem ile w tym prawdy) ekogroszek drożeje, bo jest go coraz mniej. Kominek jasne ale dla relaksu. Nie wyobrażam sobie ogrzewania chaty tylko kominkiem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co robic mechaniczna wentylacje w drewnianym domu? Przeciez w nim panuje specyficzny mikroklimat i wilgotnosc, wszystko sie zmienia zgodnie z porami roku, a nawet pogoda na zewnatrz po co to zaburzac, po co niszczyc to co jest tak wielka zaleta takich domow. Nie wspomne juz o klimatyzacji bo to, to juz totalny bezsens

 

To ile taka wentylacja z tym rekuperatorem w przybliżeniu kosztuje????

 

kominy-..systemowe w przedziale 3-6tys za sztuke, + koszt postawienia...

z cegły: hm..nie wiem..za robote to 1tys + cegły...coś koło 1500zł w dużym przybliżeniu, nie wyliczałam dokładnie..... !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...