Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pytanko mam odnośnie vat. Wykonawca robi fundamenty, stawia dom z oknami, robi przyłączenia (woda, ścieki, prąd). Czy w takim przypadku jest 7% czy 22%??? Dom bedzie mial 160m2.

 

Witam

 

Jeśli wszystkie elementy kupuje wykonawca i sam je montuje to oczywiście jest to 7%. Jeśli jednak to Ty kupujesz okna, cement, stal to w sklepie płacisz 22%. Z tego co wiem to różnicę w Vat' ie Urząd Skarbowy odda, ale tylko do końca grudnia tego roku. Jeśli kupisz jakieś materiały w nowym roku to już nie będziesz mógł się ubiegać o zwrot różnicy Vat między 7 a 22 %

 

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanko mam odnośnie vat. Wykonawca robi fundamenty, stawia dom z oknami, robi przyłączenia (woda, ścieki, prąd). Czy w takim przypadku jest 7% czy 22%??? Dom bedzie mial 160m2.

 

Witam

 

Jeśli wszystkie elementy kupuje wykonawca i sam je montuje to oczywiście jest to 7%. Jeśli jednak to Ty kupujesz okna, cement, stal to w sklepie płacisz 22%. Z tego co wiem to różnicę w Vat' ie Urząd Skarbowy odda, ale tylko do końca grudnia tego roku. Jeśli kupisz jakieś materiały w nowym roku to już nie będziesz mógł się ubiegać o zwrot różnicy Vat między 7 a 22 %

 

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Piotr Wlezień

Masz w zupełności rację. Pytałem się w US

 

Tak jak pisze Tomasz ale nie całkiem. Od 01 stycznia 2008 wchodzą nowe przepisy , na podstawie których będzie przysługiwać bezterminowe prawo do zwrotu VAT i pięcioletnie okresy limitów.

W muratorze 12/2007 jest duży , kompletny artykuł na ten temat . Strona 180. :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kupujesz dom od dewelopera to było , jest i pewnie jeszcze długo będzie 7%. Zgodnie ze słynną definicją budownictwa społecznego.

Zwrot różnicy Vat dotyczy TYLKO remontów i budowy systemem gospodarczym. W innym wypadku kupujesz usługę (wybudowanie domu ) a usługi są opodatkowane 7%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Piotr Wlezień
Czy ktoś ostatnio budował ze Stolluxem? Mam podpisać umowę w styczniu, a tu słyszę, że "poharatek" ma bardzo duże problemy. Może ktoś wie czy z tą firmą dzieje się coś złego (bankructwo itd)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ostatnio budował ze Stolluxem? Mam podpisać umowę w styczniu, a tu słyszę, że "poharatek" ma bardzo duże problemy. Może ktoś wie czy z tą firmą dzieje się coś złego (bankructwo itd)?

 

Jeśli są to istotne wiadomości to nie piszcie na priv tylko tutaj gdyż może komuś uratujecie tyłek przed błędną decyzją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ostatnio budował ze Stolluxem? Mam podpisać umowę w styczniu, a tu słyszę, że "poharatek" ma bardzo duże problemy. Może ktoś wie czy z tą firmą dzieje się coś złego (bankructwo itd)?

 

spokojnie bankructwo im pewnie nie groźi, mam taka nadzieję :wink:

a moje problemy polegają delikatnie mówiąc na braku komunikacji ze stolluxem

i z dojazdem na budowę

a nie pisze na forum, bo nie chce robić zamieszania, bo może Tylko ja mam taki problem. a jak widomo jedna jaskółka wiosny nie czyni

a poza tym, Oni tez, mam nadzieję czytaja to forum i pójda po rozum do głowy (bo dla nich nie trudno sie domyslić o kogo chodzi, no chyba że takich jak ja jest jeszcze kilku :cry: )

 

naszczęście jutro na tydzien w góry, wiec pociesze oko domami z bala :lol:

 

POZDRAWIAM WSZYSTKICH I WSZYSTKIEGO CO NAJLEPSZE...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Wie ktos może ile kosztuje przeniesienie starego domu z bali (demontaz, przewoz i zlozenie)?? Znacie jakas firme, badz ludzi, ktorzy sie tym zajmuja w malopolsce i byliby godni polecenia? Planuje zakup takiego starego domku,ale kompletnie nie mam pojecia z jakimi kosztami trzeba sie liczyc (poza kupnem domu no i dzialki). Z góry dzięki wielkie za pomoc!!!

 

pozdrawiam świąteczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Luka Chan!

Jestem w trakcie przenosin takiego domu... W tej chwili dom rozebrany i przewieziony (ok. 30km), złożony na stertach i zabezpieczony czeka na wiosnę.

Przez Święta chcę zrobić dziennik, to będzie więcej szczegółów.

Ceny:

za dom - bardzo różnie w zależności od stanu widziałem za 10 - 30 tys.;

za rozbiórkę - ja dałem 20 tys. + moja praca;

za transport - deski itp. rupiecie w cenie rozbiórki, transport bali 1 tys.;

za postawienie budynku na nowo - wstępnie 30 tys. ale zależy od dodatkowych robót.

 

Do ceny całej inwestycji trzeba oczywiście doliczyć całe koszty administracyjne, projektowe, fundamenty, kominy, pokrycie dachu, ewentualną izolację jak ktoś musi lub chce, instalacje, drewno na konstrukcję i wykończeniówkę wewnętrzną itd....

 

Ja się cały czas łudzę, że wyjdzie mnie to taniej niż "nówka ze stollux'u" ale troszkę mi uszka oklapły :lol:

Postaram się opisać wszystko w dzienniku i być bardziej aktywny na forum w nowym rocku ;-)

 

P.S. nie chciałem popsuć Świąt ;-)

 

Wiktor

 

Witam wszystkich.

 

Wie ktos może ile kosztuje przeniesienie starego domu z bali (demontaz, przewoz i zlozenie)?? Znacie jakas firme, badz ludzi, ktorzy sie tym zajmuja w malopolsce i byliby godni polecenia? Planuje zakup takiego starego domku,ale kompletnie nie mam pojecia z jakimi kosztami trzeba sie liczyc (poza kupnem domu no i dzialki). Z góry dzięki wielkie za pomoc!!!

 

pozdrawiam świąteczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

z uwagą śledzę wszystkie posty i czerpię z nich wiedzę ,myślę że jak zacznę stawiać dom z bala to bardzo mi ta wiedza się przyda ale jak mogę to dzielę się też wiedzą jaką zdobyłam mieszkając w betonie, były pytania o okna połaciowe -porażka 1szt to można znieść ale nie w pokoju dziennym dzieci za mało światła,jak śnieg mocny zasypie to tak od razu nie zjedzie pomimo ciepła od wewnątrz,przy wyborze projektu wiem z doświadczenia musi być oprócz salonu 1 pokój w którym w każdej chwili można zrobić sypialnię(w razie choroby) no i oczywiście żeby można było się gdzie umyć (pamiętam jak musiałam zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzać na krześle plastikowym bo teściowa nie mogła już chodzić jak żałowałam że nie mam chociaż prysznica)mamy garaż w bryle budynku ale następny będzie wolnostojący bo;ścianka działowa między garażem a domem jest zawsze zimna garaż- nie ogrzewany drzwi z garażu do kotłowni jak się otworzy to niekiedy trochę czuć paliwem,dobrze że nie ma bezpośredniego wejścia do domu bo by była katastrofa,no i oczywiście nie przesadzać z metrami teraz córka idzie na swoje i na kit mi te metry no dość się rozpisałam ale jeżeli mogłam pomóc to się cieszę pozdrawiam

 

w moim domku schodzi snieg dosc szybko i nie mam problemu ze sniegiem naoknach polaciowych ;-)

 

WESOLYCH SWIAT WSZYSTKIM DREWNIAKOM!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Wie ktos może ile kosztuje przeniesienie starego domu z bali (demontaz, przewoz i zlozenie)?? Znacie jakas firme, badz ludzi, ktorzy sie tym zajmuja w malopolsce i byliby godni polecenia? Planuje zakup takiego starego domku,ale kompletnie nie mam pojecia z jakimi kosztami trzeba sie liczyc (poza kupnem domu no i dzialki). Z góry dzięki wielkie za pomoc!!!

 

pozdrawiam świąteczenie

 

 

Hej. Mimo, ze ja juz sobie spokojnie siedze przed koza w moim drewniaku, to czasami zagladam tu, aby sprawdzic co sie u ziomkow po balu dzieje. Jesli chodzi o przenoszenie domow to im dluzej siedze przed ta koza w zimie tym bardziej polecam p. Liszewskiego z Kazimierza.

 

I nieustajaco zapraszam amatorow takich rozwiazan na strone:

http://homepage.mac.com/rogaleo/robercin/Menu25.html

aby zapoznac sie z rezultatem.

 

pozdro swiateczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na forum jest ktoś kto mógłby mi polecić osobę na kierownika budowy w z okolic Jeleniej Góry ? Doswiadczenie w budowie domu z bala drewnianego (24 cm) mile widziane. To brzmi jak ogłoszenie, ale pytam osób , które mogą podzielić się swoim doświadczeniem.

 

Jerzy , pytałem kilku . Na hasło " dom z bala" ... boją się :cry:

Wg mnie trzeba zatrudnić "standartowego" kierownika , który dopilnuje fundamentów , kominów , przyłączy , itp. A przy budowie ścian zdać się na wykonawcę. Tym bardziej , że zupełnie inaczej buduje góral , inaczej Stollux a jeszcze inaczej np.Trochanowscy. Watpię czy jeden drugiego byłby w stanie skutecznie kontrolować . A po to jest przecież kier.-bud. . :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...