Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Doraz, prawidłowo fundament (ściana piwnic) powinna być cofnięta (tzn. belki powinny wystawać ok 2-3 cm na zewnątrz. Niestety miałem taką ekipę od piwnic (pożal się Boże), że skaszanili mi piwnice. Nie mogłem ich dopilnować bo miałem w tym czasie wypadek samochodowy. Wymurowali ścianki nie uwzględniając ocieplenia i kamienia na elewacji. Okazało się, że są za szerokie po ok 8 cm z każdej strony. Można to było poprawić w dwojaki sposób. Zastosowac pierwszą belkę podwalinową (np. z dębu) szerszą, odpowiednio wyprofilowaną, tak aby ściekała woda, lub drugi sposób, to wyfrezowanie kawałka belki i zamocowanie obróbki z drewna (w naszym przypadku to będzie modrzew od górali) tzw. okapnik z uszczelnieniem silikonem. Żona powiedziała obróbce blacharskiej stanowcze NIE. Koszty materiału i obróbki pokryje oczywista wykonawca piwnic. Czekamy na przyjazd materiału wraz z deskami do wykończenia wnętrza.

Jeśli chodzi o tą cenę to przypuszczam że gośc udał się do firmy budującej domy z bali i przereklamowanej. Także spokojnie prosze podchodzić do ceny. Tak jak z położeniem płyt G-K. Przyjechała do mnie ekipa powiedzieli panie, 50zł od m^2. Podziękowałem grzecznie, miny im zrzedły i odjechali. Myśleli, że chata z bali, gość pewnie kasy ma jak lodu to trzeba wyciągnąć na maxa. Jest takie powiedzenie: Chyry dwa razy traci. Zarobiliby, ale nie za taką stawkę.

Dzisiaj wstawiałem drzwi pomiędzy garażem a korytarzykiem. Zajęło mi to 2-2,5h roboty. Cena średnia to pomiędzy 50 zł a 100. Naprawdę, proszę uwierzcie, 90% prac można wykonać samemu, nie dajmy się zwariować, chyba że ktoś nie ma ochoty i ma dużo kasy (lepiej te pieniądze przeznaczyć na wycieczkę lub wczasy.

Nas stan zamknięty bez piwnic wyniósł 750-800zł za m^2. Myślę, że 1200-1400 to teraz dobra cena. Pozdrawiam

 

P.S. 80% wykończeniówki robię samemu, trochę doświadczenia zdobyłem , w razie pytań odnośnie rozprowadzenia przewodów elektrycznych, czyszczenia bali itp. służę radą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gasol: pytales jakis czas temu o wychladzanie domu !

kiedys juz pisalem ale ze jestem super zadowolony napisze jeszcze raz :)

przy obecnych temperaturach od -2 do +4 w miejscu gdzie mieszkam w domu jest super cieplo

pale tylko kominkiem a w sumie to koza i jak wieczorem zaladuje drewienko to rano tylko zostaje zar. temperatura ok 20stopni zostaje az do nastepnego dnia wieczorem wiec pale raz na 24h. mowie wam ! jestem super zadowolony. malo tego. bardzo czesto otwieraja sie i zamykaja drzwi tarasowe bo psy wychodza i wchodza z domu. normalnie jak za kilka dni odpale piec i bedzie chodzila podlogowka to mam nadzieje ze bedzie orgazm :)

jak spimy na antresoli to na noc jest potrzeba otwarcia okna bo za goraco. oczywiscie pootwieralem do wszystkich innych pomieszczen drzwi zeby cieplo sie rozeszlo i tam tez cieplutko !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karcio 102

Witam.

Niedługo rozpoczynam budową domu z bala.

Buduję to z małą firmą i muszę wpłacić 40% na zakup materiałów.

Sama budowa rozpocznie się w sierpniu a w międzyczasie wykonawca będzie wytaczał bale na ściany.

Jestem ciekaw czy można w jakiś sposób ubezpieczyć (np. w PZU) tą zaliczkę.

Ja oczywiście wierzę w wykonawcę ale zawsze może nastąpić coś nieprzewidywalnego a dla mnie (jak i chyba dla większości ) 50 tys. to kupa pieniędzy.

Będzie oczywiście podpisana umowa.

Poza tym czy można jakoś sprawdzić wykonawcę tj czy nie jest na skraju bankructwa ?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

Andrzej

 

PS

Buduję z bala jodłowego, toczone 25 cm.

 

Jeśli zaliczka ma być zabezpieczeniem dla wykonawcy , że się nie wycofasz (a on zostanie z niesprzedaną konstrukcją ) to można pomysleć o wpłacie zaliczki przez rachunek powierniczy. Jeśli jednak wykonawca ma wydać zaliczkę od razu to tekie zabezpieczenie odpada.

Co do ubezpieczenia wpłaty zaliczki to dam znać w poniedziałek.

Sprawdzić firmę można przez rejestr niesolidnych dłużników. Postaram się gdzieś znaleźć link.

 

kasia_słoneczko

I jeszcze ci wszyscy dobrzy ludzie co służą bezinteresowną pomocą (tu ukłon do Piotra

Nie ma sprawy. Jak idą mężowi rozmowy w bankach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do balowiczow, czy ktos z was budowal swoj domek na fundamentach plytowych? Jesli tak to prosze o opinie na temat tej technologi

Wedlug fachowcow tego typu fundamenty sa o wiele bardzie dokladnie wykonywane poziomy/wymiary co dla konstrukcji z bali jest wazne.

Stawiam sobie domek o nazwie debina i wlasnie zastanawiam sie nad takim rozwiazaniem, szybko, sprawnie i dokladnie no i wykonawca pod nosem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche zasiegnolem wiedzy i opini na temat fundamentow plytowych.

+ nie potrzebujemy wtedy olbrzymich wykopow fundamentowych

+ szybkosc i dokladnosc realizacji fundamentow

+ dobre dla domow stawianych na podlozach aktywnych

+ duzo plycej sie osadza, plus przy plytkich wodach gruntowych

+ mozliwosc montazu od razu ogrzewania podlogowego

+ ponoc oszczednosc (do 30% taniej od zwyklych fundamentow)

- wciaz nowosc na polskim rynku (mala dostepnosc w wielu regionach polski)

- stosowane tylko do domow bez podpiwniczenia

technologia - http://www.legalett.com.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche zasiegnolem wiedzy i opini na temat fundamentow plytowych.

+ nie potrzebujemy wtedy olbrzymich wykopow fundamentowych

 

To się zgadza.

 

+ szybkosc i dokladnosc realizacji fundamentow

 

Dokaładność - jak zawsze - zależy od wykonawcy. Można spartaczyć płytę , można wykonać super dokładnie tradycyjne.

 

+ dobre dla domow stawianych na podlozach aktywnych

Zdecydowanie tak. Nacisk na podłoże rozłożony na więkzej powierzchni.

 

+ duzo plycej sie osadza, plus przy plytkich wodach gruntowych

 

Zgadza się

 

+ mozliwosc montazu od razu ogrzewania podlogowego

Jeśli masz na mysli ogrzewanie typu legalett to tak. Jeśli wodne lub elektryczne to też , ale akumulacyjne. Nagrzewa się kilkanaście ton betonu co ma swoje wady i zalety. To zresztą zależy od płyty i tego czy izolacja termiczna jest pod czy nad samą płytą.

 

+ ponoc oszczednosc (do 30% taniej od zwyklych fundamentow)

 

Tutaj BARDZO ostrożnie ! Tu wszystko zależy od projektu. Im więcej

ścian fundamentowych w projekcie tym relatywnie korzystna jest płyta. Przy prostych rzutach płyta wyjdzie drożej.

 

- wciaz nowosc na polskim rynku (mala dostepnosc w wielu regionach polski)

Nie zgadzam się. Po pierwsze nie jest to absolutnie nowość. Po drugie co to znaczy mała dostepność? Tylko tyle , że wykonawcy i architekci tradycyjnie robią fundamenty na ławach .Nie ma tu rzadnej filozofii. Bardzo wiele projektów gotowych jest juz przewidziana do do budowy z płytą.

 

- stosowane tylko do domow bez podpiwniczenia

 

Teoretycznie można w domach z piwnicą też zrobić fundament płytowy , tylko po co?

 

technologia - http://www.legalett.com.pl/

 

Legalett to tak jak piszesz raczej technologia z wykorzystaniem płyty fundamentowej. Technologia mocno specyficzna .Więcej na ten temat na forum tutaj:

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=2261787#2261787

A dziennik budowy z legalett'em np tu:

http://forum.muratordom.pl/vis-a-vis-c126-budujemy-z-keramzyt-projekt,t96500.htm

Płytę można wykonać bez ogrzewania legelett.

Podsumowując : tak jak pisałem wczesniej - trzeba przeliczyć koszty do konkretnego projektu. Przy domach z bali , które są lżejsze niż murowańce płyta też może być "lżejsza" (tańsza). Każdy architekt robiący adaptację do warunków miejscowych bez kłopotu może przeprojektować fundament tradycyjny na płytę. Wada to brak możliwości zrobienia piwnic.

:o

 

Ja osobiście na pewno zrobię płytę. Bardzo możliwe , że z legalett'em. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie forumowiczów

SZukam wykonawców domu z bali fi 300 mm w okolicy legnicy

Proszę o pomoc - pozwolenie już mam i stan zero też Tylko budować dalej

Pozdrawiam i z góry dziękuje

 

Narcyz -domy z bali okrągłych fi 30cm buduje kilka(może kilkanaście firm w Polsce) . Myślę , że lokalizacja firmy nie jest najistotniejszym kryterium wyboru wykonawcy. Kilkanaście osób na tym forum buduje z jednym z braci Trochanowskich a to właściwie szeroko pojęte okolice Legnicy.

:lol:

Są dwie firmy z Wrocławia ( Osada i Domy Sulimów). Ale ja bym nie zwracał uwagi na lokalizację firmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narcyz-....

ale TY masz już projekt i fundamenty, ....

więc teraz powinieneś szukać wykonawcy który w tej technologi co masz projekt postawi Ci dom,

ponadto: czas oczekiwania w bardziej znanych firmach to około 1roku, więc prawdopodobnie będziesz musiał udać się na poszukiwania mniejszych ekip góralskich,...

czy zawaliła Ci jakaś ekipa od budowania domku??? bo inaczej nie rozumiem jak to się stało że masz juz projekt, fundament a wykonawcy jeszcze nie masz???

 

OGÓLNIE:

czy przy składaniu papierków na kredyt potrzebował WASZ bank opini rzeczoznawcy?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narcyz-to prawda, że żeby znaleźć ekipę na już to musisz szukać ekip górali. Większość firm ma odległe terminy, przynajmniej tak wynika z tego co ludzie na forum piszą.

Annju-mąż ostatnio był w banku zapytać o dokumenty do kredytu to mówili tylko o wycenie działki przez rzeczoznawcę. Co zresztą dla nas jest korzystne bo działka jest warta dwa razy tyle niż w chwili jej zakupu co trochę zwiększy naszą zdolność kredytową.A tobie co ma ten rzeczoznawca opiniować oprócz działki?

Wartość domu bank przyjął taką jak mąż podawał, a i tak wszystko pewnie się zmieni jak dostaniemy kosztorys robót od kierownika budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Tak miałem umówioną budowę z panem Kozłowskim - wystawiał się na targach w poznaniu, dał mi namiary na projektanta później walka o pozwolenie i jak juz wszystko było owy pan powiedział że nie ma takiego drzewa i sie niepodejmie I w ten sposób zostałem na lodzie :)

A stan zero juz mam Tylko firmy lub dobrych cieśli brak, których teraz szukam :)

pozdrawiam i dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :D

mam prośbę - chciałabym byście mi doradzili jaki gont wybrać do mojego domku :)

koniecznie musi być brązowy-cieniowany i waham się tylko między dwoma kształtami - sześciokątnym :

 

 

http://globebud.com.pl/images/gont3.jpg

 

 

a takim :

 

 

http://www.technonicol.lv/userfiles/lietas/4a4x21-1408_1208_2-s.jpg

 

 

(przepraszam, że takie zdjęcia ale nie umiem jeszcze wklejać zdjęć :oops: )

 

 

dodam, że okna mają kolor orzechowy a elewacja będzie tikowa :lol:, więc myślę,że taki brązowy goncik będzie idealny 8)

 

i tak się właśnie zastanawiam nad tym kształtem...

podoba mi się i jeden i drugi...

do tej pory byłam prawie zdecydowana na sześciokątny, ale teraz pomyślałam sobie, że chyba ten sześciokątny bardziej pasuje do domków o bardziej zaokrąglonych kształtach a mój - raczej "kanciasty"...więc może i goncik bardziej kanciasty by lepiej wyglądał?

poza tym wydaje mi się że ten drugi gont jest bardziej taki...chmmm...góralski?

 

doradźcie, proszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...