Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

TERMEX - EKOFIBER - TERMOFLOC

 

arekk

dla mnie to zaleta, ze sprzedaja z usługą :wink: a cenowo wychodzi tak samo jak wełna

 

GASOL na sciany stosuje sie ekofiber wymieszany z wodą i jakims klejem wiec...raczej nie opadnie

 

PawEla z tego co wiem to tylko chwyt reklamowy, ze nie stosuje sie paroizolacji, gdzies przeczytałem: ...że można nie stosować paroizolacji, a nie że nie stosuje się...

 

hmmm ale mnie ciekawi jak ta "tektura" spisuje się w praktyce najlepiej po kilku latach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

My jesteśmy zdecydowani na zastosowanie TERMEXU - to fińska odmiana ekofibru. Najbardziej mi sie podoba ze nie stosuje sie przy nim folii - nie chce budowac sobie domu-torebki foliowej....

Poszukaj na Forum - znajdziesz trochę informacji na temat stosowania czy nie stosowania paroizolacji. Poszukaj też na stronach polskiego dystrybutora czy finskich stronach producenta; rolę paroizolacji pełni specjalny papier impregnowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, faktycznie papier impregnowany to to samo co folia :evil:

Wydaje mi sie że pewne osoby są niereformowalne :-?

Rozmawiałem z wykonawcą: papier można stosować ale nie ma konieczności.

 

Racje ma poharatek: KTO KILKA LAT MA U SIEBIE wełne drzewną? i sie niech wypowie i doradzi?

Ja mam "zeznania" znajomych Szwedów, którzy szkieleciaka mają wypchanego 20cm ekofibrem i mieszkają w nim lat 14 twierdząc że zmian żadnych nie odczuwają jeśli chodzi o "cieplność" domu. I jako że naród to bardzo ekologiczny twardo stoją na stanowsku: jak dom z drewna to żadnej folii.

Ale wolałbym z gruntu naszego opinie.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiałem z wykonawcą: papier można stosować ale nie ma konieczności.

Oczywiście zrobisz jak będziesz chciała.

Poszukaj mi jednak na stronach producenta chociażby rysunki bez pokazujace przekrój sciany bez papieru. Niestety - nie znajdziesz.

Spytaj wykonawcę - czy takowy papier posiada i czy jezeli ma może założyć?

 

Osobiście byłem u producentaTermex'u i ... słyszałem o konieczności stosowania papieru impregnowanego jako paroizolacji. Papier jednak jest drogi, a ponieważ podnosi koszty stosowania izolacji, polscy wykonawcy odchodzą od jego zakupu i montażu. To jednak w poważnym stopniu może zaszkodzić budynkowi.

 

Oczywiście zrobisz jak będziesz chciała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam "zeznania" znajomych Szwedów, którzy szkieleciaka mają wypchanego 20cm ekofibrem i mieszkają w nim lat 14 twierdząc że zmian żadnych nie odczuwają jeśli chodzi o "cieplność" domu. I jako że naród to bardzo ekologiczny twardo stoją na stanowsku: jak dom z drewna to żadnej folii.

Ale wolałbym z gruntu naszego opinie.....

 

Przepraszam, nie chciałbym wszczynać jakiejś wojenki , ale co ma paroizolacja do ekologii. Naprawdę nie rozumiem. Ok- zrywki foliowe w marketach - na pewno nie są przyjazne środowisku. Ale paro - czy wiatro-izolacja? Co to ma do ekologii. Jak chcesz być proekologiczny to buduj dom energooszczędny z rekuperacją itp.

I w czym wg ciebie materiał nazywany "papier impregnowany" jest lepszy od folii ? :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam "zeznania" znajomych Szwedów, którzy szkieleciaka mają wypchanego 20cm ekofibrem i mieszkają w nim lat 14 twierdząc że zmian żadnych nie odczuwają jeśli chodzi o "cieplność" domu. I jako że naród to bardzo ekologiczny twardo stoją na stanowsku: jak dom z drewna to żadnej folii.

Ale wolałbym z gruntu naszego opinie.....

 

Przepraszam, nie chciałbym wszczynać jakiejś wojenki , ale co ma paroizolacja do ekologii. Naprawdę nie rozumiem. Ok- zrywki foliowe w marketach - na pewno nie są przyjazne środowisku. Ale paro - czy wiatro-izolacja? Co to ma do ekologii. Jak chcesz być proekologiczny to buduj dom energooszczędny z rekuperacją itp.

I w czym wg ciebie materiał nazywany "papier impregnowany" jest lepszy od folii ? :-?

Panią/Pana od geografii powiesiłbym na suechej gałęzi: EKOLOGIA to nauka o wspołzaleznościach pomiędzy elementami środowska geograficznego, a więc i między człowiekiem a miejscem gdzie zyje. To nie jest tylko OCHRONA ŚRODOWISKA, ale to wyklad na inne forum i prosze nie utożsamiajcie mnie z jakimś zielonym, pseudoekologiem co sie wisza na drzewie w obronie żaby a człowieka przejeżdza siedząc w swoim samochodzie (bez urazy...). I w ty m twki wlasnie ekologia mieszkania by miejsce gdzie zyjemy bylo nam przyjazne a foliowa torebka na domu to chyba niezbyt przyjazne miejsce, a?

Papier impregnowany od folii? Papier to papier i papierem zostanie, materiałem biodegradowalnym i ekologicznym (znów sie zielenie) a folia - pomyśl sam. Inna sprawa czym impregnowane - ktoś wie?

Kto chętny moge na priv krótki wyklad uświadamiający o wartościch ekologicznych folia-papier podesłać.

ALE czas gasić światło w tej kwestii bo o gustach się nie dyskutuje.

 

Do P. Nitki:

1. jestem ON i pci zmieniać nie chcę

2. prawda jest co Pan mówi że koszty tną (tak samo na objętościach napawanych i płaconych)

3. Czy brak zaszkodzi? Pod G-K lub OSB pewnie tak ale czy pod drewnem to bym sie spierał, choć watku przedłużać nie chcę (patrz wyżej)

Turn Off na wojenkę.

KTO MA TERMEXA W ŚCIANACH! NIE CHOWAĆ SIĘ bo mnie p.Nitka i Piotr.N. zjedzą :D

Pozdrav

PS.

Jest ktoś kto budował z frmą DOM Z BIESZCZAD z Jasła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS.

Jest ktoś kto budował z frmą DOM Z BIESZCZAD z Jasła?

 

Nie mam z nimi doświadczenia, ale mam od nich ofertę/wstępną wycenę. Poszukuję wykonawcy, więc i sprawdzałem u nich. Tanio nie jest....... W razie potrzeby służę, może się na coś przydać, przynajmniej zobaczysz jak to u nich wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KASIA-my mamy ocieplanie styro z zewnątrz,...ale to ma sens pod warunkiem, że ocieplanie jest do wysokości stanu 0, a to oznacza że musi być zawarte w planie aby te bale odpowiednio szerzej wystawały,

jeśli tak nie ma to chyba dać lepiej na całej długości pionu ocieplenie wewnątrz, chodzi o całkowitą eliminację mostków cieplnych!!!

ale też chętnie się dowiem jak mają inni i co o tych ociepleniach sądzą..

\\\\\

 

aha- pod chudziaka co dajecie????????

chodzi o warstwy.

czy najpierw jest pospólka

potem folia

i chudziak czy macie coś jeszcze pomiędzy??? i co to takiego?????????????????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PawEla , miałem nadzieję , że nie jesteś "pseudoekologiem" (bez urazy oczywiście) , bo z takimi nie da się dyskutować.

Zjadać Cię nie chcę. Pan Wojciech pewnie zresztą też.

Sam fakt , że spotykamy się własnie w tym wątku na forum świadczy o tym , że mnie również zależy na przyjaznym miejscu do zamieszkania. :wink:

Czy torebka foliowa na domu jest miejscem przyjaznym? Gdybym napisał , że jest to bym przegiął.

Ale gdybym miał nastrój na sprzeczkę to bym napisał , że za "oddychanie " domu nie odpowiadają ściany tylko wentylacja. Najlepiej mechaniczna wg mnie. Uważam , że każda w miarę poprawnie działająca i zaprojektowana wentylacja daje więcej niż najlepiej "oddychające" ściany. Ta folia w niczym by mi nie przeszkadzała. No może poza świadomością , że gdy dom będzie już tylko wspomnieniem to paro- i wiatroizolacja będą się rozkładać na jakimś wysypisku kolejne sto lat.

W temacie papieru , obawiam się, że jest on zainpregnowany za pomocą jakichś chemicznych wynalazków. Może gorszych niż folia ? :wink:

 

PS Chcę budować swój dom z grubych bali a więc ...bez folii(i impregnowanego papieru)

 

Światło w tej kwestii zgaszone.

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KASIA-my mamy ocieplanie styro z zewnątrz,...ale to ma sens pod warunkiem, że ocieplanie jest do wysokości stanu 0, a to oznacza że musi być zawarte w planie aby te bale odpowiednio szerzej wystawały,

jeśli tak nie ma to chyba dać lepiej na całej długości pionu ocieplenie wewnątrz, chodzi o całkowitą eliminację mostków cieplnych!!!

ale też chętnie się dowiem jak mają inni i co o tych ociepleniach sądzą..

\\\\\

 

aha- pod chudziaka co dajecie????????

chodzi o warstwy.

czy najpierw jest pospólka

potem folia

i chudziak czy macie coś jeszcze pomiędzy??? i co to takiego?????????????????

 

Myślę , że przy ociepleniu ścian fundamentowych od wewnątrz nie jesteś w stanie uniknąć wielkiego mostka termicznego na wysokości podłogi. Fundament zostanie nieocieplony na całej grubości podłogi na gruncie i ciepełko będzie zmykać .

Chyba łatwiej sobie jednak poradzić w wysuniętym poza bale cokołem za pomocą odpowiednich obróbek. A najlepiej , tak jak piszesz, zaplanować to sobie odpowiednio wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Balowicze, przeczytałam większość wypowiedzi z forum i zaczynam czuć się bezpieczniej między "swoimi". :D O domu z bali marzę od dawna i właśnie dowiedziałam się że mój kochany wreszcie złapał bakcyla i też chce mieszkać w drewnie. Zaczęłam rozglądać sie za wykonawcami, ale zależy mi bardzo na referencjach od Was. Kto wybudował już dom, jest zadowolony ze swojego wykonawcy i kim on jest. Przyznam się, że marzę o cedrowym domku - stąd moje zainteresowania Basialą i Nord Line. Przedmówcy już Basialę sprawdzali, czy ktoś zna zadowolonego ich klienta, ktory podzieli się wrażeniami? Powiedzcie też proszę na czym przy budowie można zaoszczędzić i zrobić własnym staraniem (chodzi o laika a nie speca :D ) a z czy zdać się na fachowca. I jak mówi Wam doświadczenie - lepsze drewno suszone próżniowo i impregnowane solami czy nie odżywiczone? Cedr jest drogi i obawiam się że pozostanie w sferze marzeń ale co myślicie o modrzewiu lub sośnie? Pozdrawiam i liczę na odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Bochuna!

Nie znam nikogo kto budował z firmami o które pytasz.

Co do drewna suszonego i mokrego to trochę jak dyskusja o wyższości Świąt Bożego Narodzenia na Świętami Wielkiej Nocy. Opinie większych i mniejszych fachiwców podsumowałbym tak: ważne żeby rodzaj drewna był dostosowany do technologii budowy i odwrotnie. Można dobrze budować z suszonego . Można też z mokrego. Większość wykonawców stosuje drewno suszone (przynajmniej tak mówią) :wink: . Ale mało który suszy je komorowo. Zwłaszcza duże przekroje są raczej sezonowane niż suszone w autoklawach.

PS : W jakim rejonie będziesz budować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedzi w kwestii fundamentów. Nam najpierw Iwanek zaprojektował styropian wewnątrz fundamentów, ale kierownik budowy kazał mu to przeprojektować. Czy to zrobił dowiem się jak wreszcie jutro zobaczę poprawiony projekt. A tak chciałam się upewnić jak to u innych wygląda.

Bochuna też nie znam tych firm. Nam domek robi Trochanowski Krzysztof z mokrego bala sosnowego. Czy to najlepsze drzewo? nie wiem. Ma swoje wady i zalety jak każde. Jak tak poczytać strony internetowe wykonawców to każdy swoje drzewo chwali i ciężko się w tym rozeznać. Moim zdaniem najwięcej zależy od umiejętności wykonawcy co będzie z tym drewnem pracował i czy potrafi przewidzieć jak ono się będzie zachowywało. Tak samo jak pisał Piotr odnośnie mokrego-suchego bala. Jak chcesz się szybciej wprowadzić to wybierz suszone, bo mokre jednak dłużej pracuje. Ale no właśnie suszone komorowo to są tylko bale do 20-25 cm grubości, te większe się tylko sezonuje. Pytanie czy sezonowane jest rzetelnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale no właśnie suszone komorowo to są tylko bale do 20-25 cm grubości, te większe się tylko sezonuje. Pytanie czy sezonowane jest rzetelnie?

 

Rzetelnie to może i tak ale pomyśl czy i ilu wykonawców obecnie zamraża środki finansowe?

Nie ukrywajmy ,że za to drewno trzeba zapłacić i je przetrzymać a to są koszty.

 

To jest tak jak z towarem na magazynie. Rotacja być musi bo zalegający przynosi straty.

 

Wiem,że tutaj z racji rosnących cen drewna może być nieco inaczej ale nie łudzę się w kwestii sezonowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Balowicze, dziękuję za szybką odpowiedź, budować będę w okolicach Redy (Trójmiasto), praktycznie na zabudowanej części łąk. Będzie wilgotno, więć zależy mi na dobrym drewnie, ale trudno się rozeznać w ofertach firm. A tak trochę z innej beczki - czy to zasada, że w domach z bali poddasze użytkowe i ściany nie - nośne budowane są w konstrukcji szkieletowej, czy przypadkowo trafiłam na wykonawców, którzy taką budowę właśnie oferują? Kasiu_Soneczko, na jakim etapie jest Twój dom?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arekk z tą rzetelnością to właśnie o to mi chodziło, że to drzewo moim zdaniem nie leży tyle ile powinno bo albo nie ma odpowiednich warunków do sezonowania, albo nie ma kasy. Tak jak piszesz-musi być ruch w interesie

Ja widziałam takie sezonowanie u znajomego co stawia karczmę z bali, górale mu budują. Bale leżały sobie na otwartej przestrzeni przez kilka miesięcy bezpośrednio na ziemi. Niezależnie od pogody. Nie wiem jak powinno wyglądać prawidłowe sezonowanie ale chyba nie tak jak u niego.

 

ściany działowe robi się w szkielecie i tak jest wszędzie. Ale na pewno jeśli uznasz, że stać cię na zbudowanie ich z bala to wykonawca ci nie odmówi. Po prostu drewno jest drogie więc oszczędza się na wnętrzu i robi szkieletowe ścianki działowe. Mówię w tej chwili o parterze, bo na poddaszu to chyba kwestia wytrzymałości stropu i konstrukcji i z tego powodu tam w gę wchodzi tylko szkielet. To są moje rozważania takie na chłopski rozum, może ktoś wie lepiej?

 

Bochuna u nas jest śmiesznie bo nie mamy jeszcze pozwolenia na budowę, ale domu mamy już do 5 wieńca. Buduje się u Trochanowskiego na działce. Póki co jestem bardzo zadowolona ze współpracy. Mam nadzieję, ze efekt końcowy będzie równie dobry. Liczę, że panowie T nie są przechwaleni i nie zawiodę się.

 

Rozesłałam moje fundamenty do 5 wykonawców i wiecie co 15000 za robociznę to jest najniższa cena!!! :o

Widać na dolnym śląsku się robotnicy cenią jak w stolicy. Szukałam też wykonawcy spoza naszego województwa ale nie chcą przyjechać, za dużo roboty mają na miejscu. Dobrze, że choć górale są bardziej mobilni bo liczę że mi dach położą za mniej kosmiczną sumę niż tutejsi by zawołali.

 

Pisałam wczoraj, że Iwanek miał poprawić ocieplenie fundamentów na zewnętrzne i zgadnijcie co-nie poprawił. Nadal mam w projekcie styropian od wewnątrz. Nawet się tym nie zmartwiłam teraz to już jest po prostu zabawne. Kolejna rzecz która będziemy budować niezgodnie z projektem, a na cholerę komu projekt... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Piotr Wlezień

Cześć Kasia_Słoneczko

mój wykonawca miesiąc temu policzył sobie 4000 zł za fundamenty 14x10m tylko, że ja nie mam piwnic, a u Ciebie jak sądzę piwnica robi cenę

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...