Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Gasol, zaoszczędziłeś mi duuużo czasu na sprawdzanie tej firmy, dzięki:)

 

Przyjemnosc takze po mojej stronie:-)

 

Z Basiula tez radze uwazac... Choc sugeruje to raczej z ostroznosci niz z doswiadczenia. Skonfrontuj ich prace z wymaganiami dla domow z bali ze stron http://www.szkielet.pl. Te wymagania moze nie sa w 100% jednoznacznie zobowiazujace, ale w koncu na czyms trzeba sie oprzec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Piotr Wlezień

Zgadzam się z "Gasol" w Tarnowie jest ich oddział. A jakie ma doświadczenie w budowie domów drewnianych, Z tego co się domyślam to takie jak moje. Dużo czytałem na forum o domach

 

Gasol, zaoszczędziłeś mi duuużo czasu na sprawdzanie tej firmy, dzięki:)

 

Przyjemnosc takze po mojej stronie:-)

 

Z Basiula tez radze uwazac... Choc sugeruje to raczej z ostroznosci niz z doswiadczenia. Skonfrontuj ich prace z wymaganiami dla domow z bali ze stron http://www.szkielet.pl. Te wymagania moze nie sa w 100% jednoznacznie zobowiazujace, ale w koncu na czyms trzeba sie oprzec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystki balowiczów.

 

Ja również zdecydowałem się na dom z bala. Moja przygoda rozpoczęła się od znalezieniu na Podlasi starej chałupy drewnianej 11,8x7,7m , następnie znalazłem cieśli ktorzy ocenili stan tego budynku ipostanowili mi go przenieść. To było w połowie tamtego roku.

Na chwile obecną załatwiłem pozwiolenia, projekt(podniesiony dach + poddasze uż i garaż) na działce mam juz prąd. Wylane fundameny.

 

Domek będą przenosić mi na początku marca. Bedzie on z bala 12x30cm + do tego ocieplenie i elewacja( jeszcze nie wiem jaki system).

 

Z racji tego że sam potrafię zrobic wiele rzeczy sporo wykoonam sam, np elektyke, wykończenie wszystkiego w srodku. Mam nadziej że w końcu uda mi sie go wybudować.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkich budujących domy z bali,

 

Co dla Was znaczy "dom z bali"? Wiadomo - "dom z bali" to dom zbudowany z bali okrągłych czy też prostokątnych o odpowiedniej średnicy czy grubości, np. 18 czy 20 lub więcej centymetrów.

A czy domy budowane z bali np. grubości 50 czy 70 mm też zaliczacie do "domów z bali"? Powszechnie, w naszym kraju, tak się określa. Ale czy słusznie?

Ciekaw będę dyskusji tych co "domy z bali" budują - i tych co budują dla siebie jak i tych co budują dla innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dom z "bali" grubości 50 czy 70 mm to bardziej dom z desek ;-) , trochę taki szkieletowy składający się z samego oszalowania.

Przy okazji witam wszystkich, sam jestem na etapie kończenia załatwiania papierów związanych z budową swojej wymarzonej chałupy z bala okrągłego. Jak dobrze pójdzie to w sierpniu będą już stały ściany.

 

Pozdrawiam

Ulv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nas też nazwa DOM Z BALI zarezerwowana jest dla domu z wielgaśnych bali..-bez różnicy czy okrągłe czy kwadratowe, chodzi poprostu o ich przekrój..

 

ale...spotkałam sie gdzies z nazewnictwem dokładnie odwrotnym, że dom z bali to jest taki od 5-do 10cm.... (czyli jak grubsze deski) i zupełnie mi to nie pasowało do mojego wyobrażenia, bo zawsze myślałam że z bali znaczy że z prawdziwie potężnych pieńków....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bal zawsze kojarzył mi się z okrągła, grubą belką. Zupełnie nie pasują mi do tego określenia te cienkie deseczki 50 czy 70 mm. Dom z bali to dla mnie taki z okrągłych bali o średnicy powyżej 20 cm, którego nie trzeba już ocieplać.

W Wikisłowniku jako bal określa się duży, walcowaty przedmiot z drewna. Najwyraźniej takie jest potoczne rozumienie tego słowa.

Odróżniam też okrągłe bale od płazów które są prostokątne i również nie kojarzą mi się z balem choć jest im na pewno bliżej do bala niż tym deseczkom elewacyjnym.

Takie domy to po prostu domy z drewna ale nie z bali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale...spotkałam sie gdzies z nazewnictwem dokładnie odwrotnym, że dom z bali to jest taki od 5-do 10cm.... (czyli jak grubsze deski) ...

 

Tak mówi norma PN-75/D-96000 :o :o

 

Grubsze to wg normy ; krawędziaki albo belki.

"Dom z belek" ... brzmi dziwnie. Może dlatego , że mój kot zowie się belka... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie....- dom z belek to jakoś mi sie wydawało że to taka nazwa powinna być dla tych cienkich i grubszych deseczek... 5-7 cm, a nie dla potężnych bali...

a nazewnictwo fachowe mówi dokładnie na odwrót czyli: dom z bali (to te deseczki)

a

dom z belek to te wielgaśne potężne kwadratowe/okrągłe/prostokątne..

 

a to co ma w swojej nazwie minimalizowania czyli tak jak tu od bali- belki kojarzy się nam z czymś mniejszym, delikatnijeszym...etc

np. dziecko a dzieciątko....

kwiatek a kwiatuszek...- to tak jakby słonecznik nazwać kwiatuszkiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie....- dom z belek to jakoś mi sie wydawało że to taka nazwa powinna być dla tych cienkich i grubszych deseczek... 5-7 cm, a nie dla potężnych bali...

a nazewnictwo fachowe mówi dokładnie na odwrót czyli: dom z bali (to te deseczki)

a

dom z belek to te wielgaśne potężne kwadratowe/okrągłe/prostokątne..

 

a to co ma w swojej nazwie minimalizowania czyli tak jak tu od bali- belki kojarzy się nam z czymś mniejszym, delikatnijeszym...etc

np. dziecko a dzieciątko....

kwiatek a kwiatuszek...- to tak jakby słonecznik nazwać kwiatuszkiem...

 

 

bal/deska 12cm gruba - jak to nazwać? chudy bal, gruba deska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...