Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Aniulek i Reszta balowiczów, oczywiście że będę malowała lazurą 3v3 , swojego czasu dużo czytałam o wszystkich impregnatach i ten chyba wypadł najlpiej. :wink:

Ja właśnie też myślę o 3V3 - tylko oni dają 8 lat na powłokę(Bondex - 5).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Arekk ano to nasz domek koło Głogowa stoi :) Tam Krzysztof Trochanowski ma działkę. Ponoć dużo ludzi przyjeżdża go oglądać, może jakby zbierać kasę to by się na dach uzbierało :)

 

A jak już się zaimpregnuje to potem trzeba jeszcze malować? czy sam impregnat starczy. Nie chciałabym za dużo chemiii na chatkę ładować, tylko to co niezbędne. Wewnątrz to będziemy tylko woskiem robić a na zewnątrz to właśnie nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już się zaimpregnuje to potem trzeba jeszcze malować? czy sam impregnat starczy. Nie chciałabym za dużo chemiii na chatkę ładować, tylko to co niezbędne. Wewnątrz to będziemy tylko woskiem robić a na zewnątrz to właśnie nie wiem...

 

Kasia a jakiego wosku będziesz używała??? Ja myślałem o pomalowaniu całości 3v3...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przejrzeć forum bo gdzieś po drodze ktoś pisał o olejo woskach którymi robił wnętrze i podawał nazwę. Koncepcja mi się spodobała. Tak myślę że jak się dom cały chemią wysmaruje to on już tak drewnem nie pachnie a poza tym to wdycha się te opary różne. Z zwenątrz to wiadomo trzeba impregnaty dać żeby drewno nie siniało itd. ale w środku to myślę że sam ten wosk wystarczy. Nazwy nei pamiętam jak będzie potrzebny to będę forum przeszukiwać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doraz - krzyżowo to się robi na sufitach/skosach (tak mi przynajmniej tłumaczono). Chodzi o możliwości pękania przy pracy dachu/stropów(PS - i tak pęka).

A na balach pionowe z możliwością ruchu w pionie (układanie się bali).

 

Nie masz racji. Ocieplenie 'krzyzowe' ma za zadanie wyeliminowanie mostkow termicznych. Mozna je stosowac zarowno na skosach, jak i na scianach. Co ciekawe, to widzialem sugestie, by robic nawet 3 warstwy ocieplenia, by zminimalizowac mostki termiczne.

 

Ocieplenie scian w domach z bali musi byc zamocowane niezaleznie od samej sciany z bali. Takze ukladanie sie bali nie powinno miec zadnego wplywu na szkielet wykonany dla celow ocieplenia sciany. A jesli jest inaczej, to jest to blad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czarne plamy ktore sa to na scianach wewnetrznych wychodza z bala....bardzo malo ale widac....z zewnatrz domku nic nie widac

j=najbardzej jest to widoczne na scianach dzialowych wychodzi z bala jakies pol centymetra centymetr

jak bylo cieplo to widzialem ze zanika i wysycha.....

 

Czy masz dzialajaca wentylacje? Moze robiles jakies prace mokre wewnatrz budynku, np. wylewanie posadzek? Wyglada to na jakies zawilgocenia. Radzilbym szybko usunac przyczyne, bo jak 'zlapiesz' grzybka, to mozesz miec klopoty, by go usunac. Jesli jeszcze nie mieszkasz w domu, to zapewnij jak najlepsza wentylacje, zwlaszcza jesli bal nie byl sezonowany, ani suszony komorowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniulek i Reszta balowiczów, oczywiście że będę malowała lazurą 3v3 , swojego czasu dużo czytałam o wszystkich impregnatach i ten chyba wypadł najlpiej. :wink:

Ja właśnie też myślę o 3V3 - tylko oni dają 8 lat na powłokę(Bondex - 5).

 

Lazura ma to do siebie, ze ladnie wyglada, ale trzeba sie liczyc z tym, ze ma wlasciwosci troche podobne do lakieru. Czyli drewno nie bedzie mialo takiej swobody przy oddawaniu wilgoci. Dodatkowo, jesli nieumiejetnie pomaluje sie drewno lazura, to moze dojsc do luszczenia, a wtedy niestety konieczne jest szlifowanie. Przy lazurach, wg. specjalisty V33, z ktorym kiedys rozmawialem, wazne jest, by nakladac pierwsza warstwe cienko, a jak zupelnie wyschnie, to druga warstwe juz grubiej. To zapewni brak luszczenia sie lazury na powierzchni drewna.

 

Wydaje mi sie tez, ze te rzekome 'gwarancje' na powloke sa bardzo trudne do wyegzekwowania, bo nalezaloby zachowac caly proces zabezpieczania drewna zgodnie z wytycznymi producenta. Czyli srodek gruntujacy firmy X, impregnat firmy X. W praktyce nie jest to proste, bo wykonawcy najczesciej stosuja jakies srodki zabezpieczajace drewno typu Fobos, sole boru, itp,. Na to inwestor postanawia polozyc srodek X, bo ma przeswiadczenie, ze zachowana zostania gwarancja na powloke, a tu niespodzianka. Proponuje zadzwonic np. do przedstawicieli Tikkurili i porozmawiac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już się zaimpregnuje to potem trzeba jeszcze malować? czy sam impregnat starczy. Nie chciałabym za dużo chemiii na chatkę ładować, tylko to co niezbędne. Wewnątrz to będziemy tylko woskiem robić a na zewnątrz to właśnie nie wiem...

 

Jak zaimpregnujesz impregnatem bezbarwnym, to drewno bedzie ciemnialo (ale nie szarzalo!). Potrzebny jest pigment, ale wtedy musimy pogodzic sie, ze wybieramy jakis kolor elewacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doraz - krzyżowo to się robi na sufitach/skosach (tak mi przynajmniej tłumaczono). Chodzi o możliwości pękania przy pracy dachu/stropów(PS - i tak pęka).

A na balach pionowe z możliwością ruchu w pionie (układanie się bali).

 

Nie masz racji. Ocieplenie 'krzyzowe' ma za zadanie wyeliminowanie mostkow termicznych. Mozna je stosowac zarowno na skosach, jak i na scianach. Co ciekawe, to widzialem sugestie, by robic nawet 3 warstwy ocieplenia, by zminimalizowac mostki termiczne.

 

Ocieplenie scian w domach z bali musi byc zamocowane niezaleznie od samej sciany z bali. Takze ukladanie sie bali nie powinno miec zadnego wplywu na szkielet wykonany dla celow ocieplenia sciany. A jesli jest inaczej, to jest to blad.

Sorki, ale gdzieś czegos nie doczytałem. Ja nie pisałem o dociepleniu krzyżowym, tylko o stelażu krzyżowym(była mowa o ruszcie).

Docieplenie jak najbardziej choćby w celu ominięcia mostków termicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przejrzeć forum bo gdzieś po drodze ktoś pisał o olejo woskach którymi robił wnętrze i podawał nazwę.[...] Nazwy nei pamiętam jak będzie potrzebny to będę forum przeszukiwać.

 

Dobre i drogie woski do drewna: Osmo.

 

Ja przygladalem sie tez: http://www.ambiente.net.pl

Też o tym myślałem, ale troche kosztują. Mimo że mam mozliwości upustowe.

Co do lazur - to podają, że "niełuszcząca i elastyczna"... to o co tu biega?

Może lepiej zostać np przy Sadolinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

 

dawno tu nie zaglądałam ale jakoś tak zaintrygowało mnie to zdanie

Bal - folia wiatroizolacyjna - stelaże+wełna - folia paroprzepuszczalna - płyta g-g lub cos innego na gładź ścian. Ale to w kolejności od zewnątrz.

pytanie ...czy na pewno paroprzepuszczalna a nie paroizolacyjna ? .....chyba chodzi o to aby od strony płyt gips- karton nie wchodziła para ...bo jak wejdzie to wełna może się zawilgocic ...powinno chyba byc paroizolacyjna

Układ warstw ściany zewnętrznej - od środka:

- okładzina ścienna - płyty gipsowe lub boazeria

- opóźniacz pary (folia paroizolacyjna)

- konstrukcja ścianki wypełniona izolacją cieplną

- folia wiatroizolacyjna

- ściana zewnętrzna - bale

 

Mam domek z bala klejonego 16x18 ( ocieplony od środka ze względu na U) ...ale trzeba przyznac , że mikroklimat w pomieszczeniach niestety jest zdecydowanie inny niż w domu tylko z bala :( .

Jest przede wszystkim suche powietrze co nie każdemu odpowiada . Na początku zupełnie nie mogłam się przyzwyczaic ( to nie kwestia duszności ale raczej właśnie suchości - braku wilgoci ...bo gdzie ma się gromadzic ? albo w co wnikac ? ( mur przyjmuje wilgoc ale i oddaje ) . Jest ciepły to niezaprzeczalne .

Oczywiście każdy z Nas jest inny , mnie to przeszkadza a dla innej Osoby może to byc zupełnie bez znaczenia .

PS. To taka luźna uwaga ale może Komuś się przyda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Piotr Wlezień

Witam

Mam pytanie czym najlepiej pomalować (zabezpieczyć) płot drewniany. Płot będzie z desek sosnowych z oflisami. Szukam czegoś po przyzwoitej cenie bo niestety płotu wyszło mi ok 300 mb. Chcę tylko zabezpieczyć płot nie zależy mi na jakimś kolorze aczkolwiek chciałbym jednocześnie aby drewno nie ciemniało.

Fundamenty postawiłem i czekam na dom tak więc robię to co się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przejrzeć forum bo gdzieś po drodze ktoś pisał o olejo woskach którymi robił wnętrze i podawał nazwę. Koncepcja mi się spodobała. Tak myślę że jak się dom cały chemią wysmaruje to on już tak drewnem nie pachnie a poza tym to wdycha się te opary różne. Z zwenątrz to wiadomo trzeba impregnaty dać żeby drewno nie siniało itd. ale w środku to myślę że sam ten wosk wystarczy. Nazwy nei pamiętam jak będzie potrzebny to będę forum przeszukiwać.

 

Na tym forum EDZIA woskowała bale. Wosk był , jeśli dobrze pamiętam , naturalny (pszczeli) rozpuszczony w podgrzanej terpentynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie czym najlepiej pomalować (zabezpieczyć) płot drewniany. Płot będzie z desek sosnowych z oflisami. Szukam czegoś po przyzwoitej cenie bo niestety płotu wyszło mi ok 300 mb. Chcę tylko zabezpieczyć płot nie zależy mi na jakimś kolorze aczkolwiek chciałbym jednocześnie aby drewno nie ciemniało.

Fundamenty postawiłem i czekam na dom tak więc robię to co się da.

 

Piotr sprawdź na stronach Leroy Merlin. Jest tam taki środek luxdecor i nawet tanio :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz dzialajaca wentylacje? Moze robiles jakies prace mokre wewnatrz budynku, np. wylewanie posadzek? Wyglada to na jakies zawilgocenia. Radzilbym szybko usunac przyczyne, bo jak 'zlapiesz' grzybka, to mozesz miec klopoty, by go usunac. Jesli jeszcze nie mieszkasz w domu, to zapewnij jak najlepsza wentylacje, zwlaszcza jesli bal nie byl sezonowany, ani suszony komorowo.

 

zalozylem okna i robilem kominy.....i na dodatek szczeliny miedzy balami byly zafajdane tym pylem ze szlifowania wiec pozywka jak sie masz

ja juz powoli sobie z tym radze .....jest coraz mniej okna non stop rozszczelnione a na gorze nie ma nic tylko na dole,,,,na gorze juz idzie karton gips...3 majcie sie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Piotr Wlezień
Witam

Mam pytanie czym najlepiej pomalować (zabezpieczyć) płot drewniany. Płot będzie z desek sosnowych z oflisami. Szukam czegoś po przyzwoitej cenie bo niestety płotu wyszło mi ok 300 mb. Chcę tylko zabezpieczyć płot nie zależy mi na jakimś kolorze aczkolwiek chciałbym jednocześnie aby drewno nie ciemniało.

Fundamenty postawiłem i czekam na dom tak więc robię to co się da.

 

Piotr sprawdź na stronach Leroy Merlin. Jest tam taki środek luxdecor i nawet tanio :D

 

 

dzięki

Sprawdziłem i warto się zastanowić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...