Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

my też nic nie szlifujemy, tylko mycie z mydłem, najpierw szczotą ryżową-...ojejej..ależ ciężko, potem przeszłam na mycie ścierką a tylko w miejscach wyjątkowo brudnych szoruje szczotką, u nas bale są tylko "naturalnie pobrudzone"- tzn. jakiś kurz, opiłki, zachlapania jekiś, zabrudzenie błotkiem albo smarem- w kilku miejscach, sinizny w zasadzie nie mamy,

ale i tam pełne ręce roboty, wydajność 3mb- na 3godziny...- czyli kiepska.... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zamierzamy postawić dom całoroczny z przeznaczeniem weekendowo-letniskowy. Kiedyś kupiłem projekt z Ytonga(przed decyzją o balach) i teraz firmy adaptują projekt do potrzeb domu z bali. Każda z nich przy wycenie ma jakiś haczyk i o wszystko trzeba się dopytać (a to brak schodów, bez pokrycia dachu, bez montażu ocieplenia, bez instalacji, etc...) tak że nie potrafię zorientować się w kosztach przynajmniej materiałów bo nie wiem co i ile będę tego potrzebował

 

Czy ktoś z Was ma może zakres prac i/lub materiałów ? Posiadam wycenę z grubsza ale wiadomo wolałbym dokładniejszą - dzięki temu jest o wiele łatwiej porównać i wybrać dobrą oferęy.

 

Z wycen zebrałem to co mam zrobić i co kupić ale pewnie dużo rzeczy jeszcze na tej liście brak (np. mycie mydłem :-)

 

przyłącza (woda i prąd)

fundament

bale 16x25 lub 32x32

bale na ścianki 12x25

więźba dachowa

pokrycie blachodachówka wraz z obróbkami

pełne deskowanie

okna drewniane

rynny

okno dachowe

boazeria/płyty KG szczyty gr 2,2 cm

wełna na szczyty 15 cm+ 5 cm super mata isover

strop belki 16x25

wełna ściany parter 10 cm super mata

boazeria parter gr. 2 cm

folia

boazeria/płyty KG poddasze gr 2 cm wraz z podbitką

wełna mineralna 15+5 super mata isover

szkielet na ścianki działowej

wełna na ścianki 10 uni mata

parter płytki ceramiczne

schody bukowe

podłoga drewniana świerkowa 2,8 gr

wełna pod podłogę 10 unimata

sufit boazeria/płyty KG

parapety

drzwi wewnątrz drewniane

oblistwowanie wokół okien

instalacje elektryczna

instalacja wodna

instalacja kanalizacyjna

farby i lakiery

stan surowy robocizna

robocizna całości (wykończenia)

Weranda/Taras

 

ps. czy 40-50 tyś za robociznę za stan surowy zamknięty z montażem okien i pokryciem dachu blachodachówką to dzisiaj dużo czy mało, stan pod klucz bez białego montażu to kolejne 40-50 tyś.

 

pss.i kolejne pytanie - czy zamawiać 2krotnę impregnowanie przez firmę czy tylko 1 raz ciśnieniowa drugi lepiej/pewniej jest zrobić to samemu

 

Z góry dziękuję za odpowiedź (może być na priv)

Pozdrawiam

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

my też nic nie szlifujemy, tylko mycie z mydłem, najpierw szczotą ryżową-...ojejej..ależ ciężko

 

Wprawdzie nie mam (niestety) domu z bali, ale tak sobie pomyślałam czy nie dałoby się do mycia tak dużych powierzchni, wykorzystać Karchera?

 

U nas na modrzewiowych legarach są 2 duże szare plamy i stolarz twierdzi, że w tym miejscu musiał być wbity gwóźdź. Mam zamiar spróbować szczoty ryżowej i mydła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zamierzamy postawić dom całoroczny z przeznaczeniem weekendowo-letniskowy. Kiedyś kupiłem projekt z Ytonga(przed decyzją o balach) i teraz firmy adaptują projekt do potrzeb domu z bali. Każda z nich przy wycenie ma jakiś haczyk i o wszystko trzeba się dopytać (a to brak schodów, bez pokrycia dachu, bez montażu ocieplenia, bez instalacji, etc...) tak że nie potrafię zorientować się w kosztach przynajmniej materiałów bo nie wiem co i ile będę tego potrzebował

 

Czy ktoś z Was ma może zakres prac i/lub materiałów ? Posiadam wycenę z grubsza ale wiadomo wolałbym dokładniejszą - dzięki temu jest o wiele łatwiej porównać i wybrać dobrą oferęy.

 

Z wycen zebrałem to co mam zrobić i co kupić ale pewnie dużo rzeczy jeszcze na tej liście brak (np. mycie mydłem :-)

 

przyłącza (woda i prąd)

fundament

bale 16x25 lub 32x32

bale na ścianki 12x25

więźba dachowa

pokrycie blachodachówka wraz z obróbkami

pełne deskowanie

okna drewniane

rynny

okno dachowe

boazeria/płyty KG szczyty gr 2,2 cm

wełna na szczyty 15 cm+ 5 cm super mata isover

strop belki 16x25

wełna ściany parter 10 cm super mata

boazeria parter gr. 2 cm

folia

boazeria/płyty KG poddasze gr 2 cm wraz z podbitką

wełna mineralna 15+5 super mata isover

szkielet na ścianki działowej

wełna na ścianki 10 uni mata

parter płytki ceramiczne

schody bukowe

podłoga drewniana świerkowa 2,8 gr

wełna pod podłogę 10 unimata

sufit boazeria/płyty KG

parapety

drzwi wewnątrz drewniane

oblistwowanie wokół okien

instalacje elektryczna

instalacja wodna

instalacja kanalizacyjna

farby i lakiery

stan surowy robocizna

robocizna całości (wykończenia)

Weranda/Taras

 

ps. czy 40-50 tyś za robociznę za stan surowy zamknięty z montażem okien i pokryciem dachu blachodachówką to dzisiaj dużo czy mało, stan pod klucz bez białego montażu to kolejne 40-50 tyś.

 

pss.i kolejne pytanie - czy zamawiać 2krotnę impregnowanie przez firmę czy tylko 1 raz ciśnieniowa drugi lepiej/pewniej jest zrobić to samemu

 

Z góry dziękuję za odpowiedź (może być na priv)

Pozdrawiam

Artur

 

Tak sobie czytam i wydaje mi się, że powinieneś zlecić zrobienie wyceny jakiemuś inspektorowi budowlanemu. Taką wycenę robi się na podstawie projektu bo inaczej się nie da. Do tego nie przewidzisz ile dodatkowo trzeba wydać a uwierz mi trzeba (inni pewnie to potwierdzą). Ważne też jakich materiałów użyjesz.

Weź projekt dachu i zanieś do kilku firm zajmujących się pokryciami. Zrobią Ci wycenę. To samo okna. Elektryk, też bierze za punkt (ceny od 30 do 70). Hydraulik też za punkt itd itd itd. Sam widzisz takie pytania mijają się z celem. Nie uzyskasz na nie odpowiedzi.

Co do impregnowania to czym więcej tym lepiej. Oczywiście też wszystko zależy od rodzaju użytego środka.

Pozdrawiam i powodzenia w liczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Forumowicze Muratora!

W ciągu kilku dni pojawiały się za sprawą niejakiego POHARATKA bardzo negatywne opinie dotyczące Stolluxu, którego – żeby od razu przeciąć wszelkiego rodzaju wątpliwości – jestem pracownikiem. Negatywne opinie, jeśli zasłużone, powinny mieć za zadanie „wyprostowanie” niekorzystnej sytuacji, w której firma mogła się znaleźć, powinny dać firmie do myślenia, że „źle się dzieje”.

Zupełnym nieporozumieniem jest jednak sytuacja mająca obecnie miejsce na forum Muratora. Wszyscy zetknęliśmy się z tak zwanym czarnym PR – wyspecjalizowane agencje za niemałe pieniądze potrafią zrobić wiele, żeby w oczach klientów, kontrahentów czy „zwykłych kibiców” firma zaczęła jawić się jako podmiot niesolidny, nierzetelny, niewiarygodny, w wielu przypadkach po prostu „zbójecki”. Przypadek Stolluxu jest zgoła inny. Oto objawił się POHARATEK, sprawiedliwy wśród miłośników budownictwa drewnianego, którego niedobry Stollux doprowadził na krawędź rozpaczy (być może i obłędu).

Do rzeczy. Zapis na forum z 25 czerwca 2008 r. POHARATEK: „Stollux wybudował nam dom z 3 msc opóźnieniem. Oki było to spowodowane problemami z bankiem”. JA: znam dokładnie drogę krzyżową, jaką POHARATEK przeszedł za sprawą pewnego banku. Tak bywa – nie pierwszy on i nie ostatni. Wiedząc o tym i rozumiejąc jego ówczesną, bardzo niewesołą sytuację finansową, zamiast odstąpić od umowy i dodatkowo z mocy prawa ugodzić POHARATKA karnymi odsetkami za nie wywiązanie się w terminie z narzuconych Mu zadań (m. in. przygotowanie fundamentów), zły Stollux przewozi materiał na plac budowy – protokół odbioru ilościowego i jakościowego podpisany przez POHARATKA 11 grudnia 2007 r., wpłata natomiast, która miała być dokonana jako konsekwencja podpisania umowy, zamiast 24 sierpnia 2007 r. wpłynęła 24 października 2007 r. (i żeby było weselej: nawet nie połowa kwoty wynikającej z umowy. W bólach POHARATEK przesłał nam resztę pierwszej transzy 2 listopada 2007 r. - proszę pamiętać o należnej dacie wpłaty 24 sierpnia 2007 r. - czyli prawie dwa i pół miesiąca spóźnienia). Idźmy dalej.

POHARATEK: „Zrzucono materiał na plac i przez 1,5 msc nie odpisywano na maile nie odbierano telefonów (...)”. JA: Mimo, że znane nam już wówczas były kłopoty POHARATKA z bankami, najszybciej, jak to tylko było możliwe, przewieźliśmy materiał na miejsce budowy (wspomniany protokół odbioru z 11 grudnia 2007 r.). Wszelkie firmy zajmujące się budową domów mają harmonogramy roczne prac. Harmonogramy te układane są bardzo solidnie – chodzi o to, żeby do maksimum wykorzystać potencjał ludzi tam zatrudnionych. Jeśli trafia się w pewnym momencie niesolidny klient, chcąc uniknąć ryzyka – przesuwa się ekipę montażową na inną budowę, a w chwili, gdy klient odzyskuje wiarygodność finansową – najszybciej jak to jest możliwe – inna ekipa wkracza na plac budowy. Tak też było w przypadku POHARATKA. A nawet jeszcze śmieszniej, bo za dostarczony 11 grudnia 2007 r. materiał zechciał POHARATEK zapłacić 15 stycznia 2008 r., a ekipa – nie oglądając się na fakt, że być może za swą pracę nie otrzymają wynagrodzenia – rozpoczęła pracę 7 stycznia 2008 r. Czy można oczekiwać większych gestów dobrej woli?

Oczywiście świat według POHARATKA jest klarowny: Stollux – be, POHARATEK – cacy. Celowo używam tu dziecięcej poetyki, bo i myślenie POHARATKA do dziecinnych należy.

Idźmy dalej. POHARATEK: „A o terminie budowy dowiedziałem się przypadkiem od jednej z forumowiczek!!! Możecie sobie wyobrazić, co wtedy sobie człowiek myśli?”. JA: ręce opadają. Dobrze, że POHARATEK nie napisał, że termin wejścia podało Radio Erewań. Każdy ma prawo wypisywać jakieś totalne bzdury, ale – litości! - czy ktoś uwierzy, że forumowiczka posiada wiedzę dotyczącą naszego harmonogramu prac i dodatkowo potrafi bezbłędnie skojarzyć, że nasz klient o imieniu i nazwisku, którego tu wymieniać nie będę, to słynny na forum Muratora POHARATEK? Dużo zdrowia życzę!

Wszystkie opisane przez POHARATKA usterki to coś, co w konstrukcji z bali (która musi podlegać procesowi osiadania) nie jest niczym nadzwyczajnym. Normalną wręcz sytuacją w trakcie osiadania domu są niedomykające się okna czy drzwi. Na tego typu usterki ustanowiona jest procedura reklamacyjna. Na usterki, które mogą ujawnić się np. po roku po oddaniu budynku - funkcjonują procedury gwarancyjne (Stollux jako jedna z nielicznych firm udziela 10-letniej gwarancji na wykonywany zakres robót). Jest tylko jeden warunek, który Inwestor musi spełnić, aby ubiegać się o naszą interwencję w kwestii usunięcia usterek (oczywiście po wcześniejszym podpisaniu protokołu odbioru budynku, a ten POHARATEK zgodnie z zakresem prac wyszczególnionych w umowie głównej, podpisał 4 marca 2008 r.). Otóż Inwestor powinien rozliczyć się ze Stolluxem, a tego POHARATEK przez wiele miesięcy nie miał czasu zrobić. Zaległej wpłaty dokonał 25 czerwca br. i od razu ruszyła procedura reklamacyjna. Ekipa zjawiła się w Ż. 2 lipca. Jeśli nie jest to natychmiastowa reakcja, to pojęcia nie mam, co jeszcze można mieć nam do zarzucenia.

Nie mam zamiaru zniżać się do bardzo i tak niskiego poziomu dalszych wywodów POHARATKA i tłumaczyć, że kwestie typu: „cieśle po alkoholu opowiedzieli mi...” to mrożące krew w żyłach opowieści z cyklu „z mchu i paproci”, albo „za siedmioma górami, za siedmioma morzami”. W epoce blogów, gdy każdy pisać może (treść merytoryczna – o ortografii i interpunkcji przez litość nie wspomnę - jest mało ważna, liczy się odpowiednia dramaturgia), walka z wypocinami POHARATKA jest jak walka z wiatrakami.

Na zarzuty starałem się odpowiedzieć rzeczowymi argumentami popartymi pełną dokumentacją. Jeśli to pozwoli Wam, Drodzy Forumowicze Muratora, na rozwianie wątpliwości, jakie za sprawą POHARATKA mogły się pojawić – moja rola spełniona. Jeśli nie – mailujcie ([email protected]), telefonujcie (33 8557370), piszcie listy z zapytaniami (PPUH Stollux, 43-470 Istebna 1316), zapraszamy również do wizyty osobistej (od poniedziałku do piątku 7.00 - 17.00, w soboty od 7.00 do 13.00) Odpowiadamy – jak zawsze zresztą – rzeczowo i uczciwie.

 

Pracownik Stolluxu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak,.. dopiero w połowie przekopywania się przez ten wątek,... i nie widać konca. Od kilku dni przechodzi mi przez umysł wybudowanie domu z bali min 23 cm. Ale posiadam tyle obaw,... wiem ze ludzie którzy uczestnicza w forum bęą zbyt zajeci na odpisanie a może jednak,..? Sprawa wygląda tak ze puki co studiuje sobie w UK ale chcę wrócic do Polski na stałe w tym czasie chciałabym juz mieć wszystko przygotowane pod rozpoczęcie budowy w tym samym dniu. Poszukuje zwykłego kompetedium albo niezwykłego,..Chciałabym wybudować ten dom http://www.moj-dom.pl/zdjecia/duze/L-88-bale-l_88_front_bal.jpg http://www.moj-dom.pl/zdjecia/duze/L-88-bale-l_88_tyl_bal.jpg http://www.moj-dom.pl/schematy/257l_88__1_.jpg http://www.moj-dom.pl/schematy/L-88-l_88.jpg w wycenie domu w wersji tak zwanej MIDI firma zajda powiedziała 340 000 za bal 23cm chodzi tutaj o stan zamknięty z:

Projekt architektoniczno - budowlany

Fundamenty

Montaż elementów

Konstrukcja budynku: konstrukcja ścian nośnych, działowych, stropów, więźby dachowej, łaty, kontrłaty, folia dachowa, folia paroizolacyjna,

Impregnowanie bali

Uszczelnienie: warkoczem

Kanały z PCV pod instalację elektryczną

Okna i drzwi tarasowe: drewniane

Drzwi zewnętrzne: drewniane

Poszycie dachu: papa

Okna połaciowe drewniane: wyłaz dachowy

Podbitka dachowa drewniana

Parapety wewnętrzne : drewniane

Schody: drewniane bukowe, lakierowane, wykończone

Komin i wentylacje: komin+ końcówka klinkierowa lub z kamienia

Wykończenie podłóg: deski

Wykończenie ścian od wewnątrz

 

Cena wykonawcy mnie przeraziła, i chyba będe musiała zrezygnowac o drewnianym domu. Czy wasze ceny wybudowy tez były tak holedarnie wysokie? Nie oszukujmy się ja myslałam o małym domu do 250 000 zł nie więcej a tu takie niespodzianki :(

 

Może zastanawiając sie lepiej wybudowac do w stanie surowym otwartym i samemu wykańczać, jednakże przeczytałam na forum ze ludzie mają problemy z łazieknami i całą kanalizacją.

Druga sprawa połaczona jest z pasożytami w drewnie czy nie da zaimpregnowac się tak drewna aby pozbyc sie tego problemu raz na zawsze?

trzecia sprawa to ocieplanie czy naprawde jest tak problematyczne ocieplenie domu z bali?

Ehhh,.. może powinnam się zaspokoić domem murowanym wykończonym drewnem,... :( :cry: :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem skan projektu (wszystkie strony) do ok 20 firm zajmujących się stawianiem domów z bali.

Przykładowo dostaję odpowiedź stan surowy zamknięty 150 tyś z robocizną więc podpytuję czy z fundamentami a oni że tak, jak zapytam się z jakimi to piszą, że najtańszymi czyli na słupkach jak zapytam się o cenę takich "klasycznych" to, że o 30% więcej, ocieplenie +5 % więcej, izolacja a to sobie pan sam zrobi, drenaż... etc... mógłbym tak w kółko.

Okazuje się ze fundamenty z wyceny to 100% a te jakie chciałbym mieć (albo raczej będę musiał mieć) to 150%. Wiem, że nie wyliczę, że wydam na budowę 143211,37zł ale chcę być bliżej sumy końcowej bo 100 tyś a 150 tyś to dosyć duża różnica. Zresztą jak inaczej porównać oferty? Każda rzecz o którą się pyta ma jakieś haczyki i nie jest do końca w 100% wytłumaczona od... do... Dlatego też szukam zakresu prac by móc oprócz projektu przesłać kompleksowy wykaz prac które i tak będę musiał zrobić, to że elektryk weźmie 30 albo 130 to już inna sprawa wiem, że muszę mieć kabel i gniazdko i elektryka x 10 punktów.

 

Na razie interesuje mnie stan surowy zamknięty, fundamenty już "rozwaliłem" dzięki podpowiedzią z forum, teraz zastanawiam się co dalej... bele, izolacja, folia,... etc... Lista z dnia na dzień robi się dłuższa więc jest szansa :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewa - jak ktos chce mieć dom z "prawdziwego" bala (a właściwe "beli") to niestety trochę kosztuje.

Np stan surowy otwarty za bal gr 14 cm w Misoni (Misoni VIII) to koszt w zeszłym roku ok. 120 tys. zł netto. Z kolei za "7"-kę ok. 107 tys netto . Podonie jak i w Fedde w Czymanowie.

Tak, że za dom z grubego bala w stanie zamkniętym te pieniądze nie są zbyt wygórowane.

Sam mam dom dość tani, bo z bala toczonego "18", budowany samodzielnie z kolegą. Gdzie sam dom z rozbi.órką koło Wawy i przywozem "bolał" mnie ok 110 koła.Fakt, że z oknami i ociepleniem, ale i tak trochę to wyszło.

Dodaj do tego fundamenty, podpiwniczenie (u mnie skarpa), wykończenie częściowe... i już masz ponad 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale bal jest u mnie ścianą zewnętrzną i nośną. Wewnątrz jest normalny stelaż folie oraz twarda wełna i płyty g-k. Chciałem z grubego bala, ale w sumie ścianę z g-k czy innego materiału zawsze możesz przemalować, a na bal właściwe całe życie musisz patrzeć. Chyba że zamurujesz/obudujesz(ale to zdanie mojej łajw, bo mi sie goły bal podoba) co wiąże się znów z kosztami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ewa piszesz o kwocie 340tyś.z fundamentem za ten domek,nie wiesz czy się z bala nie wycofać,to daj wycenić murowańca,ja jestem na czasie bo kończymy właśnie dom w zabudowie szeregowej córce ma piwnice z garażem 2 miejsca,parter i piętro nie jest to duży dom a w tej chwili już dwa razy tyle wyszło ja bym zrobiła wyceną dla porównania

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewazych-niestety gruby bal kosztuje. Jeśli chcesz taniej to buduj z cienkich bali i daj ocieplenie. Będziesz miała z zewnątrz drewno a w środku jak w murowanym, albo na odwrót (zdaje się tak tez można?) Pytanie jest na czym ci najbardziej zależy. A druga sprawa to czy naprawdę można dom wymurować za 250 tyś?

 

Jesteśmy po wizycie pani dekoratorki wnętrz, super babka z okolicy naszej budowy i zna wszystkich możliwych rzemieślników lokalnych. Dużo sobie obiecuję po współpracy z nią. Liczy też całkiem korzystnie bo 20 zł za m2 projektowanych pomieszczeń. Teraz zrobi projekt wszystkich instalacji, gniazdek i oświetlenia a potem jak już domek stanie to zrobi drugi projekt z wystrojem wnętrza. Ten będzie trochę droższy zapewne, ale za to w cenie będą jej usługi w robieniu zakupów i dopilnowaniu robotników wykańczających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Piotr Wlezień

Witam

Czytając ostatnie posty na temat Stolluxu trochę obawiałem sie o swoją budowę, a tu dzisiaj miłe zaskoczenie.

Dostałem informację, że przyjeżdżają z domkiem w piątek, pomimo, że termin mieli do końca miesiąca lipca.

Jest Super.

Jak już coś postawią do bedę informował na bieżąco.

:lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wycenie domu w wersji tak zwanej MIDI firma zajda powiedziała 340 000 za bal 23cm

 

Jeśli zlecisz budowę firmie, na pewno zapłacisz dużo więcej. Ja bym porozmawiała z kimś, kto budował dom z bali z ekipą góralską. Oni nie mają nad sobą czapy administracyjnej, która sporo kosztuje, a z góralami zawsze jest szansa negocjować cenę :)

 

Np. pogadaj z Rencią:

 

http://forum.muratordom.pl/komentarze-do-dzienniczka-renci,t63566.htm

 

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=63551

 

albo Jurandem:

 

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=51498

 

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=51497

 

Przetarli już wszystkie szlaki i na pewno chętnie Ci doradzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madd mam pytanie odnośnie cokoła w Twoim dokmu - możesz mi coś napisać bliżej o nim bo bardzo mi się podoba (podobnie jak cały domek) a właśnie jesteśmy na etapie szukania elewacji.

Czy mieszkasz gdzieś w okolicach Krakowa? Tak mi się coś skojarzyło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...