Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ewazych

 

Ja bym na Twoim miejscu zaczęła od... znalezienia wykonawcy domu/zdecydowania się na daną technologię, a to z tego względu, że co firma/ekipa górali to inna technologia. Może się okazać, że zanim pozałatwiasz wszystkie papierzyska do PnB, 10 razy zmienisz zadanie co do projektu i technologii. Na Twoim miejscu nie gorączkowałabym się tak projektem, bo to już końcowa faza przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę.

 

Racja, tym bardziej, że musisz najpierw sprawdzić w Planie Zagospodarowania, ewentualnie najpierw postarać się o Warunki Zabudowy, które Ci określą jaki mniej więcej projekt/typ domu będziesz mogła wybudować. Jeżeli Twój projekt nie będzie się mieścił w ramach Planu lub Warunków to wyrzucisz do kosza pieniądze ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Racja, tym bardziej, że musisz najpierw sprawdzić w Planie Zagospodarowania, ewentualnie najpierw postarać się o Warunki Zabudowy, które Ci określą jaki mniej więcej projekt/typ domu będziesz mogła wybudować. Jeżeli Twój projekt nie będzie się mieścił w ramach Planu lub Warunków to wyrzucisz do kosza pieniądze ....

 

Racja, racja - jak mogłabym o tym zapomnieć!!!!

Wystąp najpierw o warunki zabudowy lub wypis z Planu, bo może sie okazać, że z drewnianego domu nici... Nie na każdej działce da się wszystko postawić!!

Może być tak, że w warunkach zabudowy będzie określony materiał, z jakiego dom/elewacja ma zostać wykonany/a.

Przypadek znajomych, którzy kupili projekt gotowy z bali, zapłacili prawie 3 tysie za adaptację i zmiany, mówi mi że postąpili pochopnie, a już to, ze teraz muszą otynkować bale z zewnątrz.... :cry:

Na wielu miejscowościach naszej ślicznej Polski trzyma łapę Konserwator Zabytków, który może nie wyrazić zgody na to i tamto, jeżeli Twoja działka jest pod jego jurysdykcją :cry:

 

Nasza działka jest w strefie OW obserwacji archeologicznej, a i tak pierwsze co zrobiliśmy, to wysmarowane pismo do Służb Konserwatorko - Archeologicznych, co oni na dom z bali. Miesiąc czekania i dali nam wolną rękę.

Dopiero wtedy zaczęliśmy załatwianie innych papierków.

A i tak czekając na PnB czuliśmy dreszczyk emocji :wink:

 

 

Może ktoś jeszcze coś podpowie??? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sprawie projektu już wszystko co istotne padło, w szczególności podpisuję się pod:

....:Racja, tym bardziej, że musisz najpierw sprawdzić w Planie Zagospodarowania, ewentualnie najpierw postarać się o Warunki Zabudowy, które Ci określą jaki mniej więcej projekt/typ domu będziesz mogła wybudować. Jeżeli Twój projekt nie będzie się mieścił w ramach Planu lub Warunków to wyrzucisz do kosza pieniądze ...."

 

KOLEJNOŚĆ:

1. WYBIERZ WYKONAWCE- często mają swoje już projekty, odwiedz 1-2-3 domy ktore oni wykonali, bądz inne drewniane z których będziesz czerpać inspiracje..

2. KONIECZNIE pobierz PLAN zagospodarowania, warunki zabudowy- u nas np. było że: kalenicą musi stać do ulicy- czyli bokiem..i co z tego jakbym wcześniej wybrała inny projekt, np. z gankiem na długości i stałby do ulicy frontem-....odpadłoby jakby gmina się upierała- ja nie sprawdzałam czy się upiera czy nie, zrobiłam jak plan mówi

3. PROJEKT INDYWIDUALNY- od architekta ktorego poleca wykonawca!!!

za adaptacje też płaciśz, każda zmiana okien, ścian etc..a potem i tak musisz zrobić mapke czyli wrysować ten niby gotowy projekt na mapkę twojej działki, -...bez sensu .......

4. w naszym projekcie nic bym nie zmieniła teraz...-tzn. nic z tych znaczących konstrukcji, dom jest idealny.. - (ale np. okna balkonowe dałabym większe, ale to z deka można zmieniać i potem, tzn. wymiary można zmienić)

NIE mieszkam jeszcze, może być tak że po zamieszkaniu chciałabym już więcej zmieniać...nie wiem...

5. ALE, np. samo postawienie domu zrobiłabym teraz bardziej na środku działki, obecnie mamy garaż/dom oddalony od północnej granicy działki tylko 5m. - żLE!!!!- teraz dałabym min. 8m. ze względów bezpieczeństwa...

kolejne metry....... to oddaliłabym o dalsze 5m. od ulicy, obecnie mam 14 m. od ganka do ulicy....troche mało......,

chyba tyle..

dzięki za oczyszczalnie, czytam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agagaj u nas w Sulistrowicach k. sobótki bylo tak samo-domy drewniane każą obudowywać/otynkować. Myśmy sie o tym dowiedzieli jak juz mieliśmy projekt, umowę z wykonawcą i drewno zakupione.I wcale nie wynikało to z planu tylko z widzimisię konserwatora zabytków. Ale byliśmy cwani i daliśmy projekt na którym elewacja nie ma z wierzchu narysowanych bali choć w projekcie stoi jak drut ze dom z bali i o tynku nigdzie mowy nie ma. Widać konserwator tylko obrazki ogląda zamiast projekt czytac. Ale wydanie przez niego zgody trwa miesiac+miesiac na starostwo. Tak wiec nie wszedzie jest tak ze pozwolenie dają szybko :( A przez to potem problem z kredytem no i opóźnienia z budowa, u nas właśnie o miesiąc.

 

Ewazych co do projektu to bądź mądrzejsza niz ja i Radekkow i wybierz najpierw wykonawce. Naprawdę wiele nerwów sobie oszczedzisz. Ja mam projekt z pracowni Iwanka ktory innych bali niz kwadratowe nie umie rysowac a ja buduje z okrągłych.Wszystko jest nie tak, strop inny, sciany inne no po prostu masakra. Jak to sie będzie trzymać kupy to bedzie sukces. Ze juz nie wspomne o tym ze ocieplenie w projekcie fundamentów mam od wewnątrz i betonowy wieniec na bloczkach który aby jest przeszkoda dla instalacji podłogowej a do balii nie jest potrzebny

 

Co do adaptacji-nie i jeszcze raz nie, chyba ze przesuwasz jak piotr.nowy dwie ścianki i już. Czasem wydaje się drobna zmiana a tu trzeba pol dachu np przeprojektować i cena za to z kosmosu. No i czytaj muratora czytaj i czytaj i czytaj. Do tego usiądź z kimś co ci powie co się po kolei w takim domu robi jak nigdy nie budowałaś to milion rzeczy cię zaskoczy. Jak masz zbędne kilka tysięcy wydać na superekstra bajer kanapę do salonu to lepiej weź projektanta wnętrz naprawdę warto! Chyba że jesteś w stanie powiedzieć mi gdzie w łazience postawisz wc a gdzie wannę albo brodzik i nad tym wszystkim gdzie lampę zawiesisz a gdzie będziesz mieć włącznik. Myślisz ze na takie decyzje masz dużo czasu? a tu figa bo musisz to mieć zaplanowane już jak ci robią fundamenty.A wiedziałaś ze rurę prowadzącą powietrze do kominka musisz położyć pod chudziakiem? to musisz wiedzieć gdzie chcesz mieć ten kominek co wcale nie jest takie oczywiste. Bo masz opcję że z przodu albo z lewego boku albo z prawego boku komina. To jest milion tysięcy decyzji do podjęcia natychmiast. A w domu z bala tym bardziej musisz to przemyśleć x razy bo niczego potem nie otynkujesz jak popsujesz.

No i to o czym pisała annnja, usytuowanie domu wzgledem drogi a miejscowy plan.Aha u nas np. są obostrzenia co do dachu-tylko dwuspadowy 40 stopni i dom nie wyższy niż 12 m w najwyższym punkcie.

Tak wiec najpierw zrób rekonesans, potem wybierz firmę a na końcu szukaj architekta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kala ja odradzam projekty Iwanka, naprawdę. Mój projekt oglądają inni architekci z pewnym zdziwieniem że można ćos tak spartolić. Dodam ze czekałam na projekt ponoć indywidualny kilka miesięcy bo on go poprawiał a i tak nie naniósł zmian jakie miał nanieść. No dramat po prostu, ale zrobisz jak uważasz.

Wizualnie L77 mi bardziej odpowiada, rzecz gustu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kala ja odradzam projekty Iwanka, naprawdę. Mój projekt oglądają inni architekci z pewnym zdziwieniem że można ćos tak spartolić. Dodam ze czekałam na projekt ponoć indywidualny kilka miesięcy bo on go poprawiał a i tak nie naniósł zmian jakie miał nanieść. No dramat po prostu, ale zrobisz jak uważasz.

Wizualnie L77 mi bardziej odpowiada, rzecz gustu

 

Zgadzam się z Tobą Kasiu, już tu gdzieś pisałam, że te projekty są bardzo "enigmatyczne" 8)

My też byliśmy zainteresowani L-34, ale w końcu zdecydowaliśmy się na L-14, to taka zmodyfikowana wersja L-34, bez garażu za to mamy na dole, małą łazienkę z prysznicem a pod schodami schowek / pom. gospodarcze/.

I całe szczeście, bo L-14 w czasach kiedy stawialiśmy dom był dość popularny i nasi budowlańcy mieli go już dokłanie przetestowany, znali go już na pamięć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniona koncepcja, hmm,... długo myślałam i chyba wbrew wszystkiemu zdecyduje sie na płytę w środku, czy wiecie jak to wyglądalo w domach na wsi, przeciez tam w domu z drewna były białę piękne nierówno tynkowane ściany,http://Http://homepage.mac.com/rogaleo/robercin/PhotoAlbum34.html

http://images34.fotosik.pl/330/b0270cff90e4148amed.jpg

 

http://images32.fotosik.pl/330/4e085eea0e2a9276med.jpg

 

http://images26.fotosik.pl/258/64dd972e5b51037fmed.jpg

wogóle jest idealny, to coś czego szukałam, ta staroświeckość. czy macie pomysły jak coś takiego osiągnąć w najbardziej naturalny sposób, przecież w przesżłości nie było folii izolacyjnych ani płyt gipsowych. Prosze POMÓŻCIE. co do projektu: pRZESAŁAŁAM POMYSŁY ZMIANY, PAN iWANEK WYCENIŁ JE NA 1500 CZYLI taniej niz projekt indywidualny, w sumie projekt dom będzie mnie kosztował 3000 zł naprawde nie tak źle. Dzięki za porady. Jesteście wspaniali

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewazych jak chcesz uwagi do projektu to napisz co tam widać za pomieszczenia bo trudno zgadnąć które to pomieszczenie gospodarcze a które kibelek 8)

WSZYSTKO PODPISAŁAM I WSTAWIŁAM WYMIARY, CZEKAJCIE:p JESTEŚCIE CUDOWNI :)!!! http://images33.fotosik.pl/337/e6d98c9b77d99014med.jpg i poddasze http://images28.fotosik.pl/257/a5679ca1eb7ee56dmed.jpg Czekam na komentarze i pomoc. dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli wybieracie iwanka to po pierwsze-zwroccie uwage na kominy i wentylacje, u mie okazalo sie ze na dachu bede miec 2 kominy (bo drugi trzeba bylo dobudowac) to jeszcze 4 kominki wentylacyjne. dach jak jezozwierz. teraz musimy kombinowac zeby ilosc kominkow zreduklowac do dwoch. Czemu to wyszlo teraz ano dlatego ze na zadnych rysunkach iwanek tych kominkow na dachu nie zaznaczyl a my laicy nie dodalismy 2+2 ze jak jest kanal to musi miec ujscie na dachu. nie mam nigdzie wysokości komina podanej, serio nigdzie. brak dlugosci rury spustowej do rynny. okna dachowe dal po moim zapytaniu czy aby na poddaszu nie bedzie za ciemno jak pokoj bedzie mial 25 m2 i tylko jedno okno szczycie. o fundamentach juz pisalam-ocieplenie ma byc z zewnatrz nie wewnatrz, nawet po mojej ingerencji tego nie zmienil. przy fundamentach zaprojektowal dwa wience, jeden na dole w wykopie, drugi na bloczkach fundamentowych. jak bede chcial bunkier atomowy postawic to moje fundamenty dadza rade :evil: druga sprawa ze kierownik budowy idiota bez uzgodnienia ze mna kazal wykonawcom ten wieniec stalowy robic. a kto za to cholera zaplaci? no my... wracajac do projektu to w pierwszej wersji moj dom mial komin tylko na parterze bo iwanek zapomnial go narysowac na poddaszu :roll:

lazienki nam się mijają więc musze mieć dwie rury do wc zamiast jednej to samo z wodą bieżącą i kanalizacją. Fakt ze rysunek byl nasz ale fachwowiec powinein zwrocic uwage ze to sie minie, bo mysmy nie wzieli pod uwage ze na poddaszu sa skosy a wiec pomieszczenia zaczynaja sie troszke glebiej niz na parterze, na naszym rysunku lazienki byly jedna pod druga, na rysunku iwanka nie sa co jest prawidlowe ale nie dlao sie juz tego pozniej odkrecic- bo co caly projekt zmieniac jak tu juz dom sie buduje. Wlasnie bo nasz projekt nie był gotowy a myśmy już mieli do 6 wienca dom postawiony. Jazda bez trzymanki. W projekcie wszedzie mamy okna ze szprosami i tak samo w zestawieniu stolarki okiennej i drzwiowej. Jak wysyłalam zapytanie do producentów okien to każdemu musiałam pisać ze te okna to jednak nie mają mieć szprosów. Niby pierdoła ale wkurzała bo to był projekt indywidualny a nie uwzględniał naszych życzeń. m.in co do gładkich okien

i umawianie sie na zapłatę przy odbiorze projektu dostarczonego poczta to byl wielki blad, na poprawki czekalam prawie 2 miesiace a i tak nie wszystkie naniosl.

Sparwdzajcie jego projekty uwaznie i szczegółowo przy odbiorze OSOBISTYM bo jak wam cos spierniczy to juz po ptokach, kasa poszła i czekaj na poprawki nie wiadomo jak długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewazych dobry pomysł z tą zamianą pokoju na salon i jadalnię. Zastrzezenia mam takie:

ścianka działowa między jadalnią a kuchnią- wychodzi ci w drzwiach co będzie utrudniać komunikację ze spiżarnią przesuń ją trochę w stronę salonu albo kuchni wydaje mi sie ze wtedy będzie ci wygodniej.

wejsćie do salonu z holu-czy potrzebne ci tam drzwi? może po rpostu zostaw szerokie wejście ladnie wyciety otwór z bala na całą szerokość tej ścianki co idzie ze skosu będzie super wejscie i od razu widok na salon i ogród. Drzwi powodują ze hol będzie ciemny.

kuchenka gazowa-pewnie rozmieszczenie sprzętów zmienisz ale gdyby juz tak miało zostać to zwróć uwagę że ci kuchenka wchodzi w okno a zapewne będziesz chciała nad nią jakiś okap albo wyciąg

spizarnia-super że jest, ale taka duża? mi by tam pasowało powiększyć ten wykusz i zrobić zaraz garaż. wychodzisz sobie z auta z zakupami prosto do spiżarki. i je tam rozładowujesz. A może planujesz tam też składzik na różne rzeczy?

komin z salonu wychodził ci będzie na srodku sypialni weź to pod uwagę

drzwi na taras-sama mam dwie pary ale z dwóch różnych pomieszczeń, uważam ze z jednego pomieszczenia to jest zbędny wydatek i to naprawdę spory. Dużo taniej gdybyś jedne drzwi zrobiła scianę ze szkła nie otwieraną, z myciem jej nie będzie problemów bo jest dojście z tarasu. Efekt wizualny ten sam a masz w kieszeni kilka tysięcy.

garderoba na poddaszu-powiększ ją w miejscu gdzie teraz masz drzwi, drzwi przenieś od strony korytarza i zrób je przesuwne nie będą ci zabierały miejsca. wiesz jakie takie jak od szaf wnekowych

zwróć uwagę że na poddaszu w kilku miejscach masz ściany w oknach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kala ja taka madra jestem teraz jak juz mam za soba kilka etapow a wtedy to tez nic nie zauwazalam

za kilka miesiecy bedziesz tez wiedziala co to wieniec, chudziak i komin systemowy :) oraz ze ściana ma oś i co innego to komin 25 cm od osi sciany a co innego od sciany. :lol:

 

ewazych zapomnialam napisac ze to bardzo ladny domek jest z zewnatrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Piotr Wlezień

Cześć

Właśnie buduję dom od Iwanka L-57. Faktycznie są to projekty bardzo enigmatyczne i kiepsko opisane w porównaniu do innych projektów, ale u mnie wszystko się zgadza. Czasami musiałem Kierownika poprosić o wyjaśnienia i rady, ale jak na razie nie mam problemów

 

jesli wybieracie iwanka to po pierwsze-zwroccie uwage na kominy i wentylacje, u mie okazalo sie ze na dachu bede miec 2 kominy (bo drugi trzeba bylo dobudowac) to jeszcze 4 kominki wentylacyjne. dach jak jezozwierz. teraz musimy kombinowac zeby ilosc kominkow zreduklowac do dwoch. Czemu to wyszlo teraz ano dlatego ze na zadnych rysunkach iwanek tych kominkow na dachu nie zaznaczyl a my laicy nie dodalismy 2+2 ze jak jest kanal to musi miec ujscie na dachu. nie mam nigdzie wysokości komina podanej, serio nigdzie. brak dlugosci rury spustowej do rynny. okna dachowe dal po moim zapytaniu czy aby na poddaszu nie bedzie za ciemno jak pokoj bedzie mial 25 m2 i tylko jedno okno szczycie. o fundamentach juz pisalam-ocieplenie ma byc z zewnatrz nie wewnatrz, nawet po mojej ingerencji tego nie zmienil. przy fundamentach zaprojektowal dwa wience, jeden na dole w wykopie, drugi na bloczkach fundamentowych. jak bede chcial bunkier atomowy postawic to moje fundamenty dadza rade :evil: druga sprawa ze kierownik budowy idiota bez uzgodnienia ze mna kazal wykonawcom ten wieniec stalowy robic. a kto za to cholera zaplaci? no my... wracajac do projektu to w pierwszej wersji moj dom mial komin tylko na parterze bo iwanek zapomnial go narysowac na poddaszu :roll:

lazienki nam się mijają więc musze mieć dwie rury do wc zamiast jednej to samo z wodą bieżącą i kanalizacją. Fakt ze rysunek byl nasz ale fachwowiec powinein zwrocic uwage ze to sie minie, bo mysmy nie wzieli pod uwage ze na poddaszu sa skosy a wiec pomieszczenia zaczynaja sie troszke glebiej niz na parterze, na naszym rysunku lazienki byly jedna pod druga, na rysunku iwanka nie sa co jest prawidlowe ale nie dlao sie juz tego pozniej odkrecic- bo co caly projekt zmieniac jak tu juz dom sie buduje. Wlasnie bo nasz projekt nie był gotowy a myśmy już mieli do 6 wienca dom postawiony. Jazda bez trzymanki. W projekcie wszedzie mamy okna ze szprosami i tak samo w zestawieniu stolarki okiennej i drzwiowej. Jak wysyłalam zapytanie do producentów okien to każdemu musiałam pisać ze te okna to jednak nie mają mieć szprosów. Niby pierdoła ale wkurzała bo to był projekt indywidualny a nie uwzględniał naszych życzeń. m.in co do gładkich okien

i umawianie sie na zapłatę przy odbiorze projektu dostarczonego poczta to byl wielki blad, na poprawki czekalam prawie 2 miesiace a i tak nie wszystkie naniosl.

Sparwdzajcie jego projekty uwaznie i szczegółowo przy odbiorze OSOBISTYM bo jak wam cos spierniczy to juz po ptokach, kasa poszła i czekaj na poprawki nie wiadomo jak długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...