Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A i jeszcze jedna rzecz. Opowiadasz ludziom, że dom stawiasz, to pytają a jaki ten dom .... Odpowiadasz im, że drewniany, z bali..... na to 90% odpowiedzi, że zawsze o takim marzyli.....

 

Dokładnie :wink: Wszyscy wykonawcy fundamentów, bankowcy, dostawcy bloczków betonowych, sąsiedzi, znajomi...

Wychodzi na to, że tylko nieliczni maja cywilna odwagę realizować swoje marzenia...

Na gadki o rychłym ataku piorunów, ufo, ognistych kul i plag robali odpowiadam, że z jednej strony mamy kościół, a z drugiej staż pożarną (autentycznie... jakieś 100 metrów), a z trzeciej strony ostrego sąsiada i że w takim miejscu nic nam się nie stanie.

Też miałam taką sytuację, że murarz od fundamentów zapytał mnie co jak się spali?? Odparłam, że posprzątamy drewno i do niego zadzwonimy, bo muruje po Bożemu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z czego macie wykonane instalacje CWU w Waszych domkach, z miedzi czy z PCV ? Jeden wykonawca mówi mi, że do drewna ogrzewanego Eko groszkiem to to tylko miedź, bo PCV może nie wytrzymać ewentualnego zagotowania wody w instalacji. Natomiast inny powiedział, że piec ma odpowiedne zabezpieczenia i wystarczy instalacja z PCV, a miedź jako sztywny materiał może ulec uszkodzeniu wskutek osiadania budynku.

 

Nie jestem fachowcem, ale mam trochę do czynienia z instalatorstwem i zdecydowanie odradzam PCV. Jest nietrwała i po kilku latach wygląda fatalnie. Chyba że pod nazwą PCV rozumiesz (przepraszam, jeśli Cię uraziłem) wszystkie rury z tworzyw sztucznych wykorzystywane w instalacjach. Różne sa ich właściwości i sposoby łączenia. Rzeczywiście większość instalacji z tworzyw wytrzymuje maksymalnie 95 st. Na pewno odradzam klejenie rur. Może być zgrzewanie, ale tutaj trzeba dobrego fachowca bo wbrew pozorom łatwo popełnić błędy. Ja osobiście będę kierował się w stronę instalacji stalowej lub stalowej nierdzewnej(obie rury cienkościenne). Co do osiadania budynku- tak czy inaczej musisz w instalacjach Cu stosowac kompensatory (rozszerzalność termiczna miedzi) Przy zbyt dużym osiadaniu myślę, że nie będzie problemu skrócić rurę przy kompensatorze. Jezeli będziesz chciał kilka porad na co zwrócić uwagę (w zależności od rodzaju rur i złączek) przy wykonywaniu instalacji napisz. Jeżeli chcesz namiary na dobrą firmę sprzedającą hydraulikę w Ełku tez mogę pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie woda CWU z kotłowni idzie jednym węzłem do kuchni i drugim do obu łazienek (są jedna nad drugą). To główne rozprowadzenie mam z rur PE40. Teraz od nich będę rozprowadzał do każdego punktu już mniejszymi rurami pex/al/pex fi20. Co ciekawe udało mi się wygospodarować tak miejsce w łazienkach i kuchni, że mam ścianki techniczne i w nich będą wszystkie połączenia. CO natomiast będzie z pex/al/pex. Każdy kaloryfer na osobnej lini z rozdzielacza. Wyeliminuje to połączenia w szlichcie :)

Elektryka, wszystkie kable idą w peszlach. W ziemi tenczarny to jedynie przyłączeniowy od skrzynki do domu. Reszta na chudziaku w peszlu. Co do gniazdek to jeszcze się zastanawiam i nie mam pomysłu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem, ale mam trochę do czynienia z instalatorstwem i zdecydowanie odradzam PCV. Jest nietrwała i po kilku latach wygląda fatalnie. Chyba że pod nazwą PCV rozumiesz (przepraszam, jeśli Cię uraziłem) wszystkie rury z tworzyw sztucznych wykorzystywane w instalacjach. Różne sa ich właściwości i sposoby łączenia. Rzeczywiście większość instalacji z tworzyw wytrzymuje maksymalnie 95 st. Na pewno odradzam klejenie rur. Może być zgrzewanie, ale tutaj trzeba dobrego fachowca bo wbrew pozorom łatwo popełnić błędy. Ja osobiście będę kierował się w stronę instalacji stalowej lub stalowej nierdzewnej(obie rury cienkościenne). Co do osiadania budynku- tak czy inaczej musisz w instalacjach Cu stosowac kompensatory (rozszerzalność termiczna miedzi) Przy zbyt dużym osiadaniu myślę, że nie będzie problemu skrócić rurę przy kompensatorze. Jezeli będziesz chciał kilka porad na co zwrócić uwagę (w zależności od rodzaju rur i złączek) przy wykonywaniu instalacji napisz. Jeżeli chcesz namiary na dobrą firmę sprzedającą hydraulikę w Ełku tez mogę pomóc.

Nie uraziłem się ;) ale faktycznie sformułowanie PCV jest może niezbyt precycyjne. Chodzi mi o rury Aluplast czy jakoś tak, te które mają we wnątrz wkład aluminiowy. Dzisiaj miałem kolejne spotkanie z hydraulikiem i również polecał Aluplast. Zobaczymy jutro jakie będą ceny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u nas instalacje idą wszystkie w "plastiku", nie znam marki,- hydraulik nic nam innego nie proponował, a i sama nie wpadłam na myśl że można i np. w miedzi,...

elektryka- kabel pod chudziakiem idą normalne kable, tylko tak jak u Saaba od skrzynki prądowej w ogrodzeniu mamy położony kabel ziemny do domu,

my peszle mamy tylko w drewnie, gniazka- normalne, ale puszki są jakieś takie niebieskie- 4razy drożdze od czarnych które są na zasadzie peszli- czyli samogasnące, czy jakoś tak...., i cały parter mamy w tych puszkach niebieskich, tam gdzie ściana murowana- mamy 2takie, to normalne czarne puszki,..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obiecane kominy....

ten duży "placek" pod kratkami wentylacyjnymi to dzieło mojego upartego męża ...,

mówiłam że za równy, że za duży, jeśli już to od zachodu a nie od frontu,.. ;)

 

zacieki czerwone z boku są z czerwonego piaskowca, który został już umyty i sa wyraźnie białe te kamienie które są białe.....,

komin nasz nie wygra w konkursie z Kruszonem, jego jest taki "wypieszczony",

ale w naszym podobaja mi się białe fugi,

 

i bliskie ujęcie:

 

http://foto0.m.onet.pl/_m/931707e88081f0557905b7339c12473c,6,19,0.jpg

 

i taras- utwardzony i porośnięty trawą jak też i "świeży dorobek" coby przedłużyć sam taras i aby miał łagodniejsze zejście,..

 

http://foto3.m.onet.pl/_m/fc729199a4bc2b72007fe9d12e2ce58f,6,19,0.jpg

 

 

A TERAZ CZEKAM na opinie i zdania, co się WAM podoba, a co się NIE PODOBA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Annnja,

Po pierwsze primo, komin jest spoko, chociaż przyznaję nieskromnie :p :p , że mój ładniejszy ...:p

 

Po drugie primo, kamyka nawet bym nie zauważył, gdybyś nie napisała...

 

Po trzecie primo, najważniejsze primo, DOMEK JEST ZAJEBISTY !!!!!!!

Bardzo, bardzo mi się podoba. Juz wiem dlaczego nie wklejasz za dużo zdjęć.... Żeby Ci się balowicze i im podobni nie zjeżdżali oglądać, dotykać, macać, wąchać.... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Blacha jest w dechę, nie masz się co przejmować, że za ciemny. Bo wyobraź sobie na takiej chałpie zielony..... albo czerwony.....Jak mawia majster Tadek insy nie pasuje.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kruszon, czerwonego dachu na bali nie widziałam ale zieleń tak, i uważam że też pasuje i wygląda b. ładnie, pod warunkiem tylko że to jest stonowana, dość ciemna i raczej matowa zieleń, naprawde...np. u Radka- super to wyglądało, widziałam też gdzieś zieleń z czarnymi- tzn. ogon bobra w .....no, zapomniałam, w takiej kolorowej papie, jezu, starość idzie bo zapominam jak sie co nazywa..no GONT!!! yes, yes, może ja nie taka stara jeszcze, skoro po 3min. sie przypomniało,

aha- i wszelkie odcienie grafitów, ciemnych szarości też super,

aha- brązowy gont też b. łądnie wygląda, a i dachówka brąz czekolada też...,

to zależy poprostu od reszty, koloru okien i ścian......

a ja się ciesze że uważacie że jest OK, i nie bedzie za ciemno,...... przynajmniej WY tak myślicie, może i mi się udzieli,

 

a teraz prosze PILNIE o info jak macie u siebie rury kanalizacyjne, chodzi mi o zakręty ;),

rura odrazu z domu u nas musi troche skręcić, i nie wiem czy dać 30stopni odrazu, -bo z domu jest wiekszy spadek niż potem na rurach, bo tylko 2stopnie spadku,

czy 15, bo łagodniejszy, potem rura 25, 50 czy 100cm i dalej 15stopni...

powiedzcie, jak to macie,

my przewidujemy spadek kanalizowy na 2stopnie,.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tam radzi, ...

dla niego i tak dobrze, i tak dobrze, jak cos tam..

 

wole Wasze rady!!!,..prosze....

teraz zmagam sie z łazienka, z projektem, glazura,...PROJEKT włąsnie dostałam, teraz zdobyc pare m2, i bede działać...

jak już pokonam wszystko to wrzuce WAM fotki...- w myślach mam ładnie, a jak wyjdzie,....

naszą porażka która trawie jest ustawienie kominka,...no za diaska mi tam nie pasuje, a jeszcze wepchał sie na salony.....

ale co ja mu teraz zrobie, ....;) teraz to ON rządzi bo zimno idzie, i pewnie tak mu parenaście lat zostanie...

także AGAJ, -dobrze przemyśl postawienie swojego kominka tak jak w projekcie, bo ja mam podobny rozkład i wyszło KIEPSKO..

od początku nie podobało mi sie ze komin stawiamy na tej ścianie co jest Bal, bo stawiać komin, to wiadomo żę bedzie kominek, a jak kominek to trzeba to obudować i w ten sposób tworzę kolejną miniscianke przed prawdziwą ścianą z bali...i tutaj był błąd,

jak oglądam swoje kąty to teraz dałabym w tym miejscu co jest wejście z holu i zakrecasz zaraz na lewo do kuchni, tutaj na tej ścianie bym dziś dawała,- wybrzuszyła by mi się ściana, ale ta ściana u mnie jest z suporeksu, wiec byloby OK, pozatym ten komin stanowiłby też część ściany,...-i tym sposobem zrobiłby mi się jakby z deka zamknięty aneks kuchenny,....

daj znać jak TY to realizujesz, bom ciekawa okrutnie...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój problem to mały problem.... :D

 

http://lh3.ggpht.com/duobell/SPJA53P5BaI/AAAAAAAADLE/dKsBihjDWow/s512/IMGP5114.jpg

 

Ja dopiero nie przemyślałem kominka. I teraz wychodzi mi prawie na hol. Patrząc na zdjęcie to będzie ustawiony po prawej stronie, a że kilka centimetrów do przodu poleci, to wyjdzie prawie w ciągu komunikacyjnym...

I nijak nie ustawisz ogromnej sofy (taka mi się marzy) przodem do kominka... Bo musiała by stać w przejściu :p :p

Trzeba było na etapie fundamentów inaczej stopę ustawić/zlokalizować i byłoby po problemie.

 

Może kominkarz coś wykombinuje,tak, żeby ustawić przodem patrząc na zdjęcie powyżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mam kotłowni, wiec kominek musiał być wydajny,

ale jeśli miałabym kotłownie, to może wstawiałabym KOZE (bo komina też sobie nie przeciągne)

może i ty poszukaj kozy,....masz komin pośrodku,a kominek te środek tak ci zabuduje że zrobi się z którejś strony szczelina tylko, a koza...jak to koza, bedzie mała,.

a najlepiej weź takie speca co zrobi CI najpierw wizualizacje w rzeczywiste pomieszczenie i wymiary a potem zacznie murować swoje dzieło ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...