Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

strona nr. 1 - tytułowa tego artykułu, poprzednie zdjęcie wyżej jest stroną 2,

 

wiem że zdjęcia są duże ale w poprzednim był podany nr. konta.

za kilka dni zmniejsze lub usunę te wielkie foty, a teraz chciałabym razem z Wami im pomóc.

dziękuje

http://foto3.m.onet.pl/_m/f7e2e3a19c583209cb9c3d1e9e2c6397,10,19,0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was wszystkich,

 

Jestem w takim momencie inwestycji, w którym muszę zdecydować o sposobie ogrzewania domu i docierają do mnie bardzo sprzeczne informacje.

W tym miejscu wyjaśnię, że chodzi mi o bal min 32 cm. średnicy a więc taki, który nie wymaga ocieplenia.

Z jednej strony wykonawcy twierdzą, że dom z grubego bala jest bardzo ciepły i co za tym idzie nie bardzo energożerny. Z drugiej strony przenikalność cieplna takiej przegrody z bala jest dosyć wysoka i instalatorzy nazywają taki dom "zimnym" :( .

Pozostało mi więc wysłuchać argumentów najbardziej wiarygodnych osób bo już mieszkających w takich domach.

Napiszcie bardzo proszę o tym:

-- czym ogrzewacie,

-- jak szybko taki dom się wychładza,

-- jak często załącza się wasze źródło ogrzewania,

-- czy po pewnym czasie mieszkania zmienilibyście źródło grzania i dlaczego,

-- czy robiliście bilans zapotrzebowania na energię Waszych domków (chyba to się OZC nazywa)

 

Ja planuję ogrzewanie prądem plus centralnie w domu umieszczony kominek używany sporadycznie. Dom z użytkowym poddaszem o pow. uż. 140m2

 

Nie ukrywam, że interesuje mnie opinia o domach z bala bez ocieplenia ale pewnie inni chętnie przeczytają informacje o innych domkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dom z bala 25 cm, ogrzewam tylko kominkiem - zeszłej zimy koszmar (nie mialam jeszcze opasek i parapetow, wiec przez okna wiało). Tej zimy lepiej, ale...

Przy -15 palac tylko kominkiem w miare rozsadnie utrzymuje w domu temperature 20-21 stopni. Cyrk się zaczyna, gdy w kominku wygasa koło powiedzmy 23. Temperatura spada okolo 1 stopnia na 1.5 godziny, więc rano miałam 11-12 stopni.

Szybkie palenie i po dwóch godzinach jest 18 i rośnie powoli do 20-21.

Przy temperaturach na zewnątrz koło zera nie jest aż tak tragicznie.

Inną sprawą jest to, że dużo ciepła ucieka mi na węgłach (chłopaki spitoliły robotę i tam po prostu wieje).

Niestety dom drewaniny ma to do siebie, że siada. Więc w tym roku - niespodzianka - drzwi wewnętrze się wygięły i wieje. Na razie utykam szlikiem :lol:

Jedno jest pewne

Dom drewniany bardzo szybko się nagrzewa, ale równie szybko się wychładza.

Moim skromnym zdaniem ogrzewanie prądem nie ma sensu - zapłacisz jak za woły.

Dobry piec na „wszystko” lub gaz (zupełnie bezopsługowy) + kominek z nawiewem ciepłego powietrza (nie ma szybszego sposobu na szybkie podwyższenie temperatury)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

strona nr. 1 - tytułowa tego artykułu, poprzednie zdjęcie wyżej jest stroną 2,

 

wiem że zdjęcia są duże ale w poprzednim był podany nr. konta.

za kilka dni zmniejsze lub usunę te wielkie foty, a teraz chciałabym razem z Wami im pomóc.

dziękuje

http://foto3.m.onet.pl/_m/f7e2e3a19c583209cb9c3d1e9e2c6397,10,19,0.jpg

 

Dlatego warto jest ubezpieczać dom już w trakcie budowy. Lepiej odżałować 50 pln miesięcznie niż przeżywać takie tragedie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropos prądu to dostałem podwyżkę od lutego, z której wynika, że nocna stawka za 1kW (bez przesyłu) wzrosła o prawie 80% :o . Być może ZE przymierzają się do jako takiego wyrównania stawki dziennej z nocną.

Generalnie różowo to rzeczywiście nie wygląda.

Z tego co piszesz madd to rzeczywiście bardzo szybko się wychładza.

Wynika z tego, że należy mieć źródło ciepła, które działa w miarę równomiernie przez całą dobę a nie cyklicznie jak to jest przy grzaniu w 2 taryfie. Przy takim równomiernym w czasie grzaniu nie ma okresów, w których temperatura drastycznie spada.

Ciekawe jak duży wpływ na tak szybką ucieczkę ciepła mają szczeliny na węgłach i w drzwiach.

U mnie gazu niet a ogrzewanie elektryczne miałoby akumulować ciepło w grubej posadzce i oddawać je w droższej taryfie.

Teoretycznie brzmi to nieźle ale jak się sprawdzi :roll:.

 

Ale 12 stopni w sypialni to rześko jak na biwaku :). Musicie być nieźle zahartowani.

 

pzdr

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narcyz swietna chatka. Gratulacje. Okna pieknie pasują. Masz jako jeden z nielicznych domek z piwnica. Masz ją pod calym czy tylko pod cześcią domu? Ile dales cm styropianu na sciany? Czym planujesz je pokryc od zewnatrz?Widze ze zarys piwnicy wystaje przed sciane z bali. Jak planujesz to wykonczyc? Zadaje tyle pytan bo u nas piwnica jest ocieplona tylko 5cm i zastanawiamy sie czy nie dodac wiecej tylo ze wtedy sciany piwnicy beda wystawac poza bale i martwi mnie jakby to wygladalo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękujemy :)

Mamy piwnice pod całością domu tzn jest większa od parteru, wszystkie tarasy na zewnątrz są podpiwniczone. Piwnica powstała z powodu kotłowni i miała być pod połową domu a jest .... :)

piwnice ociepliliśmy styropianem 5 cm wg projektu i na to idzie łupek szarogłazowy tak jak na kominie i wole okna też będą obrobione łupkiem.

Wykończenie pomiędzy balem a ściną piwnicy chcemy zrobić okap z blachy - narazie nie mamy lepszego pomysłu. Myśleliśmy zrobić okap z łupka ale narazie obawiamy sie ze woda dostanie sie za kamien i bedzie kłopot Nie mamy pomysłu jak uszczelnić kamień z drewnem

Pozdrawiamy ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie jestem na etapie budowy (nie mieszkam) natomiast planuję ogrzewanie elektryczne podłogowe na parterze a na piętrze grzejniki akumulacyjne. Drewno jest dobrym izolatorem ciepła ale samo go nie akumuluje więc dlatego myślę że dobrze zrobić ogrzewanie które gromadzi ciepło np ogrzewanie podłogowe gdzie warstwa wylewki w której są elementy grzewcze będzie długo "trzymać" ciepło. Podobnie grzejniki akumulacyjne. Dzięki temu nagrzewając w/w urządzenia w drugiej (nocnej) taryfie ciepło będzie oddawane przez cały dzień i nie powinno być dużych różnic temperaturowych (chociaż na pewno jakieś będą)

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Forumowiczów.

Od niedawna sporo czytam na "Waszym" forum i przyznam się szczerze, że chyba za szybko chciałbym się wszystkiego dowiedzieć. Mam sporo pytań na temat raczej wykończenia i zabezpieczenia domu z bali niż może samej budowy, bo wszakże domek już stoi (letniskowy, całoroczny - bal 20 cm.) ale na razie bez okien, drewno schnie i czeka na wiosnę a tematów dopracowania szczegółów pojawia się coraz więcej.

Tymczasem więc przywitam się tylko,

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dopowiem swoje 3grosze..

 

też mamy parter w elektrycznym ogrzewaniu,

ekipa mixokreta miała za zadanie wyciągać kraty z kablami tak aby najgłębiej były na max. 3cm od powierzchni, po zaciskowych opaskach które wystwały lub nie ponad beton można było zobaczyć jak im szło to wyciąganie, w większości przypadków kable są prawie na 4-5cm, - czyli wg. szkoły ogrzewania- będzie to akumulacyjne!

teoretycznie,

a praktyka wygląda tak: dużo, dużo dłużej czekam na ciepełko, ale czy ono mnie dużo dużej będzie grzało niż to na powierzchni-wątpie!

robiąc teraz zdecydowanie robiłabym jak najwyżej kable, nawet 1cm poniżej powierzchni posadzki, - dlaczego: bo szybko się nagrzewa, a w mity o taaakiim długim trzymaniu ciepła w betonie nie wierze!!

 

P>S> coby dodać całości obrazu to powiem tylko tyle że to są nasze spostrzeżenia po kilkakrotnym włączaniu podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...