Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

podpowiem Ci jeszcze kiera że jak się zdecydujesz przenosić stary dom, to w miarę możliwości( jak Ci się zmieści na tira) to bierz okiennice, drzwi, rozbierz komin , weż cegły( pomimo tego że sa nierówne zdarza się że są o niebo lepsze od tych produkowanych dzisiaj- ja u siebie jeden cały komin 9-10m wym,urowałem z takiej cegły).

Drzwi- możesz zawsze założyć, okiennicami możesz zabić dziury w oknach.

okien nie bierz bo pewnie i tak sie w transporcie potłuką.

Generalnie bierz całe drewno, będziesz miał co palić, ja tak zrobiłem i nie żałuje.

 

Kolejną sprawą to zrób odrazu sobie chudziak na fundamencie, bo potem latanie z taaczką przez podwaliny to pomyłka. A pozatym mniej wilgoci będzie.

 

Ja zrobiłem tak.

Znalazłem ekipe ciesli co znajduja domy i je przenosza. Umowiłem sie z nimi ze oni mi tebn dom przeniosą.

Zaplaciłem gosciowi polowe za dom( dom stał na ogrodzonej posesji-zwroc na to uwagę) i umowilem sie za jak go bede rozbierał to zaplace resztę.

 

W miedzy czasie zrobiłem projekt, pdostałem pozwolenie i wylałem fundamenty.

 

Dalej przeczytasz u mnie w dzienniku.

Jedno set pewne to napewno jest niezła przygoda :)

 

Pozdrawiam i zyczę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Bal elewacyjny będzie oparty na fundamencie?

Planowałem zrobić na takiej zasadzie elewację z desek 5cm, zrezygnowałem z tej grubości ze względu na wagę desek i brak możliwości ich oparcia na fundamencie.

 

Bal nie bedzie oparty na fundamencie, bedzie sie trzymał na konstrukcji z łat, znajomy zrobił w ten sposób w tym roku i wygląda super!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuchcik- ja tez miałem metlik i to nie mały.

W koncu zdecydowałem się na rozwiazanie

10cm łaty poziomo- w to wełna 10cm

na to pionowo łaty 5cm i wełna

potem wiatroizolacja, łaty 2,5cm bite pionowo

deska elewacyjna.

 

jeden cieśla który mial robic mi elewacjem, dla ktorego nigdy z niczym nie było problemu mówił mi 10cm pionowo w to 10cm wełny i bedzie super.

 

Drugi człowiek który ma swoj tarkak powiedział rob krzyzowo, wzmocnisz sciany, mniej mostków termicznych, jednak więcej roboty.

 

Wybrałm idee drugiego, po po czytaniu niezliczonych publikacji stwierdziłem że ten właśnie sposób jest zgodny ze sztuka budowlaną.

 

Ja z racji nierównych ścian zew, będę jeszcze dawał wełnę od środka pod płytę i deskę szalówkę gr 5cm wtedy ściana z obliczeń ma mieć prznikalność U- 0,152 więc chyba nie bedzie źle.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiera,

z myślą o Tobie:

http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/1,62805,1711971.html

 

i

 

http://dom.gazeta.pl/Ladny-Dom/8,61425,3845709.html

 

Szukając działki natknełam się na faceta, ktory przenosił drewniana chałupe, potem okazało się że musiał dobudować 1ściane z pustaka bo drewna odeszło więcej, no to i domurował odrazu 1pomieszczenie, jak dom stał zadaszony, ale bez okien stwierdził że teraz po przejściu tego wszystkiego to zdecydowanie stawiałby pełny murowany bez dolepiania,

 

kolejny dom widzieliśmy że przenosili, na zimę został bez czapy, stoii ponad 1rok nadal bez czapy, nie wiem czy zabrakło kasy czy weny, czy też pomysł był nie przemyślany,

 

ważna zasada: wszystko co włożysz do środka, będzie tyle samo kosztowało do nowego co i do tego starego,

jeśli ma ktoś starą chałupe ale swoją- to może się i opłaca, jeśli trzeba kupić .....,? każdy odpowie sobie sam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bal elewacyjny będzie oparty na fundamencie?

Planowałem zrobić na takiej zasadzie elewację z desek 5cm, zrezygnowałem z tej grubości ze względu na wagę desek i brak możliwości ich oparcia na fundamencie.

 

Bal nie bedzie oparty na fundamencie, bedzie sie trzymał na konstrukcji z łat, znajomy zrobił w ten sposób w tym roku i wygląda super!

 

A jak te deski są mocowane do łat? Bo jeśli gęsto przykręcone wkrętami na wylot to z estetycznego punktu widzenia nie widzę przewagi nad typowymi deskami elewacyjnymi np. 20mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie zamówiłem okna i chciałbym dowiedzieć się coś na temat ich montażu.

U kilku balowiczów widać w że bale w otworze okiennym mają wycięty rowek szerokości około 5 cm i chyba takiej samej głębokości.

Do czego on służy ?

Czy w nim mocuje się belkę pionową do której będzie przykręcona rama okienna ?

Rozumiem że ta pionowa belka nie jest połączona z balami bo powinna zabezpieczyć swobodne osiadanie domu ?

I czy ten rowek jest przed wstawieniem belki wypełniony wełną ?

 

Następne pytanie to jaka jest szczelina między ramą montowanego oknem a tą belką :1 cm, 2 cm ?

 

Przy montażu okien te szczeliny są wypełniane pianką.

A potem z obydwu stron przybijamy do drewniane listy, które ukrywają te szczeliny i dodatkowo mocują ramę ?

Na koniec w płaszczyźnie ściany przybijamy listwy (deski) , które ostatecznie chowają mocowanie okna ?

 

Czy tak to jest ?

 

Pozdrawiam Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś namieszał :)

Prz drewnianym domu musisz zostawic okolo 5 cm luzu nad rama okienna, poniewaz dom siada.

Ja bym wam radzila zostawic okolo 7-8, bo u mnie 5 to bylo malo.

Opaski na okna radze robić troche później, chyba, ze bedziecie robic opaski pływające, które będą siadać razem z domem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

U kilku balowiczów widać w że bale w otworze okiennym mają wycięty rowek szerokości około 5 cm i chyba takiej samej głębokości.

Do czego on służy ?

Nie tylko w miejscach gdzie będą okna są te rowki, ale we wszystkich miejscach gdzie "kończą" się bale w środku domu np. otwory drzwiowe. Są tam w celu zamontowania kantówki tylko na piance aby bale nie pracowały poprzecznie, aby je po prostu usztywnić w pionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mój wykonawca takich rowków nie robił więc nie wiedziałem o tym.

O tym że z góry ma zostać pustaka około 5 - 10 cm to ja wiem.

Bardziej mnie interesuje sposób zamocowania okna(ramy okiennej) do ściany bocznej bo ona będzie siadać.

Czyli jak napisał "armach" w te rowki wchodzi kantówka i do niej jest przybijana rama okienna ?

 

Męczę ten temat bo mój wykonawca proponuje zmontowanie okna do desek złożonych na kształt litery "C" , gdzie w środku tego "ceownika" jest ściana a okno jest montowane od strony "brzuszka". Boje się jednak że takie rozwiązanie nie zapewni szczelności oraz dodatkowo sztywności.

 

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U kilku balowiczów widać w że bale w otworze okiennym mają wycięty rowek szerokości około 5 cm i chyba takiej samej głębokości.

Do czego on służy ?

Czy w nim mocuje się belkę pionową do której będzie przykręcona rama okienna ?

Rozumiem że ta pionowa belka nie jest połączona z balami bo powinna zabezpieczyć swobodne osiadanie domu ?

I czy ten rowek jest przed wstawieniem belki wypełniony wełną ?

 

Dokładnie tak, jak mówisz.... Belka tylko włożona. Brak wełny. Przy takim rozwiązaniu okno swobodnie osiada, a i w przyszłości pracujące bale umożliwiają mu swobodę. Dlatego wykonawca zwie belki ślizgami...

 

 

Następne pytanie to jaka jest szczelina między ramą montowanego oknem a tą belką :1 cm, 2 cm ?

 

Przy montażu okien te szczeliny są wypełniane pianką.

A potem z obydwu stron przybijamy do drewniane listy, które ukrywają te szczeliny i dodatkowo mocują ramę ?

Na koniec w płaszczyźnie ściany przybijamy listwy (deski) , które ostatecznie chowają mocowanie okna ?

 

U nas jest np. tak:

Otwór na okno ma 1880 cm, okno 1800. Zostaje więc po 4 cm z każdej strony na osadzenie. Bierzemy dwie deski po 2 cm grubości i wysokości okna, przykręcamy na zewnątrz ramy okiennej oraz górą i dołem okna, tworząc jakby skrzynkę. Następnie ramę okienną wraz z ta skrzynką mocujemy do ślizgów. Przestrzeń pozostałą miedzy deską a ślizgiem uszczelniamy pianką montażową (niskorozprężną) na szerokości ślizgu. W pozostałą przestrzeń miedzy deską i balem wciskamy wełniankę, której ekipa używała do uszczelniania połączeń bali.

Do skrzynek (ale nie do bali) przybijamy opaski, które wykończą i zamaskują połączenia.

 

 

Wybacz moje odręczne bazgroły :lol: ale to coś w stylu:

 

http://images39.fotosik.pl/59/d70032a8fc6272ed.jpg

 

Do tego rozwiązania jestem w pełni przekonana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczę ten temat bo mój wykonawca proponuje zmontowanie okna do desek złożonych na kształt litery "C" , gdzie w środku tego "ceownika" jest ściana a okno jest montowane od strony "brzuszka". Boje się jednak że takie rozwiązanie nie zapewni szczelności oraz dodatkowo sztywności.

 

A widziałeś tak wstawione okna np. w innych realizacjach wykonawcy??

I czy montaż okien zapewnia wykonawca, czy to juz Twoim zakresie??

Każdy wykonawca ma (chyba) opatentowany sposób na montaż okien?

Jak zajmiesz się osobiście poutykaniem wewnątrz tego ustrojstwa jakiejś wełny to możne nie będzie tak źle.. Na moje oko to kłopotliwe, ale sens ma. Tym bardziej, że nie masz osadzonych takich ślizgów, jak np. u mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podłogówkę robię na całym parterze.

 

Przynajmniej część ciepełka ma okazję się zakumulować w podłodze i posadzce :wink:

 

Tyle samo ciepełka musimy do balowca "włożyć" dla uzyskania konkretnej temperatury. A czy to będzie podłogówka, grzejniki czy kominek to już bez różnicy..

 

Popatrz jeszcze na podłogówkę pod kontem dużej bezwładności, czy będzie odpowiednia do Twoich potrzeb. Długo się nagrzewa, ale i długo trzyma ciepło, co nie zawsze jest trafionym rozwiązaniem w odniesieniu do konkretnego domu, a raczej potrzeb jego mieszkańców.

 

Ale poczekajmy na opinie innych forumowiczów :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie juz podlogowka na calym parterze rozprowadzona. wydaje mis ie ze wlasnie u nas ta bezwladnosc podlogowki jest plusem. dlatego ze dom dosyc szybko sie wychladza jak nie jest w nim stale uruchomione jakies zrodlo ciepla. a podlogowka trzyma ciepleko wlasnie bardzo dlugo i efektem tego domek sie tak szybko nei wychlodzi. tak sobie kombinuje. ale zeby bylo komfortowo to do lazienki mam grzejnik drabinke elektryczny coby latem reczniki schly. no a na niektorych pomieszczeniach np. sypialnia, lazienka, kuchnia mam miec odrebna regulacje temperatury.

 

niedobra pogoda, niedobra, namieszala znowu. juz mialam miec wylewki w poniedzialek a tu d...i nie wiadomo keidy wyleja....a ja chce w czerwcu mieszkac. wrr juz plytki podlogowe mam powybierane a nadal nie mam podlogi. coz za niesprawiedliwosc :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...