Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

w jakiej firmie macie ubezpieczone domy?

 

W nawiązaniu do ubezpieczenia...jaką podaliście wartość domu do ubezpieczenia, bo ja już zgłupiałam.

7 kończy mi się umowa , jutro odnawiam i tak sie zastanawiam czy 200 tyś. to będzie za dużo, za mało, czy akurat?

 

Dom jak widać, w środku złotych klamek brak.. :wink:

 

pozdrawiam

 

Edzia

 

Z tymi dwoma paczkami to nas tak podpuszczasz :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dode problem w tym, że ja ciągle myślę jeszcze w kategoriach cen sprzed 6 lat kiedy to mój dom się stawiał.

 

to chyba czas najwyzszy zmienic sposób myslenia :D .

 

My dodalismy połowe poczatkowej wartości (dom stawiany 5 lat temu), Ty powinnas dodać mysle więcej.

Tak jak pisałam wczesniej, zastanów się za ile w tej chwili wybudujesz dom w identycznym stanie, trzeba doliczyc płytki, stałe zabudowy jesli takie masz itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja mam dom z bala fi 25 cm toczonego (jodła świętokrzyska) . Ogólnie ściana wydaje się solidna jednak czy na pewno jest/będzie szczelna za kilka lat jak dom dobrze się rozeschnie ? Jak piszą niektórzy użytkownicy takich domów w węgłach czasami wieje.

Poza tym jestem zwolennikiem łączenia materiałów gdzie drewno występuje z białą ścianą , kamieniami czy innymi materiałami. Wystarczy mi drewna widocznego w ściankach działowych (wewnętrznych) i balach sufitowych.

 

Postanowiłem go więc ocieplić od środka i tu mam pytanie.

 

Ponieważ ściany będą siadać to jak są one połączone ze stelażem do którego będzie przybity gips lub deska ?

 

Czy stelaż jest drewniany czy może metalowy (jakiś systemowy) ?

 

Czy taki jest układ warstw od zewnątrz jest OK:

- bale,

- wiatroizolacja,

- wełna mineralna

- folia paroizolacyjna

- płyta gipsowa.

 

Czy wełnę układa się na pełną szerokość stelażu czy też zostawia się "szczelinę" wentylacyjną ze 2 cm ( u mnie bal jest toczony (okrągły) więc i tak będą pustki w miejscach łączenia bali ).

 

Pozdrawiam Andrzej

 

Ponieważ niewiele osób ociepla domy z bala od środka, sam nieźle nabiedziłem się nad tym zagadnieniem zanim ustaliłem (w tym po konsultacjach z panem Nitką) chyba właściwą koncepcję. U siebie będę robił to w sposób następujący:

 

1. Bal od zewnątrz (mam bale prostokątne)

2. Witroizolacja bezpośrednio na bale

3. Drewniany ruszt ślizgowy (dla dwóch warstw wełny)

a) Warstwa 1: kantówka rusztu poziomo (równolegle do bali), na stałe bezpośrednio do ściany na wiatroizolacji - pomiędzy kantówką "poziomą" pierwsza warstwa wełny

b) Warstwa 2: kantówka rusztu pionowo, oparta na wylewce, w jednym punkcie na samym dole mocowana na stałe w pozostałych 2-3 punktach wyfrezowany w kantówce rusztu podłużny otwór 10-15cm długości i przez ten otwór wkręt do ściany (wkręt inicjalnie mocowany w górnej części podłużnego otworu) - pomiędzy kantówką "pionową" druga warstwa wełny

Tu mam ciekawostkę: pan Nitka w swoich materiałach opisuje specjalne wieszaki dla pionowych elementów rusztu ślizgowego, jednak na zadane bezpośrednio pytanie gdzie takie wieszaki można nabyć odpowiedział mi ze nie wie i doradził wykonanie wyfrezowania na wkręt :D. Mam też zamiar w miejscach gdzie krzyżuje się kantówka "pozioma" i "pionowa" dać pomiędzy nie filc tak aby zmniejszyć ewentualne przyszłe skrzypienie tego rusztu.

4. Opóźniacz pary

5. Pustka powietrzna (tu mam wątpliwości czy jest niezbędna, ale wszystko wskazuje że należy ją przewidzieć jezeli deski też od środka)

6. Deska szalunkowa (boazeria)

 

Dość istotnym zagadnieniem jest odpowiedni dobór wiatroizolacji i opóźniacza pary tak aby zapewnić właściwe "oddychanie" warstwy izolacyjnej (wiatroizolacja powinna mieć współczynnik "paroprzepuszczalności" 120-180g/m2/24h, a opóźniacz pary 2-20g/m2/24h) - ja wybrałem DuPoint Tyvek Housewrap i DuPoint Tyvek VCL.

 

P.S.

Mam już wylewki i dach :D :D :D

http://picasaweb.google.pl/bakalbum/BudowaEtapI?authkey=Gv1sRgCM_zo5yeoPSnowE#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem pouczona i uświadomiona. :D

Dzięki

Podwyższam zatem wartość. Już wiem jaki jest aktualny, orientacyjny koszt postawienia mojego domku - faktycznie większy niż 200 tyś. :oops:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno nie:)> to tylko informacja, ile Ci dom zeżre energii na funkcjonowanie.

 

Niby tak, ale zamierzam zostawić bale bez ocieplenia, tak jak są. Wiem, zaraz się odezwą głosy, że współczynnik, że muszę, że moja grubość niewystarczająca....

 

Ale po pierwsze chcę zachować wnętrze wg mojego widzimisię, choć nie trzymam się tego uparcie, być może po przyszłej zimie dołożę ocieplenie od wewnątrz... Po drugie, nie jeden, a kilku górali pytałem niezależnie i każdy albo mieszka w takim domu bez ocieplenia i jest ok, albo mówi, że nie ma sensu, albo że moja grubość jest wystarczająca.

 

W każdym razie jeśli miałbym ocieplać ściany, to tylko po własnym doświadczeniu, po własnej decyzji. Nie lubię być do czegoś przymuszanym.

 

I stąd moje pytanie, czy nadzór budowlany może mnie, na podstawie ŚE, zmusić do dołożenia wełny na ściany......

 

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem pouczona i uświadomiona. :D

Dzięki

Podwyższam zatem wartość. Już wiem jaki jest aktualny, orientacyjny koszt postawienia mojego domku - faktycznie większy niż 200 tyś. :oops:

 

pozdrawiam

 

Pomnóż x2 i będzie w sam raz :wink:

 

Odpowiedz sobie na pytanie - czy sprzedałabyś swój dom za 200?? :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

juz teraz nie pamietam ile przyjelam wartosc domu do ubezpieczenia ale ja tam go szacuje na 600 tys. i nie jestem do konca pewna czy faktycznie na tym sie skonczy 8) nie uzywamy bog wie jakich materialow ale tez sama taniocha nie jedziemy. jak czasem patrze na domy w gazetach ze np. 180 m2 wylozone kamieniem-marmurem to mi wlos deba staje ile to musialo kosztowac w porownaniu z moimi tez nie tanimi plytkami :roll:

 

u mnie juz sie zaczelo pakowanie bo w czerwcu musi byc przeprowadzka. czesc mebli zabrali mi wiec do renowacji a nam pozostaly kartony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...