Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,mam pytanko,czy ktoś budował,lub miał jakieś doświadczenia z firmą Pinea z Łapsze Niżne na Podhalu?Z tego co zdążyłem zobaczyć firma buduje dość ładnie,co do cen po wstepnej rozmowie wygląda to nastepująco,stan surowy zamknięty 2200zl-m2,stan pod klucz 3200zł-m2.Płazy 21cm. grubość,wszystkie instalacje,oświelenie,glazura,terakota,armatura (wybierana przez inwestora)schody,drzwi,okna,ocieplenie poddasza,pokrycie dachowe dachówka ceramiczna lub blachodachówka gontopodobna corona.Wygląda na to że wszystko potrzebne do zamieszkania.Stan pod klucz wykonują w promieniu 50km.od firmy,mogą też wykonać fundament,czyli wszystko od wejścia na plac budowy,myślę,że cena nie jest straszna,dla przykładu fima dach-gont liczy sobie 3500zł-m2 za stan surowy zamknięty,bez fundamentu i żadnych instalacji.Proszę o komentarze,szczególnie ludzi którzy zetkneli się z tą firmą.Dziękuje i pozdrawiam.

 

 

 

 

Hmmm...wg.mnie cena nie jest zła, ale :

Trudno mi określić co oznacza dla tej firmy i dla Ciebie stan pod klucz, jesli chodzi o wykończenia jest to nie dość że jedna z najdroższych rzeczy przy budowie domu to i brakuje tu konkretów. Z doświadczenia powiem tak :stan surowy otwarty domu z bala to ok.40 procent tego co trzeba jeszcze w domek wpakować jak i nie więcej. Rozumiem ,że cena ta jest bez fundamentów, jak wygląda sprawa impregnacji bala, jaki rodzaj ogrzewania, elektryka,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dzisiaj dzwoniłem do firmy Mar też z Łapsze Niżne,cena 2500-2700zł/m2,za stan pod klucz.Rozumiem Wasze za i przeciw,ja z różnych powodów jestem zmuszony budować dom takim sposobem.Spotykałem się raczej z dobrymi opiniami na temat tego sposobu budowy domu,choć jest on oczywiście droższy,ktoś tu pisze,że ten co umie wszystko nie umie nic,nie do końca to tak wygląda, poprostu te firmy maja w swej ekipie cieśli ktorzy odwalają główną robote,ale mają także fachowców od elektryki,hydrauliki itp.nie jest tak że robi to wszystko jeden czy dwóch ludzi.Poza tym budując systemem gospodarczym każdy etap budowy robi inna ekipa zazwyczaj coś spierdzielą i jedni na drugich zwalają,potem szukaj tych od fundamentów bo np.żle coś wymierzyli i cieśla nie może bali położyć itp.itd.takich przypadków wiele można było czytać nawet na tym forum.Trzeba zgrać aby wchodziła ekipa po ekipie a to nie zawsze wyjdzie,bo np.coś tam hydraulikowi się przedłuzyło na innej budowie lub wogole odmawia,bo znalazł lepsze zlecenie.Budując pod klucz wchodzi jedna ekipa i nie zejdzie dopóki nie skończy,jak coś zrobią nie tak,to sami to muszą poprawić bo na nikogo nie zwalą,każdy kolejny etap budowy odbierany jest przez inwestora i kierownika budowy jeśli wszystko jest ok to dopiero jest zapłata i rozpoczęcie kolejnego etapu,zabezpieczeniem jest też umowa dobrze skonstruowana w której są określone terminy,kary umowne.Oczywiście zawsze znajdą się jakieś wady,ale osobiście jestem za tym sposobem,boom budowlany minął i firmy też troszkę inaczej podchodzą do inwestora niż jeszcze 2 lata temu kiedy to terminy były na 2 lata do przodu i było jak sie nie podoba to idż pan gdzie indziej.Ktoś pyta o szczegoly jakie ogrzewanie itp.o takich szczegołach nie rozmawiałem gdyż za kilka tygodni odbieram projekt od architekta i wtedy będe osobiście jechał do firmy i negocjował.Wiem że jeśli chodzi o wykończenie to albo daje się jakieś widełki cenowe na zakup armatury lub dostarcza samemu,bo wiadomo,że kran lub wanne można kupić za kilkaset złotych lub za klika tysięcy,jeśli chodzi o firmę Mar to jest to cena bez fundamentu,płaz świerkowy 21cm grobość,uszczelniany wełnianką drzewną tzw.mszenie.Myślę że jak dogadam szczegóły to zdecyduję sie na tą firmę,pierwsza rozmowa była bardzo konkretna i miła więc zobaczymy.Pozdrawiam wszystkich i dzięki za odpowiedzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dzwoniłem do firmy Mar też z Łapsze Niżne,cena 2500-2700zł/m2,za stan pod klucz.Rozumiem Wasze za i przeciw,ja z różnych powodów jestem zmuszony budować dom takim sposobem.Spotykałem się raczej z dobrymi opiniami na temat tego sposobu budowy domu,choć jest on oczywiście droższy,ktoś tu pisze,że ten co umie wszystko nie umie nic,nie do końca to tak wygląda, poprostu te firmy maja w swej ekipie cieśli ktorzy odwalają główną robote,ale mają także fachowców od elektryki,hydrauliki itp.nie jest tak że robi to wszystko jeden czy dwóch ludzi.Poza tym budując systemem gospodarczym każdy etap budowy robi inna ekipa zazwyczaj coś spierdzielą i jedni na drugich zwalają,potem szukaj tych od fundamentów bo np.żle coś wymierzyli i cieśla nie może bali położyć itp.itd.takich przypadków wiele można było czytać nawet na tym forum.Trzeba zgrać aby wchodziła ekipa po ekipie a to nie zawsze wyjdzie,bo np.coś tam hydraulikowi się przedłuzyło na innej budowie lub wogole odmawia,bo znalazł lepsze zlecenie.Budując pod klucz wchodzi jedna ekipa i nie zejdzie dopóki nie skończy,jak coś zrobią nie tak,to sami to muszą poprawić bo na nikogo nie zwalą,każdy kolejny etap budowy odbierany jest przez inwestora i kierownika budowy jeśli wszystko jest ok to dopiero jest zapłata i rozpoczęcie kolejnego etapu,zabezpieczeniem jest też umowa dobrze skonstruowana w której są określone terminy,kary umowne.Oczywiście zawsze znajdą się jakieś wady,ale osobiście jestem za tym sposobem,boom budowlany minął i firmy też troszkę inaczej podchodzą do inwestora niż jeszcze 2 lata temu kiedy to terminy były na 2 lata do przodu i było jak sie nie podoba to idż pan gdzie indziej.Ktoś pyta o szczegoly jakie ogrzewanie itp.o takich szczegołach nie rozmawiałem gdyż za kilka tygodni odbieram projekt od architekta i wtedy będe osobiście jechał do firmy i negocjował.Wiem że jeśli chodzi o wykończenie to albo daje się jakieś widełki cenowe na zakup armatury lub dostarcza samemu,bo wiadomo,że kran lub wanne można kupić za kilkaset złotych lub za klika tysięcy,jeśli chodzi o firmę Mar to jest to cena bez fundamentu,płaz świerkowy 21cm grobość,uszczelniany wełnianką drzewną tzw.mszenie.Myślę że jak dogadam szczegóły to zdecyduję sie na tą firmę,pierwsza rozmowa była bardzo konkretna i miła więc zobaczymy.Pozdrawiam wszystkich i dzięki za odpowiedzi.

 

każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Zawsze się może zdarzyć, że i ci Twoi coś spartaczą, tylko, że się do tego nie przyznają, jakoś to zatuszują, a nie wejdzie po nich kolejna ekipa i bubla Ci nie pokarze. Ale to tylko tak myśl, daleka jestem od odradzania.

Sami budowalismy z firmą, która prowadziła budowę włącznie z wykończeniówką :kominek z rozprowadzeniem, drzwi wewnetrzne, boazeria lub gips-karton do wyboru, zabudowy wewnetrzne itd.. Fundament, instalacje , galzurnik już w naszej gestii. Szef firmy powiedział, ze mogą zrobić i fundament, ale jesli zrobimy sami wyniesie nas to taniej. Tym bardziej, ze robilismy tez piwnice, więc różnica w kosztach już była spora.

 

Jesli faktycznie firmę masz blisko, na pewno nie jest to złe rozwiązanie. Tyle, ze droższe. Ale za to zyskasz bardzo na czasie.My wprowadziliśmy się po 7 mieś. od "wbicia łopaty" do w pełni wykończonego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie tak samo jest w moim przypadku jesli chodzi o fundament,wlasciciel firmy powiedzial ze moga tez wykonac,ale taniej bedzie jesli zrobi to jakas miejscowa firma.Moj dom rowniez jest caly podpiwniczony wiec sam stan zero to koszt niemaly,duzo robot ziemnych dzialka jest na znacznym spadku,uroki gor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytalem a nawet oglądalem zdjecia pionu kanalizacyjnego tak wykonanego aby osiadanie budynku mu nie zaszkodzilo. Nie mogę jednak teraz tego znaleźć. Może mi ktoś pomóc ? Chodzilo tam o jakieś nasuwki... czy coś podobnego... ?

Z góry dziękuję.

 

Widzę, że mój temat nie jest interesujący, bo cóż może być ciekawego w kanalizacji ....

Mimo to przypominam się. Zabezpieczacie jakoś piony kanalizacyjne przed skutkami osiadania budynku ? Obawiam się, że gdy poddasze obniży się w stosunku do parteru, a pion kanalizacyjny pozostanie sztywny, to nagle okaże się, że ścieki mają plynąć pod górę ...

Mial ktoś taki problem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytalem a nawet oglądalem zdjecia pionu kanalizacyjnego tak wykonanego aby osiadanie budynku mu nie zaszkodzilo. Nie mogę jednak teraz tego znaleźć. Może mi ktoś pomóc ? Chodzilo tam o jakieś nasuwki... czy coś podobnego... ?

Z góry dziękuję.

 

Widzę, że mój temat nie jest interesujący, bo cóż może być ciekawego w kanalizacji ....

Mimo to przypominam się. Zabezpieczacie jakoś piony kanalizacyjne przed skutkami osiadania budynku ? Obawiam się, że gdy poddasze obniży się w stosunku do parteru, a pion kanalizacyjny pozostanie sztywny, to nagle okaże się, że ścieki mają plynąć pod górę ...

Mial ktoś taki problem ?

Daje się mufy, aby rury mogły pracowac góra-dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pożar ma związek z kominkiem. Przyczyną pożaru może być niewłaściwy komin do dachu krytym gontem. Może by ktoś wypowiedział się na temat kominów w drewnianych domach. Ja jestem zielony. 8)

 

Jesli komin systemowy to tylko Schiedel. Kominiarze go polecaja. A jak ktos wpakowal sie w inny komin systemowy, to nalezy go albo obmurowac cegla, albo oblozyc welna taka jak do kominkow (welna ta ma z jednej strony folie aluminiowa). Dodatkowo odsunac drewno (sciany, podloga, itp.) od komina, bo przy zaplonie sadzy komin moze sie tak rozgrzac, ze dojdzie do zapalenia sie drewna - zalecane jest 5cm odstepu. Ostatnia uwaga nie dotyczy komina Schiedel.

 

Oczywiscie mozna tez komin wymurowac i jesli bedzie to zrobione poprawnie, to taki komin jest rownowazny lub lepszy niz Schiedel.

 

Informacje te przekazal mi kominiarz, ktory sprawdzal moj dom.

 

Wazna jest tez wysokosc komina, ale na ten temat sie nie wypowiem:-) Lepiej popytac tu: http://forum.muratordom.pl/komin-spirala-absurdu,t24876-360.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a cóż to za reklamy

gasol czy jesteś przedstawicielem schiedela?

każdy komin systemowy , każdego producenta spełnia noormy i certyfikaty które musi spełnić zeby być dopuszczonym do obrotu

a który komin z cegły ma taki certyfikat??????????????????

a ten co stawia taki komin to jest lepszym fachowcem czy gorszym???

po czym to widać? może po oczach???

buduję swój dom praktycznie sam / po za stanem surowym otwartym /

także komin

i co : komin z wkładem ceramicznym gładki wewnątrz, izolacja wełną kamienną twardą - niepalna, pustak keramzytowy , tynk z kleju do płytek , puc akrylowy

zimny w każdym miejscu ------ co tu ma sięzapalić

 

praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan głąb- jak mawiał kobuszewski w kabarecie

 

a czy to schiedel czy co innego nie ma znaczenia, jeżeli postawi się go zgodnie z instrukcją i zdrowym rozsądkiem

 

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i temat zszedl na pozary,dajcie jakies fotki fajnie wykonczonych kamieniem kominkow.Mam do Was kolejne pytanie,czy szczegolowy kosztorys budowy ktory wykona dla mnie wykonawca cos kosztuje czy jest to normalna rzecz i darmowa ze przyszly wykonawca domu pod klucz robi dla mnie koztorys.Szczerze mowiac to mysle ze to w interesie wykonawcy jest aby przedstawil mi kosztorys w ktorym wykaze mi za co i ile mam mu zaplacic,ale w naszym kraju wszystko jest mozliwe i niedlugo bedziemy placic za powietrze ktorym oddychamy.Prosze o odpowiedz,pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Danek, przykład kominka z kamienia (akurat polny, taki jaki jest dostępny na tym terenie). Brakuje jeszcze belki (dąb lub buk) - ale musi mieć odpowiedni promień - leśniczy szuka. No i oczywiście listwa łącząca deski z płytkami. Kominek daje bardzo duzo ciepła wbrew pozorom. Teściu był w święta i zaskoczony, że turbinka tak sprawnie rozprowadza ciepełko. Tak a propos paliliśmy brzozą w tym sezonie (szybko się spala), ale i tak żar potrafi się otrzymywać do 20h od ostatniego podłożenia (raczej resztki żaru-ale i tak nie odważyłbym sie włożyć do niego gołej ręki).

 

 

http://i47.photobucket.com/albums/f175/seba7207/Kominek001.jpg

 

Z takich spostrzeżeń po roku użytkowania:

1) Bale popękały i to zdrowo (co prawda nie na wylot ale w niektórych miejscach znacznie) - urok drzewa :wink:

2) Kominek tylko dobrej firmy - my mamy Jotula i warto było zainwestować;

3) Porządna izolacja komory kominkowej (ja uparłem się na 2 warstwy płyt Varmsen - kominkarz upierał sie przy jednej, ale i tak na moim stanęło);

Nie ma co żałowac na izolacji dachu (dalismy 20cm wełny +deskowanie, papa) i sie sprawdza;

4) W zimie używać nawilżacza w domu (wilgotność powietrza potrafi spaść do 25%, a to już jest niezdrowe;

 

To chyba na tyle, jak mi się przypomni coś to wrzucę. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a cóż to za reklamy

gasol czy jesteś przedstawicielem schiedela?

każdy komin systemowy , każdego producenta spełnia noormy i certyfikaty które musi spełnić zeby być dopuszczonym do obrotu

a który komin z cegły ma taki certyfikat??????????????????

a ten co stawia taki komin to jest lepszym fachowcem czy gorszym???

po czym to widać? może po oczach???

buduję swój dom praktycznie sam / po za stanem surowym otwartym /

także komin

i co : komin z wkładem ceramicznym gładki wewnątrz, izolacja wełną kamienną twardą - niepalna, pustak keramzytowy , tynk z kleju do płytek , puc akrylowy

zimny w każdym miejscu ------ co tu ma sięzapalić

 

praw fizyki pan nie zmienisz i nie bądź pan głąb- jak mawiał kobuszewski w kabarecie

 

a czy to schiedel czy co innego nie ma znaczenia, jeżeli postawi się go zgodnie z instrukcją i zdrowym rozsądkiem

 

 

pzdr

 

Nie jestem przedstawicielem Schiedela:-) Mam komin systemowy Leier, ale nastepnym razem uzyje Schiedela. Rzecz w tym, ze komin bedzie zimny do czasu, gdy (odpukac) zdarzy sie wypadek i zapali sie w nim sadza. Wtedy temperatura we wkladzie ceramicznym robi sie bardzo wysoka. Kominiarz powiedzial mi, ze widzial, jak w takim przypadku komin systemowy po prostu sie rozsypal. Nie byl to Schiedel, choc zapewne tez spelnial normy. Tak, jak mowilem, po rozmowie z kominiarzem oblozylem swoj komin welna, dodatkowo odsunalem wszelkie drewniane elementy na 5 cm. Wedlug kominiarza kominy Schiedela sa naprawde najlepsze, a reszta to mniej lub bardziej udane imitacje. Ja go posluchalem, w koncu dom z drewna, wiec trzeba uwazac na pewne sprawy. Bede spal spokojniej.

 

A co do certyfikatow, to dam Ci taki przyklad do przemyslenia. Male dzieci sa czesto bardzo czule na wszelkie konserwanty w pozywieniu. Wyobraz sobie, ze w sklepie kupujac sloiczek z daniem oznaczonym napisem "bez konserwantow" kupujesz zywnosc w ktorej sa konserwanty, tyle ze w ramach przepisow mozna o nich nie wspominac. Chyba niektorzy producenci zywnosci dla dzieci mieli z tym problemy, bo teraz napis "bez konserwantow" ma dodatkowo gwiazdke, a na dole wyjasnienie, ze "w ramach obowiazujacego prawa". Jak widac opierajac sie na normach mozna wpakowac sie na mine. To tyle jesli chodzi o normy i certyfikaty:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i po co te katastroficzne wizje

jeżeli wykona się komin zgodnie z instrukcją wszystko będzie dobrze

jeżeli się zapali sadza to i schiedel nie wytrzyma

a samo zapalenie sadzy w kominie ceramicznym jest mało prawdopodobne

oczywiście zakładam że używamy go tak jak to się powinno robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takich spostrzeżeń po roku użytkowania:

1) Bale popękały i to zdrowo (co prawda nie na wylot ale w niektórych miejscach znacznie) - urok drzewa :wink:

2) Kominek tylko dobrej firmy - my mamy Jotula i warto było zainwestować;

3) Porządna izolacja komory kominkowej (ja uparłem się na 2 warstwy płyt Varmsen - kominkarz upierał sie przy jednej, ale i tak na moim stanęło);

Nie ma co żałowac na izolacji dachu (dalismy 20cm wełny +deskowanie, papa) i sie sprawdza;

4) W zimie używać nawilżacza w domu (wilgotność powietrza potrafi spaść do 25%, a to już jest niezdrowe;

 

To chyba na tyle, jak mi się przypomni coś to wrzucę. Pozdro

Witaj Seba po długiej przerwie. Z niecierpliwością czekałem na Twoje newsy, ponieważ mam tego samego wykonawcę :wink:. Czy wyszły po czasie jakieś kwiatki, których nie było widać tak od razu? I uzupełnił byś trochę dziennik o jakieś najnowsze foty :) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...