Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

kochani teraz ankieta

jakie macie (albo macie mieć) materiał w podłodze na poddaszu co tam wkładacie wełnę, czy co??????

Chciałabym uniknąć wełny, bo podłoga nie jest bardzo szczelna a chce nie miec kontaktu z pyłem wełnianym, ale jak nie wełna to co?

czemu nikt nie ma np steropianu. Ważna jest izolacja akustyczna, no termiczna to nie ma takiej potrzeby.

I jak to macie ulozone (od dołu) slepa podłoga, legary, niecy jakies ocieplenie, i na to deska?

wiem ze pytanie z cyklu "łatwizna" ale moze to juz jest łatwizna jak się ta podłogę juz ma :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Temat już był kilka... naście, ... dziesiąt postów wcześniej.....

 

U mnie jest (od dołu, czyli sufitu parteru :)):

deskowanie sufitu

folia

legary (na takich... podkładkach, dla wygłuszenia itd...)

pomiędzy legarami wełna, w sumie 20 cm (15+5 na przekładkę)

deski sosnowe

 

na deskach to już różnie, czasem człowiek, czasem pies, z reguły łóżko itd. :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to za podłoga że jest nie bardzo szczelna ?

Toć pod podłogę dajesz matę i wełna niema prawa ci pylić a od strony dolnej czyli stropu folie w ten sposób masz szczelnie ją zamkniętą.

styropian ciężko się układa a jeszcze jak dojdą jakieś ustrojstwa w stropie typu prąd woda itp powycinać to w styropianie jest ciężko,wełna jest lepszym materiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kruszon, a dechy masz bezpośrednio na legarach czy pod nimi jest jakaś płyta OSB?? I czy dechy przybijałeś/śrubowałeś??

 

Deski są na legarach, natomiast pomiędzy nimi pianka, taka do paneli....Deski przybijane w felc.....

 

Maciek ma rację, dlatego bezpośrednio na deskowaniu sufitu jest położona folia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My planowaliśmy na legarach położyć płytę OSB, a na nią ułożyć dechy podłogowe bez przybijania. Ale... Płyta jest dość droga i śmierdziuch z niej (tak na marginesie), dlatego pytam o bezpośrednie przybijanie dech do legarów.

Deska 28 mm przy rozstawie legarów 50 cm w osiach chyba da redę bez problemu?

 

Zastanawiam się też b. mocno nad ułożeniem na warstwie wełny w stropie membrany paroprzepuszczalnej (prócz łazienki), bo folia pod wełną na deskowaniu bali stropowych raczej oczywista. Kładliście coś - paroizolację lub folię paroprzep. na wełnie w stropie??

 

A to już mój odwieczny problem - jak to zrobić, żeby się nie narobić, a było dobrze :wink:

 

http://img341.imageshack.us/img341/4513/img0244r.th.jpg

 

Czy wywijać folię na bale ścian i kleić taśmą bale do membrany dachowej na dole pomiędzy krokwiami (tam są kilkucentymetrowe dziury pomiędzy membrana a balem) czy wywijać folię spod wełny na wełnę. Wełna z połaci połączy się z wełną ze stropu. No psia mordka - im więcej o tym myślę, tym wiem mniej. Nie chcę zaklejać całego bala folią, a z drugiej strony wolę suchą wełnę :roll:

Jak byście zrobili?

 

 

 

Dzisiaj (sami) uruchamiamy podłogówkę i metodą drucik&drucik spróbujemy ją odpowietrzyć, więc trzymajcie za nas kciuki :lol:

Nie mamy jeszcze prądu ani wody na działce :evil: więc nawet nie wołamy hydraulika, żeby nam śmiechem nie parsknął...

Całe szczęście, że dzisiaj akurat kładzie instalacje w sąsiedniej miejscowości, więc umówiliśmy się z nim na wszelki wypadek na telefon alarmowy :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy dechy przybijałeś/śrubowałeś??

 

Moim zdaniem deski nalezy przykrecic do legarow lub plyty. Wymaga to wiecej pracy, bo najlepiej jest nawiercic otworki w laczeniach desek, a nie wkrecac wkrety bezposrednio w deski. Za to w przypadku rozeschniecia sie desek jest mozliwosc o wiele latwiejszego przelozenia podlogi. Jesli deski beda przybite, to praktycznie nie ma szans, zeby to zrobic bez zniszczenia desek. Podloga ma duze szanse, zeby sie rozeschnac, bo z reguly deski sa po suszarni, a nie po sezonowaniu. Chyba, ze komus nie przeszkadzaja duze szpary miedzy deskami, to wtedy nie warto sie zamartwiac:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i przepraszam za offtopa! Pilnie potrzebuję kosztorysu budowy domu z bala. Staram się o kredyt, i to ostatni dokument jaki muszę donieść do banku. Dom będzie miał 100m2. Będę wdzięczny za pomoc, z tego co widzę sporo ludzi na forum ma już swoje wymarzone chaty i może komuś kosztorys się ostał. Pozdrawiam wszystkich! maciej

 

ps. postawiłem temat w wątku "dokumenty własne", ale tam cisza straszna i nie doczekałem się odpowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akselek- glizdy...- u nas te co idą w podłodze to są najpierw srebrne jak u wszystkich a potem na te srebrne zakładana była wełna która z zewnątrz też powleczona jest srebrną folią miękką-..... są jakby opatulone i ocieplone!

daj mi na priv maila to zrobie fotkę i w poniedziałek podeśle...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowym użytkownikiem - balowiczem :lol: Właśnie startuje z budową domu z bali dziś zaczęli ciąć mi drewno ok 150m3, buduje z bala 35cm, dwustronnie ściętego do 26cm. Niestety mam poważny problem, w poniedziałek odmówiła mi ekipa górali mająca budować chatę, tuż przed spisaniem umowy. Prosiłbym o namiary na jakiś cieśli z małopolski lub śląska dodam że mieszkam w okolicy Oświęcimia. Za jakiekolwiek namiary z góry dziękuję mam nadzieje że uda mi się znaleźć ekipę i postawić domek jeszcze w tym roku (stan surowy zamknięty)

Pozdrawiam Txt66

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My planowaliśmy na legarach położyć płytę OSB, a na nią ułożyć dechy podłogowe bez przybijania. Ale... Płyta jest dość droga i śmierdziuch z niej (tak na marginesie), dlatego pytam o bezpośrednie przybijanie dech do legarów.

Deska 28 mm przy rozstawie legarów 50 cm w osiach chyba da redę bez problemu?

 

Zastanawiam się też b. mocno nad ułożeniem na warstwie wełny w stropie membrany paroprzepuszczalnej (prócz łazienki), bo folia pod wełną na deskowaniu bali stropowych raczej oczywista. Kładliście coś - paroizolację lub folię paroprzep. na wełnie w stropie??

 

A to już mój odwieczny problem - jak to zrobić, żeby się nie narobić, a było dobrze :wink:

 

http://img341.imageshack.us/img341/4513/img0244r.th.jpg

 

Czy wywijać folię na bale ścian i kleić taśmą bale do membrany dachowej na dole pomiędzy krokwiami (tam są kilkucentymetrowe dziury pomiędzy membrana a balem) czy wywijać folię spod wełny na wełnę. Wełna z połaci połączy się z wełną ze stropu. No psia mordka - im więcej o tym myślę, tym wiem mniej. Nie chcę zaklejać całego bala folią, a z drugiej strony wolę suchą wełnę :roll:

Jak byście zrobili?

 

deska taka da radę lecz musi być bez dużych sęków wtedy morze ci trzasnąć ja jednak zrobiłbym ślepą podłogę ze zwykłych niefrezowanych dech zamiast

płyty osb

Folię paropszepuszczalną sobie odpuść bo niema sensu jej kłaść na strop ,podłogę. Na dach ją się daje nie ze względu paropszepuszczalnościi tylko wiatroizolacji (dużo literek ) na stropie wiatrów nie masz .

co do stropu to bym kawałki foli skleił z z dachową i przytakerował do bali a szpary potraktował sylikonem następnie folię stropową wywiną na dach i skleił z wiatroizolacją na to wełna która łączyła by się z tą dachową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Planuję budowę domu z bala 6,5 x16 firmy Wasco. Mam pytanie dotyczące montażu okien, w jaki sposób łączy się okno ze ścianą? Z tego co widziałem na zdjęciach, stosuje się boczne pionowe węgary z piórem wchodzącym w bala. Wegar ma chyba taką samą szerokość jak grubość bala.

Do zwykłego muru okna są mocowe za pomocą płaskich blach, z jednej strony wchodzących w ramę okna, z drugiej strony mocowane kotwami do muru. Jednak w przypadku domu drewnianego z cienkiego bala, nie ma już gdzie tych kotew mocować ( tam wypada izolacja). Czy te blachy trzeba zagiąć do środką?

Jak wygląda kwestia mocowania okien o większym profilu np. 88 mm. To jest więcej niż grubość ściany zewnętrznej.

 

pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te płaskie blachy czyli wąsy to wyginasz i przykręcasz bezpośrednio na ścianę możesz nawet to zrobić na zewnątrz bo i tak na około okna idzie jeszcze opaska więc nie będzie widoczne, gdy masz okna 88mm to też niema problemu bo przy otworze okiennym będziesz miał łaty np calówki do których jest mocowana folia paropszepuszczalna więc otwór masz na 9 cm oczywiście trochę bardziej się pokomplikuje gdy okna będziesz miał wpuszczone do środka wtedy okna montujesz w stelarzu co stawiasz do ocieplenia budynku .

Wpuszczonych okien nie polecam choć mi się bardziej podobają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te płaskie blachy czyli wąsy to wyginasz i przykręcasz bezpośrednio na ścianę możesz nawet to zrobić na zewnątrz bo i tak na około okna idzie jeszcze opaska więc nie będzie widoczne,

A co z osiadaniem bali? Jeśli przymocuję okno bezpośrednio do ściany, powstaną naprężenia. Nie chciałbym też przykręcać okna od zewnątrz, gdyż wtedy szybciej ktoś je wymontuje bez mojej wiedzy :)

 

pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za podłogowe uwagi:D :D :D :D :D :D :D :D Odpisuję teraz bo byłam kilka dni bez netu.

Szczerze powiedziawszy chyba mam jakieś przesilenie wiosenne połączone z kryzysem Boba Budowniczego, bo coraz mniej jestem podatna na wiedzę budowlana, i coraz mniej przyswajam. (Mam nadzieję, ze to przejściowe)

Teraz wiosna, coraz więcej zaczyna się dziać, a ja chyba jeszcze się nie obudziłam z zimowego snu :-(

Musze zgłębić w tym tygodniu tajniki woskowania, dopracowac koncepcję wygłuszenia i ogólnie podłogi na górze, a na kominek mam z dwa tygodnie, dlatego proszę wybaczyć mi ten pytań.

 

 

 

Czy możecie napisać jak sporządzaliście wosk, jakie były proporcje, i czy dodawaliście np pokost czy sama terpentyna z woskiem. Będę wdzięczna za jakiś przepis i instruktarz bo właśnie mamy się zawoskować i nie bardzo wiem jak wygląda procedura

Wosk już mamy od dawna, ale gdzie się kupuje takie większe ( niż apteczne) ilości terpentyny?

 

 

Być może już było na ten temat, ale nie udało mi się dokopać. My mamy jeden obszerny temat "domy z bali" i czasem trudno odkopać poszukiwana informację, mimo szczerych chęci ( inne technologie maja temaciki na tematy wysokosprecyzowane my mamy jeden obszerny)

Przepraszam,jeśli to już było, ale jak już napisałam, nie udało mi się do tego dokopać, a wyszukiwarka jest do nie powiem czego...... :evil:

 

Witam

Prosiłbym o namiary na jakiś cieśli z małopolski lub śląska dodam że mieszkam w okolicy Oświęcimia. Za jakiekolwiek namiary z góry dziękuję mam nadzieje że uda mi się znaleźć ekipę i postawić domek jeszcze w tym roku (stan surowy zamknięty)

Pozdrawiam Txt66

 

myślę, ze nie tak łatwo z terminem, .. może sie mylę ale my czekaliśmy dwa lata na termin u naszej ekipy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...