Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

OK, w opisie tej żółtej puszki znalazłem jeszcze takie zdanie, które chyba wyjaśnia wszystko: "Zalecenia Odcień bezbarwny przeznaczony jest do powierzchni wewnętrznych lub do wyciszenia pozostałych tonów." Czyli żółta puszka, bezbarwna. Cena 300zł za 10L jest już bardziej przystępna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cały czas chodzi o żółtą puszkę. Sama szata graficzna tego środka jest inna od wcześniejszej, natomiast spokojnie możesz jej użyć wewnatrz. Wg poprzedniego opakowania można było używać w środku. Jest to odmiana tzw. 3-letnia, chodzi o okres (3 lat), po którym producent zaleca położenie kolejny raz, odświeżenie.

Teoretycznie wszystkie odmiany bezbarwne jakiegokolwiek specyfiku nie nadają się na ściany zewnętrzne, bo nie chronią przed ciemnieniem. Ja zastosowałem olej lniany, bezbarwny i jakoś nie zauważyłem specjalnego ciemnienia drewna, poza tym naturalnym....

 

Natomiast mydło szare spokojnie możesz zastosować na swoje baliki. nie obawiaj się, nie przemoczysz ich :)

Pod warunkiem, że będziesz to robił przy wyższych temperaturach i słonecznej pogodzie.

Warto też sprawdzić mydło szare na bazie oleju lnianego, o którym wspomniałem wyżej,. Sam go jeszcze nie stosowałem, ale zrobię to wiosną, bo myślę, że przyniesie dobre efekty - oprócz samego czyszczenia ścian zapewnic powinno dodtakową ochronę, przez dodatek oleju.

 

8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli mogę cos doradzić.. to na lity bal polecam preparaty firmy OSMO..Dwa lata temu postawiłem klientowi dom z bala litego 260 mm -sosna syberyjska. Ponieważ sosna pokrywa sie fajna patyna w kolorze srebra , zaproponowałem pozostawienie tego koloru. Klient wolał jednak wyczyszczone drewno. Ze względu na twardość i na rodzaj konstrukcji, zdecydowaliśmy sie wypiaskować bale a w zasadzie gotowy dom. Po wypiaskowaniu dom zyskał złotoczerwony odcień no i to przeważyło:):) Zadanie- poszukać preparatu pochodzenia żywicznego(olejowego) ktory to zabezpieczy bale przed starzeniem optycznym a jednocześnie pozwoli na prace drewna. Wybór padł na OSMO. Cena dość wysoka , bo wtedy litr tego "cuda' kosztował około 120 zł ale warto było. Efekt po dwóch zimach - bez przebarwien i innych zmian wizualnych.

link do strony http://www.osmo.com.pl/pl/lazura_do_ochrony_drewna.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli kroś sie przymeirza do kredytu "rodzina na swoim" z nowych balllllowiczów, to z tego co mówiono w radio, trzeba zagęścić ruchy, bo maja w najbliższym zcasie mocno utrudnić warunki.... Za dok - półtora w ogóle nie będą juz w ten sposób dotowane kredyty

racja !!

sprawdzają dokładnie ... ale mamy już pierwszą transzę na swoim :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, że obcym piórze może woda stać, to w trójkąt będzie uważam łatwiej. Mata używana pod panele... hm przyznam się, że nie wiem co to jest. Mi w domu, jak ktoś robił panele, bo mieszkam w nowej kamienicy w mieście, to pamiętam, że dawał taką płytę, która przypominała pleśniową - to jest to? Może dzisiaj jeszcze inne wynalazki dają - nie wiem.

Kiedyś wspominałeś o uszczelnianiu bali pianką, która służy do izolacji rur, z tym można pomyśleć, ale czy to po 10 latach nie skurczy się, to nie wiem.

 

 

czemu pianka poliuretanowa?:) nie mozna bardziej naturalnie? tak jak robia to rosjanie? pasy filcu i olej lniany na goraco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzy:):) przecież wiesz czemu...ciepło otwiera pory w drewnie i olej wnika w warstwe uszczelnianą:) to jedno.. po drugie , próbowałeś kiedyś nasączyć olejem na zimno półcentymetrowy pas filcu? bo ja tak..i trwało to jakieś 2 godziny..zanim przesiąkł na wylot:) czasu szkoda. A jak podgrzalem , poszlo w mig:) ...poza tym namoczony filc w oleju gorącym lepiej sie układa na wyobleniu. Edytowane przez zbyszek57
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fotek nie mam:( bo nie robiłem,nie wydawalo mi sie to istotne( chodzi o filc) . Pomysl podlapalem od Sybiraków. U nich tasma polipropylenowa to rarytas.:) filcu mają oporowo i wypracowali sobie system filcowego niby uszczelniania.Pisze" niby' bo dom wykonany maszynowo nie wymaga doszczelniania, w przeciwienstwie do bali obrabianych recznie.nie mowie tego z sufitu. W kazdej chwili moge zaprosic do domu z bala toczonego maszynowo , gdzie brak jest czegokolwiek pomiedzy balami a w chalupie nie wieje, tak jak u górali:D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filcu mają oporowo i wypracowali sobie system filcowego niby uszczelniania.Pisze" niby' bo dom wykonany maszynowo nie wymaga doszczelniania, w przeciwienstwie do bali obrabianych recznie.nie mowie tego z sufitu. W kazdej chwili moge zaprosic do domu z bala toczonego maszynowo , gdzie brak jest czegokolwiek pomiedzy balami a w chalupie nie wieje, tak jak u górali:D

 

Każdy ma swój gust ;). Mi takie chałupy z toczonymi balami, obrabiane maszynowo, nie za bardzo podobają się.

Wolę takie od topora, jak ze średniowiecza. Ktoś tak na "szkieletach" nazwał ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w temacie modrzewia :p

proszę o podpowiedź tych co już mieszkają / wykańczają / znają itd. ...

jakiej wielkości piec wystarczy do domu z bala pełnego (ok. 30 cm) .. własnie modrzewia z mszeniem ?

wiekość domu ok. 120 m2

CO + CWU (bez szaleństw ;) )

podłogówka ok 50 m2

 

projektant wyliczył 35 kW ... chyba troszkę przegięcie :sick:

 

zastanawiam się czy piecyk na ekogroszek np. 16 kW (max wyciąga 19kW) wystarczy czy mało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter.. sam modrzew jest ogolnie zimny.. bo trzyma zywice.. jest zimniejszy od sosny..Powiem ci tak- w domu 95 m kw mam zamontowane 5,4 KW kabla grzejnego :) i chwatit.

Mysle ze z ekogroszkiem dasz sobie rade.. zależy ile wody masz w ukladzie grzewczym( rodzaj grzejników - aluminium, czy blaszaki stalowe )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czemu? masz obiekcje? cenowe/ czy inne?

Wątpię, czy modrzew z Polski o grubości od 35cm średnicy po środku za 560 zł brutto za kubik z lasu, będzie droższy od sprowadzanego z Syberii.

Weź pod uwagę jeszcze, że np petervdo - nasz kolega, znalazł drzewo ze Słowacji za 400 zł netto w podobnej klasie grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, czy modrzew z Polski o grubości od 35cm średnicy po środku za 560 zł brutto za kubik z lasu, będzie droższy od sprowadzanego z Syberii.

Weź pod uwagę jeszcze, że np petervdo - nasz kolega, znalazł drzewo ze Słowacji za 400 zł netto w podobnej klasie grubości.

poprawka ;)

 

z Polski z tabliczkami

 

na Słowację to pakowali z placu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...