Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

z całym szacunkiem.. masz racje.. parametry ilosciowe sa ok..ale nie parametry jakościowe. W maju zeszlego roku zamówiłem 80 m.szesc bala z modrzewia krajowego..bale okorowane w klasie I , średnica dło 60 gora minimum 40 cm długosc 7 metrow. Pochodzenie- karkonosze. a dokaldniej okolice Swieradowa i Gory Izerskie. .Po obrobce okazalo sie,ze nie nadaja sie do tego. do czego je przeznaczylem. Pod nozem tokarskim włokno" wstawalo" . Jerzy, Ty wiesz, co to znaczy..w sumie za metr Syberyjskiego modrzewia place 1600 zeta.. krajowy - dobry jakosciowo- wychodzi na jakies 1400- 1500 . Dla mnie jedna cholera..a obróbkę bala syberyjskiego mam w cenie 1600 .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

z całym szacunkiem.. masz racje.. parametry ilosciowe sa ok..ale nie parametry jakościowe. W maju zeszlego roku zamówiłem 80 m.szesc bala z modrzewia krajowego..bale okorowane w klasie I , średnica dło 60 gora minimum 40 cm długosc 7 metrow. Pochodzenie- karkonosze. a dokaldniej okolice Swieradowa i Gory Izerskie. .Po obrobce okazalo sie,ze nie nadaja sie do tego. do czego je przeznaczylem. Pod nozem tokarskim włokno" wstawalo" . Jerzy, Ty wiesz, co to znaczy..w sumie za metr Syberyjskiego modrzewia place 1600 zeta.. krajowy - dobry jakosciowo- wychodzi na jakies 1400- 1500 . Dla mnie jedna cholera..a obróbkę bala syberyjskiego mam w cenie 1600 .

Bardzo drogo. No ale potem masz mniej roboty z takim obrabianym balem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maciej:):) poczytaj dokladnie:):) ja szukam modrzewia nie pędzonego:):) którego przyrosty roczne to ok 1-2 mm a nie 5 , tak jak u nas w lasach .To z reguły starodrzewy..a to kosztuje. Poza tym. 1400 to drewno po obrobieniu, czyli przetoczone na wymiar, wykonane czasze zgodnie z balizacja projektowa:) stad ta cena:) Peter kupil kloca za 400 ..a ja za 1600 mam 4 metry kwadratowe sciany na gotowo z bala jednorodnego:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Avatar zbyszek57

 

 

moze to i drogo..ale za podobna cene.. 1220 brutto kupilem tarcice. 4 stronnie strugana i suszona w klasie A . Kantowka 100 x 150 i dzwigary 80 x 180 . Nie dalo sie taniej...od pazdziernika byly juz 3 podwyzki materialu w Polsce

 

kupiłeś od kogoś gotową ? ten ktoś też ma narzut , jestem ciekaw ile.

co do bala czy drogo ? dla jednych tak dla innych nie, można by było porównać petervo teraz będzie stawiał więc mam nadzieje że poinformuje nas jakie koszty będzie ponosił na razie dał 400 stówki za m3 a to początek :) , u Ciebie dostajesz gotowy produkt składnie pójdzie w mig.

Petervo wyniesie drożej robocizna .

Zbyszek a u ciebie można zamówić bale bez składania tylko wycięte pod wymiar sorki trochę ciekawski jestem :)

Edytowane przez maciej74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w temacie modrzewia :p

proszę o podpowiedź tych co już mieszkają / wykańczają / znają itd. ...

jakiej wielkości piec wystarczy do domu z bala pełnego (ok. 30 cm) .. własnie modrzewia z mszeniem ?

wiekość domu ok. 120 m2

CO + CWU (bez szaleństw ;) )

podłogówka ok 50 m2

 

projektant wyliczył 35 kW ... chyba troszkę przegięcie :sick:

 

zastanawiam się czy piecyk na ekogroszek np. 16 kW (max wyciąga 19kW) wystarczy czy mało ?

 

 

 

 

Petervdo, naszym zdaniem dużo za dużo, choc moze inaczej liczy sie dla rówznych źródeł ogrzewania. My mamy pompe ciepła na 8 kw, ok 140 m kwadratwoych, bal 24 cm modrzew, na dole podłogówka na górze grzejniki niskotemperaturowe. Podwójne pióro własne, w środku pianka. Ciepło jak w uchu, a na górze trzeba będzie zastosowac "danfosy" bo jest za ciepło, mimo, ze grzejniki sa ledwo letnie a podłoga na dole wręcz neutralna ( jak by chodziło sie latem po podłodze z dechy.

Przyznam,z ę myslałąm, ze to wszytsko bedzie potzrebowało wyższej temperatury, zeby było komfortowo, a tu bździ ledwo ledwo a w chałupie cieplutko.

Ponoć wiele osób ma za duze piece pod wzgledem kw, co potem w eksploatacji raż podraża koszty ofzrzewania, dwa wcale nie jest łatwe w osiagnieniu komfortowej temperatury nie takiej z tropików

Edytowane przez akselek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slowacy nie maja modrzewia:):) kombinuja z daglezja:):)

 

Bez obrazy Zbyszek, ale nie prawda, maja sporo modrzewia, który preferuje stoki południowe a sporo tam jest terenów z południowym skłonem na których rośnie własnie modrzew.

Góry Izerskie (nawet z lekcji geografii w szkole chyba każdy słyszał) to okolice które wyglądaja jak cmentarzysko leśne.... Z powodu zanieczyszczeń środowiska, drzewa osłabione nie wytrzymały wiekszych wiatrów, i tamte okolice słyna z leśnych wiatrołomów. Drewno tam nie jest najlepsze.

Niewątpiliwie im zimniejszy rejon ( syberia) tym wolniej rośnie drzewo i tym gęstsze słoje, i twardsze drewno, lepszej jakosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Akselku

 

Też mam zamiar zrobić podłogówkę na 130 m kw, i tak na 99% jestem przekonany, całość świerk 18cm, mszona.

Z tego co piszesz to jest ciepło, jakie podłogi masz??płytki, Panel??

Ogrzewał będę kominkiem z płaszczem i zasobnik 750 litrów,

i kolektory na dach.

Pozdro

 

Płytki gers.... Marzyłam o dechach na dole i długo trwało zanim przekonałam się do płytek. Na szczeście moje obawy, że będzie jak w łazience sie rozwiały.

Nie chce krytykować kominka jako głównego źródła, bo skoro taki sobie wybrałaś masz pewnie jakieś powody, mnie wydaje się to mało wygodnym rozwiązaniem, żeby nie powiedzieć najgorszym o czym już pisałam.

Teraz jest sporo opcji, i każdy wybiera co dla niego najlepsze. Dla mnie głównym minusem tego rozwiązania jest to że robi się szybko zimno, jak sie nie pali, i po powrocie z pracy znów jest w chałupie chłodno ( z kolei jak sie napali to temperatura szybko wzrasta), a nie każdy to lubi, po drugie , z salonu robi się kotłownie, a po trzecie palenie w kominku staje sie koniecznoscia a nie frajdą. Bezobsługowe systemy oczywiście są droższe w instalacji, a gaz czy olej potem w uzytkowaniu też, ale ma się komfort i stałą temperaturę jaką sobie ustawimy. Każdy musi sobie sam przekalkulować co dla niego jest najlepsze.

Jeśli ktoś jest stale / czesto w domu, to ten system nie jest najgorszy, i pewnie znajdziesz nie jednego zadowolonego z kominka w roli głównej. Co do mszenia sie nie wypowiem, bo nie mamy mszenia. Ponoc dorze zrobione sie sprawdza, ale też ponoć trzeba poprawiać po jakimś czasie jak chałupa sie troche 'porusza" Ale to wiedza z zakresu "ponoć" więc zapytaj tych mszonych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obrazy Zbyszek, ale nie prawda, maja sporo modrzewia, który preferuje stoki południowe a sporo tam jest terenów z południowym skłonem na których rośnie własnie modrzew.

Góry Izerskie (nawet z lekcji geografii w szkole chyba każdy słyszał) to okolice które wyglądaja jak cmentarzysko leśne.... Z powodu zanieczyszczeń środowiska, drzewa osłabione nie wytrzymały wiekszych wiatrów, i tamte okolice słyna z leśnych wiatrołomów. Drewno tam nie jest najlepsze.

Niewątpiliwie im zimniejszy rejon ( syberia) tym wolniej rośnie drzewo i tym gęstsze słoje, i twardsze drewno, lepszej jakosci.

 

akselek:):) i tak i nie. Ja mowie ogólnie o Karkonoszach a co do Izerów, to jak kazdy słyszał , tam od jakichs 20 lat nie cielo sie modrzewia, bo nie bylo zgody LP. nie wiem, z jakich przyczyn.. nie wnikam. Może dlatego ze utworzono tam Park Krajobrazowy i założono szlaban na wycinke gospodarcza...Dostałem zgodę w zeszłym roku i wykorzystałem. Kantówka niezla.. ale na bale toczone nasz krajowy modrzew sie nie nadaje. Slowackie wynalazki tez. oni tam prowadzili i prowadza dalej gospodarke rabunkowa. Oferowali mi swierka w 2009 w pazdzierniku po 50 Euro za metr przestrzenny., juz po okorowaniu.(.Metr przestrzenny, nie szescienny). Sorry..ale od Slowaków to ja nawet ichniego piwa nie chce:D:D:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłeś od kogoś gotową ? ten ktoś też ma narzut , jestem ciekaw ile.

co do bala czy drogo ? dla jednych tak dla innych nie, można by było porównać petervo teraz będzie stawiał więc mam nadzieje że poinformuje nas jakie koszty będzie ponosił na razie dał 400 stówki za m3 a to początek :) , u Ciebie dostajesz gotowy produkt składnie pójdzie w mig.

Petervo wyniesie drożej robocizna .

Zbyszek a u ciebie można zamówić bale bez składania tylko wycięte pod wymiar sorki trochę ciekawski jestem :)

 

mozna..ale ja glownie z Syberii targam:) taka fobia:):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna..ale ja glownie z Syberii targam:) taka fobia:):)

 

Zbysiu, no właśnie, to jak z tym drewnem z Syberii? Dostajesz go obrobiony/wytoczony za 1400 m3, czy płacisz mniej, dostajesz takie jak natura stworzyła i go potem obrabiasz np komuś zlecasz obróbkę?

A transport, koszt z Syberii?

Edytowane przez JerzyBw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..ale od Slowaków to ja nawet ichniego piwa nie chce:D:D:D

piwko akurat moje ulubione ze Słowacji ... właśnie zapas się kończy i pasuje jechać na Chyżne

polski modrzew .. raczej ciężko powiedzieć, aby specjalnie na sterydach hodowany .. chociaż kto wie ;)

 

co do drzewa z dalekiego wschodu ... jakoś nie mam przekonania ..

jeszcze jakaś elektrownia się kiedyś na wschodzie popsuła :sick:

toczone tez mi nie podchodzą

oglądałem, dotykałem .. i sposób zakupu w dużym stopniu to pośrednictwo niż budowa z bala

 

.. dlatego u mnie będzie mszenie :p

może dlatego, że w żyłach, z korzeni, górska krew płynie :cool:

 

co do kosztów to mam już wstępną kalkulację ale ... będzie wykonane to wtedy mogę się podzielić jakąś informacją

tak naprawdę to tylko wycena konkretnego projektu daje orientacje a nie cena za m3 / m2 czy inne porównania

Edytowane przez petervdo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...