Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście, porobię zdjęcia. Nie mniej ta lazura jest bezbarwna i nie jestem pewien czy będzie coś widać na fotkach :) Myślę, że większe znaczenie na ostateczny wygląd będzie miało co innego. Mianowicie u mnie ściany były zaimpregnowane drewnochronem i wyraźnie ściemniały. Szlifowanie odświeża je trochę i wyjaśnia ale nie idealnie, nie na całej powierzchni. Tak więc są miejsca jaśniejsze i ciemniejsze, ale mi to akurat się podoba.

Ja bym Ci jednak sugerował zakup 1L i wykonanie próby, sam tak robiłem i to chyba najlepsza metoda, koszt to 33zł.

 

Co do kominka to będziemy stawiać kominek otwarty. Już taki jeden postawiliśmy na działce, działa od 20 lat i nie dymi i nie ma z nim żadnych kłopotów. Jest kilka zasad które trzeba przestrzegać. Nie wiem jaki wy chcecie postawić, bo jeśli z wkładem to jest to chyba trochę prostsze, mam gdzieś artykuł, chyba Murator. Jeśli natomiast otwarty to mam prezentacje w pdf oraz mogę polecić książeczkę, która zakupiłem na allegro plus kilka skanów z innej książki (na jej podstawi wybudowaliśmy pierwszy kominek).

 

Nawiasem każdy mnie odciąga od pomysłu kominka otwartego, ale taki właśnie mi się marzy w moim drewnianym domku. Będę prowadził dokumentację foto i starał się zamieszczać fotki na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, porobię zdjęcia. Nie mniej ta lazura jest bezbarwna i nie jestem pewien czy będzie coś widać na fotkach :) Myślę, że większe znaczenie na ostateczny wygląd będzie miało co innego. Mianowicie u mnie ściany były zaimpregnowane drewnochronem i wyraźnie ściemniały. Szlifowanie odświeża je trochę i wyjaśnia ale nie idealnie, nie na całej powierzchni. Tak więc są miejsca jaśniejsze i ciemniejsze, ale mi to akurat się podoba.

Ja bym Ci jednak sugerował zakup 1L i wykonanie próby, sam tak robiłem i to chyba najlepsza metoda, koszt to 33zł.

 

Co do kominka to będziemy stawiać kominek otwarty. Już taki jeden postawiliśmy na działce, działa od 20 lat i nie dymi i nie ma z nim żadnych kłopotów. Jest kilka zasad które trzeba przestrzegać. Nie wiem jaki wy chcecie postawić, bo jeśli z wkładem to jest to chyba trochę prostsze, mam gdzieś artykuł, chyba Murator. Jeśli natomiast otwarty to mam prezentacje w pdf oraz mogę polecić książeczkę, która zakupiłem na allegro plus kilka skanów z innej książki (na jej podstawi wybudowaliśmy pierwszy kominek).

 

Nawiasem każdy mnie odciąga od pomysłu kominka otwartego, ale taki właśnie mi się marzy w moim drewnianym domku. Będę prowadził dokumentację foto i starał się zamieszczać fotki na bieżąco.

 

Taki mam zamiar. Poszukać, popróbować i mam nadzieję, że efekt będzie doby ;-) Co do kominka to planujemy z wkładem ale ostatecznie nie podjęliśmy decyzji. Zastanawiamy się nad kominkiem z którego będzie można podgrzać w chłodne dni pokoje (prowadząc rury z ciepłym powietrzem) W momencie kiedy piec jest wygaszony (woda jest z solarów) byłoby to dobre rozwiązanie bez konieczności rozpalania pieca :-) Różnie to bywa z naszym klimatem ;-) Jeśli masz jakiekolwiek materiały i możesz podesłać to będę wdzięczna Mój mail: [email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś z Was mi pomoże. Architekt robi nam przystosowanie projektu, dom mamy mieć z bala okrągłego o średnicy 26cm. Dzwonił teraz, że musi dać ociepelenie bo ten bal nie spełnia jakies tam normy a żeby ją spełniał musiałby być o grubosci 50cm. Kurcze co z tym zrobić teraz?? Przeciez macie domy z bala 24cm bez docieplenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

329. 1. Wymaganie określone w 328 ust. 1 uznaje się za spełnione dla budynku mieszkalnego, jeżeli:

1) przegrody zewnętrzne budynku oraz technika instalacyjna odpowiadaja wymaganiom izolacyjności cieplnej oraz powierzchnia okien spełnia wymagania określone w pkt 2.1. załacznika nr 2 do rozporzadzenia, przy czym dla budynku przebudowywanego niego wspołczynnika przenikania ciepła osłony budynku o nie więcej niż 15 % w porownaniu z budynkiem nowym o takiej samej geometrii i sposobie użytkowania, lub

2) wartośc wskażnika EP [kWh/(m2E rok)] określajacego roczne obliczeniowe zapotrzebowanie na nieodnawialna energię pierwotna do ogrzewania, wentylacji i przygotowania cieplej wody użtkowej oraz chłodzenia jest mniejsza od wartości granicznych określonych odpowiednio w ust. 3 pkt 1 i 2, a także jeżeli przegrody zewnętrzne budynku odpowiadaja przynajmniej wymaganiom izolacyjności

cieplnej niezbędnej dla zabezpieczenia przed kondensacja pary wodnej, określonym w pkt 2.2. załacznika nr 2 do rozporzadzenia, przy

czym dla budynku przebudowywanego dopuszcza się zwiększenie wskaźnika EP o nie więcej niż 15 % w porownaniu

z budynkiem nowym o takiej samej geometrii i sposobie użytkowania.

 

jak widac, nie zawsze musi byc to magiczne ""0,3 W""

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś z Was mi pomoże. Architekt robi nam przystosowanie projektu, dom mamy mieć z bala okrągłego o średnicy 26cm. Dzwonił teraz, że musi dać ociepelenie bo ten bal nie spełnia jakies tam normy a żeby ją spełniał musiałby być o grubosci 50cm. Kurcze co z tym zrobić teraz?? Przeciez macie domy z bala 24cm bez docieplenia.

 

ja na bal o srednicy 26 cm uzyskalem dopuszczenie do eksploatacji w tym roku w lutym:):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyszek57 dom będzie z modrzewia syberyjskiego.

Wiem, że uzyskanie samego świadectwa nie będzie kłopotem bo znajomi budowali identycznie i miesiąc temu im robili takie pomiary i facet był zdumiony tak dobrym wynikiem.

Chodzi mi o samym etap projektowania. Architekt wyliczał wg norm z jakiejś tabeli i powiedział, że jak nie da ocieplenia to mogą w starostwie powiatowym oddać projekt do poprawki. I teraz nie wiem czy dać to ocieplenie na projekcie a w rzeczywistości go nie robić czy nie dać i zobaczyć co będzie w starostwie. A musimy jak najszybciej mieć pozwolenie bo bale maja montować w lipcu a tu trzeba piwnicę postawić. A i dodam, że z architektem tez nie trafiliśmy bo facet o domach z bala nie ma pojęcia i wiele rzeczy musiał mu wyjaśnić nasz wykonawca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyszek57 dom będzie z modrzewia syberyjskiego.

Wiem, że uzyskanie samego świadectwa nie będzie kłopotem bo znajomi budowali identycznie i miesiąc temu im robili takie pomiary i facet był zdumiony tak dobrym wynikiem.

Chodzi mi o samym etap projektowania. Architekt wyliczał wg norm z jakiejś tabeli i powiedział, że jak nie da ocieplenia to mogą w starostwie powiatowym oddać projekt do poprawki. I teraz nie wiem czy dać to ocieplenie na projekcie a w rzeczywistości go nie robić czy nie dać i zobaczyć co będzie w starostwie. A musimy jak najszybciej mieć pozwolenie bo bale maja montować w lipcu a tu trzeba piwnicę postawić. A i dodam, że z architektem tez nie trafiliśmy bo facet o domach z bala nie ma pojęcia i wiele rzeczy musiał mu wyjaśnić nasz wykonawca.

 

Fasola.. i tak zostaw.. Na papierach niech będzie nawet metr styropianu...dla spokoju ducha tych w Starostwie. Modrzew Syberyjski tak sie rozni współczynnikiem przenikania(ucieczki ) ciepla od naszego jak rozni sie gęstością usłojenia.Srednio jest to ok 40% wiecej na korzysc Sybiraka. Wynika to z warunkow wegetacji.Szybciej Syberyjski Modrzew musi dojrzec od swego brata europejskiego..wiec i przyrosty sa mniejsze a co za tym idzie.. i gęstość i twardość jest niewspółmierna. Na to nie ma tabel..bo w tabelach istnieje tylko przelicznik dla sosny krajowej o średnicy 30 cm. No a co do projektantów..coż:):) sposób budowania z bala w systemie toczonym( bo chyba o taki chodzi) dla naszych projektantów to nadal terra incognita:P:P...No ale cholera.:D..nie honor zapytać sie prostego ciesli o zdanie.

A jaka firma Ci to stawia? zdradzisz? jakby co to na priv

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyszek57 dzieki za odpowiedź:) uzgodnilismy z architektem tzn. maż uzgodnił, że nie bedzie on podawał tego współczynnika przenikania ciepła czy jakoś tak to sie nazywa:-? chetnie bym Ci zdradziła jaka to firma stawia poza tym że rosyjska;) ale nazwy nie pamiętam:oops: a kontrakt podpisany lezy u rodziców. Będe tam w weekend to zajrze w papier i napiszę prv jak Ci zalezy. Na nazwe nie zwróciłam szczególnej uwagi bo teść mojej koleżanki i to nam wystarczyło. A swoja droga ciekawi mnie jak oni długo te projekty obracaja w starostwie zanim dadza PNB. Przeraża mnie ta cała budowa to jakas abstrakcja dla mnie, rok temu o tej porze cieszyłam się z wprowadzenia do wymarzonego mieszkania a teraz już leci 4 miesiąc jak je sprzedalismy:rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fasolka.. :) ciesze sie...ze to firma rosyjska:):) mam z nimi dobre doświadczenia i wiem..ze dom stanie cudny:) Nic nie ujmujac naszym rodzimym goralskim cieslom.., nie potrafia sobie radzić z budowa domu zrębowego metoda czas okrągłych. Bede trzymał kciuki:)

 

 

Nie rozumiem

Edytowane przez JerzyBw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyszek ja tez mam nadzieję, że będzie cudny:) Zawsze chcialam mieć z modrzewia syberyjskiego a z tą firma nas na niego po prostu stać:D nawet wyjdzie taniej w porównaniu co nam oferowały polskie firmy i to z surowca krajowego:) jaka metoda bedzie budowany? bale wycięte w półksięzyc i miedzy to włożone pakuły. ściany szczytowe i kolankowe były w projekcie jako szkieletowe a my będziemy mieli z bala :) nie mniej ten temat mamy juz zalatwiony teraz obmyslam plan okien drewniane czy plastiki w kolorze drewna:???: jeszcze tydzien temu nie wyobrazałam sobie platików w takim domu ale jak się nasłuchalam że je trzeba malować i sie wypaczją, robia sie nieszczelne itp. to zwatpiłam:( i zostaje najwazniejsza kwestia - załatwienie kredytu:rolleyes: ale to dopiero jak bedzie pozwolenie na budowę

A kciuki zawsze sie przydadzą;P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze tydzien temu nie wyobrazałam sobie platików w takim domu ale jak się nasłuchalam że je trzeba malować i sie wypaczją, robia sie nieszczelne itp. to zwatpiłam

fasolka ja mam drewniane i nic mi się nie paczą , oczywiście z czasem się trochę rozszczelniły ale po wyregulowaniu jest dobrze w sumie jestem zadowolony a mam je już sześć lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcielibyśmy nie psuć urody drewna i zastosować najbardziej optymalną i estetyczną w wyglądzie metodę wentylacji okapu dachu.

Obecnie w okapach zamontowane sa deski, jest on szczelnie zamknięty.

Mysleliśmy nad otworami średnicy ok. 3mm wywierconymi w tych deskach w ilości zapewniającej prawidłową wentylacje dachu. Może jakieś kratki?

Jakie macie rozwiązania u siebie? Może ktoś wrzucić fotkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"budowa domu zrębowego metoda czas (a może czasz ;) ) okrągłych" - chyba tu chodzi o wzdłużny okrągły, górny frez. Gdyby nasi górale mieli maszynę do toczenia bali i robienia właśnie takich frezów, to zapewne byłby to dla nich "pikuś" coś takiego zrobić.

 

Jerzy,.. kurcze:):) w slowie czaSZSZSZ "z" sie nie odbiło:):) nie zlosliwuj:P:P chodzilo mi o to ze miałem kilku ciesli z Orawy , i Podkarpacia i za cholerę nie mogli skumac ze nie moza bala z czaszą " traktowac ' siekierka..ino młotem z gory:)

Oni chcieli ciupaskom..cupaskom:):) a tu trza glowOM..a nie cuipaskOM:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyszek ja tez mam nadzieję, że będzie cudny:) Zawsze chcialam mieć z modrzewia syberyjskiego a z tą firma nas na niego po prostu stać:D nawet wyjdzie taniej w porównaniu co nam oferowały polskie firmy i to z surowca krajowego:) jaka metoda bedzie budowany? bale wycięte w półksięzyc i miedzy to włożone pakuły. ściany szczytowe i kolankowe były w projekcie jako szkieletowe a my będziemy mieli z bala :) nie mniej ten temat mamy juz zalatwiony teraz obmyslam plan okien drewniane czy plastiki w kolorze drewna:???: jeszcze tydzien temu nie wyobrazałam sobie platików w takim domu ale jak się nasłuchalam że je trzeba malować i sie wypaczją, robia sie nieszczelne itp. to zwatpiłam:( i zostaje najwazniejsza kwestia - załatwienie kredytu:rolleyes: ale to dopiero jak bedzie pozwolenie na budowę

A kciuki zawsze sie przydadzą;P

 

dlaczego pakuły??? jesli czasza bedzie dobrze wycieta ..nie trza nic dawac:):) a jesli chcesz..to filc....z olejem ale nigdy pakuły!. Ruskie daja filc i stoi toto potem po 200 lat i nie smierdzi..a pakula ....no ale zrobisz, jak uwazasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...