Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Na to nie ma tabel..bo w tabelach istnieje tylko przelicznik dla sosny krajowej o średnicy 30 cm.

tabele? siedze w projektowaniu i obliczeniach termicznych od ładnych paru lat i obliczam U zawsze dla każdej ściany osobno jako dla przegrody wielowarstwowej (nawet jak ma 1 warstwę). podana jest lambda dla: dębu, jawora, jesiona, buka, sosny (dawniej też był razem z sosną świerk), mahonia, modrzewia, orzecha, sklejki, itp. przy podanych gęstościach, wstawia się grubośc warstwy i wylicza U. Ponadto mozna wprowadzić swój materiał (lambda, gęstość, ciężar właściwy) i z grubości wyliczyć faktyczne U. Może za bardzo się przykładam do oddawanych projektów......

Poza tym charakterystykę energetyczną budynku dajemy przy składaniu na pozwolenie (jest to PROJEKTOWANA charakterystyka energetyczna budynku) a przy odbiorze przekazujemy świadectwo określające FAKTYCZNĄ charakterystykę energetyczną budynku, która podpisuje wykonujący świadectwo biorąc na siebie odpowiedzialność (karną, zawodową) za ten dokument. Nie sądzę, żeby za 350zł ktoś rozsądny podpisał na siebie wyrok podając że jest metr styropianu a faktycznie jest tylko bal..... na co nas uczulają na każdym szkoleniu.

Poza tym świadectwo ma również służyć inwestorowi, bu mógł (teoretycznie) żądając od wykonawcy/dostawcy takiej jakości materiałów i wykonania oraz technologii by dom faktycznie spełniał zakładane EKi, EPki i inne takietam.

Zwiększanie wspołczynnika U o 15% de facto daje 0,345, więc niewiele... a wspominanie o nim jest mydleniem oczu bo dotyczy tylko BUDYNKÓW PRZEBUDOWYWANYCH!!!!!

I z obliczeń: półmetrowa ściana z sosny zapewnia u=0,3 W/m2K, a 45cm modrzewia.

Dodanie 5cm wełny i gipskarton zmniejsza odpowiednio do: 33cm dla sosny i 29cm modrzewia.

10cm wełny i gipskarton pozwala na 13cm modrzewia i 15cm sosny.

 

Są problemy z projektantami, a ja was się zapytam: czy przy wyborze projektanta nie kierowaliście się kryterium CENY tylko i wyłącznie? DOBRY projekt musi kosztowac swoje pieniądze, a jezeli wystarczy nam tylko kwit do pozwolenia i tego żądamy za przysłowiowe 3,50 to nie wymagajmy, żeby pojektant sie gimnastykował i nas dopieszczał. Projekt z otoczaków (toconych witek) to nie czarna magia, tylko niewielu konstruktorów (bo to od nich dużo zalezy) zajmuje się w ogóle drewnem. A pytanie prostego cieśli: to jakby mechanik sie mnie pytał co ma w samochodzie naprawić.... no sorry, nie mam tu wcale na mysli jakiejś dumy czy buty. Dobrzy cieśle zwyczajowo nie wnikają w szczegóły technologii, mają swoje czaru-maru na wykonywanie i czasem trudno ich przekonać do rozwiązan w projekcie.....

 

Wiele jest w tym temacie ale, gdyby, po co, bo. Za długo by było.....

WY STARCZY :-|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a masz współczynnik przenikania( ucieczki) ciepła dla modrzewia syberyjskiego? i nie mow mi ze to to samo co nasz krajowy:):) albo dla sosny tunguskiej? przy jej gestosci znacznie większej jak europejskiej?

a co do cieśli......robil(e)as kiedyś tzw balizacje projektu domu drewnianego? ja wlasnie odebrałem projekt domu drewnianego i tam projektant- dosc drogi- czyli dobry (wedlug Ciebie) zostawił tzw naddatki zewnętrzne mniejsze niz średnica bala toczonego. Wybacz... nie skomentuje tego..ale moj ciesla powiedzial krótk0 - cytuje- piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...koniec cytatu:P:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzy,.. kurcze:):) w slowie czaSZSZSZ "z" sie nie odbiło:):) nie zlosliwuj:P:P chodzilo mi o to ze miałem kilku ciesli z Orawy , i Podkarpacia i za cholerę nie mogli skumac ze nie moza bala z czaszą " traktowac ' siekierka..ino młotem z gory:)

Oni chcieli ciupaskom..cupaskom:):) a tu trza glowOM..a nie cuipaskOM:p

Rzeczywiście technologia na "czaszę" ;) jest tak trudna, że tylko Rosjanie, to dobrze robią. Szczególnie jak popiją samogonu, to wtedy łeb/głowę mają taki twardy/ą i każda "czasza" wchodzi na miejsce od walenia bez trudu ;). A nasi to tylko umieją machać cipaskami, bo łby za "miętkie" widocznie mają:):):):p

Edytowane przez JerzyBw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wyliczeniach sie nie znam, obliczanie tego współczynnika to dla mnie czarna magia i za to płace komuś prawie 7 tyś aby się nie gimnastykować. Byli i tańsi i może byliby lepsi biorąc pod uwagę, że to ma być przystosowanie projektu a nie projekt indywidualny i od samego poczatku wynajdują problemy i nie słuchają co się do nich mówi. I tak np. podałam im, że to będzie bal 26 a oni zaprojektowali 28 :/

zbyszku na drewnie tez się nie znam ale tyle wiem że im chłodniejszy klimat tym przyrost drewna jest wolniejszy a ono samo mocniejsze. Kilka osób mi mówiło, że modrzew syberyjski jest twardym i mocno żywicznym drzewem i dlatego ten współczynnik wypada inaczej:-? znajomi niedawno robili odbiór budynku i u nich ten współczynnik był przy modrzewiu syberyjskim 26cm na poziomie 0,27 o ile dobrze pamietam:P

 

maciej a możesaz napisać z jakiej firmy masz okna?:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście technologia na "czaszę" ;) jest tak trudna, że tylko Rosjanie, to dobrze robią. Szczególnie jak popiją samogonu, to wtedy łeb/głowę mają taki twardy/ą i każda "czasza" wchodzi na miejsce od walenia bez trudu ;). A nasi to tylko umieją machać cipaskami, bo łby za "miętkie" widocznie mają:):):)

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście technologia na "czaszę" ;) jest tak trudna, że tylko Rosjanie, to dobrze robią. Szczególnie jak popiją samogonu, to wtedy łeb/głowę mają taki twardy/ą i każda "czasza" wchodzi na miejsce od walenia bez trudu ;). A nasi to tylko umieją machać cipaskami, bo łby za "miętkie" widocznie mają:):):):p

 

Jerzyk nie jajaj se nie obrazam naszych gorali ale oni uwazaja ze nie ma to jak siekierka zepsuli mi w moim domu w sumie 12 belek podciagowych , bo wedle nich za plytka byla czasza..a potem sie okazalo ze mozna bylo w ich wyrabana szpare wsunac deske calowa

A jak potrzebujesz naocznie..to zapraszam do Grodziska Mazowieckiego Mozna obejrzec robote i nasza z Podhala i Ruskich

Ale niech tam

Edytowane przez zbyszek57
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fasolka:):) i to jest dowod na to.,,ze i nasi projektanci maja głęboko w tylku to co im sie mowi. A wyliczenia można se w rowek zasadzic:P:P co drewno to inny współczynnik..nie da sie tego ogarnac wyliczeniem czy tabelka:):) ja mam dom pod Zakopcem z bala 26cm czaszowego i na dom 90 m kw mam zamontowane podłogowe grzanie o mocy 5,4 kW. I chwatit:) a wedle naszych norm chałupa nie spelnia wymogów:D:D:D:D:D:D:D:D

Fasolka,,niczym sie nie przejmuj..rob po swojemu a potem zrób audyt energetyczny.I tak wyjdzie na Twoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do projektantów a w szczególności konstruktorów znajomej wstawili w projekcie belki stropowe 10/18 cm na szerokości domu 6m ,średnio co 75/80 cm od siebie tylko że ona nie chciała bo raz za gęsto a dwa za wąskie nie pasowały jej estetycznie poprosiła żeby jej poszerzyć odstępy tak na 1 m i zwiększyć do 16/20 cm.

Chłopaki wyliczyli że przy tej szerokości to belki powinny być 25/25 cm :) i inaczej się nie da tłumacząc tym że jakiś program tak wylicza :).

W sumie to może i mieli rację tylko że ani oni a tym bardziej program nie domyślili się że można po środku chaty sosręb dać i problem rozwiązany.

Zauważyłem że architekci czasami mają problemy z projektowaniem drewniaków może to wina uczelni , ciekawe czy jest wo gule taki kierunek ?

Fasolkia tak jak zbyszek powiedział rób swoje :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam wole naszych cieśli, z tym że trzeba pojeździć i poszukać. Znalazłem ekipę z pod zakopanego, obejrzałem kilka budów które wykonali (płaz, pół-bal, bal, kantówka) i spodobało mi się zwłaszcza ich dokładność i staranność w wykonywaniu wręgów z 120m3 drewna odpadów do 40cm było po budowie ze 2m3 (nie liczę trocin bo tego była cała góra) - zapraszam do oglądnięcia pracy, dla zainteresowanych tel na priv.

Poz.

Edytowane przez txt66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt naszego domu robil moj kuzyn. Kupil specjalnie program do drewna. Mamy dom z okraglych bali i belek. Program uznawal tylko belki kanciate. Przy obliczaniu konstrukcji wpisywal wiec przekroj kaciatej belki obliczonej przez program w przekroj okraglej. Np belka obliczona wysokosci 20 cm miala w rzeczywistosci srednice ok 25 cm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

jeszcze nie przebrnęłam prze z cały wątek - sporo tego, ale czytałam, że kilka osób przenosiło stary dom z bala. Razem z mężem również zdecydowaliśmy o przeniesieniu takiego domu i niedługo wybieramy sie w trasę objazdową w poszukiwaniu "tego" domu. Mamy zamiar spotkać się też z firmą, która prawdopodobnie będzie nam przenosić dom, ale chciałabym porównać koszty, wymienić opinie. I tu prośba do osób, które już przeniosły dom o kontakt do sprawdzonych ekip cieśli.

 

Adres: [email protected]

 

Pozdrawiam wszystkich szczęśliwych balowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...