Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Ja też mam ściankę kolankową i dach wysunięty o ok.105 - 110 cm, pierwotnie miało być 95 cm ale właśnie podczas pracy wyszło inaczej tj. Jak bym dołożył jeszcze jedną belę na ściankę kolankową to okap byłby krótszy, ale po pierwsze zmienił by się optycznie dom ( proporcje) po drugie byłby wyższy niż projektowany, po trzecie na poddaszu jest wystarczająco dużo przestrzeni, po czwarte już brakowało mi bali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

U mnie w projekcie wygląda to tak proj_01.jpg

 

Dzięki zbyszek57 za klarowne wyłożenie idei tego okapu. Kasia napisała, że w dreniakach powinien być wiekszy ale jak jeżdżę to przypatruję się drewnianym chałupkom na wioskach i wcale tam nie widzę, aby te okapy były jakoś duże. Z drugiej strony moja żonka zawsze mi mówiła, że ma być tak, żeby światła nie zasłaniało, tak więc coś w tym jest.

A tak przy okazji, czy ja mam ścianę kolankową czy jej nie mam, bo teoretycznie nie mam ale wszyscy na budowie mówili, że jest. W pokojach na poddaszu taka ścianka oczywiście jest, ale czy to jest prawdziwa ścianka kolankowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewy, tak wyczytałam na różnych mądrych forach, typu szkielet.com .albo murator domy z bali ;) No i wg. mnie duży okap ma sens,przekonali mnie. A poza tym ja z podkarpackiego, a tam domy mają to do siebie, że duże okapy robiono. Na pewno ze względów pogodowych. Więcej wiatrów, śniegu. Halny jak wieje to 2 tyg. śnieg powoli topi. Jak kiedyś nie było rynien, to ta woda mogłaby rozmoczyć drewno, a tak kapało, ale poza dom. I taki dom też chcemy, z dachem jak grzybek.

A dziś rynny zmieniają świat! ;)

Teraz jechałam z Warszawy do Rzeszowa i patrzyłam, jak się zmienia architektura. Tu drewniaczki obłożone deskami, w ten sposób, że najpierw jest układ w pion, potem na wys. okien w poziom, i na górze pion. Nie wiem, czy to nie ma związku z zaborem rosyjskim, bo takie deskowanie to kojarzy mi się z Rosją. Na Podkarpaciu to albo zostawione bale, albo deski w pion, pewnie u tych bogatszych, wedle sów mojej Babci ;) Tu domy mają ściany wyższe, chyba właśnie przez widoczną, nie zasłonięta okapem kolankową. Na ścianach szczytowych nie ma tych bocznych daszków (nie wiem, jak się nazywają) które powodują, że woda nie spływa po całej ścianie. Fajne to jest, że te stare domy są odpowiedzią na klimat, że to pogoda przez setki lat ukształtowała taką, a nie inna architekturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji, czy ja mam ścianę kolankową czy jej nie mam, bo teoretycznie nie mam ale wszyscy na budowie mówili, że jest. W pokojach na poddaszu taka ścianka oczywiście jest, ale czy to jest prawdziwa ścianka kolankowa?

Masz ściankę kolankową i to konstrukcyjną , jest tam podwalina płatew i słupki , to wszystko przenosi obciążenie dachu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wytłumaczenie, wciąż jednak mam pewną wątpliwość, czy możliwe jest oparcie o ściankę rozumianą jako przedłużenie w górę ściany zewnętrznej. Do tej pory wydawało mi się bowiem, że taka ścianka, jaką ma Telewy nie jest ścianką, ale raczej konstrukcją wewnątrz domu. Moje zamierzenie jest natomiast takie by dach, nie "zdominował" domu, bo niestety często w domach drewnianych odnosi się wrażenie, że są niezwykle niskie, właśnie przez to, że dach sięga aż do belek stropowych. Wydaje mi się, że na poniższych zdjeciach, jest właśnie ścianka kolankowa, choć oczywiście mogę się mylić

ele_3.jpg

ele_2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze scianą kolankowa jest różnie- w domach tradycyjnych czyli murowanych zazwyczaj ona jest wznoszona z tego samego materiału co reszta scian( pustak, cegla, ytong itp) a ponadto wznoszona jest w osi sciany zewnętrznej. W domach szkieletowych czy z bali bywa rożnie- często ściana kolankowa pelni tylko role sciany ślepej na poddaszu . W przypadku domu telewy sciana na poddaszu nie jest w pelni kolankowa, to znaczy nie stanowi niezbędnego elementu konstrukcyjnego, pracuje tylko wspomagająco. Dach oparty jest na płatwi dolnej 140 x 200 , stężony jest jętkami na układzie podstolców i na krokwi kalenicowej. Dlugosc niepodpartej (teoretycznie) belki krokwiowej wynosi ok 4 metrów wiec spokojnie daloby rade i bez tego podparcia. Tym bardziej ze dolna podwalina( przyciesie ) tej scianki nie na oparcia na elemencie statycznie sztywnym ale na slepej podłodze i na belkach stropowych. W przekroju widać to wyraźnie- podwalinowa beleczka leży na podłodze a nie na konstrukcji. Tak więc z konstrukcyjnego punktu widzenia- to nie jest w pelni ściana kolankowa Edytowane przez zbyszek57
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wytłumaczenie, wciąż jednak mam pewną wątpliwość, czy możliwe jest oparcie o ściankę rozumianą jako przedłużenie w górę ściany zewnętrznej. Do tej pory wydawało mi się bowiem, że taka ścianka, jaką ma Telewy nie jest ścianką, ale raczej konstrukcją wewnątrz domu. Moje zamierzenie jest natomiast takie by dach, nie "zdominował" domu, bo niestety często w domach drewnianych odnosi się wrażenie, że są niezwykle niskie, właśnie przez to, że dach sięga aż do belek stropowych. Wydaje mi się, że na poniższych zdjeciach, jest właśnie ścianka kolankowa, choć oczywiście mogę się mylić

 

nie mylisz sie- to klasyczna sciana kolankowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam Panowie serdecznie, mam nadzieję, że trafimy na kompetentnego architekta i ekipę, która nie będzie z tym miała problemu.

Jak wzmacnialiście więc ścianki kolankowe (ci, którzy je mają), czy tylko do ścian bocznych, czy również kołki/szpilki? Na Podlasiu halnych nie ma, ale lepiej mieć spokój w domu :)

Edytowane przez Dzustaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzustaa, hm..ze tak powiem...ja moge tylko pomóc przy domach z bala okraglego..toczonego. Myslę ,ze Ty budujesz z bala o przekroju prostokątnym. Jesli dom bedzie miał dach kopertowy to problem sam sie rozwiązuje. jesli dwuspadowy , to trzeba odrobinkę pomyslec przed przycinaniem belek, ale to tez nie jest problem. Pod warunkiem,ze belki beda mialy minimum 16 cm szerokości Edytowane przez zbyszek57
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U telewego sciana jest odsunieta i nie spełnia funkcji konstrukcyjnych

Więc po co te wymiary 12/12 cm , jeśli architekt nie ujął ja w planie za konstrukcyjną to prościej w robocie i taniej w materiale wyjdzie zrobić stelaż z profili czy desek. z drugiej strony jeśli dach na ciska na rysie belek stropowych to podwalina płatwi pośredniej i cała konstrukcja ścianki usztywnia i nie pozwala im wyginać się w górę przez co można zastosować mniejsze przekroje belek stropowych , do tego jednak wzmacnia dach i przez to krokwie mogą mieć też mniejsze wymiary .

Na bank konstrukcja jest projektowana na ciężki dach.

 

Dziękuję Wam Panowie serdecznie, mam nadzieję, że trafimy na kompetentnego architekta i ekipę, która nie będzie z tym miała problemu.

Jak wzmacnialiście więc ścianki kolankowe (ci, którzy je mają), czy tylko do ścian bocznych, czy również kołki/szpilki? Na Podlasiu halnych nie ma, ale lepiej mieć spokój w domu

W moim przypadku przy długości 19 metrów kolankowa jest z jednej strony wzmocniona po środku przez ganek.

Mam dwie porządne płatwie przy jętkach i trochę więcej słupków z tym że cztery wewnątrz domu oparte są na ścianach nośnych a nie na belkach stropowych , to w części przenosi siłę nacisku tak by dach się nie rozjechał na ściankach kolankowych inaczej mówiąc słupki musiały by się połamać a to jest raczej niemożliwe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...