Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Macie rację - wrzucam na luz.

Nie zmienia to jednak faktu ,że mam zdanie odmienne.

Z tego co wiem , to konstrukcja szkieletowa polega na tym , że elementami nośnymi ścian zewnętrznych jest ażurowa konstrukcja z drewnianych kantówek.

Gdzie zasadniczymi elementami przenoszącymi obciążenia ze stropu i dachu, są pionowe listwy/ belki/ kantówki drewniane

Innymi slowy , gdy zrobi się konstrukcję szkieletową ścian, można przykrywać dach , a cale wnętrze domu może być jeszcze widoczne .

Wnętrze szkieletu wypelnia się materialem izolacyjnym, a zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz montuje się material stanowiący plaszczyznę ścian.

Dla mnnie dom z bala to konstrukcja domu skladająca się z poziomych belek/bali kladzionych jedna na drugiej. Obciążenia pionowe przenoszone są wlaśnie przez poziome belki , aż na fundament. Bale mogą być o o przekroju prostokątnym, plazy, toczone albo ciosane.

Grubość bali też może być różna - od cieniutkich "balików" ( np 8 cm na domki letniskowe do grubych np 40 cm albo i więcej.

Sprawą wtórną ( i oczywiście gustu ) czy te bale zostaną zakryte czy nie . Ja wybralem ocieplenie z welny mineralnej od wewnątrz z powodów , które już przytoczylem.

Caly ten wywód to mój punkt widzenia . Nie jestem oczywiście żadnym ekspertem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

witam, podajcie link proszę do strony lub dziennika osoby która dokładnie pokazywała jak mocować, jak strugać, jak rysować ołówkiem i potem docinać listwy przypodłogowe do ściany z bala...

holenderka, zapomniałam jego Nicka, .... ma 4psy i parę kotów i tak pięknie zagospodarowane objeście wokół domu,.... no i balkonik już miał osatnio zrobiony, no normalnie mam na końcu języka....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dzisiaj normalnie sie popłakałam babce w sluchwkę jak mi oznajmiła, że mamy juz pozwolenie na budowę:lol2: ale żeby nie było tak pieknie to prawdopodobnie nie mamy wykonawcy do postawienia piwnicy:bash: przez to że architekci nie złozyli papierów w komplcie i kilka tygodni je donosili. Wieczorem będziemy wiedzieli czy "nasz" czy nie "nasz" wykonawca da rade nam teraz ją postawić. Wczoraj widziałam się za to z wykonawcą bali i dom na lipiec będzie gotowy... obysmy tylko zdazyli:-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, podajcie link proszę do strony lub dziennika osoby która dokładnie pokazywała jak mocować, jak strugać, jak rysować ołówkiem i potem docinać listwy przypodłogowe do ściany z bala...

holenderka, zapomniałam jego Nicka, .... ma 4psy i parę kotów i tak pięknie zagospodarowane objeście wokół domu,.... no i balkonik już miał osatnio zrobiony, no normalnie mam na końcu języka....

 

Annnja, jesli masz bal okragly do ziemi a nie masz podwaliny prostokatnej, to zainwestuj w piłe ukosową:) zwana czasem formatówka( nieslusznie) za 150 zeta staniesz sie szczęśliwą posiadaczka urządzenia znakomicie ułatwiającego prace przy wykonczeniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam witam

i co Pan mysli w sprawie rekuperacji w domku drewnianym?

moze nie pod wzgledem odzysku ciepla ale samej wentylacji wymuszonej - dla drewna jak jest sucho to chyba ok?

Po co robić rekuperacje, tylko dla wentylacji wymuszonej?

Nie wiem i nie wgłębiałem się w te wynalazki, ale może to mieć sens w domach z drewna, zważywszy, że taki dom szybciej się ochładza. W zimie podczas wysokich mrozów jest to dosyć wydajne (tak mi się wydaje).

Mówię o takim rodzaju, bo musiałem najpierw poczytać ;) http://www.rekuperacja.org.pl/

Niemal wszystkie wynalazki np. wiatraki, solary i te pytane przez Ciebie, są dzisiaj tak drogie, że ludzie z ich rezygnują , bo koszt będzie zwracał się przez wiele lat. Ktoś w sieci napisał, że takie urządzenie ma sens w przypadku drogiego paliwa do ogrzania. Przy gazie ziemnym jest jeszcze mało opłacalne, ale przy oleju, gazie z butli, czy prądzie, już tak.

Następna pytanie jest takie, czy bardzo suche powietrze jest zdrowe dla mieszkańców? To co wiem, to nie.

 

Może ktoś jeszcze napisze, jak wygląda ta sprawa. Ja nie jestem zapoznany w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek- bardzo dziękuje za info.., przyda się,...przy tej budowie to zaraz się okaże że garaż na narzędzia trzeba sobie sprawić,......

 

Odzysk ciepła to z tym się zgodze, bo faktyycznie szybko ucieka...ale dla wentylacji to już mniej,

u mnie na dole nigdy nie jest za sucho, latem nie jest za gorąco- wręcz chłodek tak długo jak długo mam zamknięte okna i drzwi, powietrze jest Ok, dla nas...

 

pamiętam w pierwszych miesiącach po postawieniu domu ubranie które wisiało przez noc na krześle to rano było poprostu wilgotne...., to pewnie wiązało się i z balami i z wylewkami które schły....

Edytowane przez ANNNJA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od lat jak budowano domy murowane, to po wybudowaniu wlasciciel wynajmowal ten dom za niska cene biedocie. Mieszkali tam przez rok.. koniecznie przez zime. W ten sposob dom byl ogrzewany i suszony ich ciałami. az tynki i mury wyschły zupelnie. Po roku wyganiano na zbity pysk najemcow , malowano sciany i pan mial suchy i wygrzany dom. ANNNJA, to w kwestii wysychania domu po wybudowaniu... powinno sie odczekac czas jakis.. wietrzyć dom- szczegolnie drewniany z bala bo drewno lite nie ma takiej absorbcji wilgoci jak mury . Rekuperacja w domu z litego bala nie ma sensu. Koszty w stosunku od tzw uzysku sa niewspółmierne. Poza tym, rekuperacja ma sens w domu ktory oddaje cieplo..a dom z bala nie ma termosa:) Drewno jest naturalnym izolatorem ale nie magazynuje energii potencjalnej:)

Nadmierna wentylacja prowadzi do wysuszenia powietrza wewnatrz domu a w konsekwencji do sorbcji wilgoci z otoczenia.. To moja doswiadczenia z domami z litego bala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaśka, przejedz sie jutro do Podczerwonego koło Chochołowa..do firmy tatrahaus..oni robia domy w SSZ wiec na pewno maja namiary na drzwi..a jak nie to w Chcholowie po lewej stronie jadac do Zakopca jest stolarz , nazywa sie Zbyszek Krupa, robi fantastyczne schody jesionowe i pewnie tez robi drzwi..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wypowiedzi w sprawie rekuperacji

co do nadmiernego wysuszenia powietrza to nie ma takiej mozliwosci - rekuperacja poprzez wymuszona wentylacje wprowadza do pomoeszczenia powieytrze z zewnątrz przez filtr i oczywiście wyciąga z wnątrza powietrze, które ma np nadmioar wilgoci, nie dziala jak klimatyzacja osuszając powietrze....

Zaletą jest zawsze świeże powietrze bez potrzeby otwierania okien np, zimą...

Ale czytam tu na forum, że mieszkańcy takich domów odczuwają właśnie brak zaduchu i świeżość powietrza z powodu drewna jako budulca więc może drewno jako, że oddycha inaczej niż mur ma już takie włąściwości?

Jak w takim razie radzicie sobie z wilgocią np po prysznicu? kiedy ściany ociekają wodą? jakość trzeba to wyrzucić na zewnątrz - wentylacja wymuszona (nie koniecznie rekuperacja) jest bardziej sprawna niż grawitacyjna, któa przy szczelnych oknach po prostu nie dziala...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - petervdo

mam pytanie do zdjecia powyżej - widzę, że fundament ocieplony steropianem ale jednocześnie bale nawet trochę wystają poza fundament - jak to możliwe czyżby częściowo bale byly poza obszarem fundamentu?

tak powinno być ..

na piwnicię pójdzie jeszcze kamień, a bale mają być poza ścianą

a tak w ogóle to murowana ściana ma 24 cm ;) a bale bliżej 30-40 cm

 

a tak w ogóle to mamy już dużo "koników" .. czyż nie urocze ;)

DSC_3861.JPG

Edytowane przez petervdo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...