Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

Rozpoczeliśmy w tym roku budowę domu z bali.

Robimy pełne podpiwniczenie łącznie z garażami, więc jak na razie jestesmy właśnie na tym etapie- płyty fundamentowej i ścian z bloczka betonowego.

Tak jak czytam stopniowo to forum to widzę że jeszcze wieeele trudności i dylematów związanych z budową domu z drewna nas czeka..

Ale jedno co mi się rzuciło w oczy to to że każdy czymś maluje swój dom.

A nam górale którzy robili projekt domu i którzy najpierw postawili identyczny dom sobie powiedzieli ze nie trzeba niczym malowac bo dach jest zaprojektowany pod takim kontem ze bedzie chronil bale przed słońcem i zacinającym deszczem.

Co o tym sądzicie? Czy to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

Rozpoczeliśmy w tym roku budowę domu z bali.

Robimy pełne podpiwniczenie łącznie z garażami, więc jak na razie jestesmy właśnie na tym etapie- płyty fundamentowej i ścian z bloczka betonowego.

Tak jak czytam stopniowo to forum to widzę że jeszcze wieeele trudności i dylematów związanych z budową domu z drewna nas czeka..

Ale jedno co mi się rzuciło w oczy to to że każdy czymś maluje swój dom.

A nam górale którzy robili projekt domu i którzy najpierw postawili identyczny dom sobie powiedzieli ze nie trzeba niczym malowac bo dach jest zaprojektowany pod takim kontem ze bedzie chronil bale przed słońcem i zacinającym deszczem.

Co o tym sądzicie? Czy to ma sens?

Z tym chronieniem domu to trochę ściema bo jak dobrze zacina deszcz z wiatrem to bale i tak zmoczy. A słońce je wysuszy i jest ok . Dach wypuszczony chroni ale tylko górne belki .Teoria górali jest taka ,że mydło lub proszek do prania to dobry konserwant , robal się nie chwyci i dlatego myją domy co 2-3 lata (szczotką szorują i ciepłą wodą ) . Poczytaj wątek o myciu domów na tym forum. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PICT0043.jpg

 

Mój dom ma w założeniu wyglądać właśnie tak.

Więc nie ma tego dachu aż do samej ziemi. Chyba się nie obejdzie bez jakiegoś "smarowania";)

Jest to dość skomplikowany projekt, mam tylko nadzieje ze sie obejdzie bez wiekszych komplikacji:]

Tak, tak czytam forum.. Ale przeleciec ponad 430 stron to nie tak szybko!;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej Osmo UV420 25 litrow kosztuje 524 euro z przesylka ale na terenie Niemiec. Moi znajomi maja tam tesciow do ktorych czesto jezdza wiec paczka ma isc do tesciow, a przy okazji kolejnych odwiedzin trafi do mnie. Zamawialam z tej strony, znaczy kolezanka zamowila telefonicznie i mailem bo ja ni w zab po niemiecku a chcialam sie dowiedziec jak z dostepnoscia.

http://mischeimer.com/produkte/Osmo-UV-Schutz-Ol-Farblos-25-Liter.html

 

Mozna znalezc jeszcze taniej ale na stronach austriackich.

W Polsce za lazure 25 litrow mialam zaplacic niemal 3000 zl a ona przeciez jest tansza niz olej, ile olej mialby kosztowac juz nawet nie pytalam.

 

Kala bardzo ladnie wyszly te opaski, tak niestandardowo. A parapety jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej Osmo UV420 25 litrow kosztuje 524 euro z przesylka ale na terenie Niemiec. Moi znajomi maja tam tesciow do ktorych czesto jezdza wiec paczka ma isc do tesciow, a przy okazji kolejnych odwiedzin trafi do mnie. Zamawialam z tej strony, znaczy kolezanka zamowila telefonicznie i mailem bo ja ni w zab po niemiecku a chcialam sie dowiedziec jak z dostepnoscia.

http://mischeimer.com/produkte/Osmo-UV-Schutz-Ol-Farblos-25-Liter.html

teraz nawet 459 E ;)

dobrze mieć taki układ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat Napisał AnnaZagnansk Zobacz post

Witam!

Rozpoczeliśmy w tym roku budowę domu z bali.

Robimy pełne podpiwniczenie łącznie z garażami, więc jak na razie jestesmy właśnie na tym etapie- płyty fundamentowej i ścian z bloczka betonowego.

Tak jak czytam stopniowo to forum to widzę że jeszcze wieeele trudności i dylematów związanych z budową domu z drewna nas czeka..

Ale jedno co mi się rzuciło w oczy to to że każdy czymś maluje swój dom.

A nam górale którzy robili projekt domu i którzy najpierw postawili identyczny dom sobie powiedzieli ze nie trzeba niczym malowac bo dach jest zaprojektowany pod takim kontem ze bedzie chronil bale przed słońcem i zacinającym deszczem.

Co o tym sądzicie? Czy to ma sens?

Z tym chronieniem domu to trochę ściema bo jak dobrze zacina deszcz z wiatrem to bale i tak zmoczy. A słońce je wysuszy i jest ok . Dach wypuszczony chroni ale tylko górne belki .Teoria górali jest taka ,że mydło lub proszek do prania to dobry konserwant , robal się nie chwyci i dlatego myją domy co 2-3 lata (szczotką szorują i ciepłą wodą ) . Poczytaj wątek o myciu domów na tym forum. Pozdrawiam

 

No nie do końca ściema przy dobrze zaprojektowanym dachu deszcz zacinający pod kątem 45 stopniach nie powinien sięgać belki podwalinowej można to uzyskać np. poprzez wysunięcie okapu dachu na rysiach lub dłuższym okapom .Zmieniły się czasy zmienia się i budownictwo więc długie okapy się skraca bo światło zabierają , robi się ścianki kolankowe by więcej miejsca na poddaszu było przez co ściany są wyższe , rezygnuje się z daszków przyczółkowych bo najczęściej tam jest okno balkonowe z wyjściem do ogrodu z tego powodu woda cieknie po całej ścianie szczytowej mało kto orientuje budynki w taki sposób by chronić dom tylko ustawia tak jak mu pasuje lub jak przepisy nakazują . Te rzeczy i parę jeszcze innych mają wpływ na żywotność domu to powinni wiedzieć architekci a ci często eksperymentują przy projektach by były efektowne i tworzą jakieś dziwolągi .

Anna co do domu na zdjęciu to ja bym pozbył się tego tarasu przed gankiem chociaż by dla tego że jak ci nawieje śniegu po same barierki to co wtedy a jeszcze jak jest to strona północna domu to będzie tam mało słońca i ganek bardzo szybko zniszczeje .

I to przesunięcie ganku względem dachu to trochę przekombinowane dużo z tym roboty by było szczelne i pewnikiem za jakieś 10 do 15 lat będzie trzeba tą dechę wymieniać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzy jeśli chodzi o mazidło zewnętrzne to znam , jest to olej skalny inaczej kopalniany który wypływa z ziemi taka zabrudzona ropa można kupić po 4,50 za litr .

Możesz mieć dwa odcienie brązu ciemny i jasny.

Tą jasną w ciepły dzień nanosisz z dwie warstwy i przecierasz szmatką , od wilgoci dobrze boni robal raczej też tego nie polubi za bardzo .

Minusem jest że dom trochę śmierdzi przez jakiś czas i z początku trochę brudzi .

Na Podkarpaciu to już od 100 a morze i więcej lat tak malują i chaty stoją .

ciemną to na gont się używa można podwalinę przesmarować bo jest bardziej tłusta i do starych przenoszonych chałup się nadaje idealnie .

 

Maćku, a gdzie taki olej można kupić?

Bo moja chata wymaga pomalowania (Podkarpacie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca ściema przy dobrze zaprojektowanym dachu deszcz zacinający pod kątem 45 stopniach nie powinien sięgać belki podwalinowej można to uzyskać np. poprzez wysunięcie okapu dachu na rysiach lub dłuższym okapom

 

Czyli jeśli ściana z płazów ma wysokość 2,5 m okap musi być wysunięty też na 2,5 m ? Dobrze liczę ? A co jeśli będzie zacinało pod większym kątem co w rejonach górskich nie należy do rzadkości . W górach czasami "rypie" deszczem w poziomie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeśli ściana z płazów ma wysokość 2,5 m okap musi być wysunięty też na 2,5 m ? Dobrze liczę ? A co jeśli będzie zacinało pod większym kątem co w rejonach górskich nie należy do rzadkości . W górach czasami "rypie" deszczem w poziomie .

 

no i dlatego napisalem DACH do ZIEMI!!!!!!!!!! tak robia w górach..nie w Zakopanem czy Bukowinie bo to dawno nie sa prawdziwe góry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg standardów minimalna szerokość okapów powinna być liczona 1:8

Można sobie ściągnąć i poczytać. Str 40

http://www.szkielet.pl/bale/2000_Standardy_dla_budownictwa_z_bali.pdf

Dla mnie szerokość okapu w normalnym domu powinna wynosić ok 1m

 

Jerzy...niepotrzebnie to dałes:P:P tam stoi napisane ze minimalny bal to 23 cm...na dom mieszkalny a wiesz co to znaczy? ze polowa budujących tu z bala..buduje niezgodnie ze standardem. A to jakies deski 8 czy 10 cm a to pólbale 15 cm czy nawet 18...wsadziles kij w mrowisko pelne termitów.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do nas dzis wchodzi ekipa do czyszczenia domu, bedzie szlifowanie i olejowanie...jak sie sprawdza to dam namiary. aha oklejamy tez wykusz (najbardziej narazony na deszcz i wiatry) top chinkiem a w zasadzie jego czeskim odpowiednikiem.

 

Czy moglabys podac namiary na sprzedawce/producenta tego czeskiego top chinka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy Kasi_słoneczko chodziło o te miejsce

http://woodchink.eu/index.php?page=shop.browse&category_id=1&option=com_virtuemart&Itemid=56&lang=pl

a tutaj są informacje do pooglądania

http://www.sruby5.tk/d,4240588,woodchink_navod_ke_tmelen_srub_a_roubenek_chinking_log_home_flv.html

i tutaj ;)

http://www.youtube.com/watch?v=95s50vaL0_E&feature=related

Kasia powodzenia,

Chyba, jesteś pierwsza, która to tutaj, na forum przetestuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, maja kitowac tym woodchinkiem. Bedzie to robic firma AFJ z wroclawia

http://www.afj.com.pl/

jak wyjdzie dam znac. na razie szlifuja bale.

slyszeliscie cos o oleju bezbarwnym Altax? na stronie podaja ze ma filtr Uv, wykonawca mowi ze tego Osmo zamowilam za malo a jego sie nie dostaje od reki wiec szukam wyjscia awaryjnego w razie by braklo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie, maja kitowac tym woodchinkiem. Bedzie to robic firma AFJ z wroclawia

http://www.afj.com.pl/

jak wyjdzie dam znac. na razie szlifuja bale.

slyszeliscie cos o oleju bezbarwnym Altax? na stronie podaja ze ma filtr Uv, wykonawca mowi ze tego Osmo zamowilam za malo a jego sie nie dostaje od reki wiec szukam wyjscia awaryjnego w razie by braklo...

ja u siebie deski szczytowe mam bezbarwnym altax z pomalowane .. ale jaki dobry filtr .. to będzie widać za rok .. dwa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...