Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Odbiegając na chwilę od tematu zabezpieczania drewna. Może ktoś coś doradzi.

 

Chata (historycznie to chałupa) z bali 86 lat, ze strychem.

Chcielibyśmy zrobić z niego mieszkalne poddasze.

Kiedyś na strychu leżała słoma w kostkach w 3 warstwach.

Zastanawiamy się czy można by na tym strychu zamieszkać, czy to nie będzie to zbyt duże obciążenie.

Ale z drugiej strony taka słoma sporo waży.

Chata 7x11m, przedzielona sienią na pół, po obu stronach sieni po dwa pomieszczenia oddzielone od siebie ceglanymi ścianami.

Konstrukcja budynku oryginalna. Przez każde pomieszczenie przebiegają dwie belki tragarzowe.

Chata nie jest zamieszkana na stałe. To dom weekendowo-wakacyjny.

Może ktoś coś podpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Odbiegając na chwilę od tematu zabezpieczania drewna. Może ktoś coś doradzi.

 

Chata (historycznie to chałupa) z bali 86 lat, ze strychem.

Chcielibyśmy zrobić z niego mieszkalne poddasze.

Kiedyś na strychu leżała słoma w kostkach w 3 warstwach.

Zastanawiamy się czy można by na tym strychu zamieszkać, czy to nie będzie to zbyt duże obciążenie.

Ale z drugiej strony taka słoma sporo waży.

Chata 7x11m, przedzielona sienią na pół, po obu stronach sieni po dwa pomieszczenia oddzielone od siebie ceglanymi ścianami.

Konstrukcja budynku oryginalna. Przez każde pomieszczenie przebiegają dwie belki tragarzowe.

Chata nie jest zamieszkana na stałe. To dom weekendowo-wakacyjny.

Może ktoś coś podpowie.

 

Najlepiej poprosic o rade jakiegos konstruktora i nie polegac na wyczuciu forumowiczow:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PETERVDO na jakim etapie u Ciebie budowa?, u nas górale stawiają ścianki działowe a my

impregnujemy dom olejem lnianym Traolja Beckersa ,uffff trzeba zdązyć zanim zacznie się jesień :)

to jesteś troszkę w przodzie ;)

walczą z dachówką .. na łatach i układaniu karpiówki czas ładnie leci ..

kominy stoją .. jeden prawie na gotowo obłożony kamieniem

działówki u nas na parterze z ytonga już prawie ;)

ale szlifowanie jeszcze przed nami i dopiero malowanie ... ja idę w olej altax bezbarwny .. szczyty już pomalowane ..

ale modrzew ma i tak swój kolor

:bash:

mam czasami chwile zwątpienia czy na święta wejdziemy chociaż na parter

 

z wczoraj ;)

dach%252520od%252520dolu.JPG

 

komin.JPG

Edytowane przez petervdo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślnie

 

Odbiegając na chwilę od tematu zabezpieczania drewna. Może ktoś coś doradzi.

 

Chata (historycznie to chałupa) z bali 86 lat, ze strychem.

Chcielibyśmy zrobić z niego mieszkalne poddasze.

Kiedyś na strychu leżała słoma w kostkach w 3 warstwach.

Zastanawiamy się czy można by na tym strychu zamieszkać, czy to nie będzie to zbyt duże obciążenie.

Ale z drugiej strony taka słoma sporo waży.

Chata 7x11m, przedzielona sienią na pół, po obu stronach sieni po dwa pomieszczenia oddzielone od siebie ceglanymi ścianami.

Konstrukcja budynku oryginalna. Przez każde pomieszczenie przebiegają dwie belki tragarzowe.

Chata nie jest zamieszkana na stałe. To dom weekendowo-wakacyjny.

Może ktoś coś podpowie.

 

kostka słomy warzy około 10 kilo

spokojnie można tylko trzeba strop odpowiednio przygotować.

mniej więcej wygląda to tak po wywaleniu siana trzeba obadać deski ( w chatach na Podkarpaciu deski takie mają czasami grubość 10 cm ) jeśli są zdrowe i pasują Ci stylem można je zostawić lub wymienić na nowe jeśli np są 10-cio cm to na cieńszych zyskujemy na wysokości . Ściągamy połowę i zakładamy nowe następnie wymieniamy resztę nigdy wszystko na raz.

Teraz zostaje nam zrobić stelaż na ślepą podłogę który będzie wzmocnieniem stropu montujemy kantówki 10/5 cm , 12/6 lub inne w odległości 60 cm od siebie w tym przypadku gdy stare belki stropowe idą w poprzek nowe układamy wzdłuż domu spieramy je na ścianie szczytowej i wewnętrznych , skręcamy je do kupy ze starymi solidnymi śrubami .

Na to nabijamy dechy i mamy wzmocniony strop i ślepą podłogę zarazem oczywiście władamy jeszcze wełnę , filc itp.

Mniej więcej tak to powinno wyglądać choć jest to tak mniej więcej mniej więcej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stare tragarze to pewnie co 110cm nowe co 60 cm i nie w poprzek domu tylko wzdłużnie więc jeśli dom ma 11 metrów i podzielony jest dwoma ściankami działowymi ( sień ) to wyniesie max 5,5m.

nowe tragarze powiązane ze starymi utworzą kratownicę skręcone ze sobą usztywnią i wzmocnią strop .

W ten sposób robiono stropy kamienicach tam dawano nawet trzy warstwy belek stropowych na przemian .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kostka słomy warzy około 10 kilo

spokojnie można tylko trzeba strop odpowiednio przygotować.

mniej więcej wygląda to tak po wywaleniu siana trzeba obadać deski ( w chatach na Podkarpaciu deski takie mają czasami grubość 10 cm ) jeśli są zdrowe i pasują Ci stylem można je zostawić lub wymienić na nowe jeśli np są 10-cio cm to na cieńszych zyskujemy na wysokości . Ściągamy połowę i zakładamy nowe następnie wymieniamy resztę nigdy wszystko na raz.

Teraz zostaje nam zrobić stelaż na ślepą podłogę który będzie wzmocnieniem stropu montujemy kantówki 10/5 cm , 12/6 lub inne w odległości 60 cm od siebie w tym przypadku gdy stare belki stropowe idą w poprzek nowe układamy wzdłuż domu spieramy je na ścianie szczytowej i wewnętrznych , skręcamy je do kupy ze starymi solidnymi śrubami .

Na to nabijamy dechy i mamy wzmocniony strop i ślepą podłogę zarazem oczywiście władamy jeszcze wełnę , filc itp.

Mniej więcej tak to powinno wyglądać choć jest to tak mniej więcej mniej więcej :)

 

Nad częścią mieszkalną (dawną i obecną) domu są stare, grube, szerokie, zdrowe dechy. Nie będziemy ich wymieniać bo dziś takich nie kupimy.

Nad dawną częścią gospodarczą są nowe grube dechy bo stare były spróchniałe. Na nich zrobilibyśmy stelaż i drugą podłogę, bo ta część poddasza jest wyższa niż ta nad częścią mieszkalną (wyżej o trzy bale).

Tragarze są, tak jak mówisz, co 110cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PETERVDO Ale u Ciebie ładnie, u nas niestety dachówka bedzie robiona na wiosne dopiero a kominy to mamy

zrobione w połowie, za to po sobocie cały dom zaimpregnowany, ufff :)

 

u nas dopiero dzisiaj zaczęli szlifowanie .. troszkę zejdzie

 

 

a jak fobos nie wychodzi sól przy olejowaniu ?

dzisiaj właśnie na próbę kawałek polałem fobosem a jutro olejem spróbuje czy się "nie gryzie"

 

balowicze może ktoś podesłać na priv namiary na sprawdzonego optyka do mszenia .. bo coś "zaklepany" gdzieś utknął na robocie

i nie wiem czy nie zostane na lodzie ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PETERVDO Ale u Ciebie ładnie, u nas niestety dachówka bedzie robiona na wiosne dopiero a kominy to mamy

zrobione w połowie, za to po sobocie cały dom zaimpregnowany, ufff :)

 

a drugi komin nie skończony bo murarz dziś nie dotarł po niedzieli ...

 

chyba naprawdę czerwoną wstążkę przywiąże na domku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a drugi komin nie skończony bo murarz dziś nie dotarł po niedzieli ...

 

chyba naprawdę czerwoną wstążkę przywiąże na domku

 

U mnie też ani murarzy ani hydraulika nie było... dżizuzzz jak ja bym tak pracowała jak ci wódowlańcy to już dawno by mnie z roboty wylali...:bash:

Myślisz, że czerwona pomoże???? ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też ani murarzy ani hydraulika nie było... dżizuzzz jak ja bym tak pracowała jak ci wódowlańcy to już dawno by mnie z roboty wylali...:bash:

Myślisz, że czerwona pomoże???? ;)

Pozdrawiam

 

dach robili dalej .. ale nieobrobiony komin ich trzyma

z tą wstążką chyba tak zrobię ..

czarnego kota mam dyżurnego codziennie więc pecha nie przynosi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z wierzchu... tak??? a środek jak zamierzasz wykańczać?

 

Kaśka idzie chyba w tym samym kierunku co ja ;)

wyszlifowane olej bezbarwny i tyle ;)

 

ale jakie zdziwienie było wszystkich dookoła jak ostatnio przywiozłem paletę cementu, wapna i wywrotkę piasku .. a na ptanie po co ? żeby ściany drewniane otynkować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...