Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam Wszystkich :-) Jestem nowa na Waszym forum i kompletnie zielona w budowaniu domu. Chciałabym się poradzić w kwestii wstępnej koncepcji budowy domu z bali. Otóż mam tą wstępną koncepcję domu i szukam sprytnego mądrego wykonawcy. Wysyłam oferty do rożnych firm i jeden z wykonawców stwierdził, że salon jest zbyt duży, że konstrukcja może tego nie wytrzymać. Wielkość planowanego salony to 7 x 8 m. Twierdzi, że potrzebne będą zastrzały lub jakaś konstrukcja podtrzymująca. Czy jest to możliwe, żeby konstrukcja z bali się załamała?

 

zdjęcie koncepcji

 

http://images37.fotosik.pl/1046/cc0d2195edb4b857m.jpg

 

obszar zaznaczony na czerwono to właśnie ta koncepcja

Edytowane przez saregorne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

troszkę mnie wystarszyłeś z tą cena .. że tak mało

dzisiaj akurat był u mnie optyk pooglądać i tak 20 z materiałem i posiłek ;)

 

To i tak nie drogo bo pamiętam ,że jak szukałem optyka to cena dochodziła do 25 za metr .Mogę zadzwonić do mojego optyka zapytać o cenę . Młody chłopak ale mszy rewelacja i nie drogi tylko nie wiem czy będzie miał czas !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich :-) Jestem nowa na Waszym forum i kompletnie zielona w budowaniu domu. Chciałabym się poradzić w kwestii wstępnej koncepcji budowy domu z bali. Otóż mam tą wstępną koncepcję domu i szukam sprytnego mądrego wykonawcy. Wysyłam oferty do rożnych firm i jeden z wykonawców stwierdził, że salon jest zbyt duży, że konstrukcja może tego nie wytrzymać. Wielkość planowanego salony to 7 x 8 m. Twierdzi, że potrzebne będą zastrzały lub jakaś konstrukcja podtrzymująca. Czy jest to możliwe, żeby konstrukcja z bali się załamała?

 

obawiam sie,,ze ów wykonawca ma racje. No chyba,ze zrobisz belki stropowe z bala klejonego o przekroju prostokatnym z dodatnia strzałką ugięcia. Przekroj dzwigara obliczony do obciążenia statycznego podlogi-200 kG / m.kw . Ale w koncu wszystko mozna obliczyc , zaprojektowac i wykonac:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich :-) Jestem nowa na Waszym forum i kompletnie zielona w budowaniu domu. Chciałabym się poradzić w kwestii wstępnej koncepcji budowy domu z bali. Otóż mam tą wstępną koncepcję domu i szukam sprytnego mądrego wykonawcy. Wysyłam oferty do rożnych firm i jeden z wykonawców stwierdził, że salon jest zbyt duży, że konstrukcja może tego nie wytrzymać. Wielkość planowanego salony to 7 x 8 m. Twierdzi, że potrzebne będą zastrzały lub jakaś konstrukcja podtrzymująca. Czy jest to możliwe, żeby konstrukcja z bali się załamała?

obszar zaznaczony na czerwono to właśnie ta koncepcja

 

Teraz ja coś napiszę, jak to widzę. A widzę na schemacie to, że nie jest to salon 7 na 8, chyba że autor ma schemat tylko taki i kazał nam włączyć wyobraźnię. 7 na 8, to prawie kwadrat i takiej postaci go rozpacze. Rozpacze go na „czuja” myśląc, że będzie solidnie. Jak znajdzie się jakiś błąd, to proszę dajcie znać ;).

Użył bym do tego grubych okrągłych belek :), dlatego, że mniejsze jest prawdopodobieństwo, że belki takie się powykręcają. Belki przetarte, wg mnie, mają większą tendencje do wygięcia i skręcenia się. Nie przeczę, że i okrągłe się nie skręcą.

Układamy patyczki na około tak, że gdzieś, mniej więcej po środku długości 8 m ściany zrobiłbym „otwartą ściankę działową”.

http://img5.imageshack.us/img5/7527/tragaz.jpg

Rysunek przedstawia moją myśl. Jest to po prostu ściana, z wyciętą - zakładam „wielką bramą”. Myślę, że taki wariant o wiele bardziej wzmacnia konstrukcję ścian, ale i strop dostaje dodatkowe podparcie. Tragarz tutaj jest niezbędny. A pod tragarzem, solidniejsza belka powinna się znaleźć. I mamy salon 8 na 7. Może nie dosłownie 7 na 8, ale bym tak zrobił :). Nie jest to nic nowego, ale metoda bardzo stara i znana.

Osobny temat to jest, to że na schemacie autora – może się mylę - jest połączenie murowanego z balem, co daje wspólnie kształt litery L. Ciekawy jestem, czy dach będzie wspólny i jak architekt, o ile jest to o czym myślę, rozwiąże tą kwestię?

Edytowane przez JerzyBw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyszek57, JerzyBw

Wielkie dzięki za zainteresowanie moją sprawą. Budynek jest w całości drewniany. Istniejąca cześć jest także z bala, ale bardzo starego. Poprzedni właściciele domu wpadli na pomysł ocieplenia budynku z zewnątrz, przez to w środku w dni słoneczne jest jak w saunie.

Druga, planowana cześć budynku ma być z bala. Może uda się "zrównać" wizualnie obie części domu, tak aby wyglądał to na całość. Między starą częścią a nową zostanie tylko przejście. Oczywiście obie części muszą być jakoś spięte. Dach ma być wspólny dla obu części w kształcie litery "L"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbyszek57, JerzyBw

Wielkie dzięki za zainteresowanie moją sprawą. Budynek jest w całości drewniany. Istniejąca cześć jest także z bala, ale bardzo starego. Poprzedni właściciele domu wpadli na pomysł ocieplenia budynku z zewnątrz, przez to w środku w dni słoneczne jest jak w saunie.

Druga, planowana cześć budynku ma być z bala. Może uda się "zrównać" wizualnie obie części domu, tak aby wyglądał to na całość. Między starą częścią a nową zostanie tylko przejście. Oczywiście obie części muszą być jakoś spięte. Dach ma być wspólny dla obu części w kształcie litery "L"

Teraz rozumiem. Czyli obszar zaznaczony na czerwono jest nowym budynkiem a 7 na 8 m to salon. To jak długi jest ten nowy w całości budynek, ponad 15 m?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zabalowanych, wybalowanych, obalowanych itp.:) Właśnie skończyłam czytać forum od pierwszej strony...uffff. Szybko o mojej balowej historii...Dom z bali to moje marzenie od dzieciństwa (spędzonego w bloku z wielkiej płyty). Po tym jak już założyłam razem z mężem podstawową komórkę społeczną popełniliśmy w 2010 roku zakup działki 30 (30m szeroka i 100m długa) arowej z lasem z dwóch stron celem budowy takiegoż domku. Działka w powiecie skarżyskim, gmina bliżyn, woj. świętokrzyskie. Złożyliśmy wniosek o WZ bo brak Planu i jak się dowiedziałam telefonicznie decyzja już jest ale się jeszcze będzie uzgadniać i uprawomocniać do końca września. Projekt wybrany i oto i on http://www.dom-projekt.pl/projekt-domu-101.html (oleśnica drewniana). Od samego początku wiedziałam, że będę docieplać od wewnątrz (chcę mieć różne kolory w domku, ale ścianki działowe mimo, że w szkielecie chcę obić deską, żeby się nie zagipsić do końca:)) więc zdecydowaliśmy się na płaza 18/30. A teraz słów kilka o firmie. Maile i wyceny ciągną się od czerwca. Na tapecie był Stollux (który odpadł bo z płąza nie buduje), zajda (cena powaliła), Gomi (też cieniuki balik), domzbieszczad (to samo co w Gomi).... i na placu boju zostały dwie firmy. BONAR- firma rodzinna, dwóch braci ze świętokrzyskiego, sprawdzeni. Robią co się chce: okrągłe, płaskie, płazy, półokrągłe i klejony!!! (I tu może taka ciekawostka wycena tegoż projektu w płazie i w balu klejonym różniła się o 20tys. (duża óżnica?mała?nie wiem...)

Jeden problem w balu litym robią tylko z mokrego.

SIELANKA- firma z prawie drugiego końca Polski. Też płaz 18/32 ale już podobno suszony. Piszę podobno, bo jak to sprawdzić nie wiem (trzeba by każdą belkę sprawdzać wilgotnościomierzem czy jakoś tak??)

 

Trudność tego wyboru polega na tym, że jak pewnie większość z Was budować będę z kredytem na karku i nie mogę budowy rozwlekać w nieskonczoność. Dlatego chciałabym od razu ocieplić (bo tak jak już pisałam ocieplać mam zamiar). Ale Pan Bonar mówi, że te bale muszą przynajmniej zimę postać bo on nie daje głowy co się tam będzie pod tymi gipsami, foliami i wełną dziać z balem (grzby, pleśnie???)

 

Znowu jaką mam pewnośc ze Sielanka suszy te bale, a że nie odróżnię to może już lepiej się z góry skazać na mokre i mieć tą swiadomośc że mokre niż uwierzyć że suszone i się potem rozczarować.

 

I tu moje pytanie:

 

CZY KTOŚ OCIEPLAŁ SWOJE MOKRE BALE, STAWIANE JESIENIĄ, JUŻ WIOSNĄ-LATEM NASTĘPNEGO ROKU???

 

Taki czas byłabym w stanie zmieścić w kredycie.

Pozdrawiam

Niech żyje bal.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudność tego wyboru polega na tym, że jak pewnie większość z Was budować będę z kredytem na karku i nie mogę budowy rozwlekać w nieskonczoność. Dlatego chciałabym od razu ocieplić (bo tak jak już pisałam ocieplać mam zamiar). Ale Pan Bonar mówi, że te bale muszą przynajmniej zimę postać bo on nie daje głowy co się tam będzie pod tymi gipsami, foliami i wełną dziać z balem (grzby, pleśnie???)

 

Znowu jaką mam pewnośc ze Sielanka suszy te bale, a że nie odróżnię to może już lepiej się z góry skazać na mokre i mieć tą swiadomośc że mokre niż uwierzyć że suszone i się potem rozczarować.

 

I tu moje pytanie:

 

CZY KTOŚ OCIEPLAŁ SWOJE MOKRE BALE, STAWIANE JESIENIĄ, JUŻ WIOSNĄ-LATEM NASTĘPNEGO ROKU???

 

Taki czas byłabym w stanie zmieścić w kredycie.

Pozdrawiam

Niech żyje bal.....

 

jak u wszystkich na kredytach ;( czas goni ..

moje zdanie na temat ocieplania mokrego .. jestem przeciw i to bardzo .. będzie to wszystko pięknie pękać (gipsy) a folia paroizolacyjna na mokrym drzewie to dobry sposób na "zaparzenie" drewna

jesień a wiosna to już nie będzie takie mokre .. ale skąd weźmiesz na jesień zimowe drzewo, które ma najmniej wody ??

 

co do płazów to z tego co się słyszałem to na Orawie sezonują .. może Zbyszek coś podpowie zna rejony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się bał ocieplać odrazu dom z bala mokrego, musi przesezonować. Proponowałbym budowę na jesień i ocieplanie na jesień następnego roku, kredyt jest rozpisany zazwyczaj na dwa lata więc powinniście się spokojnie zmieścić. Poza tym dom z mokrego drzewa będzie siadał co najmniej ze dwa trzy lata i żeby ocieplić i dać płyty gipsowo-katronowe należało by robić niezależną konstrukcję z profili, ja takową robiłem w łazience pod płytki wygląda to minejwięcej tak: stawia się "klatkę" z profili nieprzytwierdzoną do ścian, do tego sufit tzw. wiszący przykręcony do legarów lub w małych pomieszczeniach do ścian tej klatki. Sciany z drewna osiadają a ściany z kartonu pozostają bez zmian.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się bał ocieplać odrazu dom z bala mokrego, musi przesezonować.

 

To też i ja się boję. Tak czy inaczej będzie robiona ruchoma konstrukcja pod karton gips bo w rodzinnym domu mojego ojca (który stoi już ponad 50 lat) też cały czas drewno pracuje

 

"ale skąd weźmiesz na jesień zimowe drzewo, które ma najmniej wody ??"

 

ano planuję w ta zimę ściąć i na jesień 2012 budować.

 

Generalnie plan jest taki:

 

zima 2011 - pozyskanie drzewa (przez wykonawcę; Panowie Bonar mieli wolny termin na wiosnę 2012 ale od razu mi odradzili i poradzili zeby to drzewo poleżało do jesieni)

wiosna 2012 fundamenty, ogrodzenia, przyłącza itp

jesień 2012 stan surowy zamknięty

zima 2012-2013 grzejemy co sił w piecu coby popękało i osiadło ile się da???? (czy to coś w ogole da?) może lepiej zostawić go samemu sobie????)

wiosna 2013 porządki

Lato -jesień 2013 wykańczanie ( się??)

 

ufff.. bardzo dziękuję za odpowiedź. Jak będzie co fotografować (chociażby kamień na fundament) to założę dziennik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie plan jest taki:

 

zima 2011 - pozyskanie drzewa (przez wykonawcę; Panowie Bonar mieli wolny termin na wiosnę 2012 ale od razu mi odradzili i poradzili zeby to drzewo poleżało do jesieni)

wiosna 2012 fundamenty, ogrodzenia, przyłącza itp

jesień 2012 stan surowy zamknięty

zima 2012-2013 grzejemy co sił w piecu coby popękało i osiadło ile się da???? (czy to coś w ogole da?) może lepiej zostawić go samemu sobie????)

wiosna 2013 porządki

Lato -jesień 2013 wykańczanie ( się??)

plan moim zdaniem przyzwoity ;)

z tym grzaniem to raczej bez przesady ..

jak łączone bale ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...