Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

1. u nas posadzka była wylewana po postawieniu domu (przecież nie da się wcześniej, skoro to działa na elektryce więc najpierw trzeba zrobić kable i elektrykę w domu, czyli muszę mieć ściany)

ale jeszcze przed wstawianiem okiem, myślę że nawet jakby były już okna to możesz ew. wybierać okresy gdzie wilgotność powietrza jest mniejsza i wtedy wylewać podłogę i otwierać okna...

2. finansowo- nie wydaje mi się aby było ciężko, chociaż my też w większości używany kominka,

* nie budujesz i nie potrzebujesz ani kotłowni, ani komina, ani kotła, ani butli na zewnątrz,

**nie kupujesz grzejników, rurek, złączek,

*** pytanie pozostaje jak rozwiązać ogrzewanie góry?

 

a akumulacyjnoć domów z bala to temat rzeka, to potwierdzam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam czy ktoś z mieszkających lub budujących z bala ocieplonego(16cm płazy) ma w domu ogrzewanie elektryczne podłogowe. Nurtują mnie dwa pytania 1.Czy posadzka akumulacyjna wykonana po wykonaniu konstrukcji drewnianej nie wniesie zbyt dużo wilgoci? 2. Czy ze względu na małą akumulacyjność takiego domu i szybkie wychładzanie jest to dobry system ogrzewania?

 

dom drewniany docieplony czy to welna czy styropianem w zasadzie akumulacji cieplnej nie posiada. Moze mieć bezwładność wynikająca z lambdy obiektu.

Ja mam dom z litego bala okraglego srednicy 260 mm . Okolice Zakopanego. Ogrzewanie podłogowe kablowe - kabel grzejny Vektry w sumie 5,4 kW powierzchnia dolu 50 m kw gora ok 40 m.kw . Poniewaz jest to domek rekreacyjny, ogrzewanie zimą ustawiam na odmrażanie 8 stopni. W zime mam w domku srednio 12-15 stopni, bez grzanej gory.

Finansowego dramatu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem cały wątek o ogrzewających elektr. to się może naprawdę opłacać ale wylewka musi być akumulacyjna i ładować się w II taryfie maty pod posadzką mogą zruinować budżet przy ciężkiej zimie.Kominek to również podstawa jako drugie źródło z dgp nie jesteśmy zależni od awarii, a oszczędności przy częstym paleniu i dobrym dojściu do taniego drewna duże.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam czy ktoś z mieszkających lub budujących z bala ocieplonego(16cm płazy) ma w domu ogrzewanie elektryczne podłogowe. Nurtują mnie dwa pytania 1.Czy posadzka akumulacyjna wykonana po wykonaniu konstrukcji drewnianej nie wniesie zbyt dużo wilgoci? 2. Czy ze względu na małą akumulacyjność takiego domu i szybkie wychładzanie jest to dobry system ogrzewania?

 

ja mam bal 24 i ogrzewanie podłogowe nie elektryczne, ale rurki z wodą w podłodze, ale było to robione już oczywiście w chałupie, i już były okna, i nie było to latem. Nie widze problemu. Chałupa i tak doschła przez zime, a jak wparowali z miksokretem, zeby zakryć betonem te rurki to wcale nie było to takie wilgotne, raczej jak mocno mokry piach, potem to ubili, i nie zauważyłam jakiejś wilgoci włażącej na ściany.

Faktycznie mając ogrzewanie na prąd warto postarać się o taryfy. My nie wiedzielismy ze nawet na taryfie budowlanej możemy wystapic o taryfy nocna i dzienna, a to mocno obnizyło koszty ogrzewania, bo grzejemy pompą, i głównie pracuje w nocy i w dzień w tanich godzinach, i to wystarcza zeby podłoga utrymała ciepło (przynajmniej u nas, jak są te rurki z wodą w podłodze). Taka nagrzana podłoga ma spora bezwłądnosc wiec nie stygnie natychmiast i to wtstarcza zeby była stała komfortowa temperatura w chałupie. W wielkie mrozy trzeba kozystac tez z droższej taryfy zeby był komfort stałej temperatury. Nie wiem czy sie klarownie wysłowiam.

 

 

Miśka, domek wyglada pięknie. Fakt, ten etap najbardziej cieszy i jest najbardziej spektakularny :-)

Edytowane przez akselek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mysz / myszy na razie graja nam na nosie, serek, kiełbaska owszem, ale żeby dać się ukatrupić, co to to nie ;-)

Ale ja sie tak łatwo nie poddam, moze jestem niedouczonym mysliwym, ale szkolę się na błędach. jak zostane znanym myszologiem to będe sie mądrzyć i udzielać rad a jak na razie proszę o jakieś sugestie jeśli je macie :-) Dziś mąż zamierza wziać sie za nastawienie łapek, moze jemu lepiej pójdzie.

 

Ja w pierwszym roku miałam myszy 10 na pewno, tyle złapałam. Kupiłam na allegro 10 plastikowych łapek, są fajne bo nie zgniatają myszki i łatwo otwierasz nad śmietnikiem , na łapce żadnych śladów morderstwa, córka nawet uwierzyła że idę myszkę wypuścić na pole. Razem z łapkami na allegro kupiłam do gniazdka czeską wtyczkę, która podobno wydaje jakieś dźwięki słyszalne dla myszek. W tym roku nie mam ani jednej myszy, spokój. Tak więc chyba działa, polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam serdecznie!

Zwracam się z prośbą o pomoc. Planuję budowę domku letniskowego, do zamieszkania w okresie od kwietnia do listopada. Parterowego, wielkość ok 50 m, z ocieplaniem kominkowym. Czy lepszy byłby domek z bala czy szkieletowy? Spotykam się z rożnymi firmami, a wykonawca który najbardziej by mi odpowiadał proponuje bal grubości 6 cm bez dodatkowego ocieplenia ścian, tylko ocieplenie podłogi i dachu. Czy w takim domu nie będzie zimno w chłodniejszych miesiącach? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktoś podpowiedzieć jakie "przepisowo" powinny być warstwy w stropie drewnianym ?

sufit (ślepa podłoga) - deska świerkowa

 

Nie wiem jak przepisowo ale napisze jak ja mam. Sufit czyli miedzy bale plyty kartonowo gipsowe, pozniej welna wygluszajaca, ale co najwazniejsze to pod deski podlogowe ktore sa na legarach to miedzy to drewno jest jakas tasma aby skrzypien nie bylo. Nie wiem jak sie nazywa ale w hurtowni jak wyjasnilam o co mi chodzi to wiedzieli co dac. Jak dzieci czyms wala to i tak slysze ale rzeczywiscie rozmowy, telewizja czy radio w zadna strone sie nie przedostaja. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zrobione tak od dołu:

- płyta gipsowo-katronowa pomiędzy legary nośne

- folia aluminiowa odbijająca ciepło w dół

- wełna mineralna 5+12

- legary poprzecznie do legarów nośnych (w miejscach styku filc)

- folia paroprzepuszczalna

- płyta gipsowo-kartonowa (w celu redukcji skrzypienia)

- deska podłogowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

txt66 Możesz sprecyzować: folia paropszepuszczalna, a płyta karton gips(na całości czy tylko na legarach podocinana) w celu redukcji skrzypienia i na nią dopiero deski ? Folia to paropszepuszczalna czy wiatroizolacyjna(wysokoparopszepuszczalna) bo zastanawiam się nad tym jak coś się rozleje to ten karton gips i wełna będą mokre.Jakby dać folię dachową membranę to chyba ciecz się nie przedostanie a odparuje przez szczeliny w podłodze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

txt66 Możesz sprecyzować: folia paropszepuszczalna, a płyta karton gips(na całości czy tylko na legarach podocinana) w celu redukcji skrzypienia i na nią dopiero deski ? Folia to paropszepuszczalna czy wiatroizolacyjna(wysokoparopszepuszczalna) bo zastanawiam się nad tym jak coś się rozleje to ten karton gips i wełna będą mokre.Jakby dać folię dachową membranę to chyba ciecz się nie przedostanie a odparuje przez szczeliny w podłodze?

 

Zastosowałem folię paroprzepuszczalną w celu odparowywania ew. wilgoci z wełny mineralnej, na to w całości płyty gipsowo-kartonowe przypuszczam iż kawałki na legary mogłyby się z czasem kruszyć a co za tym idzie pylić. Ja bym nie stosował szczelnej membrany, bo właśnie chodzi o to by wilgoć z warstwy izolacji mogła odparować, a nie sądzę żeby wylało się tyle wody by trwale uszkodził płytę i przeniknąć przez folie paroprzepuszczalną, a nawet jak by się tam już dostała to w jakiś sposób musiała by się z tamtą wydostać.

Ps. Zastosuj deski na piuro-wpust ograniczysz migrację wody i pylenie podłogi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej możliwości ! Bez odbioru - tylko taryfa G11 .

 

 

 

Moze sie niefortunnie wyraziłam, ale co to znaczy nie ma takiej możliwości, jak u nas była....Nie wiem co to G 11 .brzmi tajemniczo, ale czy to G11 czy j185, jak zwał tak zwał, istotne jest to, ze masz dzienną i nocną nawet mając prąd budowlany i bez zadnych odbiorów mozesz kozystac z taryf....

Edytowane przez akselek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może ktoś podpowiedzieć jakie "przepisowo" powinny być warstwy w stropie drewnianym ?

sufit (ślepa podłoga) - deska świerkowa

 

Odpowiem na odwrót, jak nie powinno być. Slepa podłoga, membrana czy jak to zwać (taka włóknina) i ekofiber na to. Legary chyba wys z 8 czy 10 cm i na to dechy. sęk w tym ze wszytsko fajnie, i ekofiber jest dobry na poddasze zeby termicznie izolować, ale niestety akustycznie kicha. na górze mamy w sciankach działowych steykofleks ( nie pamietam jak sie to pisze) , taka wełna drzewna, i akustycznie rewelacja. Ale góra / dół, przez ten ekofiber to nie jest udane rozwiazanie. Za bardzo wszytsko słychać. podłoga nam sfiksowała z powodu niedosuszonych desek, i i tak musimy ją "przełożyć, i przy tej operacji wsadzimy w strop to co wscianki działowe na górze, ekofibrowi dziekujemy ( mimo,z ę na poddaszu jako ocieplenie dachu sie sprawdza).

 

 

 

ps. z myszami nie wiem co się stało, bo sie nie złapała, ale od dłuższego czasu sama znikłą

zagadka zaginięcia myszy nierozwikłąna

Edytowane przez akselek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem na odwrót, jak nie powinno być. Slepa podłoga, membrana czy jak to zwać (taka włóknina) i ekofiber na to. Legary chyba wys z 8 czy 10 cm i na to dechy. sęk w tym ze wszytsko fajnie, i ekofiber jest dobry na poddasze zeby termicznie izolować, ale niestety akustycznie kicha. na górze mamy w sciankach działowych steykofleks ( nie pamietam jak sie to pisze) , taka wełna drzewna, i akustycznie rewelacja. Ale góra / dół, przez ten ekofiber to nie jest udane rozwiazanie. Za bardzo wszytsko słychać. podłoga nam sfiksowała z powodu niedosuszonych desek, i i tak musimy ją "przełożyć, i przy tej operacji wsadzimy w strop to co wscianki działowe na górze, ekofibrowi dziekujemy ( mimo,z ę na poddaszu jako ocieplenie dachu sie sprawdza).

 

 

 

ps. z myszami nie wiem co się stało, bo sie nie złapała, ale od dłuższego czasu sama znikłą

zagadka zaginięcia myszy nierozwikłąna

czyli pod deski (na ekofiber) nie masz żadnej folii czy membrany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze sie niefortunnie wyraziłam, ale co to znaczy nie ma takiej możliwości, jak u nas była....Nie wiem co to G 11 .brzmi tajemniczo, ale czy to G11 czy j185, jak zwał tak zwał, istotne jest to, ze masz dzienną i nocną nawet mając prąd budowlany i bez zadnych odbiorów mozesz kozystac z taryf....

 

I tu się właśnie mylisz . Na dzień dzisiejszy nie ma takiej możliwości G11 to taryfa całodobowa ,G12 dzienna = droższa ,nocna = tańsza .Prąd budowlany tylko całodobowa + drogie przesyłowe ( ale to już inna bajka ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...