Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Z mojej działki była przesuwana stodoła na działkę obok. Miejscowi robili to za pomocą okrągłych bali. Po prostu ją przeturlali :D Podwaliny były już wymieniane w moim domku ileś dziesiąt lat temu. Dom był podnoszony podobno za pomocą podnośników hydraulicznych (ręcznych), takich jak samochodowe. Myślę że ze cztery wystarczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w którym miejscu trzeba podnieść taki budynek ,bo podnośniki to mi raczej wejdą w te belki jak w masło?Jak trzeba zabezpieczyć bale przed robalami i grzybami bez rozbierania starego budynku na części(wcześniej były pokryte chyba wapnem i jakimś tynkiem zmieszanym z gliną i sianem czy czymś takim.Teraz są gołe i chcę je przeszlifować i pokryć jakimś lakierem albo bejcą.Wolałbym aby miały kolor zbliżony do drewna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja babcia ma dom z bali około 30 cm poniemiecki rok budowy przed 38 w latach 60 tych zgniła pólnocna strona stały przy niej blisko drzewa zawsze w cieniu to zrobili murowaną z cegły ci co mówią że bale mają szpary nie wiedzą że rok po zbudowaniu domu powinno się uszczelnij go jeszcze raz

ps. super się w nim śpi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja babcia ma dom z bali około 30 cm poniemiecki rok budowy przed 38 w latach 60 tych zgniła pólnocna strona stały przy niej blisko drzewa zawsze w cieniu to zrobili murowaną z cegły ci co mówią że bale mają szpary nie wiedzą że rok po zbudowaniu domu powinno się uszczelnij go jeszcze raz

ps. super się w nim śpi

 

No właśnie-Jak się śpi(i czy już się śpi) szczęśliwym posiadaczom nowych domów żywicą pachnących?

Młody -czy zdjęcie ,które pokazałeś kilka stron wcześniej , a które jest dla mnie natchnieniem, przedstawia już widok z twojej sypialni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wojdyla
Chciałem oświadczyć, że skończyłem budowę i mieszkam w domu z bali ręcznie ciosanych, prostokątnych. Co prawda, nie robili go "bracia" tylko cieśle z okolicy i kilka razy używali piły mechanicznej, ale dom jest z sosny ciosanej ręcznie o grubości 21cm a wysokości nieregularnej - pomiędzy 24 a 31cm. Służę namiarami na cieśli. Pzdr

 

Chciałbym poznać Pańską opinię o domu z bali po roku jego użytkowania.

Proszę o krótką informację([email protected])

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

helo mam pytanko odnośnie domów z bali parterowych, z nieużytkowym poddaszem, podpiwniczonym- taką mam idee (rzecz jasna wszystko na papierku). Czy ktoś wie jak takie coś wychodzi cenowo i wizualnie? Czy wysoki parter (przez tą piwnicę) dach o małym kącie nachylenia, oraz poziomy układ belek nie będą wyglądały dziwnie (podobnie do tramwaju)? Mam pomysł aby obsypać cokół ziemią, ale czy to pomoże (muszą i tak zostać odkryte okienka piwniczne- może zrobić je na jednej ścianie, mniej widocznej np. bocznej). Dodam, że nie zależy mi na tzw stylu dworkowym, domy z bali mają wg mnie charakter, ponieważ materiał jest piekny, nie dlatego, że naśladują (niektore) stare wzorce, dlatego mampomysł na parterówkę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
helo mam pytanko odnośnie domów z bali parterowych, z nieużytkowym poddaszem, podpiwniczonym- taką mam idee (rzecz jasna wszystko na papierku). Czy ktoś wie jak takie coś wychodzi cenowo i wizualnie? Czy wysoki parter (przez tą piwnicę) dach o małym kącie nachylenia, oraz poziomy układ belek nie będą wyglądały dziwnie (podobnie do tramwaju)? Mam pomysł aby obsypać cokół ziemią, ale czy to pomoże (muszą i tak zostać odkryte okienka piwniczne- może zrobić je na jednej ścianie, mniej widocznej np. bocznej). Dodam, że nie zależy mi na tzw stylu dworkowym, domy z bali mają wg mnie charakter, ponieważ materiał jest piekny, nie dlatego, że naśladują (niektore) stare wzorce, dlatego mampomysł na parterówkę

 

Wydaje mi sie ,że niezależnie od tego czy dom parterowy, piętrowy czy inny to najważniejsze są proporcje. Ja bym wziął ołówek, karteczkę i sobie to rysował starajac się zachować skalę.

P.S. Z twojego opisu jakoś nie mogę sobie skojarzyć z tramwajem!!!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

hej mam taki pomysł dom, rzecz jasna, z bali w kształcie litery L kórej "wnętrze" wypełnia ogród zimowy /tak że dom staje się prostokątem/. Ogród pelni funkcję salonu i jadalni, dostępnego z sypialni, kuchni, ma jakieś 20 m kw. Czy ktoś widział coś podobnego/na rysunku, w naturze, w budynku murowanym lub drewnianym/? Widziałam tylko rysunek takiego ogrodu- trochę mało. Wychodzi mi że dom powinien być parterowy, o dużym kącie nachylenia dachu, wtedy dach ogrodu jest też zcięty i tworzy całość z tym pokrytym dachówką- czy istnieje taki projekt?Jak na razie jestem w trakcie wymyślania, co z tego wyjdzie- nie wiadomo, ale marzy mi się coś z pomysłem- czy taki przeszklony salon się sprawdzi np podczas upalnego lata?

Czy balowemu domowi można zciąć róg- chodzi o połączenia bali na skos- czy to możliwe?

Jak wykańcza się łazienkę, w której jest w końcu b. wilgotno- czy terpentyna z woskiem wystarczy? Widziałam na stronce stolluxu taką z balami "na wierzchu" i była ok

Z czego robione są zewnętrzne parapety?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Honka - to kosmos - masz tu rację.

Ale spróbuj z firmą Logpol - http://www.logpol.com.pl

To jedyna w kraju firma budująca domy z bali - tych prawdziwych bali, a nie okładzin balopodobnych - suszonych komorowo.

 

logpol robi najwieksze bale 25 cm, wiec i tak trzeba ocieplac.

szukajcie a znajdziecie firmy z poludnia ktore robia prawdziwe domy (bale do 50 cm) a nie tylko reklame :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba ocieplać bali grubszych niż 20 cm, ale faktycznie są firmy które budują z bali o większym przekroju. Tyle że nie suszą ich komorowo. Na przykład Trochanowscy budują ze świeżego drewna obrabianego ręcznie bal po balu.

P.S. Ciekawi mnie co Pan Wojtek , jako propagator suszenia komorowego,powie o ich technologii .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...