Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzwoniłem, targowałem się może aż tak dużo nie spuszczali z ceny ale niestety nie dobiłem z nimi targu ponieważ po przeliczeniu z dowozem wyszło mnie mniej więcej tyle samo co u konkurencji a znacznie było bliżej

 

cały czas zapominam zadzwonić w ciągu dnia :)

coś muszę rozpoznać .. a transport jak liczyli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Dom się wychładza bo nie dokładam do kominka w nocy . To tak jakby wyłączyć ogrzewanie na noc ( gazowe , weglowe,prądowe ) . Czasem jak dołożę drwa na noc rano będzie cieplej . Mógłbym też na noc włączyć grzanie prądem i rano było by 20 stopni ale nie robię tego , gdyż wolę włożyć parę polan drewna rano i poleżeć po kołderką przy palącym się kominku ( pięknym ogniem ) . Kocham klimaty z ogniem w tle i jak ktoś pisze ,że salon to kotłownia i kominek brudzi i ,że nie chce mu się dokładać drewna i ,że nie ma gdzie składować i w ogóle ,że kominek to nie to .,,,,,, , Ja mam dokładnie odwrotnie ! Kocham palenie w kominku , wychodzenie z ciepłego domu po drewno , rąbanie ( drewna oczywiście ) , tarzanie się w śniegu na golasa ..... itd ...itp... a wszystko to w chałupie drewnianej , pachnącej ....... ech szkoda gadać . Pozdrawiam

 

mieszkanie w domu z bala to nie tylko szpan:) ale i , a moze przede wszystkim , filozofia życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym roku jeszcze nie, za miesiąc bede wykańczał duży dom z bala, wiec podjadę.Ale nie sądzę,żeby cena skoczyła wyżej 2 zł za metr listwy.

 

akurat mnie będzie interesować deska podłogowa i elewacyjna .. i legary

Zbyszek jakie byś radził ??

100x80 czy

kratownica np. 40x80 poziomo i pozniej 40x80 pionowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja robię 50 x 100 w rozstawie co 500 miedzy osiami. Dla deski 32 mm . Oczywiście pod deski gąbka PXE milimetrowa na oleju( do legarów)

Deska elewacyjna płaska czy półbal?

deska elewacyjna płaska .. szczyty od środka na poddaszu myślę zrobić .. i może sufit ;)

możesz jakiś link do tej pianki podesłać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System kominkowy z podwójnym buforem zasobnikowym która opracowała dla nas bardzo doświadczona firma instalacyjna jest znacznie droższy od tradycyjnego, ale nie wymaga palenia w kominku w nocy nawet w największe mrozy.

 

A mógłbyś coś więcej o tym napisać. W skrócie. O co chodzi z tym podwójnym buforem.? No chyba że już było... Albo w dzienniku znajdę... Znajdę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym układzie kominek podgrzewa zarówno wodę użytkową i centralnego ogrzewania. Woda jest gromadzona w podwójnym zasobniku gdzie jeden jest "zatopiony" w drugim. Mniejszy, wewnętrzny gromadzi wodę użytkową, zewnętrzny zawiera wodę CO. Oba stanowią jedną całość w postaci walca o rozmiarach uzależnionych od pojemności zasobnika.

Jego parametry dobiera się w zalezności od powierzchni jaką trzeba ogrzać ( a konkretniej - kubatury) i oczywiście wszystkich innych czynników, które mają znaczenie w projekcie instalacji grzewczej. Zasobniki te mają zwykle całkowitą pojemność od 300 litrów do 1000 litrów. Są przystosowane do współpracy z kilkoma źródłami wytwarzania ciepła - np układ kominek-solary-grzałka elektryczna. Wytrzymują duże ciśnienie i mogą gromadzić wodę o bardzo wysokiej temperaturze. Na koszt bufora wpływają ( prócz pojemności) właśnie parametry dotyczące maksymalnych obciążeń.

Dobrze dobrany bufor tego typu powinien oddawać ciepło tak długo po wygaśnięciu kominka, by nie trzeba było dokładać drewna w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marmur7, bardzo dziękuję za tą rzeczową i jasną dla mnie odpowiedź:-) Będzie fajnie usłyszeć jak się sprawdza wasze ogrzewanie jak już zadziała. A z tego prostą drogą wyłazi kolejne pytanie...

 

Czy nie pisałeś gdzieś wcześniej, że argumentem za ogrzewaniem kominkowym był także fakt iż nie przeznaczaliście dodatkowego miejsca na kotłownię? A zasobnik? Musi być sporych rozmiarów... Jest jakieś dobre miejsce / sposób ukrycia owego zasobnika w domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sadze ze taki zbiornik (zbiorniki) mozna obudowac cegla lub kamieniem, i uzyc jako jedna ze scian dzialowych

okladzina poprzez swoja mase powinna zwiekszyc efektywnosc systemu

prawdopodobnie na poczatku potrzebuje troche wicej energii ze wzgledu na mase, ale na przestrzeni calego sezonu grzewczego powinna dac spore oszczednosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sadze ze taki zbiornik (zbiorniki) mozna obudowac cegla lub kamieniem, i uzyc jako jedna ze scian dzialowych

okladzina poprzez swoja mase powinna zwiekszyc efektywnosc systemu

prawdopodobnie na poczatku potrzebuje troche wicej energii ze wzgledu na mase, ale na przestrzeni calego sezonu grzewczego powinna dac spore oszczednosci

Za mocno nie polecam obudowywać takiego zbiornika, bo musi być dostęp do naprawy i wymiany.

Takie zbiorniki są leżące, albo stojące i często ocieplone tylko pianką, jak ktoś chce nie mieć go na widoku i trzyma to np. piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym. Zaoszczędzi w tej wersji trochę grosza. Może być też ładnie wykończony na zewnątrz blachą pomalowaną najczęściej koloru białego, jak jest gdzieś na widoku np. łazience.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marmur7,

Czy nie pisałeś gdzieś wcześniej, że argumentem za ogrzewaniem kominkowym był także fakt iż nie przeznaczaliście dodatkowego miejsca na kotłownię? A zasobnik? Musi być sporych rozmiarów... Jest jakieś dobre miejsce / sposób ukrycia owego zasobnika w domu?

 

Karjooka - Dla mnie sensowna kotłownia to pomieszczenie, gdzie prócz pieca mozna zgromadzić choć trochę bieżącego opału. Bez obawy, że zaraz się coś wybrudzi. A my mamy małe, wydzielone pomieszczenie gospodarcze, które z założenia ma mieć charakter "czysty" i pomieścić własnie zasobnik, drugą lodówkę i trochę narzędzi. Montowanie pieca i wnoszenie tam np ekogroszku byłoby kłopotliwe.

O wyborach sposobu grzania decydują konkretne, indywidualne możliwości. My np. przy decyzji o ogrzewaniu kominkowym braliśmy m.in. łatwość przechowywania opału. Nie mamy garazu ani osobnego budynku gospodarczego gdzie ew. można byłoby składowac opał i w najbliższych latach to się nie zmieni. Tymczasem budowa dużej drewutni, przy okazji kompatybilnej stylowo z naszym domkiem, nie stanowi dla mnie problemu i zajmie najwyzej 3-4 dni.

W naszej leśnej wiosce szanse na gaz ziemny są równie duże jak na grę Messiego i Cristiano Ronaldo w Odrze Wodzisław. Gdyby była choć iskierka nadziei, uwzględniłbym go w projekcie jako alternatywne źródło grzewcze. Iskierki jednak nie ma, będziemy więc zaprzyjaźniać się z dębiną, buczyną i innymi drewniakami :)

 

JerzyBW - zbiorniki o których wspominałem raczej wystepują w wersji pionowej, wyglądają jak pojazdy kosmiczne i jesli chodzi o estetykę (gdyby nie wymiary) można byłoby spokojnie umieścić je w łazience. Dysponują jakąś super-hiper izolacją, więc obudowanie ich to chyba niepotrzebny wydatek.

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JerzyBW - zbiorniki o których wspominałem raczej wystepują w wersji pionowej, wyglądają jak pojazdy kosmiczne i jesli chodzi o estetykę (gdyby nie wymiary) można byłoby spokojnie umieścić je w łazience. Dysponują jakąś super-hiper izolacją, więc obudowanie ich to chyba niepotrzebny wydatek.

Są, są - leżące i stojące. Ładne wykończone - droższe i ocieplone pianką. I tańsze, takie do komórki lub piwnicy z samą pianką na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są, są - leżące i stojące. Ładne wykończone - droższe i ocieplone pianką. I tańsze, takie do komórki lub piwnicy z samą pianką na zewnątrz.

 

Nie jestem pewien czy mówimy o tym samym typie zasobnika. Pewnie istnieją wersje w poziomie, ale spośród zasobników firm ( głównie niemieckich), które mi proponowano, były tylko pionowe ( nie było też takiej wersji "piwnicznej"). Z tego co pamiętam były one chyba najdroższym elementem układu grzewczego ( ok 2000 € - 3000 €) Kupowałem go w zeszłym roku, stoi u instalatora a ja od tego czasu dość beznadziejnie usiłuję sobie przypomnieć nazwę producenta :D

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że Wam też się podoba, dziękuję.

Kupiłem opuszczoną chatę i chcę złożyć ją na mojej ziemi. Zostanie czerwona dachówka, malutkie okna, bryła zewnętrzna. Chciałbym dopasować rozkład pomieszczeń i przekształcić poddasze w mieszkalne. Dlatego szukam kogoś kto czuje bluesa i wymaluje mi projekt. Znacie może kogoś ?

 

Witam,

 

podobnie jak Ty przenoszę dom z bali. Ciężko jest znaleźć dobrego projektanta, spróbuj skontaktować się architektem z http//www.polskadrewniana.pl - na pewno zna się na rzeczy, ale jest bardzo zajęty.

Ja w końcu zdecydowałam sie na projektanta z biura geodezyjnego, któremu zleciłam całą obsługę. Pomieszczenia rozrysowałam sama dostosowując je do otworów okiennych i drzwiowych, bo zależy mi na tym, żeby zostawić oryginalne bale na zewnątrz. Najważniejsze to dobrze zrobić fundament, bo dom ma określone wymiary, a resztę powierzam cieśli, który już rozłożył mój dom i mam nadzieje, że w sierpniu stanie już na mojej działce.

 

pozdrawiam

Romana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ! :-))

 

To prawda, ciężko znaleźć rozsądnego projektanta. Moje bale zewnętrzne także mają pozostać na swoim miejscu, więc może pójdę w Twoje ślady.

W każdym razie bardzo mocno trzymam kciuki za Twoje plany !

pozdrawiam, fish

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ! :-))

 

To prawda, ciężko znaleźć rozsądnego projektanta. Moje bale zewnętrzne także mają pozostać na swoim miejscu, więc może pójdę w Twoje ślady.

W każdym razie bardzo mocno trzymam kciuki za Twoje plany !

pozdrawiam, fish

 

Również trzymam kciuki, na pewno wszystko wyjdzie pięknie - taki stary dom ma niepowtarzalny klimat. Z projektem walczymy już od września - niestety architekt w grudniu jak już kończył projekt stracił wszystkie dane i musiał zacząć wszystko od nowa, ale na szczęście za tydzień powinniśmy otrzymać pozwolenie na budowę, potem jeszcze kredyt, jak wszystko pójdzie dobrze w maju ruszamy z fundamentami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...