Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

[ATTACH=CONFIG]132197[/ATTACH]

 

Pytanie z "5"

 

Jak rozwiązana jest sytuacja gdy trzeba przenieść obciążenie na podwalinę i fundament z belki poprzecznej w sytuacji gdy nie ma w tym miejscu wiązania krzyżowego ?

Podobnie czy stosuje sie jakieś stałe podkładki między sumiki przy ramie okna i drzwu , czy tylko mszenie ?

 

nie bardzo wiem, co może dac mszenie poza watpliwą szczelnością. I nie bardzo wiem , czemu nie ma wizania krzyzakowego? oszczędność czy cos innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 13,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nie bardzo wiem, co może dac mszenie poza watpliwą szczelnością. I nie bardzo wiem , czemu nie ma wizania krzyzakowego? oszczędność czy cos innego?

 

W tym miejscu nie ma ściany , to jest belka podtrzymująca strop , tz. tram

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym miejscu nie ma ściany , to jest belka podtrzymująca strop , tz. tram

 

ja rozumiem,ze nie ma sciany, ale jesli pomiędzy oknami cos jest to jesli rozpietosc tego czegos przekracza 4 razy wymiar glowny belki to powinno sie zrobic krzyzaki od samego dołu. Mnie tak uczono, ale sie nie upieram:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj montuja nam okna. Czy mógłby ktoś napisać jak to ma wyglądać?? Część okien już wstawiona. Z boku okna są przytwierdzone na kotwy i na około zapiankowane. Czy to tak ma wyglądać bo biorąc pod uwage osiadanie budynku te kotwy z boku jakoś mi nie leżą:confused: Z góry dzieki za odpowiedź:yes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niepotrzebnie zostawiali miejsce u dołu . Przecież bal sie nie rozszerzy:) 6 bali to nie wiecej jak 6 cm. wiec spokojnie kotwy na środku sobie dadza rade.

Ja bym dał parapet drewniany od wewnątrz tak do polowy szerokości okna, okno postawiłbym na parapecie . Opiankowac okno i olistwowac listwami przyokiennymi ale " suwliwie". Od gory dac luz 5-6 cm i kontrolowac:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niepotrzebnie zostawiali miejsce u dołu . Przecież bal sie nie rozszerzy:) 6 bali to nie wiecej jak 6 cm. wiec spokojnie kotwy na środku sobie dadza rade.

Ja bym dał parapet drewniany od wewnątrz tak do polowy szerokości okna, okno postawiłbym na parapecie . Opiankowac okno i olistwowac listwami przyokiennymi ale " suwliwie". Od gory dac luz 5-6 cm i kontrolowac:)

 

Czyli te kotwy z boku okna są OK i zapiankowanie okna dookoła? Czy to ma być tylko po 1 kotwie po każdej ze stron okna bo oni dawali 3? Czy tym kotwom zrobic teraz trochę luzu i z czasem je odkręcać czy z czasem "popuszczać". Parapetów nie planowałam;)

Nie jestem pewna ale z tego co pamiętam to wykonawca domu mówił, że co ok. 6 m-cy zdejmować listwy i wycinać nadmiar pianki u góry w miare jak dom bedzie siadał. "Wstawiacze" okien twierdzą, że już wstawiali okna w domu drewnianym ale jakoś tak mam watpliwości:confused:

 

Mamrmur też właśnie dzisiaj trafiłam na necie na te "listwy ślizgowe/dystansowe" przy montazu okien dlatego to co nam robią troche mnie zbiło z tropu.

 

Zbyszku jak mógłbyś mi wytłumaczyć jak zamontować listwy "suwliwie" to będę wdzięczna bo mąż to będzie robił sam.

Edytowane przez Fasola30
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Osiadanie ścian drewnianych wskutek kurczenia się drewna (tzw. zleg) opisane jest przez Franciszka Kopkowicza w książce "CISIELSTWO POLSKIE". Podaje on w tej publikacji kurczliwość drewna w kierunku promieniowym 2 do 8,5%. W standardach Międzynarodowego Stowarzyszenia Domów z Bali przyjmowana jest wartość 6% (link do standardów podałem na poprzedniej stronie. Z tych wartości praktyczno - teoretycznych wynika, że jeżeli góra okna jest na wysokości 2m to szczelina nad oknem powinna mieć minimum 12cm.

2. Okna powinny być montowane do konstrukcji umożliwiającej ślizganie się jej w stosunku do ściany. Dlatego stosuje się między innymi ramy. Inne rozwiązania opisane są w przywołanych standardach (są rysunki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marmur, do kotwienia okien w drewnie sa odpowiednie kotwy z bruzda pionowa o dlugosci okolo 4 cm:) Z powodzeniem to wystarcza dla kompensacji osiadania bala.

 

Zbigniew 100 - jesli wykonamy klasyczna rame, tak jak to robia górale, skonczy sie to tym,ze rama "utrzyma" rozmiar okna na niezmienionym poziomie a bale dookoła siądą. Montaz ramy ma sens wtedy gdy masz juz totalnie suchy bal, albo " ramujesz okno a nad rama zostawiasz wolną przestrzen:) ale to jest dublowanie sztywnej ramy okiennej.

 

Fasola- listwy suwliwie zamontowane to w sumie takie szalunki, ktore pozwalają ramie okna pracować w pionie. Wazna jest przestrzen nad oknem a nie pod oknem:) Pod oknem ma byc tylko parapet albo sciana. Gorale Orawscy robia w swoich domach specjalne maskownice o szerokosci do 20 cm w celu ukrycja tego ze okna " wchodza " im z czasem w belke nadokienna.

 

Szop - ksiazka p Kopkowicza jest reprintem z roku 1958 . Wtedy i drewno i sposób budowania byl inny:) i to dalece inny. Nie da sie usrednic stopnia czy procentu kurczenia drewna, bo to jest zalezne od tylu czynników,ze trudno to opisac. Ten sam bal, schnacy na powietrzu i na mrozie w efekcie koncowym wyschnie inaczej w sensie utrary wymiaru. Inaczej osiadam dom ze świerka ( ze starodrzewu i świerka towarowego) , inaczej z sosny i z modrzewia.

inna charakterystykę ma drewno pozbawione żywicy , inna to nie odżywicowane. Nie znam sie na tym az tak dobrze, mimo ze siedze w tym ze 30 lat juz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szop - ksiazka p Kopkowicza jest reprintem z roku 1958 . Wtedy i drewno i sposób budowania byl inny:) i to dalece inny. Nie da sie usrednic stopnia czy procentu kurczenia drewna, bo to jest zalezne od tylu czynników,ze trudno to opisac. Ten sam bal, schnacy na powietrzu i na mrozie w efekcie koncowym wyschnie inaczej w sensie utrary wymiaru. Inaczej osiadam dom ze świerka ( ze starodrzewu i świerka towarowego) , inaczej z sosny i z modrzewia.

inna charakterystykę ma drewno pozbawione żywicy , inna to nie odżywicowane. Nie znam sie na tym az tak dobrze, mimo ze siedze w tym ze 30 lat juz.

 

Zgadza się - są to dane obrazujące dane z 1958r, ale nie uważam, że fizyka tak dalece się zmieniła przez 50lat. Dlatego też jest przedział 2-8,5%. Do rozwiązania szczegółowego problemu trzeba przyjąć jakąś wartość. Moim zdaniem lepiej trochę przesadzić niż później borykać się z problemem ściśniętego okna.

Co do tego, że zmieniły się techniki budowania to masz rację - ale rozważany problem dotyczy domu budowanego w technice wieńcowej - czyli starej technologii. Z punktu widzenia inwestora wolałbym aby stosował sprawdzone techniki i nowoczesne narzędzia a nie patenty ułatwiające pracę z niewiadomym efektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się - są to dane obrazujące dane z 1958r, ale nie uważam, że fizyka tak dalece się zmieniła przez 50lat. Dlatego też jest przedział 2-8,5%. Do rozwiązania szczegółowego problemu trzeba przyjąć jakąś wartość. Moim zdaniem lepiej trochę przesadzić niż później borykać się z problemem ściśniętego okna.

Co do tego, że zmieniły się techniki budowania to masz rację - ale rozważany problem dotyczy domu budowanego w technice wieńcowej - czyli starej technologii. Z punktu widzenia inwestora wolałbym aby stosował sprawdzone techniki i nowoczesne narzędzia a nie patenty ułatwiające pracę z niewiadomym efektem.

 

nie bardzo wiem, co masz na mysli, piszac o patentach ułatwiających prace z niewiadomym skutkiem. Ale pewnie masz racje. Cokolwiek to nie oznacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszek - zwróć uwagę, że fachowcy Fasoli "już wstawiali okna w domku drewnianym" czyli ich praktyka może się ograniczać np do jednego kanadyjczyka lub ..altany ;) Karkołomny pomysł z pianką na górze i wycinaniem jej co 6 miesięcy raczej upewnia że ich wyobrażenie o osiadaniu domu z bali jest wątłe. Zdjęcie nie wskazuje czy wykonali bruzdy i listwy ślizgowe. Kotwy, których koncówki widać, wyglądają na zwykłe, murarskie - miałem identyczne w komplecie fabrycznym. Choć fotka jest zbyt słaba by dać za to głowę.

W sumie wszyscy piszemy o tym samym, szkoda że Fasola nie opisała bardziej szczegółowo przebiegu prac :)

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...